Следете не

Гејминг

После популарниот „PES“ на Play Station во легендите заминува и „ФИФА“

Објавено пред

на

Има една изрека која вели дека на сите убави работи им доаѓа крајот, тоа и се случи после две прославени серии на фудбалски симулации. Прво, Pro Evolution Soccer или популарниот PES, бидејќи компанијата KONAMI реши да ја префрли оваа серија на скратен модел за бесплатно играње и да им понуди на корисниците благо речено, недовршен, eFootball.

Сега исчезнува уште попопуларна фудбалска симулација – ФИФА, именувана по истоимената фудбалска организација. Зошто? Според порталот CNBC, ФИФА и Електроник Артс не успеале да постигнат нов договор кој би им одговарал на двете страни, а името ФИФА повеќе нема да смее да се користи како име на оваа видео игра. Значи, една легенда ја нема, а сега си оди друга.

Наместо тоа, ќе се појави EA Sports FC, духовниот наследник на фудбалските симулации развиени од EA, од нејзините филијали ЕА Ванкувер и ЕА Романија. Засега се уште нема информации кои лиценци ќе има оваа симулација, бидејќи договорот со чадор фудбалската организација значеше користење на имиња на одредени тимови и играчи, но запознаени сме само со официјалното име на видео играта што ќе се појави во 2023 година. Electronic Arts, со својата подружница EA Sports, е задолжена за објавување на оваа серија видео игри околу три децении

– Ендрју Вилсон, извршен директор на Electronic Arts вели: „Ние сме благодарни за долгогодишното одлично партнерство со ФИФА. Иднината на светскиот фудбал е многу светла, а заедницата на навивачи ширум светот никогаш не била посилна. Имаме неверојатна можност да го ставиме EA Sports FC во самиот центар на овој спорт и да им донесеме уште поиновативни и автентични искуства на фудбалските фанови“.

– Така, ЕА повеќе не ја произведува серијата фудбалски игри на ФИФА. Да бидеме искрени, во последно време се помалку е симулација на фудбал и се повеќе ваши малигни микротрансакции. Затоа се плашиме што ќе се случи со EA Sports FC. Но, тука има можности за некои други компании да купат лиценци и да ја направат својата врвна фудбалска симулација, се вели во изјавата

Гејминг

Три бесплатни игри на Epic

Објавено пред

на

Во моментов, три бесплатни видео игри се достапни во продавницата Epic. Првата и објективно најдобра секако е Prey, која веќе беше бесплатна за преземање за време на новогодишната Epic акција. Покрај него, тука се и Redout и Jotun. Па, ајде да видиме што всушност нудат овие три видео игри.

Prey

Prey е атмосферска научно-фантастична симулација објавена во 2017 година. Развојниот тим зад оваа видео игра е Arkane. Продавницата се наоѓа веднаш до претежно напуштена и мртва вселенска станица исполнета со многу опасни вонземјани кои можат да го променат својот облик и кои можат да ги имитираат сите предмети присутни на станицата преку мимикрија.

Има и слобода во решавање на проблеми и пристап до оваа видео игра, како и постепено отклучување на нови способности и оружја. Ова е бавна видео игра која на многу начини наликува на легендарниот System Shock 2. Потребна е претпазливост, посветеност и трпение од играчот, бидејќи полека ве вовлекува во својот свет и го одмотува јазолот што води до конечниот одговор на тоа што точно се случи на вселенската станица каде што си.

Redout

Покрај тоа, продавницата Epic нуди и Redout, хипербрза вселенска трка по моделот на добро познатата серија на тркачки игри наречени Wipeout. Овде сè е брзо, колоритно и придружено со квалитетна електронска музика што ве тера, да возите уште побрзо.

Jotun

Конечно, ако уживате во инди-наслови, можете да пробате и Jotun, акциона игра со поглед од половина птичја перспектива сместена во прекрасниот рачно нацртан свет на нордиската митологија. Викинзи, тепачки, херои и чудовишта – што има тука што не му се допаѓа на човекот?

Побрзајте

Сите три видео игри се бесплатни за преземање до 19 мај, а потоа за нив повторно ќе треба да одвоите одредена сума на пари. Ако не прашате нас, едно разновидно трио во кое секој може да најде нешто што му се допаѓа.

/benchmark.rs/

Прочитај повеќе...

Гејминг

Ситуацијата за Need for Speed ​​се менува

Објавено пред

на

Фото: Pixabay

EA потврди дека ги спои Codemasters Cheshire и Criterion Games за да формира поголемо студио што ќе ја обликува иднината на франшизата Need for Speed.

Оваа промена ќе формира поголеми игри со критериум, кои ќе се засноваат на два развојни центри. Комбинирањето на Criterion и Cheshire Codemasters ќе ги собере талентираните тимови и искуството во областа на тркачките игри.

Помеѓу 2013 и 2020 година, развојот на франшизата Need for Speed ​​беше препуштен на Ghost Games, сега EA Gothenberg. Пред тоа, Criterion беше задолжен за овие игри, а сега EA одлучи да ја врати NFS на своите корени.

Кога станува збор за идните наслови Need for Speed, се претпоставува дека EA ќе го одбие Frostbite Engine и ќе користи нешто што е посоодветно за тркачки игри. Експертизата на Codemasters може да се покаже како клучна овде, а на Criterion ќе му бидат обезбедени технологии кои се намерно создадени за трки.

Се сугерира дека овие промени морале да се случат за да се направи Need for Speed популарна во наредниот период.

/b92.net/

 

Прочитај повеќе...

Гејминг

„Activision“ тестира нов Anti-Cheat за „Call of Duty“, сепак не се задоволни од засилувањата на веќе вметнатиот „Ricochet“ ?

