Следете не

Магазин

Amazon потпиша договори со три вселенски компании

Објавено пред

на

Amazon го објави потпишувањето на најголемиот договор во историјата на комерцијалната вселенска индустрија, потпишувајќи договор со три компании кои ќе извршат 83 лансирање на интернет сателитот Project Kuiper.

Project Kuiper

Технолошкиот гигант потпиша договори за 38 лансирања со United Launch Alliance (ULA). Потоа ќе бидат направени 18 лансирања со европската компанија Arianespace. Тука е и компанијата Blue Origin со 12 лансирања и со опција за дури 15 дополнителни лансирања.

Project Kuiper е план на Amazon да изгради мрежа од 3.236 сателити во ниската орбита на Земјата, за да обезбеди брз интернет насекаде во светот. FCC го одобри системот на Amazon во 2020 година, за кој компанијата рече дека ќе „инвестира повеќе од 10 милијарди долари“ во градежништвото.

Amazon треба да започне со тестирање на прототипот на сателитот Kuiper. Лансирањето е закажано за крајот на оваа година на ракетата RS1 на ABL Space, пред лансирањето на оперативните сателити.

1.600 сателити до 2026 година?

Иако Amazon не соопшти кога ќе започне кампањата за лансирање на Kuiper, правилата на FCC бараат компанијата да распореди половина од планираните сателити во рок од шест години. Тоа значи околу 1.600 сателити во орбитата до јули 2026 година.

„Имаме уште многу работа да направиме, но тимот продолжи да постигнува пресвртница по пресвртница во секој аспект од нашиот сателитски систем. „Овие договори за лансирање ја покажуваат нашата неверојатна посветеност и верба во проектот Kuiper“, рече Дејв Лимп, постар потпретседател за уреди и услуги на Amazon.

ULA ќе ги користи своите ракети Vulcan за 38 лансирања, покрај деветте лансирања на ракети Atlas V што Amazon ги купи минатата година. Ракетата Vulcan на ULA допрва треба да биде лансирана, но нејзината дебитантска мисија е закажана за крајот на оваа година. Иако ULA не ја откри основната цена на лансирањето на Vulcan, американската влада купила ракети за лансирање по цена од околу 112 милиони долари за една.

Arianespace ќе има 18 лансирања со своите претстојни ракети Ariane 6, кои исто така треба да дебитираат оваа година. Европскиот производител на ракети исто така не ја прецизираше структурата на цената на Ariane 6, но претходно соопшти дека основната цена ќе биде околу 77 милиони долари по лансирањето.

Blue Origin ќе ги користи своите ракети Њу Глен за лансирање. Иако Blue Origin моментално нема официјален целен датум за првото лансирање на New Glenn, според претходните извештаи, ракетата се очекува да дебитира во 2024 година или подоцна. Компанијата јавно не ја откри цената за лансирање. Според Arianespace, пред две години беше 68 милиони долари за лансирање на ракетата Blue Origin. Иако и двете компании беа основани од Безос, Blue Origin е одвоена од Amazon.

Договорите за лансирање на Kuiper на Amazon се во вредност од милијарди долари, иако не е јасно какво влијание би имало конкурентното наддавање и можните попусти на масовните нарачки врз вкупните цени.

Што е со SpaceX?

Платниот список на Амазон за лансирање не ја вклучува најактивната американска ракетна компанија SpaceX. Amazon и SpaceX долго време се борат со регулаторите за нивните соодветни сателитски интернет мрежи, Kuiper и Starlink.

SpaceX воспостави значително лидерство над Amazon во трката за обезбедување на Интернет од вселената, откако досега лансираше околу 2.000 сателити Starlink, опслужувајќи околу 250.000 вкупни претплатници.

Amazon вели дека мрежата на Kuiper ќе ја искористи глобалната логистичка и оперативна моќ на Amazon, како и вмрежувањето и инфраструктурата на веб-услугите на Амазон (AWS).

Amazon, исто така, има предност во решавањето на една клучна бариера за пристапниот сателитски интернет. Ова се антените кои клиентите треба да ги поврзат. Amazon го рекламираше своето „искуство во производство на евтини уреди и услуги како што се Echo и Kindle“ за да ја направи цената на услугата „прифатлива“.

Amazon допрва треба да сподели повеќе информации за сателитите Kuiper , како што се масата или моќноста, и точниот број на сателити што ќе бидат лансирани на секоја ракета. Дизајнот веројатно е при крај, ако не е веќе финализиран, бидејќи Amazon објави дека соработува со швајцарската компанија Beyond Gravity за изградба на сателитски диспензери за инсталација на вселенското летало Kuiper.

