Следете не

Храна

Најубава торта за љубителите на „Бело чоколадо“, готова за само 10 минути со следните состојки – до ваш омилен десерт

Објавено пред

на

Колачите без печење се секогаш добар избор за брзо засладување на целото семејство, а единствената мана им е кога треба да чекаме да се изладат… Сепак, кога ќе добиеме совршенство на вкусот со неколку состојки, вреди да се почека

Доколку сте љубители на бисквитите, белото чоколадо и неизбежниот крем од банана, оваа торта сигурно ќе ви се допадне. И секако не е на одмет што се подготвува за помалку од десет минути.

Состојки:

300 грама мелени бисквити
700 гр кисела павлака
10 сечкана крема од банана
3 лажици шеќер во прав (додадете уште ако сакате послатко, најдобро е да пробате по вкус)
200 гр бело чоколадо
100 мл слатка павлака

Подготовка:

Во еден сад измешајте ги бисквитите, павлаката и бананите. Додадете шеќер во прав. Истурете ја смесата во кружен калап.

Израмнете ја смесата. На оган растопете го белото чоколадо со слатката павлака. Мешајте додека не се соединат.

Истурете ја смесата во калапот. Оставете во фрижидер да се излади и потоа засладете!

Извор: popara.mk

Магазин

Вкусна кремаста супа од домати

Објавено пред

на

Состојки:

 • 225 гр путер,
 • 225 гр кромид,
 • 60 гр мазно брашно,
 • 1,5 кг сечкани конзервирани домати,
 • 150 мл пилешки супа,
 • 25 гр шеќер,
 • 2 лажички сол,
 • 1/3 лажичка бибер,
 • 100 мл слатка павлака,
 • 100 мл млеко 2 лажици мед

Подготовка:

Загрејте го путерот во голема тава и додадете го исечканиот кромид. Пропржете го кромидот на средна топлина додека не стане мек и проѕирен. Додадете го брашното и мешајте неколку минути, додека смесата не добие златна боја. Додадете сечкани конзервирани домати, густин, шеќер, сол и бибер. Кога ќе зоврие, намалете ја топлината и варете околу половина час. Мешајте повремено за да не изгори супата на дното. Тргнете ја од оган, измешајте ги млекото, павлаката и медот и со миксер направете крем супа.

Прочитај повеќе...

Магазин

Рецепт за кремасто рижото кое ги исполнува сите критериуми за совршен ручек

Објавено пред

на

Брзо, здраво, вкусно и со разумна цена – ова се четири критериуми кои прават одлично јадење, а рижото со спанаќ ги задоволува сите. Постојат многу рецепти за овој специјалитет што ќе ги сакаат вегетаријанците, па дури и децата кои не сакаат зеленчук, а овој е покремаст и повкусен од сите нив.

Во продолжение прочитајте рецепт за рижото со спанаќ и сирење кое е толку вкусно што и најголемите љубители на месо нема да размислат два пати за тоа.

Рижото со спанаќ и сирење – состојки:

 • мала главица црвен кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1,5 чаши ориз
 • 150 – 200 гр замрзнат спанаќ
 • 500 мл вода
 • 1 коцка зеленчук за супа
 • 200 мл крем за готвење
 • 150 гр рендано сирење по желба
 • зачини по желба

Рижото со спанаќ и сирење – подготовка:

 1. Кромидот и лукот ситно исечкајте ги и кратко пропржете ги на маслиново масло.
 2. Додадете го претходно измиениот ориз и замрзнатиот спанаќ.
 3. Прелијте со водата во која е растворена коцката за супа и зачинете по желба.
 4. Гответе на тивок оган додека оризот не ја впие речиси целата течност и додека не стане мек. Доколку е потребно, додадете повеќе вода за време на готвењето.
 5. Кога ќе се свари оризот, додадете го кремот за готвење.
 6. По две-три минути исклучете го огнот и додадете рендано сирење.
 7. Послужете го топло.

/Dnevnik

Прочитај повеќе...

Магазин

Доаѓа есенската кралица на зеленчукот: Зошто тиквите се добри за вашето здравје?

Објавено пред

на

Есента е тука, што значи дека е време за тикви! Без разлика дали ја јадете како супа, пита, прилог со главно јадење или сладолед, слаткиот вкус на тиквата е совршен за есенските месеци.

Покрај нежниот вкус, тиквата има и многу неверојатни здравствени придобивки.

Хранливиот состав на тиквата, вклучувајќи високо ниво на витамини, минерали и антиоксиданси, го прави овој зеленчук здрав избор за вашите омилени есенски рецепти.

