Следете не

Гејминг

„Activision“ тестира нов Anti-Cheat за „Call of Duty“, сепак не се задоволни од засилувањата на веќе вметнатиот „Ricochet“ ?

Објавено пред

на

Играчите кои ќе бидат откриени на Call of Duty сега можат да бидат казнети, нова функција за ублажување на измами што Activision ја нарекува „cloaking“.

Најновото ажурирање против измамници прво ќе се појави за Call of Duty: Vanguard, а потоа ќе се примени на Warzone, вели Activision, „за да се минимизираат проблемите со кои играчите може да се сретнат“. Доаѓа и со друга мерка за ублажување на измамата, наречена Damage Shield, која беше објавена во февруари и „ја оневозможува способноста на играчот што изневерува да нанесе критична штета на другите играчи“.

Можеби мислите дека би било подобро Activision да ги забрани измамниците, наместо само да се меша со нивната ефикасност. Но, Activision во февруари напиша дека сегашното ублажување „го остава измамникот ранлив на другите играчи и му дозволува на [тимот против измамници] да собира информации за системот за измами“. Activision, исто така, инсистира на тоа дека „нема можност“ за лажно позитивно казнување на оние кои не изневеруваат и дека „никогаш нема да се мешаме во престрелките меѓу членовите на заедницата што го почитуваат законот“. Откако Damage Shield дебитираше во февруари, Activision рече дека забележала „намалување на известувањето за измама“, но „знаеме дека договорот никогаш не е завршен“.

Компанијата, исто така, вели дека продолжува да „тестира и применува различни нови техники за ублажување и откривање“, од кои некои играчите сè уште масовно не ги забележале. Новите алатки на Call of Duty за ублажување на измами продолжуваат со долгата историја на креативни казни за измамниците кои ги надминуваат обичните суспензии или забрани. Во 2012 година, Rockstar Games ги стави во карантин своите измамници во лобито на Cheaters Pool, дозволувајќи им да ги користат своите подвизи само еден против друг.

Во меѓувреме, играчите фатени како изневеруваат во Pokemon Go беа заглавени во чистилиштето во играта каде што можеа да најдат и фатат само обични Покемони како Pidgeys. Играчите на Gears of War 2 кои мамеа за да добијат достигнувања во играта ризикуваа нивниот животен век на Gamerscore да биде поставен на нула на нивната сметка на Xbox. Неодамна, Riot Games објави некои измамници од League of Legends за да се вратат во играта за време на ограничениот двочасовен пренос во живо каде што се бореа против програмерите кои исто така користеа измами.

Во ноември, Activision исто така предупреди дека играчите фатени како постојано мамат во игрите на Call of Duty ризикуваат да ја забранат целата сметка, што ќе важи за „сите минати, сегашни и идни наслови во франшизата Call of Duty“. Електроник Артс наметна уште построга казна за непокајаниот измамник на ФИФА, кому му беше забранет пристапот до сите игри и услуги на ЕА во 2020 година, откако „објави“ навредливи и заканувачки пораки и видеа за вработените во ЕА и конкурентните играчи на социјалните мрежи“. Новите алатки за спречување измами на Activision се изградени на системот за заштита од измами Ricochet на Call of Duty, двигател на ниво на јадро што компанијата го користеше кон крајот на минатата година.

И покрај ниското ниво на пристап на алатката до системот за играчи, Activision вели дека Ricochet активно го проверува системот на корисникот само кога се извршува играта Call of Duty. Richochet не може да гледа неповрзани датотеки.

Извор: arstechnica.com

Гејминг

Верувале или не: GTA Vice City се игра на рутер TP-Link ВИДЕО

Објавено пред

на

Наклонетоста на гејмерските ентузијасти никогаш не престанува да не воодушевува.

Овој пат, модерите со прекарите Manawyrm и tSYS е пуштија GTA: Vice City на TP-Link TL-WDR4900 v1 WiFi рутер.

Станува збор за рутер кој има 32-битен процесор базиран на архитектурата PowerPC, кој може да се користи за извршување на такви видео игри како Vice City.

Самиот рутер, се разбира, не е способен да ракува со 3D графика, но со него може да се поврзе надворешна графичка картичка ако користите PCIe (во овој случај, тоа е AMD Radeon HD 7470).

Самиот Windows не е дизајниран да работи во оваа средина, па модерите одлучија да користат Linux. Можеби не е совршено, но затоа е многу интересно!

Прочитај повеќе...

Гејминг

Новите извештаи велат кога ќе излезе следната GTA VI?

Објавено пред

на

Дискусиите за тоа кога GTA VI ќе го види светлото на денот сè уште се во тек, а трејлерот кажа многу друго освен, барем привремено, датумот на објавување.

Потврдено е дека GTA VI ќе излезе некаде во 2025 година, но ништо поконкретно не е кажано. Можеме малку да погодиме врз основа на тоа кога излегоа претходните делови, а благодарение на неодамнешните извештаи можеме дополнително да ја намалиме оваа временска рамка.

Да се ​​вратиме во времето и да видиме во кои месеци се објавени претходните делови. Таму ги имаме GTA: Vice City и GTA: San Andreas во октомври 2002 и 2004 соодветно, потоа GTA IV во април 2008 година и GTA V во септември 2013 година.

Како што можеме да видиме, главно деловите беа објавени во септември или октомври, со единствен исклучок беше GTA IV. Некои навивачи се надеваа дека тука може да се направи исклучок, но тоа тешко дека ќе се случи.

Најновите извештаи покажуваат дека TakeTwo Interactive, компанијата зад Rockstar Studios, ги намалила проекциите за профит за 2025 година од осум на седум милијарди долари.

