Следете не

Хроника

Жител на ресенско додека возел му се слошило и починал, возилото излетало од коловоз

Објавено пред

на

На 17.11.2022 во СВР Битола било пријавено дека во с.Грнчари, ресенско, на патниот правец Макази – Маркова Нога, на С.Е.(69) од с.Асамати, ресенско, додека управувал патничко возило „фиат пунто“ со охридски регистарски ознаки, му се слошило и со возилото излетал од коловозот. С.Е. починал, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош.

Увид на местото извршиле екипа од ОВР Ресен, а по наредба на Јавен обвинител телото било предадено на семејството.

Извор: МВР / СВР Битола

Хроника

Млад македонец загина во сообраќајка во Малта, поради финансиски потешкотии итно е потребно да собереме пари за транспорт..

Објавено пред

на

ФОТО: Македонска Заедница во Малта

Дојде ужасно тажна вест од Малта, каде во сообраќајка животот го загуби младиот М.К. (32), додека поради финансиски потешкотии семејството моли за помош кој колку може да донира хуманитарно, за да може достојно телото на починатиот да биде транспортирано до Македонија.

На социјалните мрежи веќе се мобилизираат добри луѓе и ја споделуваат трансакциската сметка на име од неговиот брат, ЕМБГ бројот е сокриен поради можни злоупотреби.

Што се однесува за настанот, според „Малта Тајмс“ и тамошните медиуми несреќата се случила во градот Слиема кај месноста Трик ит-Тори, така што прелиминарните истраги на полицијата покажале дека имало судир помеѓу „Исузу Д-Макс“ автомобил управуван од 29-годишен Сириец од Марсаскала и „пиаџо веспа“ управувано од сега веќе починатиот македонец.

ФОТО: timesofmalta.com

ФОТО: timesofmalta.com

На мотоциклистот му била укажана прва помош на местото на несреќата, но и покрај тоа што бил итно пренесен во болницата Матер Деи, набрзо потоа им подлегнал на повредите.

Со тешки телесни повреди исто така се здобил 33-годишен Македонец кој бил сопатник на моторот. Во полициската изјава се вели дека судијата Рејчел Монтебело паралелно со Полицијата започнале темелна истрага.

Прочитај повеќе...

Хроника

Ноќеска пред кичевски угостителски објект, албанец бил прободен со нож

Објавено пред

на

На 03.10.2022 во 23.07 часот во ОВР Кичево е пријавено дека пред угостителски објект на булеварот „Ослободување“ во Кичево, физички е нападнат и повреден со остар предмет албанскиот државјанин Џ.В. На нападот му претходела вербална расправија во објектот.

Повредениот е пренесен во комплекс клиники „Мајка Тереза“ во Скопје за укажување на лекарска помош.

Во координација со Јавен обвинител се преземаат мерки за расчистување на случајот по што ќе биде поднесена соодветна пријава, известува портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски

Прочитај повеќе...

Хроника

Трагичен настан го потресе Гостивар вечерва, усмртен е млад гостиварец, на повредите им подлегнал веднаш по укажаната лекарска помош

Објавено пред

на

Трагичен настан го потресе Гостивар вечерва. Усмртен е млад гостиварец, близу бул. „Гоце Делчев“. Според инфорамциите до кои дојде „Gostivarpress“ од СВР Тетово, околу 19 часот и 40 минути во полиција било пријавено дека во гостиварската болница „Ферид Мурад“ бил донесен 28-годишниот гостиварец Г.А, со влезно-излезна прострелна рана во главата.

Укажана му била лекарска помош, но Г.А. им подлегнал на задобиените повреди.

Во тек е увид што го вршат Јавен обвинител и екипа од Одделението за внатрешни работи Гостивар. Се преземаaт мерки за расчистување на случајот.

Други детали за сега не се познати, информира гостиварскиот портал.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин1 минута

Дали Apple ве лажеше за приватноста?

Со зголемената загриженост за приватноста на податоците, Apple прибегна кон паметен маркетинг и ТВ реклами за да ги увери корисниците...

Магазин3 минути

Twitter ја прекина политиката за дезинформации за корона

Долгогодишните напори на Twitter за борба против дезинформациите за коронавирусот завршуваат, барем засега. Twitter почна да се занимава со дезинформации...

Магазин5 минути

Еве Viber услуга што не ја користите и која може да ви заштеди пари

Rakuten Viber пред празниците им понуди на своите корисници нова услуга Viber Out Rakuten Viber, една од најголемите глобални комуникациски...

Магазин8 минути

Криминалците го користат популарниот предизвик TikTok за да го направат невидлив малициозен софтвер за крадење податоци

Злонамерниот софтвер го користи популарниот предизвик TikTok за ширење на малициозен софтвер за крадење податоци преку лажна апликација која досега...

Магазин14 минути

Лионел Меси стана лик во играта на Call of Duty, а на фановите едно им пречи (ВИДЕО)

Лионел Меси стана лик во видео игрите Call of Duty Modern Warfare II и Call of Duty: Warzone. Меси е...

На денешен ден4 часа

2 декември – На денешен ден

1254 – Сицилијанскиот крал Мафред ја поразил папската војска во битката кај Фоџа и го задржал своето кралство. 1547.- Починал...

Македонија6 часа

Со последното намалување на цените на нафтените деривати, дизелот и бензинот од денес се продаваат по иста цена за литар

Дизел горивото од денес се продава со намалена цена за два денари од литар, додека пак цената на бензините останува...

Временска прогноза12 часа

Целосна метео анализа за месец декември, ова се најновите вести

Според најновите анализи кои ги направивме со помош на најпрецизните нумерички модели во светот, месец декември оваа година ќе биде...

Хороскоп13 часа

Дневен Хороскоп (2 декември) – петок

ОВЕН Сосема солиден работен ден пред типичните Овни, во кој без никакви препреки ќе можат да ги остварат зацртаните цели....

Временска прогноза16 часа

Попоски истакна месечна временска прогноза, дали декември ќе биде невообичаено потопол месец, ова се деталите..

Според најновите анализи кои ги направивме со помош на најпрецизните нумерички модели во светот, месец декември оваа година ќе биде...

НАЈЧИТАНИ