Следете не

Магазин

(ВИДЕО) Фчерашни Новости: Колку е тешко да се избере вистинскиот кандидат!? 

Avatar

Објавено пред

на

Во последната последна епизода на „Фчерашни Новости“, за ова последно лето од 2020 година, решивме да посветиме малку време и на љубовта, со шоуто наречено „Луди за љубов“. Во шоуто ќе можете да погледнете колку е тешко да се избере некој на подолго време, кои карактеристики треба да ги има кандидатот, зошто не се седнува со секого на маса и други прашања општокорисни за меѓучовечките односи.

Македонија е земја на генијалци заборавени од државата. Еден таков пронашол нов принцип на гласање со помош на нуркачко одело. Не веруваме дека овој принцип ќе се прошири кај народот, со оглед на тоа што секој треба да си купи своја боца за кислород, но генијалците секогаш наоѓаат свој простор во Фчерашни новости да го презентираат својот изум.

Од посериозни принципи на гласања го имаме Стојанче со неговата „Обука за гласање“. Тој ќе ви демонстрира како да гласате внимателно и без страв да не го закачите оноа на „К“, а што не е пиво. Ќе дознаете зошто пенкалото за гласање не се грицка без оглед на тоа што носите маска, а ако го гризнете ќе треба да си го земете дома, освен ако не е врзано за гласачката кутија, тогаш не веруваме дека ќе ви дозволат да однесете дома и гласачка кутија.

Направивме и интервју со најозборуваната личност во Македонија во последно време, ковид – 19. Дознавме како дошол кај нас, што мајка бара тука и кога ќе си оди, ако може што поскоро би било супер. Ако треба еве и ние ќе се собереме и ќе му платиме карта во еден правец, само нека се мани веќе од кај нас.

Се врати и Путец. Најбараниот бербер кој е секогаш информиран од прва рака. Ќе ви раскаже која фризура ќе биде хит ова лето; зошто не се остава на берберот сам да одлучи како ќе ти биде патецот, зошто не се става афтершејв на глава и други берберски совети кои веруваме дека ќе ви се најдат во периодот кој следи.

Целата епизода ја имате на јутјуб.

Имајте убаво лето, а ние, здравје Боже, се гледаме од септември.

Хороскоп

Дневен Хороскоп (7 мај) петок

Avatar

Објавено пред

на

ОВЕН
Разговарајте со оние луѓе кои имаат искуство во нешто поврзано со инвестиции, медицина или право. Информациите што ги собирате денес, ќе ви помогнат да се ослободите од стресот и да решите добар дел од вашите проблеми на патот. Љубовна врска ќе страда ако не и покажете на другата страна колку ја цените. Дајте се од себе и бидете благодарни денес.

БИК
Оние од вас кои планираат пократко патување денес може да бидат задоволни, особено ако се работи за семејна посета. Не дозволувајте парите да ви излезат премногу брзо од рацете, обидете се да ги контролирате вашите трошоци што е можно повеќе, како и вашите навики поврзани со секојдневното купување. Вие нема да ја заштедите ситуацијата ако понудите пари, наместо тоа, понудете време.

БЛИЗНАЦИ
Врската со личност која ја сакате и на која сте мислеле дека можете да и верувате, веројатно денес ќе биде главен извор на фрустрација. Колку и да сте разочарани, немојте премногу да се мешате во анализата бидејќи само ќе потрошите време. Не потпирајте се на другите и не давајте ветувања за кои не сте сигурни дека ќе можете или сакате да ги исполните подоцна.

РАК
Обидете се да им дадете целосно внимание на вашите најблиски, особено ако започнат разговор за нешто што не ви изгледа интересно, но претставува нешто важно за другата страна. Ако во последно време сте биле под премногу стрес, испланирајте попладне во природа или барем во друштво на драги пријатели. Getе добиете совет од членовите на семејството.

