Следете не

Магазин

Зошто батеријата е една од клучните карактеристики на секој телефон?

Објавено пред

на

Ние купуваме телефони за нивниот изглед, камери, перформанси и екран, а батеријата е компонента која едноставно ја прифаќаме доколку се останато е според нашите стандарди. Дури оди дотаму што ќе се согласиме на многу помал капацитет од она што сме навикнати, ако се остане темно.

Сепак, при секојдневна употреба ни станува јасно колку добрата батерија е пресуден фактор, а малку се телефоните кои успеваат да ги спакуваат сите атрактивни компоненти во еден уред. Добар пример е Honor 70, модел од средна класа, кој покрај одличните камери, големиот OLED екран, брзиот Snapdragon 778G+ чипсет со 8 или 12 GB RAM, нуди и голема батерија со капацитет од 4.800 mAh.

Еволуцијата на чипсетите се движи кон побрзи и помоќни јадра, екраните стануваат се поголеми, а камерите стануваат помоќни, а сите заедно бараат поголема моќност за да направат сè да работи правилно. Модерните батерии, покрај нивниот капацитет, имаат уште една клучна одредница – максимална моќност на полнење. Поголемата моќност на поддржаниот полнач значи побрзо полнење, што е клучно во денешниот свет со брзо темпо.

Во споредба со Honor 50, гореспоменатиот Honor 70 има 500 mAh поголема батерија, бидејќи е потребен вкупен капацитет од 4.800 mAh за телефонот да се справи со тешките секојдневни задачи кои често бараат максимален хардверски капацитет.

Што прави батеријата од 4.800 mAh?

Со целосен 100% капацитет на батеријата, телефонот Honor 70 овозможува повеќе од 24 часа репродукција на видео со 50% осветленост, што значи дека овој телефон нема да ве остави на цедило дури и при долги патувања во странство. Snapdragon 778G+ ја подобри и енергетската ефикасност на својот претходник, па со комбинирана употреба на батерии овозможува два дена автономија без никакви проблеми.

Ако ја вклучите осветленоста на екранот на 100%, стапката на освежување од 120 Hz овозможува нешто помалку од 20 часа сурфање и прелистување страници, што е исто така исклучителен резултат.

А што ако се потрошат батериите?

Една од добрите работи за телефонот Honor 70 е тоа што доаѓа со одличен полнач Honor SuperCharge од 66 W кој овозможува брзо полнење кога немате многу време. За само 20 минути телефонот достигнува од 0 до 60% батерија, што е сосема доволно за целодневна употреба. Ако имате половина час, батеријата достигнува 72%, додека полнењето до 100% трае нешто помалку од 50 минути.

Секако, треба да имате предвид дека брзото полнење е можно само со оригиналниот полнач и кабел, а дека без нив брзините се значително различни.

Кога сето тоа ќе го споите со одличната автономија, јасно ви е дека Honor 70 го комбинира најдоброто од двата света – голема батерија со добра автономија и брз полнач за ситуации кога треба да се наполните на кратко.

Напредни функционалности

Покрај стандардниот, Honor 70 имплементира и напредни режими на користење телефон во својот кориснички интерфејс Magic UI кои имаат директна врска со батеријата и перформансите. Режимот за изведба го оптимизира телефонот за да обезбеди максимални перформанси, на сметка на потрошувачката и греењето, а режимот за заштеда на енергија го прави токму спротивното – ги намалува системските часовници за да ја намали потрошувачката, а батеријата обезбедува уште подобра автономија. Во овој режим, активноста на апликациите во заднина е ограничена, а визуелниот идентитет не е приоритет.

Има и дополнителни опции со кои можете уште повеќе да ја продолжите автономијата и животниот век на батериите. Меѓу напредните опции, можете да ја контролирате активноста на интернет конекцијата кога екранот на телефонот е исклучен. Опцијата Smart Charge, од друга страна, ги учи вашите рутини и го контролира полнењето на батеријата, со цел да го максимизира нејзиниот животен век. Ова функционира со полнење на батеријата до 80% врз основа на вашите навики, а потоа до 100% непосредно пред нормално да го извадите телефонот од полначот, обично по утринскиот аларм.

Опцијата Smart Battery Capacity овозможува батеријата да не се полни до 100%, со цел да се продолжи нејзиниот животен век, за сметка на мала автономија.

Доколку сакате да навлезете во гнидажот, во опциите за батерија во поставките, Honor овозможува и следење на поединечни апликации, со сета потрошувачка при користење, но и во позадина.

Два дена автономија

Дводневната автономија овозможува значително поголема флексибилност за секој од нас. Наместо да размислувате каде е вашиот полнач или полнач за мобилни на крајот од работниот ден, телефоните како Honor 70 ве ослободуваат од таквите обврски. Брзиот полнач освен што доаѓа во пакет, ќе го наполни телефонот за кратко време и за помалку од 30 минути ќе додаде цел ден на користење.

