Следете не

Lifestyle

15 необични факти за човечкото тело

Објавено пред

на

Нашето тело е неверојатно, тоа е дом на секое сеќавање што некогаш сме го создале, не води каде одиме секој ден и тоа е единствениот постојан дом што некогаш навистина ќе го знаеме.

И додека можеби знаеме многу трикови, без разлика дали можеме да ги свртиме очните капаци одвнатре или сме ја совладале уметноста на вртење на јазикот, постојат тони други чудни факти за човечкото тело кои сигурно ќе ве воодушеват.

1. За 10 години ќе имаме сосема нов скелет

Клетките на нашиот скелетен систем постојано се регенерираат и во просек, коските што ги имаме сега ќе бидат целосно регенерирани за околу една деценија. Ова почнува да се забавува како што старееме, меѓутоа, регенерацијата трае подолго, поради што коските природно стануваат потенки.

2. Нашата пот всушност не мириса

Аkо мислите дека потта смрди, не би биле сами, но би згрешиле. Самата пот не мириса. Тоа е интеракцијата со бактериите на нашата кожа што предизвикува мирис на телото.

Не грижете се, ова е сосема нормално. Овие бактерии се појавуваат природно и едноставно напредуваат во најпотените делови на нашето тело.

3. Желудникот грчи, бидејќи е полн со топол воздух

Дали некогаш сте се запрашале зошто ги добивате тие „крцкави“ звуци кога сте гладни? Сè се враќа во дигестивниот систем. Поконкретно, цревата. Тие минуваат низ низа контракции за да помогнат во движењето на храната и течностите додека јадеме.

Но, дури и откако ќе се вари целата храна, цревата продолжуваат да го движат воздухот низ дигестивниот тракт. Тоа е она што го предизвикува „borborigmus“, научното име дадено на тие смешни мали татнежи.

4. Во текот на нашиот живот произведуваме доволно плунка за да наполниме два базени

Просечен човек во текот на својот живот произведува над 20.000 литри плунка. Тоа е доволно за на крајот да се наполнат два базени полни со плунка.

5. Една четвртина од коските се во стапалата

Човечките стапала содржат 52 коски (26 во секое стапало). Тоа е речиси една четвртина од сите коски во нашето тело. Секоја нога исто така содржи 33 зглобови и повеќе од 100 мускули, тетиви и лигаменти.

6. Нема мускули на прстите

Нашите прсти прават безброј важни работи во текот на денот, од отворање тегли до отворање на вратите. Но, не ги припишувајте тие подвизи на сила на вашите прсти. Секое движење што се случува во нашите прсти се должи на тетивите и коските, со голема помош од мускулите на дланките и во основата на секој прст.

7. Половина од силата на раката е во малиот прст

Малиот прст изгледа скромно, но е пресуден за јачината на нашата рака, му помага на палецот при штипкање и им дава поголема сила на другите прсти.

Лори Роџерс, терапевт за раце во Националната болница за рехабилитација во Вашингтон, изјави за Њујорк Тајмс што би значело губењето на малиот прст. „Можете лесно да изгубите 50 отсто од силата на рацете“, рече таа.

8. Мускулот на задникот е најголемиот мускул

Иако постои одредена дебата за тоа кој мускул е најсилен, gluteus maximus е всушност најголемиот, според Библиотеката на Конгресот. Овие мускули помагаат да го одржуваме телото исправено, да ги движиме колковите и бутовите и да работат против гравитацијата кога одиме по ридови или скали.

9. Косата знае кога спиеме

Косата ги следи нашите модели на спиење. Во 2010 година, истражувачите од Универзитетот Јамагучи открија дека фоликулите на косата богати со клетки содржат РНК од „гени на часовникот“ кои го изразуваат циклусот сон-будење на секоја личност. Ако станеме доцна или рано легнуваме, тоа ќе го покаже нашата коса.

10. Нашата коса и помага на околината

Валканата коса може да биде добра за атмосферата, според студијата од 2008 година објавена во Atmospheric Environment, бидејќи косата го апсорбира озонот, кој го загадува воздухот. Утврдено е дека маслото од скалпот е главен придонесувач за ова, па ако сакате да придонесете за квалитетот на локалниот воздух, прескокнете го шампонот!

