Следете не

Магазин

Зошто графичкиот дизајн е идеална професија за креативци?

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Во светот на современите технологии, се чини дека сите идеални занимања се резервирани за програмерите

Меѓутоа, работите се малку поинакви: точно е дека и креативците денес се повеќе се ценат. Една таква професија која е постојано барана и без која е невозможно да се замисли визуелниот идентитет на бројни брендови и компании е графичкиот дизајнер.

Според истражувањето на Dribbble.com, меѓу најбараните и најплатените работни места за дизајнерите во 2022 година, графичкиот дизајн е на второ место.

Тоа значи дека креативците кои ќе се одлучат да го развијат својот талент во оваа насока може да очекуваат висока заработка и брзо вработување, што го прави полето на графичкиот дизајн идеално за започнување успешна кариера.

Што прават графичките дизајнери и зошто се толку барани?

Основната задача на секој графички дизајнер е да создаде визуелен идентитет на одреден бренд. Без разлика дали се работи за идејно решение за лого, билборд или пакување на одреден производ, создавањето на графички дизајнери е она на чии основи се гради корпоративниот идентитет. Бидејќи ефективноста на секоја компанија, мала или голема организација и нивните брендови се засноваат токму на визуелниот печат и комуникацијата, јасно е дека графичките дизајнери имаат одлучувачко влијание врз целиот бизнис.

Покрај тоа, графичките дизајнери играат значајна улога во дизајнирањето на изгледот на веб-страниците. Со оглед на тоа што денес речиси секој бизнис мора да има своја импресивна презентација на Интернет, креирањето на визуелен изглед на страница или страница за продажба е работа каде што се очекува многу од дизајнерите.

Со други зборови, графичките дизајнери играат важна улога во сите маркетиншки процеси, од дизајнирање флаери до спроведување на големи кампањи, а благодарение на нивната креативност привлекуваат клиенти со своите креации и влијаат на зголемувањето на профитот на компанијата, поради што секој работодавец ги сака во нивниот тим.

Побарувачката за графички дизајнери ќе продолжи да расте

Големото значење на маркетингот и доминацијата на визуелните средства за комуникација во дигиталните и печатените медиуми се главните причини зошто графичкиот дизајн стана област во која лесно се доаѓа до работа.

Заедно со зголемената побарувачка за графички дизајнери, работодавците се подготвени да одвојат значителна сума пари за да стигнат до способен креативец пред конкуренцијата кој може да одговори на сите нивни барања.
Покрај платата и сигурното вработување, графичкиот дизајн е идеална професија бидејќи нуди голема флексибилност кога е во прашање работното време. Имено, експертите за графички дизајн имаат можност да заработат одлични приходи работејќи во секоја компанија која има развиен маркетинг сектор или преку ангажирање во хонорарни проекти, што им овозможува да работат од дома за големите светски работодавци и брендови.

Графички дизајн – можност добро да платите за вашата креативност

Доколку имате око за детали, инспирација да ги презентирате вашите идеи визуелно и се сметате себеси за креативна личност, тогаш графичкиот дизајн е идеалното поле во кое треба да изградите успешна кариера.

Покрај тоа што е многу баран и добро плаќа, графичкиот дизајн е исто така поле во кое навистина лесно и брзо се влегува. Се што ви треба е квалитетно училиште со докажана програма каде што ќе учите од докажани експерти во оваа област.

Една од нив е ITAcademy: со проучување на специјална програма за печатење и графички дизајн во оваа почитувана институција, за помалку од една година ќе ги совладате сите вештини што ви се потребни за да ја завршите оваа динамична и добро платена работа.

Ќе ги достигнете многу потребните техники што ги бара професијата графички дизајнер преку бројни курсеви, кои се составен дел од гореспоменатата наставна програма. Меѓу другото, од вас се очекува да стекнете знаење преку курсот Photoshop, курсот InDesign и многу други курсеви, кои ќе ви овозможат на едно место да ги стекнете сите потребни знаења и практично да се подготвите за она што ве очекува додека работите на проекти.

За време на обуката во оваа област, покрај знаењето, ќе имате можност и да се стекнете со меѓународни сертификати, кои ќе претставуваат потврда за вашата стручност и ќе ви овозможат да бидете чекор понапред од другите кандидати при барањето на посакуваното работно место. На вас останува само да го стекнете потребното знаење и вашата кариера како графички дизајнер може да заживее.

