Следете не

Магазин

9 тајни за долга и среќна љубов

Објавено пред

на

Отсекогаш сте се воодушевувале на складните парови кои прекрасно функционираат, но не сте успеале да ја откриете тајната на успешна врска? Еве неколку корисни совети:

 

Простувајте – И на вас и на вашиот партнер ви е потребна сигурност. Двајцата сакате да се чувствувате сигурно и задоволно еден покрај друг, па затоа и добрата врска се темели врз меѓусебно разбирање и простување.

Бидете економични – Парите се, може да се каже, едни од главните предизвикувачи на конфликти. Потрудете се правилно да го распоредите домашниот буџет. Не трошете повеќе отколку што имате, не влегувајте во минус и не купувајте непотребни работи.

Поделете ги обврските – Ако домашните обврски не се правилно распоредени, ќе дојде до кавга. Секој член на семејството, вклучувајќи ги и вашите партнери, треба да има свои задолженија и совесно да ги извршува. Така, кога ќе ги завршите сите работи, ќе имате повеќе време еден за друг. А и за одмор.

Не се расправајте пред децата – Пред децата морате да бидете единствени. Дури и ако вашиот партнер не се снаоѓа баш најдобро со деца, без оглед на нивната возраст, охрабрувајте го да се занимава што повеќе со нив. Не го/ја критикувајте пред нив, туку тоа правете го насамо.

Разбијте ја здодевноста – Запамтете дека здодевноста е обично синоним за лутина. Ако чувствувате дека со неа/него ви е здодевно, запрашајте се зошто се лутите. Не би било лошо да го преиспитате и вашето однесување, зошто најверојатно и вие нему/нејзе не сте му/ѝ секогаш забавни.

Слушајте што ви зборува – Натерајте го партнерот да ве слуша такашто ќе му покажете колку го цените неговото целосно внимание. Меѓутоа, морате да му возвраќате со иста мера и да покажете интерес за она што тој го говори.

Контролирајте се – Научете да дебатирате. Не е суштината да изговорите нешто што не би сакале некој вас да ви рече. Контролирајте што ви излегува од уста и внимателно бирајте зборови.

Не драматизирајте околу се’ и сешто – Прифатете ги работите кои не можете да ги промените. Не драматизирајте ако нешто не иде според замисленото, а вие на тоа не можете да влијаете, зошто нервозата ќе ја пренесете и на партнерот. Заштедете ја енергијата за она што е навистина важно за вас, партнерот и семејството.

Желбите во склад со можностите – Не заборавајте дека двајцата ќе се менувате како што минува времето. Затоа, дури и ако мислите дека го разбирате или дека некои работи сте ги расчистиле, еднаш годишно проверете дали некој од вас сменил мислење за некоја важна работа.

Хороскоп

Хороскоп за вторник (26 септември)

Објавено пред

на

ОВЕН

Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата личност успеавте да остварите позитивен емотивен однос и добра комуникација. Можна е вртоглавица.

БИК

Не се посветувајте на нови работни задачи денес бидејќи не ви е лесно ниту да ги завршите и оние најосновните. Потребен ви е одмор. денес ќе имате интересен разговор со симпатијата. Наскоро ве очекува средба. Проблеми со несоница.

БЛИЗНАЦИ

Состојбата на работното место не е одлична и планирате одредени промени. Може да очекувате позитивни промени во последен момент. Не покажувате интересирање кон личноста која ви се допаѓа. Ве мачат хронични проблеми.

РАК

Сѐ што ќе направите денес за вас може да биде од голема корист. Потрудете се да бидете максимално фокусирани на работата. Не сте задоволни со односот кој го имате со саканата личност и тоа ви пречи. Потребна ви е масажа.

ЛАВ

Наскоро ве очекуваат важни случувања, нови состаноци и можност за позитивни промени на работно поле. Максимално сте и посветени на саканата личност. Подготвени сте да ја вложите целата своја енергија во вашиот однос. Проблеми со кичмата.

ДЕВИЦА

Денешниот ден е многу поволен за вас. Потрудете се максимално да го искористите овој поволен период за работа. Личноста која ви се допаѓа е подготвена да ги покаже емоциите. Наскоро ќе влезете во врска. Немате здравствени проблеми.

ВАГА

Пред вас е позитивен ден во кој нема да имате поголеми проблеми и промени на деловно поле. Јасно ви е дека односот со саканата личност не ви е онаков каков што сакате да биде. Избегнувајте пороци и секакви штетни материи.

