Следете не

Спорт

Академија Пандев убедливи на гостински терен, додека Шкендија по ефикасна во градското дерби против Ренова

Објавено пред

на

Академија Пандев убедливо го совлада Работнички на Националната арена со 0-3. Фуриозен старт имаше тимот на Александар Васоски, погоди Ване Крстевски во седмата минута по одбиената топка откако Ристе Јанков едвај го скроти слободниот удар на Мартинага.

Само четири минути подоцна, Маронг одлично го проигра Мартин Мирчевски кој излезе сам пред голманот Јанков и ја погоди мрежата. Во последните мигови од првиот дел, беше досуден пенал за гостите, а успешен реализатор беше повторно Мартин Мирчевски во 45.минута.

Струга Трим Лум ја прекина серијата без триумф и минимално го совлада Пелистер во Битола со голот на Христијан Малески во 27.минута.

Милан Џокиќ донесе победа (2-1) за Брегалница на домашен терен против Скопје. Тој погоди во 91.минута за триумф. Претходно, штипјани дојдоа во водство во 45.минута со голот на Мартин Стојанов, а израмни Ален Јашароски од пенал во 74.минута.

Тиквеш го совлада Борец во Кавадарци со 2-1. Енсар Љума обезбеди предност за велешани во 25.минута, но израмни Иван Ивановски од пенал во 41.минута. Симеон Христов се погрижи за пресврт на самиот почеток од второто полувреме, погодувајќи во 47.минута од дуелот.

Актуелниот првак Шкендија успеа да го добие градското дерби со Ренова славејќи со 0-1 и се искачи на четвртото место на табелата во Првата лига. Синдрит Гури не реализира пенал, но затоа успеа да го постигне победничкиот погодок во 23.минута. Ренова од десеттата минута играше со фудбалер помалку на дербито поради исклучувањето на Џелил Абдула.

Шкупи загуби со 2-1 на гости против Македонија ЃП во Ѓорче Петров. Ермедин Адем од пенал донесе водство за „лавовите“ во 65.минута, но Шкупи одговори преку Марко Ѓорѓиевски и израмни во 71.минута. Сепак, ѓорчепетровци дојдоа до голем триумф со голот на Кристијан Филиповски во 92. минута.

ПРВА ЛИГА, 13.КОЛО – РЕЗУЛТАТИ

ПЕЛИСТЕР – СТРУГА ТРИМ ЛУМ 0:3

МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКУПИ 2:1

БРЕГАЛНИЦА – СКОПЈЕ 2:1

РАБОТНИЧКИ – АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ 0:3

ТИКВЕШ – БОРЕЦ 2:1

РЕНОВА – ШКЕНДИЈА 0:1

Извор/Фото: Спортски портал MakFudbal.mk

Спорт

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

Објавено пред

на

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот за врска дава сигнал за повреда, така што гостите речиси и да застанаа со игра.

За фер плеј и момент за почит, домаќините ги пуштија гостите да го вратат голот.

Целата ситуација видете ја во прилогот на Спорт Клуб.

Фото: printscreen/video

Прочитај повеќе...

Спорт

До 14 јануари рок за пререгистрација на фудбалери од македонската лига

Објавено пред

на

Фудбалската федерација на Македонија праќа информација до клубовите од МФЛ дека пререгистрацијата на фудбалери во машка конкуренција ќе биде спроведена во периодот од 15. декември 2021 година до 14. јануари 2022 година.

Прочитај повеќе...

Спорт

Во месец декември закажани регионални натпревари за национален тим до 14 години, се однесуваат за најдобри фудбалери родени 2008 год

Објавено пред

на

Фудбалската федерација на Македонија ги информира сите клубови дека во текот на месец декември ќе се одржат регионални селективни натпревари за националниот тим до 14 години. Истите се однесуваат на најдобри фудбалери родени 2008 година.

Секој клуб може да пријави највеќе 5 кандидати со пополнување на формуларот во прилог и доставување до регионалните координатори. Сите основни информации поврзани со селектирањата, како и потребниот формулар подолу. Повеќе информации кај регионалните координатори чии броеви се во документот.

Превземи документ 1 ТУКА – Селектирање У-14 Национален Тим на Македонија 2008 год
Превземи документ 2 ТУКА – Формулар фудбалери 2008 година У 14.pdf

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 3 часа

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 9 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 9 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 12 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 13 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 19 часа

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