Следете не

Магазин

Amazon казнет со 30 милиони долари поради загрозување на приватноста на корисниците, вклучувајќи ги и децата

Објавено пред

на

Американската Федерална трговска комисија (FTC) го казни Amazon со 30,8 милиони долари за серија пропусти кои ја загрозија безбедноста и приватноста на корисниците на асистентот Alexa и безбедносните камери Ring.

Казната од 30,8 долари е кумулативна и е резултат на одделни истраги спроведени од FTC кои откриваат алармантни прекршувања на законот и закани за приватноста и безбедноста на корисниците.

Ова вклучува казна од 25 милиони долари за кршење на законите за приватност на децата со складирање на нивните гласовни снимки Alexa на неодредено време и спречување на родителите да ги избришат.

Amazon е обвинет за заблуда на родителите и погрешно претставување на практиките за бришење на податоците за производите. Истрагата на FTC откри дека снимките, како и чувствителните податоци за геолокација, биле користени за обука на гласовниот асистент Alexa да го подобри неговиот одговор на гласовните команди и препознавањето говор.

FTC откри дека со заблуда на родителите, чување на снимките на децата на неодредено време и игнорирање на барањата на родителите за бришење, Amazon го прекршил Законот за заштита на онлајн приватноста на децата (COPPA) и ја жртвувал приватноста за профит.

На компанијата и беше наредено да ги избрише собраните информации, вклучувајќи неактивни детски сметки, податоци за геолокација и гласовни снимки. На Amazon му е забрането да собира такви податоци за да ги обучи своите алгоритми. Исто така, компанијата ќе мора да ги открие своите практики за задржување податоци на клиентите.

Сепак, Amazon тврди дека тие не прекршиле никакви закони: „Ние ја изградивме Alexa со силна заштита на приватноста и контроли на клиентите, дизајниравме Amazon Kids да се усогласи со COPPA и соработувавме со FTC пред да го прошириме Amazon Kids на Alexa“.

„Како дел од спогодбата, се согласивме да направиме мала модификација на нашата веќе силна практика и да ги отстраниме профилите на деца кои се неактивни повеќе од 18 месеци, освен ако родител или старател не избере да ги задржи.

Една од истрагите спроведени од FTC се однесува на Ring, компанија која беше купена од Amazon во 2018 година. FTC откри дека Ring не успеал соодветно да ги заштити податоците на своите клиенти и погрешно ги претставил безбедносните карактеристики на своите производи.

FTC тврди дека Amazon им дозволил на своите вработени и на компаниите со кои работеле да гледаат видеа собрани преку Ringo, што резултирало со сериозно нарушување на приватноста на клиентите. Еден поранешен вработен во Ринг бил пријавен од друг вработен дека прегледал илјадници видеа што Ринг ги снимал од жени во нивните спални и бањи.

Обвиненијата против Ринго, исто така, вклучуваат случаи во 2017 и 2018 година кога корисниците пријавиле хакирање на нивните сметки. FTC откри дека Ring бавно ја подобрува безбедноста на корисничките сметки за да спречи такви напади.

Поради недостатокот на соодветни безбедносни протоколи на Ринго и повеќекратните пропусти, хакерите можеа да пристапат до зачуваните видеа, стримови и сметки на 55.000 корисници. Некои дури ја искористија двонасочната функционалност на камерите Ring за да ги вознемируваат, закануваат и злоставуваат корисниците, вклучително и постарите и децата чии соби ги надгледуваа камерите, како и да ги променат поставките на уредот. Имаше дури и закани за физичко насилство доколку жртвите не платат, а расистички навреди упатени кон неколку деца.

Најголемиот проблем лежи во фактот што Amazon нема спроведено никаква процедура за да побара од клиентите да се согласат или да го одбијат собирањето и користењето на нивните видеа.

Спогодбата со FTC бара Amazon да ги избрише сите видеа и кориснички податоци што незаконски ги добил пред 2018 година, како и да ги отстрани сите производи што ги добил од тие видеа.

Иако спогодбата на Amazon со FTC ќе треба судско одобрение за да стапи на сила, Amazon рече дека „многу сериозно ја презема својата одговорност кон клиентите и нивните семејства“ и дека „постојано презема чекори за заштита на приватноста на клиентите“, вклучително и спроведување на „строги внатрешни контроли за заштита податоци за клиентите“.