ШКОРПИЈА

Денес е поволен ден да барате нова работа ако сте невработени. Среќата ќе биде на ваша страна. Ве очекува почеток на врска во која ќе уживате. Подготвени сте да и се посветите на личноста која ви се допаѓа. Добро се чувствувате.

СТРЕЛЕЦ

Пред вас е ден во кој ќе имате многу важни случувања, а можеби и ќе научите нешто ново на работното место. Ќе дојде до интересно запознавање. Во вас се буди желбата повторно да влезете во врска. Не се чувствувате добро.

ЈАРЕЦ

Денес ќе имате многу среќа и ќе успеете да извршите сѐ што имате во план. Може да очекувате позитивни околности. Имате среќа кога станува збор за љубовта. Ве очекува позитивен период. Се препорачува спортување.

ВОДОЛИЈА

Доколку продолжите да вложувате максимален напор во својата работа, ќе успеете да го остварите унапредувањето кое го посакувате. Не сте задоволни од околностите на љубовно поле и очекувате нови случувања. Пад на имунитетот.

РИБИ

Искористете ја својата шанса да се посветите на работата и да ги решите проблемите кои се пред вас. Ве очекува прилика за флерт со личност која ви се допаѓа. Може да се надевате на позитивни пресврти. Болки во нозете.

Прочитај повеќе...

Магазин

Пристигнаа првите информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“? (ФОТО)

Објавено пред

на

Впечатоците по iPhone 15 сè уште не стивнуваат, а веќе ги имаме првите информации за новиот изданок на серијата Google Pixel.

На интернет се појавија првите leaks кои ни откриваат како ќе изгледаат Google Pixel 8 и Pixel 8 Pro, како и некои од функциите. Прво, преку сајтот Android Authority беа објавени рендери кои изгледаа како „вистинската работа“, а потоа Google објави свои фотографии од моделите Pixel 8 и Pixel 8 Pro, од повеќе агли и бои.

Според овој извор, Google Pixel ќе доаѓа во „божур розова“, сива и „црна од опсидијан“, додека Pixel 8 ќе доаѓа во „небесно сина“, „порцеланска“ и „црна обсидијан“. Засега се чини дека од моделите Pixel 7 и Pixel 7 Pro ќе остане само црната нијанса.

Рендерите објавени од „MySmartPrice“ покажуваат како изгледаат камерите и колку штрчат од телото на телефонот и се совпаѓа со она што го објави Google, така што има големи шанси рендерите да се точни.

Меѓу инсајдерски информации се оние кои се однесуваат на камерите, односно нивните карактеристики. Веќе знаеме дека снимањето фотографии и видео ќе бидат во фокусот на новите модели на Pixel, но сега имаме повеќе детали за тоа.

Според видеото објавено од „91mobiles“, функциите што доаѓаат вклучуваат „Video Boost“, „Night Sight“ за видео, потоа „Audio Eraser“ за намалување на шумот во позадина и „Magic Editor“ за напредно уредување фотографии.

За некои од овие функции знаевме и порано, но неодамна протеченото видео изгледа како да е направено од самиот Google (иако нема потврда, па ќе се одржиме до официјалното претставување). Она што останува да се види е кои функции, доколку ги има, ќе бидат резервирани само за верзијата Pro, која би требало да има понапредни опции за камерата.

Според досегашните информации објавени од инсајдерите, Google Pixel 8 ќе има чип Google Tensor 3 со 8GB RAM, 60 Hz и 120 Hz освежување на екранот, како и три камери: 50 MP (широк), 12 MP (ултра -широк + макро), како и предната резолуција од 10,5 MP.

Од друга страна, Google Pixel 8 Pro треба да работи и Google Tensor 3 но со 12GB RAM, со освежување на екранот од 1 Hz до 120 Hz, а од камерите, судејќи според овие информации, го очекуваме следново: 50 MP (широк ), 48 MP (ултраширок + макро), 58 MP (5x телефото) и 10,5 MP предна.

Иако разликата помеѓу уредите со Android и iOS е неизбежна, а за корисниците понекогаш е прашање на навика, а понекогаш и деловни преференции, во седиштето на компанијата Google секако се надеваат дека ќе одземат дел од колачот со „јаболка“ од сенка со нивните нови водечки модели.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Snapchat се обидува да им отежне на тинејџерите да се поврзат со странци

Објавено пред

на

Snapchat додава нови функции кои имаат за цел да ги обесхрабрат тинејџерите да комуницираат со странци на својата апликација. Промените доаѓаат по долгогодишно испитување на апликацијата, бидејќи пратениците и другите функционери се сомневаа во способноста на Snap да ги заштити тинејџерите.