ЛАВ
Слободно дружете се и забавувајте се, но обидете се да им дадете доволно внимание и време на постарите и послаби членови на заедницата. Ако сте во ново деловно опкружување, покажете како ги почитувате колегите кои имаат повеќе искуство. Во loveубовта, може да очекувате позитивен развој на ситуацијата откако ќе го ставите хуморот на прво место.

ДЕВИЦА
Бидете внимателни за она што го зборувате денес. Ако претерате со критика или со толкување на неодамнешните негативни случувања, може да започнете војна или да изнесете на површина проблеми кои подоцна ќе ве доведат до непријатна позиција. Во љубовта, ќе ви биде тешко да ги контролирате вашите емоции што може да ве одведат до емоционални проблеми.

ВАГА
Ако се чувствувате осамени или фрустрирани, обидете се да поминете повеќе време во друштво на луѓе со кои секогаш би можеле да разменувате идеи. Патувањето би било идеално, но ако не сте во позиција за такво нешто, барем обидете се да промените нешто во вашата дневна рутина. Не се разочарувајте ако саканата личност не е дарежлива како што очекувавте.

ШКОРПИЈА
Не дозволувајте денот да ви го уништат луѓе кои сакаат да се чувствувате мали, неважни или неспособни. Држете се настрана од оние кои се секогаш подготвени за неправедна критика и озборувања од другите. Емоционалните промени ќе се покажат како нешто корисно. Не кријте или избегнувајте луѓе кои се гласни, сакаат да претеруваат со хумор и фалење.

СТРЕЛЕЦ
Не секој ќе има разбирање за тоа што се обидувате да го направите, па обидете се да ги поедноставите работите. Ако видите дека нешто не оди како што треба, бидете трпеливи и почекајте подобар момент. Патувањето ќе го направи својот данок, најдобро би било да го избегнете. Обидете се да организирате дружење со важна личност за да имате контрола над емоциите, како и времето.

ЈАРЕЦ
Не разговарајте премногу за вашите планови за иднината со луѓе кои тешко можат да разберат што ве мотивира и како функционирате. Ако треба да му верувате на некого, изберете блиски пријатели и членови на семејството. Во принцип, намалете ги деловните активности денес, особено ако некој прави притисок и постојано бара информации.

ВОДОЛИЈА
Бидете искрени со себе и со оние што ги сакате. За сите други, слободно постапувајте поладно и не откривајте што мислите дека не треба. На работа, ќе ги изненадите колегите и претпоставените ако направите повеќе отколку што се очекува од вас. Токму така ќе ги импресионирате оние луѓе кои обично не ве поддржувале во минатото.

РИБИ
Денес ќе бидете прилично емотивни денес, но во смисла дека лесно ќе се вознемирувате и ќе настапувате во дефанзива поголемиот дел од времето. Не земајте ништо премногу лично, но исто така не дозволувајте некој да ги извади вашите зборови од контекст или упорно да ве убедува да се карате со трето лице. Претерувањето ќе доведе до проблеми, па дури и до недостаток на поддршка.

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Вселенско истражување: Ракетата Starship успешно слета по четири пробни лансирања

Avatar

Објавено пред

на

Чекор по чекор, SpaceX напредува во градењето на новата ракета Starship.

Најновиот прототип на ракетата под сериски број 15 (SN15) успешно го заврши тест-полетувањето до голема висина, а потоа успешно слета.

За време на претходните четири тестови, леталото наиде на проблеми поради маневарот за слетување, при што беше уништено.

Сепак, прототипот број 15 слета мирно и на контролиран начин во Центарот за истражување и развој на SpaceX во Тексас.

За време на слетувањето избувна мал пламен во основата на авионот, но набргу беше изгаснат.

Интересот за проектот Starship стана голем кога Американската вселенска агенција (НАСА) објави дека планира да испрати астронаути на Месечината до крајот на оваа деценија користејќи ја оваа ракета.