Технологија

Апликацијата „Meitu“ која користи вештачка интелегенција ги освои сите симпатии, вашите фотографии ги претвора во анимирани ликови

Објавено пред

на

Апликацијата Meitu има примарна функција за ретуширање фотографии, но нејзините автори додадоа нова опција која користи вештачка интелигенција за да го трансформира вашиот лик од фотографија во аниме верзија. Секако, Јапонија е пазарот каде што популарноста најбрзо растеше, што во голема мера влијаеше на вредноста на акциите на компанијата.

Креатор на апликацијата Meitu е истоимената компанија од Хонг Конг, чии акции пораснаа за повеќе од 50% во последните неколку недели, додека нивната апликација го достигна врвот на бесплатни апликации на AppStore и број 2 на Google Играјте во Јапонија, додека во Србија е на местото број 13. Иако не е нова на пазарот, оваа апликација вртоглаво порасна со додавање опции за трансформирање на која било слика во аниме стил.

Аниме ликови
Апликацијата ги претвора вашите слики во аниме ликови користејќи вештачка интелигенција
Апликацијата Meitu има примарна функција за ретуширање фотографии, но нејзините автори додадоа нова опција која користи вештачка интелигенција за да го трансформира вашиот лик од фотографија во аниме верзија. Секако, Јапонија е пазарот каде што популарноста најбрзо растеше, што во голема мера влијаеше на вредноста на акциите на компанијата.

 

Употребата на вештачка интелигенција за генерирање или менување слики стана популарна ширум светот оваа година со воведувањето на системи за текст во слика како што се Midjourney и OpenAI Dall-E. Технологијата не е без контроверзии, но нејзината привлечност и достапност помогнаа да се прошири. Пристапот Meitu се разликува во примената на трансфер на стил на постоечка слика. Компанијата, исто така, штотуку ја претстави опцијата за додавање суптилни анимации на своите аниме аватари генерирани со вештачка интелигенција, пишува Bloomberg.

На својот врв во изминатите неколку месеци, фасцинацијата со уметноста со вештачка интелигенција генерираше близу 80.000 твитови дневно само од Јапонија. Сепак, во иднина се предвидуваат повеќе нови намени, вклучувајќи модни модели генерирани од вештачка интелигенција за компании за облека кои продаваат опрема преку Интернет и други потенцијални деловни апликации.

Извор/Фото: benchmark.rs

Прочитај повеќе...

Гејминг

Microsoft сака да ја донесе Call of Duty на конзолите на Nintendo

Објавено пред

на

Фил Спенсер ја објави 10-годишната посветеност на компанијата да ја направи CoD достапен на конзолите на Nintendo доколку се постигне договор со Microsoft-Activision.

Microsoft се обврзува да ја донесе Call of Duty на платформите на Nintendo и да ја направи франшизата достапна на конзолите на овој производител 10 години доколку се купи Activision Blizzard.

Фил Спенсер, извршен директор на Microsoft Gaming, ја објави посветеноста на компанијата на Twitter, истакнувајќи дека „Microsoft е посветен да донесе повеќе игри до повеќе луѓе – како и да сакаат да ги играат“.

Покрај тоа, Спенсер објави дека Microsoft ќе продолжи да нуди CoD на платформата Steam, како и на Xbox, по договорот за стекнување на Activision Blizzard.

Се нагласува дека овие потези се последни во процесот за придобивање на FTC (Федерална трговска комисија), која има улога да го регулира аквизицијата и можност да го блокира доколку се утврдат неправилности или прекршување на конкуренцијата на пазарот.

FTC, наводно, е загрижен дека купувањето на Activision Blizzard може да му даде на Microsoft нефер пазарна предност, што ќе ја намали конкуренцијата и ќе и даде монопол на компанијата.

/V-Online

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за четврток (8 декември)

Објавено пред

на

ОВЕН
Барате начин како да ги оправдате причините поради кои сеуште се наоѓате на место на кое многу ваши соработници одамна заминале. Трудот ќе биде наградено но поради претераната желба да истерате до крај, резултатот на крајот ќе ви биде неважен.

БИК
Вашата успореност не треба да ве загрижува затоа што е во склад со денешниот датум. Вечерта донесува случувања кои со својата динамика ќе ве вовлечат во темпо со кое повторно ќе влезете во центарот на вниманието. Успат, не сте недопирливи, внимавајте во сообраќајот.

БЛИЗНАЦИ
Можете да одиграте важна улога и да ја ублажите непремостливата разлика помеѓу членовите на вашето семејство. Ова би ви значело подобрено расположение и би ја разнишала самодовербата која можеби во изминатиот период потајно ве мачи.

РАК
Ангажирани сте на повеќе страни. Без оглед на тоа што напорно работите вие уживате во тоа. Поводете сметка за физичката кондиција, затоа што неуредниот живот и уморот ќе си го земат својот данок. Доколку не запрете, ви претстои сериозен пад на енергијата и прелада.