Новите ограничувања ги засегаат тинејџерите на возраст од 13 до 17 години

Како и со претходните ажурирања, новите ограничувања првенствено влијаат на сметките на возраст од 13 до 17 години на апликацијата. Минатата година, компанијата почна да ја ограничува видливоста на тинејџерските сметки во своите препораки за „Брзо додавање“ за да ја ограничи можноста на странците да најдат млади луѓе на апликацијата. Сега, компанијата вели дека ќе им отежне на тинејџерите да најдат во пребарувањето и препораките со зголемување на бројот на заеднички пријатели што корисниците мора да ги имаат за да се појавуваат во пребарувањето и предложените сметки.

И, во случаи кога тинејџерите можат да се поврзат со луѓе со кои немаат многу заеднички пријатели, Snap ќе прикажува предупредувања кои ги поттикнуваат корисниците да комуницираат само со луѓе што ги познаваат. Предупредувањето ќе биде придружено со опција за блокирање или пријавување на дотичниот корисник.

Компанијата, исто така, воведува нов систем за штрајк за сметки кои споделуваат „содржини несоодветни за возраста“ во јавните области на апликацијата, како што се Stories и Spotlight. Според новиот систем, апликацијата ќе ги отстранува објавите за кои смета дека се несоодветни за возраста и ќе ја предупреди сметката која навредува. Корисниците кои добиваат премногу предупредувања во одреден временски период ќе бидат трајно оневозможени, велат од компанијата.

Snap, исто така, објави нов дел од својата веб-страница наменета за родителите кои имаат потенцијална загриженост за употребата на Snapchat од страна на нивните тинејџери. Веб-страницата нуди неколку објаснувања за апликацијата, вклучувајќи водичи за тоа како да ги користите нејзините функции за родителска контрола.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт14 минути

Познати осминафиналистите за Купот на Македонија, додека теренот на ФК Башкими суспендиран за натпревари

Познати се двојките од осминафиналето во Купот на Македонија. Бранителот на трофејот, Македонија Ѓорче Петров ќе игра против Вардар. Финалистот...

Автомобили10 часа

(ВИДЕО) „BMW XM“ изненади на тестот на еден престижен настан за автомобили

Шпански специјализиран сајт го тестираше BMW XM, првиот независен модел М, но и најтешкиот сериски BMW во продажба од 2.800...

На денешен ден10 часа

На денешен ден (26 септември)

1186 – Дубровник склучил мир со српскиот голем префект Стефан Немања, кој се обидел да го заземе градот во два...

Хороскоп17 часа

Хороскоп за вторник (26 септември)

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

Спорт19 часа

Ова е составот на Украина кој ќе биде на располагање и на мечот против Македонија во Прага закажан за 14 октомври, истакна Ребров

Селекторот на фудбалската репрезентација на Украина, Сергеј Ребров, го објави списокот на фудбалери на кои ќе бидат на располагање на...

Македонија1 ден

Од вечерва горивата со намалена цена за литар, ова е новата цена

Од вечерва по еден ипол денар поевтинуваат нафтените деривати, односно, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 89 денари за...

Магазин1 ден

Пристигнаа првите информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“? (ФОТО)

Впечатоците по iPhone 15 сè уште не стивнуваат, а веќе ги имаме првите информации за новиот изданок на серијата Google...

Магазин1 ден

Snapchat се обидува да им отежне на тинејџерите да се поврзат со странци

Snapchat додава нови функции кои имаат за цел да ги обесхрабрат тинејџерите да комуницираат со странци на својата апликација. Промените...

Магазин1 ден

YouTube работи на алатки за вештачка интелигенција за да им помогне на креаторите

YouTube има нови AI функции за креаторите. Функциите со вештачка интелигенција што компанијата ги објави на настанот „Made on YouTube“...

Магазин1 ден

На првиот тест за издржливост, iPhone 15 Pro покажа дека не е толку отпорен и покрај титаниумскиот дизајн

И покрај новиот титаниумски дизајн со заоблени рабови, iPhone 15 Pro на првиот тест за издржливост покажува дека е помалку...

НАЈЧИТАНИ