11. Големите очи предизвикуваат кратковидост

На некои можеби крупните очи им се убави, но тоа може да предизвика кратковидост. Исто така познат како миопија, оваа состојба предизвикува далечните предмети да изгледаат матно поради светлината што не допира до мрежницата.

Ако очното јаболко расте предолго, светлината се фокусира прерано пред да удри во мрежницата, па кога ќе удри во мрежницата, сликата е матна.

12. Кивавицата може да помине и до 6 метри

Можеби мислите дека сте безбедни кога некој од другата страна на автобусот кива, но вие би можеле да бидете на линијата за стрелање без воопшто да го сфатите тоа.

Видео студија на истражувачите на МИТ покажа дека кивањето патува многу подалеку отколку што се веруваше, до 6 метри.

13. Чувството за вкус „затапува“ како што старееме

Како што слухот и видот имаат тенденција да се истрошат како што минуваат годините, така и нашето сетило за вкус го прави истото. Како што старееме, рецепторите за вкус побавно се регенерираат по повреда или ако земаме одредени лекови.

И лоши вести за дамите: жените доживуваат намалување на чувствителноста на вкус почнувајќи од 50-тите години, додека мажите до 60-тите.

14. Имаме уникатен отпечаток на јазик

Исто како што нашиот отпечаток од прст е единствен, така е и нашиот отпечаток од јазикот, според студијата од 2016 година на Тајландскиот стоматолошки колеџ Мугамбигаи. Може да се направат биометриски скенови за да се споредат поединечната форма (долга или кратка, широка или тесна) и текстурата (испакнатини, брчки и траги), со специфични детали следени и мапирани со „уред за сликање јазик“.

15. Луѓето имаат повеќе од 5 сетила

Освен сетилата за вид, мирис, допир, вкус и слух, луѓето имаат и чувство за простор (проприоцепција) и чувство за болка (ноцицепција). Исто така, постои чувство на рамнотежа (рамнотежа), чувство за температура во или околу телото (термоцепција), чувство за време (временска перцепција) и повеќе, во зависност од тоа кого прашувате.

Повеќе интересни факти за човечкото тело можете да видите на BestLife.

Lifestyle

Дали е подобро да се пие топло или ладно кафе?

Објавено пред

на

Сигурно секогаш сте се прашувале дали е поздраво да пиете ладно или топло кафе.

Резултатите од истражувањето покажале кога кафето е поефикасно, а кога посилно делува на организмот.

Постојат неколку начини за подготовка на ладно кафе.

Ладно кафе се прави со ладна вода за да се намали киселоста и има тенденција да биде помалку кисело и понежно за вашиот дигестивен систем.

Според една студија во „Scientific Reports“, топлото кафе има повеќе антиоксиданси од ладното кафе.

PH вредноста на топлото и ладното кафе е речиси иста и се движи од 4,85 до 5,13, ​​поради што се препорачува постудено кафе за оние кои имаат стомачни проблеми, додека во други случаи подобро е да пијат топло кафе.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Трик од 20 секунди кој открива дали чоколадото е вистинско

Објавено пред

на

Кога станува збор за уживање во слатките, чоколадото е прво на листата на омилени јадења. Но, дали се уживаат во сите чоколади подеднакво, како да знаете дали консумирате вистинско или лажно чоколадо?

Постојат различни трикови со кои можете да откриете дали чоколадото што сте го купиле е квалитетно или не.

Ова зависи од начинот на кој се крши, како и од звукот што го прави.

При кршење на висококвалитетно чоколадо ќе се слушне силен звук, додека неквалитетното чоколадо ќе се рони. Внимавајте и на брзината со која се топи чоколадото. Чоколадите со поголем процент на какао путер се топат меѓу прстите, бидејќи путерот од какао има ниска температура на топење (се топи на температура од околу 35 Целзиусови степени).

„Доброто чоколадо не се топи веднаш, треба да биде стабилно и цврсто, да биде светло и сјајно, кога ќе го скршите до увото треба да слушнете појак звук на кршење. Друг трик за да проверите дали чоколадото е вистинско е тоа што додека го држите меѓу прстите и јадете, не треба да се стопи во вашите раце дваесетина секунди. Има уште една интересна работа, обидете се да го затнете носот и да јадете чоколадо, кога ќе почне да се топи во устата тргнете ја раката од носот и ќе почувствувате поинтензивен вкус на чоколадо“, изјави Александар Симиќ од компанијата Barry Callebaut.

