Следете не

Магазин

Кикириките како лек

Avatar

Објавено пред

на

Кикириките ја намалуваат опасноста од добивање срцеви заболувања, објавија американските експерти.

Покрај големите количини витамин Е, протеини и магнезиум и цинк, кикириките содржат и една сустанца која го спречува стеснувањето и запушувањето на крните садови, а истовремено ја намалува оксидацијата на холестерол.

Истата супстанција ја содржи и црното вино кое се препорачува во ограничени количини, како превенција против болестите на срцето.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Здравје и убавина

(Мени по денови) Диета што ги отстранува мастите веќе четвртиот ден: Тежината не се враќа цели 3 години!

Avatar

Објавено пред

на

Постои една многу ефикасна диета која го освои светот. Се нарекува „сензационална диета“.

Оваа диета се заснова на умерен внес на калории и трае три недели. Според авторите на оваа диета, губите 3 до 5 килограми секоја недела, а можете да изгубите и до 12 килограми за три недели. Покрај тоа, изгубената тежина не се враќа за 3 години.

Балансирана диета

Ние ќе ви дадеме пример на мени за една недела, а вие ја повторувате оваа диета во текот на другите две недели.

Задолжително е да се пие вода меѓу оброците.

Мени:

1 ден

Појадок: Чаша кафе

Ручек: 2 варени јајца, зелена салата или варен морков со малку растително масло, еден домат без сол или чаша сок од домати.

Вечера: 200-250 грама бифтек пржен во растително масло, салата од свеж зеленчук (зелка, цвекло, моркови) со додавање на растително масло.

2 дена

Појадок: шолја кафе, еден тост.

Ручек: 100 грама бифтек, дел свежа зелка или салата од репка или моркови.

Вечера: 200 грама посно шунка или варено месо, чаша јогурт или кефир.

3 дена

Појадок: шолја кафе и 1 тост.

Ручек: еден морков, цвекло или целер пржени во масло. Еден домат, слива или портокалова боја.

Вечера: Исто како и ручекот.

4 дена

Појадок: шолја кафе.

Ручек: варено јајце, 3 големи варени моркови, 150 грама сирење.

Вечера: овошна салата. Не смееме да јадеме банани

5 дена

Појадок: риба, со сирови моркови и полнета со сок од лимон.

Ручек: половина килограм зготвена риба, 1 домат.

Вечера: Еден мал стек, салата од свеж зеленчук. Може да се користат зелка, цвекло, моркови, краставици или пиперки.

6 дена

Појадок: Чаша кафе.

Ручек: половина килограм варено пилешко или печено во фолија со многу малку масло.

Вечера: 2 варени јајца, рендани сурови моркови и чаша чај.

7 дена

Појадок: чаша чај

Ручек: 150 грама варено телешко месо или говедско месо, јаболко.

Вечера: Исто како и ручекот.

Вие сигурно нема да се чувствувате гладни за време на оваа диета, а рибата, месото и свежиот зеленчук ќе ви ги обезбедат сите потребни витамини и минерали. Сепак, пред диетата, не заборавајте да се консултирате со лекар.

/popara

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Редовен Хороскоп (28.09) понеделник

Avatar

Објавено пред

на

ОВЕН

Не е поволен период за нова работа или за било какви вложувања во овој период. Ве очекува фаза која е многу поволна за флерт и нови познанства. Ако веќе имате партнер, размислувате за патување. Внимавајте на црниот дроб.

БИК

Пред вас е промена која може да биде многу важна за вашата работа. Потрудете се храбро да ги прифатите новите можности. Доколку ви се допаѓа личност родена во знакот на Вага, со неа ќе успеете да остварите позитивни промени. Внимавајте на кичмата.

БЛИЗНАЦИ

Прекинувањето на деловната соработка би можело да ви донесе некоја штета во деловна смисла. Пред вас е фаза која носи ново познанство со личност која ќе покаже дека сака врска со вас. Проблеми со кожата и иритација.

РАК

Може да очекувате дека ќе дојде до некои компликации на работното место кои нема лесно да ги решите. Ќе ви биде потребна помош од соработници. Помеѓу вас е саканата личност владее атмосфера на незадоволство од кое нема лесно да излезете. Внимавајте на крвотокот.

ЛАВ

Пред вас е викенд кој може да биде многу опуштен и не би требало да имате премногу работа. По големите промени на љубовно поле, доаѓа фаза на стагнација која некое време ќе ви одговара. Можни се проблеми со аритмија.

ДЕВИЦА

Деловните проблеми се насобираат кај вас и нема да ви биде лесно да држите сѐ под контрола. Доколку ви се допаѓа личност која сте ја запознале преку работа, таа врска ќе биде комплицирана. Нагласен пад на имунитет.

