Следете не

Спорт

Комплетирано 12-то коло во најсилната италијанска фудбалска „Серија А“, Наполи и Милан во мртва трка продолжуваат понатаму

Објавено пред

на

Фудбалерите на Милан и Интер одиграа нерешено 1:1 вчера вечер, во натпреварот од 12. коло на италијанската Серија А.

Фудбалерите на Интер први поведоа во градското дерби, кога Хакан Чалханоглу беше прецизен од белата точка во 11. минута, домашните израмнија по автоголот на Стефан Де Фрај во 17. минута, а 10 минути подоцна непрецизен од „белата точка“ беше играчот на Интер Лаутаро Мартинез.

Милан остана втор на табелата во Серија А со 32 бода, исто колку и првопласираниот Наполи, додека Интер е трет со 25 бодови.

Во следното коло Милан ќе игра против Фиорентина, а Интер ќе го пречека Наполи. Во неделата се одигра натпреварот помеѓу Сампдорија и Болоња, а избраниците на Синиша Михајловиќ славеа со 2:1.

Болоња поведе во 47. минута со голот на Матијас Сванберг, но не го спаси својот гол, па Мортен Торсби го израмни резултатот во 77. минута.

Сепак, само една минута по голот, Марко Арнаутовиќ, Австриец во дресот на Болоња, им донесе голема победа на неа и на Михајловиќ.

Арнаутовиќ беше прецизен во 78. минута, а му асистираше Сванберг кој го постави конечниот резултат. Болоња сега има 18 бодови на деветтото место во првенството, додека Сампдорија има девет бодови на 18. место.

Ова се резулатите кои го комплетираа 12-тото коло на италијанската „Серија А“

Serija A, 12. kolo:

Milan – Inter 1:1 (1:1)

(De Fraj 17. ag – Čalhanoglu 11. p)

Sampdorija – Bolonja 1:2 (0:0)

(Torzbi 77 – Svanberg 47, Arnautović 80)

Venecija – Roma 3:2 (1:2)

(Kaldara 3, Aramu 65. p, Okereke 75 – Šomurodov 43, Ejbraham 45+2)

Udineze – Sasuolo 3:2 (2:2)

(Delofeu 8, Fratezi 39. ag, Beto 51. – Berardi 15, Fratezi 28)

Lacio – Salernitana 3:0 (2:0)

(Imobile 31, Pedro 36, Luis Alberto 69)

Napoli – Verona 1:1 (1:1)

(Di Lorenco 18 – Simeone 13)

Subota:

Specija – Torino 1:0 (0:0)

(Sala 58)

Juventus – Fjorentina 1:0 (0:0)

(Kvadrado 90+1)

Kaljari – Atalanta 1:2 (1:2)

(Žoao Pedro 27 – Pašalić 6, Zapata 43)

Petak:

Empoli – Đenoa 2:2 (0:1)

(Di Frančesko 62, Zurkovski 72 – Krišito 13. p, Bjanki 89)

Моментална табела:

ФОТО: Vienna Reyes
Извор: Nova

Спорт

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

Објавено пред

на

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот за врска дава сигнал за повреда, така што гостите речиси и да застанаа со игра.

За фер плеј и момент за почит, домаќините ги пуштија гостите да го вратат голот.

Целата ситуација видете ја во прилогот на Спорт Клуб.

Фото: printscreen/video

Прочитај повеќе...

Спорт

До 14 јануари рок за пререгистрација на фудбалери од македонската лига

Објавено пред

на

Фудбалската федерација на Македонија праќа информација до клубовите од МФЛ дека пререгистрацијата на фудбалери во машка конкуренција ќе биде спроведена во периодот од 15. декември 2021 година до 14. јануари 2022 година.

Прочитај повеќе...

Спорт

Во месец декември закажани регионални натпревари за национален тим до 14 години, се однесуваат за најдобри фудбалери родени 2008 год

Објавено пред

на

Фудбалската федерација на Македонија ги информира сите клубови дека во текот на месец декември ќе се одржат регионални селективни натпревари за националниот тим до 14 години. Истите се однесуваат на најдобри фудбалери родени 2008 година.

Секој клуб може да пријави највеќе 5 кандидати со пополнување на формуларот во прилог и доставување до регионалните координатори. Сите основни информации поврзани со селектирањата, како и потребниот формулар подолу. Повеќе информации кај регионалните координатори чии броеви се во документот.

Превземи документ 1 ТУКА – Селектирање У-14 Национален Тим на Македонија 2008 год
Превземи документ 2 ТУКА – Формулар фудбалери 2008 година У 14.pdf

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 4 минути

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 6 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 7 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 9 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 10 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 17 часа

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 22 часа

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 24 часа

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