Ова се најважните придобивки од редовното јадење тиква…

1. Полна е со влакна

„Тиквата е полна со влакна и е одлична за исполнување на дневната препорака“, вели нутриционистката Елизабет Вард.

И варената и конзервираната тиква содржат влакна, околу седум грама по чаша конзервирана и два грама по чаша варена тиква. Затоа тиквата во редовната исхрана може да помогне во здравјето на цревата, вели нутриционистот Меги Михалчик. „Влакната се исто така корисни за луѓето со вишок холестерол, како и за рамнотежата на шеќерот во крвта и не одржуваат сити подолго време“, додава тој.

2. Помага за здравјето на кожата

Есенската сезона значи пониски температури и потенцијално сува кожа. Но, есенската храна како тиква може да помогне и со тој проблем.

„Тиквата содржи три витамини кои се добри за кожата – витамин А, витамин Ц и витамин Е“, вели Михалчик.

Според Михалчик, „бета-каротинот се претвора во телото во витамин А и помага во заштитата на клетките на кожата од оштетување на УВ, витаминот Ц е потребен за производство на колаген и хидратација на кожата, а витаминот Е е моќен антиоксиданс кој помага во заштитата од оштетување од слободните радикали. .

3. Помага за здравјето на очите

Бидејќи е полна со корисни витамини, минерали и моќни антиоксиданси, конзумирањето на овој зеленчук во свежа, замрзната или конзервирана форма може да биде добар потег за вашето тело и здравје.

Тиквата, всушност, содржи специфичен антиоксиданс наречен бета-каротен, соединение кое и дава портокалова боја, но придонесува и за здравјето на очите, пишува EatThis.

„Бета-каротенот е моќен растителен пигмент кој се претвора во витамин А во телото, а витаминот А игра клучна улога во одржувањето на здравјето на очите“, вели Михалцизк.

4. Придонесува за зајакнување на имунитетот

Поради високото ниво на витамини А и Ц, тиквата е позната и по зајакнување на имунолошкиот систем. Богат е со антиоксиданси и полн со витамини А и Ц, од кои сите помагаат да се зајакне имунолошкиот систем на различни начини“, вели Михалцизк. „Уште една причина да го вклучиме во исхраната во постудените месеци.

/N1info

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп5 минути

Хороскоп за недела (25 февруари)

Овен  Оние Овни кои се родители целосно ќе се посветат на своето семејство особено на потомството. Кон своите деца ќе...

Спорт9 часа

(ГАЛЕРИЈА) „ФК Кичево“ со успешен почеток на пролетниот дел од детската фудбалска лига

Генерациите на „ФК Кичево“ денес ги одиграа натпреварите во своите категории. Во генерацијата 2011 година „ФК Кичево“ оствари победа против...

Магазин10 часа

Apple доминира – iPhone зазема седум места на листата на 10 најпродавани телефони

Седум од десетте најпродавани модели на телефони во 2023 година беа различни модели на iPhone, што ја прошири доминацијата на...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (24 февруари)

ОВЕН Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате дека ќе бидете многу успешни и дека финансиите ќе одат...

Спорт1 ден

Изов даде своја анализа за Грузија, предводникот на женската фудбалска репрезентација очекува да се покажеме во добро светло

Женската репрезентација на Македонија во Тбилиси ќе одигра два контролни натпревари против селекцијата на Грузија. Контролните натпревари ќе бидат одиграни...

Театар1 ден

За својот роденден „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево со нивната најнова урнебесна комедија, во среда од 19ч сите патишта водат кон НУЦК „Кочо Рацин“, бидете таму!

Овој месец популарните тв ликови од „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево, каде за прв пат во нашиот град ќе...

Занимливости1 ден

Откриен целосен фосил „змеј“ стар 240 милиони години

Меѓународен тим на научници во јужна Кина го откри првиот целосен фосил на воден рептил долг пет метри од периодот...

Технологија1 ден

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не...

Кичево1 ден

Телефони во раце за Владо од Кичево да продолжи со лекување, ајде народе да се обединиме, поголемиот дел на финансиите се собрани!

Почитувани добри и хумани луѓе, наши сограѓани, познаници, пријатели и добронамерници, изминува еден месец каде нашиот сограѓанин од Кичево Владо...

Спорт2 дена

Фудбалската федерација на Македонија одржа работилница со лицата задолжени за односи со медиумите на клубовите од македонската фудбалска лига

Фудбалската федерација на Македонија организираше работилница наменета за лицата во клубовите од Прва и Втора МФЛ и Прва женска фудбалска...

НАЈЧИТАНИ