Објавено пред

на

Играчите кои ќе бидат откриени на Call of Duty сега можат да бидат казнети, нова функција за ублажување на измами што Activision ја нарекува „cloaking“.

Најновото ажурирање против измамници прво ќе се појави за Call of Duty: Vanguard, а потоа ќе се примени на Warzone, вели Activision, „за да се минимизираат проблемите со кои играчите може да се сретнат“. Доаѓа и со друга мерка за ублажување на измамата, наречена Damage Shield, која беше објавена во февруари и „ја оневозможува способноста на играчот што изневерува да нанесе критична штета на другите играчи“.

Можеби мислите дека би било подобро Activision да ги забрани измамниците, наместо само да се меша со нивната ефикасност. Но, Activision во февруари напиша дека сегашното ублажување „го остава измамникот ранлив на другите играчи и му дозволува на [тимот против измамници] да собира информации за системот за измами“. Activision, исто така, инсистира на тоа дека „нема можност“ за лажно позитивно казнување на оние кои не изневеруваат и дека „никогаш нема да се мешаме во престрелките меѓу членовите на заедницата што го почитуваат законот“. Откако Damage Shield дебитираше во февруари, Activision рече дека забележала „намалување на известувањето за измама“, но „знаеме дека договорот никогаш не е завршен“.

Компанијата, исто така, вели дека продолжува да „тестира и применува различни нови техники за ублажување и откривање“, од кои некои играчите сè уште масовно не ги забележале. Новите алатки на Call of Duty за ублажување на измами продолжуваат со долгата историја на креативни казни за измамниците кои ги надминуваат обичните суспензии или забрани. Во 2012 година, Rockstar Games ги стави во карантин своите измамници во лобито на Cheaters Pool, дозволувајќи им да ги користат своите подвизи само еден против друг.

Во меѓувреме, играчите фатени како изневеруваат во Pokemon Go беа заглавени во чистилиштето во играта каде што можеа да најдат и фатат само обични Покемони како Pidgeys. Играчите на Gears of War 2 кои мамеа за да добијат достигнувања во играта ризикуваа нивниот животен век на Gamerscore да биде поставен на нула на нивната сметка на Xbox. Неодамна, Riot Games објави некои измамници од League of Legends за да се вратат во играта за време на ограничениот двочасовен пренос во живо каде што се бореа против програмерите кои исто така користеа измами.

Во ноември, Activision исто така предупреди дека играчите фатени како постојано мамат во игрите на Call of Duty ризикуваат да ја забранат целата сметка, што ќе важи за „сите минати, сегашни и идни наслови во франшизата Call of Duty“. Електроник Артс наметна уште построга казна за непокајаниот измамник на ФИФА, кому му беше забранет пристапот до сите игри и услуги на ЕА во 2020 година, откако „објави“ навредливи и заканувачки пораки и видеа за вработените во ЕА и конкурентните играчи на социјалните мрежи“. Новите алатки за спречување измами на Activision се изградени на системот за заштита од измами Ricochet на Call of Duty, двигател на ниво на јадро што компанијата го користеше кон крајот на минатата година.

И покрај ниското ниво на пристап на алатката до системот за играчи, Activision вели дека Ricochet активно го проверува системот на корисникот само кога се извршува играта Call of Duty. Richochet не може да гледа неповрзани датотеки.

Извор: arstechnica.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин2 минути

Netflix ги проширува своите функции

Netflix воведува дополнителни функции за пристапност за целата своја глобална публика. Прилагодување Netflix ќе ги прошири своите функции за пристапност...

Магазин8 минути

Сè што треба да знаете за Wi-Fi 7

Wi-Fi 6 и 6e сè уште изгледаат како многу нови и сè уште сеприсутни стандарди, а Wi-Fi 7 е речиси...

Култура11 минути

Денес се слави големиот празник „Александрија“, со векови чествуван во кичевска Белица

Кичевска Белица, денес 26 мај го празнува празникот Александрија кој е посветен на светецот-маченик Свети Александар. Празнувањето традиционално започнува најпрво...

Магазин12 минути

Како да спречите апликацијата iOS Photo да го прикажува она што не сакате да го запомните

Замислете го ова: имате убав ден, времето е одлично, уживавте во брилијантен појадок… и одеднаш вашиот iPhone покажува спомен –...

Магазин19 минути

Еве некои од најдобрите начини за справување со е-отпадот

Со рециклирање, можете да избегнете загадување на животната средина и други токсични последици. Електронскиот отпад или е-отпадот се однесува на...

Магазин35 минути

На овие уреди може да инсталирате Android 13 денес

Еве детална листа на сите модели кои можат да ја преземат бета верзијата на Android 13 во моментот и да...

Хороскоп12 часа

Дневен Хороскоп (26 мај) – четврток

ОВЕН Оваа недела Овенот веројатно ќе сака да има пријатно искуство. Ова е вистинско време за ова, особено за викендот....

Скопје14 часа

Следните скопски реони утре со времен прекин на електрична енергија поради работа на ЕВН

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре 26 мај – 2022 година – четврток, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

Автомобили15 часа

„VW“ се согласи да плати отштета на 91,000 британски возачи поради погрешно прикажување на загадувањето на возилата

Германскиот производител на автомобили Фолксваген се согласи да плати отштета од 193 милиони фунти на 91.000 британски возачи за кои...

Спорт21 час

Судиска анализа од бараж натпреварите одиграни во неделата

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од бараж натпреварите за ПРВА МФЛ 22/23 година и ги донесе следните заклучоци: На...

НАЈЧИТАНИ