ВАГА

Можно е да немате премногу среќа околу започнувањето нова работа овој викенд. Очекувајте постигнување на компромис со саканата личност и насочување на вашиот однос во добар правец. Можни се проблеми со очите.

ШКОРПИЈА

Не е премногу поволен викенд за работа, неочекувано може да дојде до проблеми. Доколку сте во брак, со саканата личност се обидувате да најдете компромис околу некои важни прашања. Проблеми со варењето.

СТРЕЛЕЦ

Викендов ќе имате можност за одмор. Може да очекувате дека ќе уживате во позитивните околности на работа. Прилично сте нервозни и со саканата личност имате многу проблеми. Одморајте што повеќе.

ЈАРЕЦ

Ве очекуваат поголеми трошоци овој викенд. Генерално работата ви оди послабо овој период. Може да сметате на личноста која ја сакате, таа во секоја ситуација покажува дека ви е искрен пријател. Препорака е да посетите нутриционист.

ВОДОЛИЈА

Не сте задоволни од околностите на работа и размислувате да започнете промени на ова поле. Не сте подготвени за компромиси кога станува збор за љубовта и сакате да бидете онака како што сте замислиле. Проблеми со нервниот систем.

РИБИ

Напнатоста ве прати и несигурноста која ја чувствувате негативно се одразува на вашата работа. Може да се надевате на состанок со личноста кон која имате емоции. Освен нервоза, немате поголеми проблеми.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Храна

Домашна трпеза: Посно јадење со спанаќ, неодолив вкус за секого. Ова се потребните состојки и начинот на подготовка..

Avatar

Објавено пред

на

Состојки:

  • 1 пакување кори за пита
  • 400 гр спанаќ
  • 200 гр шампињони
  • 100 гр праз
  • масло
  • сол
  • 100 гр тофу сирење или посен кашкавал

Начин на подготовка:

  1. Зеленчукот измијте го, па на малку масло издинстајте ги празот, сечканите шампињони и спанаќот. Сè посолете и динстајте додека состојките малку не омекнат.
  2. На дно на намастен плех ставете две кори, малку згужвајте ги и пропрскајте ги со масло, потоа редете од филот од спанаќ, па кори (згужвани), потоа изрендајте тофу, па повторно ставете кори, фил од спанаќ, кори, сирење и така повторувајте додека не ги потрошите корите и филот.
  3. На последната кора изрендајте тофу сирење, намастете и печете на 200 степени додека питата не порумени.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 24 минути

Од ноќеска нови врнежи од дожд, ова се најновите метео информации..

Во втората половина од претстојната ноќта од запад во нашата држава ќе навлезат нови врнежи од дожд кој поинтензивни ќе...

МакедонијаПред 4 часа

РКЕ донесе одлука од ноќеска цените на горивата да останат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е...

МакедонијаПред 7 часа

Изминатите 24 часа направени само 387 тестови и регистрирани се 48 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 387 тестирања, а регистрирани се 48 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 20 -Куманово...

ЗанимливостиПред 7 часа

Најчести грешки кои го расипуваат вкусот на Ајварот, еве неколку корисни совети за подготовка..

Ајварот е неопходен дел од зимницата и омилен во многу домови. Некои го сакаат лут, некои благ, некои со модар...

КичевоПред 7 часа

Во акциите на Црвен крст – Кичево за седум месеци собрани се 538 единици на крв

Од година во година бројот на крводарувања во општина Кичево е во постојан пораст, што треба да ги радува здравствените...

Здравје и убавинаПред 17 часа

(Мени по денови) Диета што ги отстранува мастите веќе четвртиот ден: Тежината не се враќа цели 3 години!

Постои една многу ефикасна диета која го освои светот. Се нарекува „сензационална диета“. Оваа диета се заснова на умерен внес...

ХороскопПред 20 часа

Редовен Хороскоп (28.09) понеделник

ОВЕН Не е поволен период за нова работа или за било какви вложувања во овој период. Ве очекува фаза која...

ЗанимливостиПред 23 часа

Која беше познатата Били Џин од песната на Мајкл Џексон?

„Били Џин“ беше насловот на вториот сингл на Мајкл Џексон, од албумот „Трилер“, објавен во јануари 1983 година. Во прашање...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 148 новозаболени од Ковид-19, 5 нови случаи од Кичево, 3 пациенти починале во болнички услови, ова се деталите…

Во последните 24 часа се направени 1224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 50 -Куманово...

СпортПред 1 ден

(ФОТО) Атлетико Мадрид моментално води против Гранада, Луис Суарез е веќе именуван на клупата – се очекува да дебитира

Домаќините Атлетико Мадрид моментално се во полна трка за победа против Гранада. Стрелец на голот беше Диего Коста во 9-тата...

НАЈЧИТАНИ