Патувањето до Месечината ќе биде само една од мисиите во кои ќе се користи Starship.

Леталото се очекува да ја замени ракетата Фалкон што компанијата во моментов ја користи.

Овие две ракети се користат во стандардни мисии со или без екипаж извршени од НАСА, како и за лансирање сателити од страна на американските воени или приватни компании.

Илон Маск, сопственик и директор на SpaceX, верува дека Starship долг 50 метри може да се користи повеќе и подобро надвор од нашата планета.

Тој верува дека благодарение на оваа технологија ќе патува на Марс.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за денес [ 6 мај ] четврток

Avatar

Објавено пред

на

ОВЕН
Може да очекувате позитивни случувања поврзани со сè што е поврзано со роднини, пријатели и колеги на работа. Успешно ќе ги научите потребните информации за да донесете вистинска одлука во врска со вашата идна кариера и спонтано ќе стапите во контакт со некој што може да ви помогне. Не ги нагласувајте старите достигнувања.

БИК
Патувајте само ако тоа ве доведе до некој што не сте го виделе многу долго време. Другите ќе ги ценат вашите намери и на патот ќе добиете интересни информации што можат да ја подобрат вашата финансиска состојба. Одвојте доволно време за постарите членови на заедницата затоа што ќе стекнете нови искуства, но исто така откријте нешто ново што ве привлекува.

БЛИЗНАЦИ
Кога станува збор за врските со други луѓе, некои од вас денес ќе имаат прилично тежок ден. Обидете се да останете смирени, особено ако се најдете во ситуација што не е пријатна и која ве доведува во директен контакт со некого од минатото. Преку поглед наназад, ќе откриете што точно треба да направите за да го подобрите квалитетот на вашиот живот.

РАК
Можете да направите многу ако покажете добра волја, вложите малку повеќе напор во секојдневните активности и промените во дизајнот што ќе ги зближат луѓето околу вас. Разговорите ќе ве доведат до одлични предлози и ќе ви помогнат да ги зајакнете односите со колегите. Повеќето од вас денес ќе најдат ново решение за стар проблем.

ЛАВ
Многумина од вас ќе бидат вознемирени од финансиската состојба и новите тешкотии поврзани со наоѓање дополнителен извор на приход. И покрај ова, останете фокусирани во спротивно ќе ја влошите ситуацијата и уште потешко да ги постигнете посакуваните цели. Одложете го патувањето. Ако немате волја да разговарате со некого од околината, тогаш едноставно избегнувајте го тоа.

ДЕВИЦА
Не започнувајте кавги или вклучете се во решавање на туѓите проблеми. Обидете се да се опкружите со луѓе на кои им верувате и кои ве разбираат. Не секој ќе го поддржи она што планирате да го направите на деловно поле, но продолжете понатаму. Евентуална промена е поврзана со љубовна врска, од тоа ќе имате корист ако покажете оптимизам.

ВАГА
Можни се помали здравствени проблеми кои можат да ви го уништат денот. Држете се до рутинските активности и избегнувајте предизвици и деловни состаноци од кои може да зависи многу. Врската со саканата личност може да се влоши ако дозволите постара личност да интервенира. Избегнувајте патувања освен ако не ве приближи до некој од вашите колеги.

ШКОРПИЈА
Ако планирате да започнете нов бизнис, имајте на ум дека ненадејната одлука може да доведе до неуспех преку ноќ. Ништо нема да пропадне ако одвоите уште неколку дена да истражите и да размислите за нова стратегија. Избегнувајте дискусии и фокусирајте се на извршување на секојдневните задачи. Bestе се сложувате најдобро со многу помлади луѓе.

СТРЕЛЕЦ
Избегнувајте деловни преговори затоа што среќата денес нема да биде на ваша страна. Не потпирајте се премногу на она што другите луѓе ви го кажуваат затоа што тоа може да биде спротивно на законот или правилата што треба да ги следите. Недостатокот на пари не треба да ве загрижува премногу бидејќи тоа е нешто привремено. Слободно потпрете се на членовите на семејството.