Магазин

Microsoft Photos добива поддршка за вештачка интелигенција

Објавено пред

на

Microsoft најави генеративна гума за бришење слики со вештачка интелигенција, која ви дава лесен начин да ги отстраните несаканите елементи од вашите фотографии. „Windows Photos“ одамна има алатка Spot Fix која може да отстрани делови од сликата за вас, но компанијата вели дека Generative Erase е подобрена верзија на функцијата.

И Google и Samsung веќе имаат свои алатки за вештачка интелигенција

Ако се сеќавате, и Google и Samsung имаат свои верзии на алатки за бришење со вештачка интелигенција на нивните мобилни уреди. Google претходно беше ексклузивно достапен на поновите телефони Pixel додека не беше претставен на постарите модели. Сепак, верзијата на Microsoft ви дава пристап до бришач за фотографии напојуван со вештачка интелигенција на вашиот десктоп или лаптоп компјутер.

Само треба да го стартувате уредувачот на слики во Фотографии за да започнете да ја користите оваа функција. Едноставно изберете ја опцијата Избриши и потоа користете ја четката за да креирате маска над елементите што сакате да ги отстраните. Можете дури и да ја прилагодите големината на четката за да го олесните изборот на потенки или подебели предмети, а исто така можете да изберете да истакнете повеќе од еден елемент пред да ги избришете сите. Во моментов, сепак, пристапот до Generative Erasure е доста ограничен.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Се повеќе зависни од нив: Социјалните мрежи и игрите ги преземаат децата

Објавено пред

на

Во услови на пандемијата, многу деца и млади луѓе ја убиле својата досада потопувајќи се во дигиталниот свет на Instagram, TikTok и другите социјални мрежи и игри.

Колку од нив денес се зависни од зјапање во мобилните телефони?

Многу, според истражувањето на здравственото осигурување ДАК и Универзитетската клиника Хамбург-Епендорф (УКЕ). Речиси четвртина од децата на возраст од 10 до 17 години, 24,5 отсто од нив, ризично ги користат социјалните мрежи за пораки и видеа.

Тоа е 1,3 милиони деца во Германија, три пати повеќе отколку во периодот пред пандемијата во 2019 година. Истражувањето од 2022 година веќе покажа значителен скок на уделот на младите во ризичната група, на 22,2 проценти.

Колку деца и млади се зависници?

Истражувањата покажуваат бројка од 360.000. Тоа е 6,1 отсто, нешто помалку од 6,7 отсто од претходната година, но сепак речиси двојно повеќе од 2019 година.

Претседателот на одборот на директори на ДАК Андреас Сторм признава дека секојдневието е незамисливо без социјалните мрежи, но предупредува дека треба подетално да се истражат атрактивноста и ризиците на Инстаграм или ТикТок, односно кампањата за превенција и помош за погодените треба да се зајакне.

За студијата, Институтот Форса анкетираше репрезентативна група деца на возраст од 10-17 години, со еден родител и од 1.200 семејства.

Истражувањето од 2023 година е шесто издание на истото истражување. Анализирана е зачестеноста на децата и младите излегувања на социјалните мрежи и дигиталните игри. Под ризичен опсег на употреба се подразбира честа и долготрајна употреба со зголемен ризик од штетни последици по физичкото или менталното здравје.

Употребата во која корисникот ја губи контролата врз времетраењето и зачестеноста, приоритизирањето на секојдневните активности и продолжувањето и покрај негативните последици означува „патолошка“ зависност. Последиците вклучуваат значително нарушување на семејните и социјалните односи, вклучително и школувањето и работата.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Huawei ја предводи глобалната 5.5G експанзија со повеќе од 1,6 милијарди корисници ширум светот

Објавено пред

на

На најголемиот саем за мобилна технологија што традиционално се одржува во Барселона, MWC 2024, беше истакнато дека напредните 5G мрежи на Huawei ги користат седум пати повеќе корисници отколку што беше случајот со 4G мрежите во истиот период на развој. Со повеќе од 300 комерцијални 5G мрежи на крајот на 2023 година, Huawei се истакнува како лидер во глобалното поврзување, поради што повеќе од 1,6 милијарди луѓе ги користат мрежите на компанијата ширум светот. Импресивно е и тоа што операторите, кои досега имплементираа различни решенија на Huawei, беа рангирани како лидери во однос на задоволството од квалитетот на мобилната мрежа за време на тестирањето во 2023 година, во клучните градови во Германија, Австрија и Холандија.

На MWC, Huawei ја претстави и визијата за иднината поврзана со поврзувањето и дигиталната трансформација. Фокусирајќи се на идејата за интелигентен дигитален свет, каде што поврзувањето се вклопува во секој сегмент од животот и индустријата, компанијата претстави портфолио на производи и решенија прилагодени на новото време на дигитализација. Во претстојниот период, фокусот е на изградба на напреден индустриски екосистем, забрзување на 5G мрежите и подготовка за ерата на 5.5G.