Видови чоколади

Чоколадото е финален производ кој произлегува од преработката на семките од какао, од кои се добиваат основните суровини: какао маса, односно чоколаден ликер, какао во прав и какао путер. Покрај овие состојки, во одреден процент се соединуваат и млекото и шеќерот.

Присуството или отсуството на некои состојки, нивната различна количина и комбинација прават различни видови чоколади.

Ова се основните типови: црна, бела, млечна.

/Danas

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Денеска е Светски ден на шегата

Објавено пред

на

Во светот денеска, 1-ви април, се слави Денот на шегите, кога луѓето си кажуваат лажни вести за да се насмеат далеку од мрачната реалност. Оваа година првоаприлските шеги се особено мрачни, во сенка на војните во Украина и во Појасот Газа.

Некои експерти за вештачка интелигенција (AI) ги предупредија корисниците на Интернет да бидат особено внимателни денес бидејќи се можни необични шеги, особено во форма на рекламирање на некои производи, користејќи ја таа технологија.

Одамна е познато дека во некои земји, како Велика Британија, Австралија и Јужноафриканската Република, шегите се играат само до пладне, а тој што ги игра после пладне го нарекуваат „априлска шега“. Во многу други земји шегите се прават во текот на денот.

Меѓу познатите шеги е и онаа објавена на BBC во 1957 година. Таа британска телевизиска мрежа тогаш објави дека Швајцарците почнале да берат шпагети од дрвото.

Голем број гледачи се јавиле во редакцијата на таа телевизија за да се информираат за можноста самите да одгледуваат дрвја од шпагети.

Добро позната шега беше изумот на хамбургери за леваците. Во 1998 година, Бургер Кинг од САД објави реклама за левораки хамбургери кои беа направени така што содржината течеше од десната страна.

Инаку, медицинските истражувања сметаат дека смеењето е добра терапија.

/R100Plus

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Мобилни уреди7 часа

Дали новиот iPhone 16 ќе има помал капацитет на батерија?

Според медиумот MacRumors, врз основа на информациите од кинеската мрежа Weibo, новите податоци укажуваат на намалување на капацитетот од батеријата...

Хороскоп19 часа

Хороскоп за недела (14 април)

ОВЕН Собирате се што сте направиле во претходниот период, резултатите ве прават горди. Сè што треба да направите е да...

Спорт1 ден

Екипата на „ФК Кичево“ со денешната победа во Битола станаа шампиони во регионалната лига на ген. 2009

Денес во Битола се одигра одлучувачки дерби натпревар помеѓу екипите на ФК КИЧЕВО и Топ Гол од Битола. Големината на...

Кичево1 ден

Вчера двајца малолетници од Кичево нарушиле јавен ред и мир со физичка пресметка

На 12.04.2024 година во 21.50 часот, во ОВР Кичево е пријавено дека во близина на угостителски објект на улицата „Рудничка“...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (13 април)

ОВЕН Ви претстои важен состанок, а можно е да се договорите. Одлично време е да го претставите она што ви...

Автомобили2 дена

Volkswagen инвестира 2,5 милијарди евра во Кина

Volkswagen ќе инвестира 2,5 милијарди евра во проширување на производствениот и иновациски центар во кинескиот град Хефеи. Центарот Хефеи ќе...

Магазин2 дена

Google ја објави првата бета верзија на Android 15, што носи новото ажурирање?

По две изданија за преглед, првата целосна Android 15 бета е подготвена за преземање, но моментално само за корисниците на...

Социјални мрежи2 дена

Промени кај платформата „Х“ на Илон Маск, на корисниците нема да им биде овозможена оваа опција

Платформата X повеќе не им дозволува на корисниците да ги кријат своите сини беџеви од верификацијата, односно потврда, без разлика...

Спорт2 дена

Судиска анализа на првата македонска фудбалска лига, има низа нерегуларности

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 26. коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот ФК Силекс – ФК Гостивар одигран на 06.04.2024 година, анализирани се ситуациите од 4, 20...

Технологија2 дена

Мајкрософт поправи рекорден број безбедносни проблеми

Мајкрософт официјално испорача рекорден број безбедносни ажурирања за своите производи, а компанијата ги окарактеризира овие ажурирања како критични. Според компанијата,...

НАЈЧИТАНИ