ЈАРЕЦ
Обидете се да се опуштите малку повеќе, барем на работа. Имено, можни се недоразбирања со претпоставените и колегите, што само доколку премногу се фокусирате на нив, ќе ве вознемири непотребно. Со трпеливост и одлучност, успехот нема да недостасува. Оние од вас кои забележуваат помалку здравствени проблеми треба да одвојат повеќе време за себе и да се одморат.

ВОДОЛИЈА
Наутро е можна дискусија со некои ваши колеги, што ќе ве охрабри да размислите. Не донесувајте избрзани одлуки и избегнувајте шпекулации. Ако се свртите кон гласините, може да донесете погрешна одлука што ќе предизвика финансиска загуба. Не се откажувајте од своите цели затоа што наскоро ќе откриете нови можности.

РИБИ
Постара личност може да ви даде многу интересен деловен предлог. Дури и ако не ви звучи ветувачки, разгледајте го внимателно и размислете дали можете да се прилагодите. Треба да обрнете повеќе внимание на вашата сакана, ќе добиете многу ако го прашате за мислење или побарате од него да ви помогне да решите некои од тековните проблеми.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 2 часа

Дневен Хороскоп (7 мај) петок

ОВЕН Разговарајте со оние луѓе кои имаат искуство во нешто поврзано со инвестиции, медицина или право. Информациите што ги собирате...

МакедонијаПред 8 часа

Денешниот биланс регистриран е со 324 нови случаи на Ковид-19, додека 26 лица починале како последица од пандемијата

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.660 тестирања, а...

КичевоПред 10 часа

Изгаснат пожар на нискостеблеста вегетација кон с.Трапчин Дол – кичевско

Вчера на ден 05.05.2021 среда во 11 часот во полициското одделение Зајас, пријавен е пожар во шумски појас во атарот...

LifestyleПред 10 часа

Вселенско истражување: Ракетата Starship успешно слета по четири пробни лансирања

Чекор по чекор, SpaceX напредува во градењето на новата ракета Starship. Најновиот прототип на ракетата под сериски број 15 (SN15)...

СветПред 11 часа

ЕК: До октомври, три лекови против ковид-19

Европската комисија во средата ја објави стратегијата за развој на лекови против ковид-19 што предвидува одобрување на три лекови до...

ХроникаПред 12 часа

Уште еден музичар не успеа да ја изоди најважната битка, почивај во мир Гоце!

Денес не напушти уште еден член од музичкото и инструментално семејство, Гоце Талевски, еден од основачите на групата “Оскар” од...

СпортПред 13 часа

Репрезентација до 15 години: Пораз од Белорусија во првиот натпревар на меѓународниот турнир „Влатко Марковиќ“

Младата репрезентација на Македонија загуби од соодветната селекција на Белорусија во рамките на првиот меч од силниот меѓународен турнир за...

СпортПред 23 часа

Челзи и Манчестер Сити во големото финале, додека Хазард со неговото однесување ја разбрани јавноста од коментари

Фудбалерите на Челзи се пласираа во финалето на Лигата на шампионите, а Еден Азар ги налути навивачите бидејќи се смееше...

На денешен денПред 23 часа

На денешен ден – 6 мај

1237 – Во манастирот Милешева се погребани моштите на Сава Немањиќ (Свети Сава), првиот српски архиепископ, кој почина на 27...

КултураПред 23 часа

Денеска се слави „Ѓурѓовден“, главен обичај за овој ден е плетење венец од билки, ова се останатите народни и традиционални верувања

Православните верници денес го прославаат светецот Георгиј Победоносец, познат како „Ѓурѓовден“, празникот кој е врзан со најголем број обичаи што...

НАЈЧИТАНИ