Затоа една од најистакнатите најави беше посветеноста на компанијата за еволуција на 5.5G мрежите преку опсег од 5.5G, F5.5G и Net5.5G производи, прилагодени да ги задоволат барањата на сите деловни сценарија во различни сектори. Со комерцијалното лансирање на 5.5G што се очекува оваа година, таа е посветена да работи со глобалните оператори за да изгради ефикасни, интелигентни, стабилни и зелени мрежи.

Во текот на претходниот период, Huawei успешно соработуваше со партнери во повеќе од 20 градови низ светот во лансирањето на нови комерцијални мрежи. На Блискиот Исток и Европа постигнати се импресивни брзини од 10 Gbps, додека во Кина и Хонг Конг операторите почнаа да обезбедуваат 5,5G услуги.

Huawei го воведува и првиот модел на телекомуникациска инфраструктура во индустријата. Тој е дизајниран да ги поддржува брзо потребите на индустријата преку апликации, со прецизност, ефикасно управување и одржување во различни области. Целта на моделот е и да ги поддржи операторите во зајакнувањето на своите вработени и подобрувањето на задоволството на корисниците, што придонесува за зголемување на продуктивноста на мрежата.

Покрај тоа, Huawei презентираше различни иновации во бизнис секторот, но и во секторот Потрошувачи, т.е. потрошувачки сегмент. За претпријатијата, компанијата понуди паметни дигитални решенија кои покриваат 10 различни индустрии, со цел да се забрза индустриската интелигенција.

Со претставување на најновите иновации и решенија на MWC 2024 во Барселона, отворени се можности за понатамошен развој и напредок во областа на мрежите, облакот и интелигенцијата.

/IT

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили1 минута

ВИДЕО Снимка од дрон каква што не сте виделе досега: Потерата по најбрзата формула е најлудото нешто што некогаш сте го виделе

Звук, брзина и вистински аудио-визуелен спектакл. Тоа е најдобриот начин да се опише првата снимка од дрон како „брка“ болид...

Магазин6 минути

Microsoft Photos добива поддршка за вештачка интелигенција

Microsoft најави генеративна гума за бришење слики со вештачка интелигенција, која ви дава лесен начин да ги отстраните несаканите елементи...

Магазин8 минути

Се повеќе зависни од нив: Социјалните мрежи и игрите ги преземаат децата

Во услови на пандемијата, многу деца и млади луѓе ја убиле својата досада потопувајќи се во дигиталниот свет на Instagram,...

Магазин9 минути

Huawei ја предводи глобалната 5.5G експанзија со повеќе од 1,6 милијарди корисници ширум светот

На најголемиот саем за мобилна технологија што традиционално се одржува во Барселона, MWC 2024, беше истакнато дека напредните 5G мрежи...

Македонија11 часа

Намалена видливост поради магла патен правец према Стража, Лисец – Попова Шапка

АМСМ известува дека следните патни правци се под густа магла со намалена видливост од 25м. на пат Лисец – Попова...

Хороскоп12 часа

Месечен Хороскоп (март)

ОВЕН Покажувате подготвеност да се посветите на започнувањето нов проект кој ќе ви биде многу значаен за работата. Свесни сте...

Кичево17 часа

„CableCall“ – Кичево со одлична ТВ и Интернет понуда, од сега со одлични брзини и стабилна оптичка мрежа која ќе ги задоволи вашите интернет потреби!

Регионалниот интернет и телевизиски оператор со седиште во Кичево „Cable Call“ како што најавивме, го прошири оптичкиот мрежен систем за...

Спорт18 часа

Денес со „ждрепка“ извлечени паровите за четвртфиналето во „Куп на Македонија“ за младински категории во фудбал

Денеска во просториите на Фудбалската федерација на Македонија се одржа ждрепка на која беа извлечени паровите за четвртфинале во рамките...

Магазин24 часа

Дали знаете зошто швајцарските сирења имаат дупчиња?

Швајцарското сирење секогаш се опишува како сирење со дупчиња. Има цврсто тело и орев, но сладок вкус. Исто така, има...

Магазин1 ден

TikTok под истрага во Европската унија

TikTok е цел на ЕУ за потенцијални прекршувања на Законот за дигитални услуги поврзани со безбедноста на малолетниците и други...

НАЈЧИТАНИ