Хороскоп

Хороскоп за недела (29 јануари)

Објавено пред

на

ОВЕН
Немојте да се впуштате во поголеми инвестиции денес. Најдобро е да избегнувате тешки физички активности. Оние кои се во потрага по работа, ќе им се пружи одлична прилика недалеку од нивното место на живеење.

БИК
Се чувствувате како постојано да се сопнувате на вашиот пат? Мала промена во вашата рутина ќе го запре тоа. Некои напори кои сте ги вложувале во минатото за да остварите нешто, денес ќе бидат исплатени. Задоволни сте од вашиот љубовен живот, но немојте да ги земате нештата „здраво за готово“.

БЛИЗНАЦИ
Можно е долго време да сте трчале по некоја цел и на крајот сте удриле во ѕид. Денес обидете се повторно да ја остварите таа цел затоа што ѕвездите се на ваша страна. Пристигнуваат важни можности на ваша страна кои ќе придонесат за подобра иднина.

РАК
Облак од грижи се надвиснува над вас денес. Но поголемиот дел од тие грижи се непотребни. Обидете се да го растерате така што ќе размислите подобро како да ги решите сите проблеми. Можно е да има некои одложувања во извршувањето на некои важни работи. На крајот од денот се ќе заврши во ваша полза.

ЛАВ
Не очекувајте дека веднаш ќе бидете наградени за вашиот труд, за некои нешта е потребно повеќе време. Посветете се на работата темелно. Ќе морате да почекате подолго за да ви се оствари некоја голема желба. Не губете надеж.

ДЕВИЦА
Денот започнува така што среќата ќе биде на ваша страна. Ќе чувствувате како постојано да се извлекувате од секоја лоша ситуација како победници. Денес ќе поседувате особен шарм со чија помош ќе можете да добиете се што сакате. Ќе успеете да ги импресионирате сите околу себе со некоја иновативна идеа.

ВАГА
Доколку имате деца, ќе бидете горди на некој нивен подвиг. Вашите логички способности се зацврстуваат. Останете смирени и приземјени, уживајте во вашето расположение без оглед на тоа што ќе се случува во овој ден.

ШКОРПИЈА
Денес ќе биде особено предизвикувачки ден за вас. Ќе се соочите со тензија и проблеми како и да е тоа нема да ве попречи да ги извршите вашите работни обврски ефикасно. Вашиот приватен живот полека напредува, наскоро очекувајте позитивен пресврт за кој не сте ни сонувале дека може да се случи.

СТРЕЛЕЦ
Денешниот ден ќе го поминете фантазирајќи. Вашите идеи ќе бидат одлични. Ќе постигнете престиж во вашиот круг на соработници. Луѓето ќе го вреднуваат вашиот труд. Ќе ве следи благослов.

ЈАРЕЦ
Посветете поголемо внимание на вашите мисли. Тоа ќе ви помогне да пронајдете одговори на многу прашања. Постојано ќе бидете на два ума и вашето расположение ќе биде променливо. Тоа ќе создаде ментален стрес. Разговарајте со некој близок за вашата анксиозност. Погрижете се повеќе за своето здравје.

ВОДОЛИЈА
Доколку имате некоја личност со која сте започнале романса, нема повеќе игри, таа личност ве смета за свој идеален пар и сака да биде во стабилна врска со вас. Можно е некој близок да не се согласува со тоа. Останете во позитивно размислување.

РИБИ
Ова е поволен ден за вас. Осветлувајќи го секторот на комуникациите, ќе бидете зафатени во текот на целиот ден при давање и примање информации. Доколку сакате да научите нешто ново, денес е идеален ден.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Истражување покажало дека трчањето го продолжува животот

Објавено пред

на

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со трачање, ќе живеете подолго од две до десет години. Луѓето кои се излечиле од рак и потоа продолжиле да трчаат, го продолжиле животот за пет години.

Истражувањата покажуваат дека трчањето ја намалува опасноста од дијабетес и болести на срцето, го намалува стресот и крвниот притисок. Освен тоа, џогирањето му додава години на животот и го поправа квалитетот бидејќи го зајакнува организмот.

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со оваа физичка активност, ќе живеете подолго од две до шест години. Редовното трчање помага со леснотија да ги решавате сите задачи, ја подобрува концентрацијата, помнењето, виталноста, го подобрува расположението. Истражувањата покажуваат дека оваа физичка активност е ефикасна и при лекувањето на депресија.

Сигурно е и тоа дека на овој начин полесно ќе одржувате витка линија, бидејќи вашите омилени јадења нема така лесно да се лепат на проблематичните делови од телото. Затоа, без оглед на ладното, ветрот и досадниот ноемвриски дожд, облечете патики и започнете со трчањето кое ќе ви го продолжи животот и ќе ви ја разубави фигурата.

/denar

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за сабота (28 јануари)

Објавено пред

на

ОВЕН

Пред вас е одличен ден за промени, па ако сте планирале некоја промена ќе бидете успешни и задоволни. Ви се допаѓа личност која веќе некое време ви покажува одредени симпатии. Стабилна здравствена состојба.