ЛАВ
Расположени сте за работа, полни сте со енергија и елан. Сепак, од друга страна, имунитетот ви е во пад. Можеби е добар миг квалитетно да одморите и да поработите на темата на вашето здравје затоа што во спротивно може да ве совладат сериозен грип.

ДЕВИЦА
Ве чека важна лекција во која морате да го совладате својот песимизам кој е еден од вашите особини кои често работат против вас. Верувате во своите интелектуални моќи, но исто така морате да бидете свесни дека не е реално секогаш да сте во право.

ВАГА
Со помош на некој член од семејството ќе го задржите оптимизмот иако факт е дека ситуацијата е сериозна. Доколку вашата работа е поврзана за нешто креативно, можен е позитивен напредок. Потрудете се да ги завршите сите досегашни задачи за да избегнете непријатности.

ШКОРПИЈА
Се враќате во форма. Работите во кои од непознати причини сте тапкале во место денес се активираат. Малку сте збунети со расплетот затоа што после долгото чекање ја изгубивте надежта. Овие денови ќе ги преиспитувате вашите мотиви повеќе отколку што ќе работите нешто конкретно.

СТРЕЛЕЦ
Дозволувате финансиите да ви го условуваат расположението и динамиката на гледање со луѓето за кои се грижите. Ако ги занемарите финансиските проблеми, ќе сфатите дека за дружење и пријатна атмосфера не е потребен дебел новчаник.

ЈАРЕЦ
Уморни сте од чекање. Мислите дека ќе се смирите ако веднаш ги разрешите сите заврзлами и недоумици кои ве мачат некое време. Не бидете нетрпеливи и брзоплети, затоа што грешките кои денес можете да ги направите во иднина ќе бидат непоправливи.

ВОДОЛИЈА
Мислите дека само вие се трудите. Иако радо би пронашле пократок пат до заработка, за вас е подобро да се потпрете исклучиво на своите способности, затоа што успехот ве чека единствено на тој начин. Бидете внимателни ве очекуваат проблеми со авторитетите.

РИБИ
Се занимавате со нови начини на работа и пронаоѓате интересни методи со кои се занимавате во текот на работата. Пречките во комуникацијата со надредените ќе се манифестираат првенствено преку притисокот работата да биде завршена пред рокот. Бидете внимателни во сообраќајот.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Технологија1 час

Апликацијата „Meitu“ која користи вештачка интелегенција ги освои сите симпатии, вашите фотографии ги претвора во анимирани ликови

Апликацијата Meitu има примарна функција за ретуширање фотографии, но нејзините автори додадоа нова опција која користи вештачка интелигенција за да...

Кичево8 часа

Од средина на ноември до сега вкупно 13 луѓе од Кичево биле жртви на напади од бездомни кучиња, решение за сега очигледно нема

Од средина на месец ноември па се до денес, вкупно 13 луѓе биле цел на кучиња скитници кои биле нападнати...

Гејминг8 часа

Microsoft сака да ја донесе Call of Duty на конзолите на Nintendo

Фил Спенсер ја објави 10-годишната посветеност на компанијата да ја направи CoD достапен на конзолите на Nintendo доколку се постигне...

Временска прогноза9 часа

Обновена временска прогноза: Доаѓа дожд и невреме за викенд

Може слободно да се каже дека за време на викендот, како и во почетокот од следната седмица регионот и Македонија...

На денешен ден15 часа

8 декември – Светот „На денешен ден“

1542.- Родена е Мери Стјуарт, кралица на Шкотска од 1560 година. Поради нејзината про-католичка политика, била принудена да абдицира во...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за четврток (8 декември)

ОВЕН Барате начин како да ги оправдате причините поради кои сеуште се наоѓате на место на кое многу ваши соработници...

Спорт1 ден

Познати противниците на младите женски репрезентации во фудбал до 17 и 19 години за турнирот кој ќе се одржи во Македонија

Младите женски селекции на Македонија до 17 и до 19 години ги дознаа противниците за следните квалификации што ќе се...

Култура1 ден

Утре се празнува Св.Ѓорѓија, голем ден, куќна слава и именден, нека е за многу години домаќини!

Верниците со православна вероисповед го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Освен како семејна слава, овој голем ден се празнува и како...

Кичево1 ден

Кичевските села „Козица, Белица, ХПП Белица и Белица 1“ во петок ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 09.12 – петок, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Македонија1 ден

Бензините повторно поевтинуваат, дизелот и автоплинот остануваат со иста цена

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени...

НАЈЧИТАНИ