Најверојатно, оваа загуба од една милијарда е поврзана со доцнењето на објавувањето на видео играта GTA VI. Иако ова не е потврдено, има добри шанси дека GTA VI требаше да излезе порано, па затоа е одложено на есен.

/B92

Прочитај повеќе...

Гејминг

Популарната „Call of Duty“ Warzone & Modern Warfare III ја враќаат мапата „Verdansk“ на мобилните верзии од 21-ви март

Објавено пред

на

Call of Duty: Warzone Mobile започнува низ целиот свет на 21 март, по ограниченото издание минатата година. Играта за бесплатна игра ќе биде достапна и на iOS и на Android, со мапите на Verdansk и Rebirth Island и заедничка прогресија со Call of Duty: Modern Warfare III и Call of Duty: Warzone на компјутер и конзола.

Копрогресијата значи дека можете да заработите XP на мобилен, што ќе придонесе за нивото на вашиот плеер и борбената пропусница на мобилен, компјутер и конзола. Има и заедничка прогресија на ниво на оружје, така што можете да работите на оружјето XP додека сте мобилни и далеку од вашиот телевизор или монитор.

Картата на Верданск со 120 играчи ќе биде достапна на Call of Duty: Warzone Mobile, вклучувајќи го и Verdansk Gulag, каде што мора да елиминирате противнички играч за повторно распоредување на натпревар доколку ве избришат. Овде е достапен и остров за респаун од 48 играчи, со правила на Resurgence, така што можете слободно да се респеунирате додека еден од вашите соиграчи е сè уште жив. Несомнено оваа мапа е помеѓу најбараните на денешницата според светските анкети, а истата се очекува да се врати и за корисниците, односно гејмерите кои играат преку компјутер или play station.

Можете исто така да пристапите до други карти за повеќе играчи на Call of Duty, вклучувајќи Delivery, Scrapiard и Shoot House – со достапни режими како Team Deathmatch, Kill Confirmed, Domination и повеќе.

Activision додаде и многу приспособувања за мобилното искуство, со поддршка на контролорот доколку сакате да ги избегнете контролите на екранот. Можете исто така да ги прилагодите HUD и виртуелните џојстици, а има дури и режими за изведба или графика исто како игра со конзола.

Раните слики од екранот од верзијата за преглед на Call of Duty: Warzone Mobile покажуваат дека ова не е ваша обична мобилна игра. Нивото на детали и перформанси се споредливи со конзолните верзии на Call of Duty.

Activision ја помина изминатата година поправајќи грешки и собирајќи повратни информации за Call of Duty: Warzone Mobile за време на фазата на ограничено издавање во земји како Австралија, Чиле, Норвешка, Шведска, Германија и Малезија.

„Ова време поминато со нашите играчи со ограничено издание се покажа непроценливо со десетици големи ажурирања, илјадници поправени грешки и додадени нови содржини и функции“, велат од Activision.

Имајќи предвид дека Call of Duty: Mobile беше едно од најголемите мобилни лансирања досега со 100 милиони преземања, Warzone Mobile може да биде уште еден голем хит за Activision. 50 милиони играчи веќе се претходно регистрирани за преземање на Warzone Mobile.

Може да се регистрирате однапред за Call of Duty: Warzone Mobile на главната веб-локација на Call of Duty и ако се регистрирате пред да се појави во светот, ќе отклучите скин, нацрт на оружје, винил и амблем што ќе ги користите во играта.

Извор: TheVerge

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Мобилни уреди5 часа

Дали новиот iPhone 16 ќе има помал капацитет на батерија?

Според медиумот MacRumors, врз основа на информациите од кинеската мрежа Weibo, новите податоци укажуваат на намалување на капацитетот од батеријата...

Хороскоп17 часа

Хороскоп за недела (14 април)

ОВЕН Собирате се што сте направиле во претходниот период, резултатите ве прават горди. Сè што треба да направите е да...

Спорт1 ден

Екипата на „ФК Кичево“ со денешната победа во Битола станаа шампиони во регионалната лига на ген. 2009

Денес во Битола се одигра одлучувачки дерби натпревар помеѓу екипите на ФК КИЧЕВО и Топ Гол од Битола. Големината на...

Кичево1 ден

Вчера двајца малолетници од Кичево нарушиле јавен ред и мир со физичка пресметка

На 12.04.2024 година во 21.50 часот, во ОВР Кичево е пријавено дека во близина на угостителски објект на улицата „Рудничка“...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (13 април)

ОВЕН Ви претстои важен состанок, а можно е да се договорите. Одлично време е да го претставите она што ви...

Автомобили2 дена

Volkswagen инвестира 2,5 милијарди евра во Кина

Volkswagen ќе инвестира 2,5 милијарди евра во проширување на производствениот и иновациски центар во кинескиот град Хефеи. Центарот Хефеи ќе...

Магазин2 дена

Google ја објави првата бета верзија на Android 15, што носи новото ажурирање?

По две изданија за преглед, првата целосна Android 15 бета е подготвена за преземање, но моментално само за корисниците на...

Социјални мрежи2 дена

Промени кај платформата „Х“ на Илон Маск, на корисниците нема да им биде овозможена оваа опција

Платформата X повеќе не им дозволува на корисниците да ги кријат своите сини беџеви од верификацијата, односно потврда, без разлика...

Спорт2 дена

Судиска анализа на првата македонска фудбалска лига, има низа нерегуларности

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 26. коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот ФК Силекс – ФК Гостивар одигран на 06.04.2024 година, анализирани се ситуациите од 4, 20...

Технологија2 дена

Мајкрософт поправи рекорден број безбедносни проблеми

Мајкрософт официјално испорача рекорден број безбедносни ажурирања за своите производи, а компанијата ги окарактеризира овие ажурирања како критични. Според компанијата,...

НАЈЧИТАНИ