БИК

Може да очекувате позитивни пресврти на деловно поле. Пред вас е добар ден во кој ќе дојдете до успех. Многу сте отворени во комуникацијата со личност која ви се допаѓа бидејќи сметате дека таа ја заслужува вистината. Болки во пределот на грбот.

БЛИЗНАЦИ

Пред вас е голема одлука на деловно поле. Можно е во текот на денешниот ден да дојде до некои пресврти. Вашата врска е прилично нестабилна и за да го промените тоа треба да бидете искрени. Проверете крвна слика.

РАК

Ве очекува можност да стекнете нови деловни соработници како и на некој начин да го проширите кругот на соработници. Наскоро ве очекува и нова врска и ќе бидете среќни, задоволни и исполнети. Внимавајте на крвниот притисок.

ЛАВ

Доколку се занимавате со приватен бизнис можен е губиток или некоја штета во текот на денешниот ден. Саканата личност ќе ви ги покаже нејзините искрени емоции. Имате можност да уживате во заедничките убави моменти. Водете сметка за штетните навики.

ДЕВИЦА

Пократко патување би можело да биде многу корисно за вашата работа. Ве очекуваат добри промени на работа. Може да очекувате интересна средба која ќе ви ја разбуди фантазијата и љубопитноста. Внимавајте на синусите.

ВАГА

Ве очекува поволен ден во кој ќе имате можност за остварување на деловните цели. На состанокот со саканата личност ќе сфатите дека таа е подготвена за сериозна врска со вас. Одлично се чувствувате!

ШКОРПИЈА

Доколку сте очекувале започнување на нов бизнис или промени на работно поле, ќе бидете многу задоволни. Можеби не сте подготвени за промените кои ве очекуваат. Пред вас е можност да бирате. Немате проблеми со здравјето.

СТРЕЛЕЦ

Ве очекува можност малку да се одморите бидејќи денес нема да имате премногу обвски. Заљубени сте и сакате односот со саканата личност да напредува. Подготвени сте да дадете сѐ од себе за да ги поправите нештата. Потребен ви е одмор.

ЈАРЕЦ

Воздржани сте кога станува збор за работата, бидејќи сѐ уште не сте сигурни какви чекори треба да направите и дали се исплати. Флертувате со личност која сега ја запознавате и која покажува дека и се допаѓате. Ви годи физичка активност.

ВОДОЛИЈА

Денешниот ден ќе го искористите за одмор. Работните обврски може да почекаат. Имате пријателски однос со личност која ви се допаѓа и не ви е лесно да ја преминете таа граница помеѓу пријателството и љубовта. Здравјето е во ред.

РИБИ

Пред вас е добар ден на ова поле. Може да се надевате на позитивни околности. Комуникацијата со саканата личност е добра и задоволни сте. Ако сте слободни, ве очекува ново познанство. Вкочанетост во пределот на грбот.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

Денвер поразен од Филаделфија, во спектакуларен меч на МВП центрите Ембид и Јокиќ

Кошаркарите на Денвер се поразени на гостувањето кај Филаделфија со 126:119 во спектакуларен меч кој го одбележа МВП дуелот меѓу...

На денешен ден2 часа

29 јануари – На денешен ден

1412.- Во Нови Брдо бил издаден „Законот за рудниците на деспотот Стефан“. Тој е важен документ за српската писменост и...

Хороскоп4 часа

Хороскоп за недела (29 јануари)

ОВЕН Немојте да се впуштате во поголеми инвестиции денес. Најдобро е да избегнувате тешки физички активности. Оние кои се во...

Занимливости5 часа

Колкави плати земаат професионалните „MotoGP“ возачи, според последните информации за 2022-ра година

Секогаш незгодната тема е платата на MotoGP возачите. Некој би рекол недоволно со оглед на ризикот што го преземаат при...

Временска прогноза11 часа

Попоски: Рана најава за снежни врнежи, дали февруари ќе биде снежен месец?

Следува период на ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и променливо време со сончеви периоди. Повремено ќе има услови за локално и слабо провејување на СНЕГ. Исто така...

Скопје11 часа

Кичевчанка во Скопје пријавила дека таксист недолично се однесувал и ја допирал по телото

На 27.01.2023 во 04.33 часот во Полициска станица Аеродром, 19-годишна кичевчанка пријавила дека околу 04.20 часот додека со такси возило...

Здравје и убавина15 часа

Истражување покажало дека трчањето го продолжува животот

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со трачање, ќе живеете подолго од две до десет години. Луѓето...

На денешен ден1 ден

28 јануари – На денешен ден

814 – Чарлс I Велики, крал на Франките од 768 година и римско-германски император од 800 година, умрел кога бил...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (28 јануари)

ОВЕН Пред вас е одличен ден за промени, па ако сте планирале некоја промена ќе бидете успешни и задоволни. Ви...

Временска прогноза1 ден

Засилен северен ветер, наутро ниски температури под нулата, ова е најновата метео анализа

Вечерва како и утре и тоа особено Долж Повардарието ќе дува умерен до засилен ветер од северен и од северозападен правец....

НАЈЧИТАНИ