Извор: CNBC

Магазин

Храна и наследство: француски багет на списокот на УНЕСКО

Објавено пред

на

Веројатно нема многу работи кои се посуштински француски од багетите.

Впрочем, во Франција секој ден се произведуваат околу 16 милиони долги лебови.

Сепак, во последниве години, традиционалните пекари се борат да опстанат бидејќи на пазарот има се повеќе големи супермаркети.

Но, сега е време да се прослави багетата, бидејќи УНЕСКО, Организацијата за образование, наука и култура на Обединетите нации, го вклучи во листата на „нематеријално културно наследство“.

УНЕСКО објави дека ги додала „занаетчиството и културата на лебот од багет“ на списокот од 600 други артикли, придружувајќи му се на францускиот производ со традиционалното правење чај во Кина и корејскиот маскиран танц познат како талхум – и двете беа вклучени во првата половина од оваа година.

Неговата листа „го слави францускиот начин на живот“, рече шефицата на УНЕСКО Одри Асуле, додавајќи: „Багетата е секојдневен ритуал, структурен елемент на оброкот, синоним за споделување и дружење“.

„Важно е овие вештини и социјални навики да продолжат да постојат и во иднина.

„Ни завидува цел свет“

Точното потекло на багетата не е познато: некои сугерираат дека лебот го нарачал францускиот император Наполеон бидејќи војниците најлесно го носат, додека други велат дека е создаден подоцна – леб што работниците лесно го кинат и го споделуваат во Париз.

Други му признаваат на австриски пекар од 1830-тите за обликот на багетата.

Сепак, багетата каква што ја знаеме денес официјално го добила своето име пред нешто повеќе од 100 години – во 1920 година.

Тогаш беа поставени строги правила за тоа што се квалификува како багета – стандардизирана на 80 сантиметри и 250 грама.

Имаше дури и фиксна цена до 1986 година.

До средината на 20 век, багетата ја освои Франција.

Но, од 1970 година, 400 занаетчиски пекари се затвораат секоја година, а вкупниот број низ Франција падна од 55.000 на 35.000 денес, според новинската агенција АФП.

Сепак, тој останува централен за францускиот идентитет, а претседателот Емануел Макрон рече дека багетата е „завидна на целиот свет“.

За занаетчиите пекари кои остануваат посветени на долгиот леб, вестите од средата дојдоа како почит на занаетот што го усовршија.

„Багетата е брашно, вода, сол, квасец – и знаењето на мајсторот“, вели Доминик Анрахт, претседател на Федерацијата на пекарите.

Бејкерот Присила Хејерц за АФП изјави дека тоа е „основен производ“, но „што влијае на сите социо-културни категории, без разлика дали сте богати, сиромашни… не е важно, сите јадат багети“.

/APF

Прочитај повеќе...

Магазин

iPhone наскоро би можел да добие корисна функција за зајакнување на безбедноста

Објавено пред

на

Apple наскоро ќе ја објави 16.2 верзијата на својот оперативен систем iOS, која се очекува да вклучува нова безбедносна карактеристика.

Rapid Security Response е функција која требаше да се појави во првата верзија на iOS 16, но беше одложена. Тоа е функција која ќе биде од голема помош за многу корисници.

Новата функција треба да му овозможи на Apple да ги турка безбедносните ажурирања на iPhone-ите кои не се дел од редовните верзии на iOS.

Според сегашниот систем, Apple ги доставува ажурирањата на корисниците постепено и само ако ја имаат вклучено опцијата Automatic Updates. Корисниците често чекаат долго време за надградби, а уредите се изложени на безбедносни пропусти.

Откако ќе пристигне Rapid Security Response функцијата, Apple ќе може да направи џеилбрејк на iPhone-ите на корисниците без рачно да го надградува софтверот.

/b92

Прочитај повеќе...

Магазин

Neuralink најави тестирање на мозочни чипови на луѓе

Објавено пред

на

Илон Маск најави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип, развиен од неговата компанија Neuralink, да започнат врз луѓе за половина година, откако претходно поставените рокови беа постојано одложувани.

Neuralink создава мозочни чипови кои се дизајнирани да им овозможат на луѓето со попреченост да ја вратат моторната функција и да овозможат комуникација, а чиповите исто така ќе имаат за цел да го вратат видот на оние кои го изгубиле. Наменет е и за лекување на мозочни заболувања како Паркинсонова болест, Алцхајмерова болест и деменција.

Патем, невротехнолошката компанија во јануари објави конкурс за персонал кој ќе спроведе клинички испитувања на мозочниот чип на луѓе, уште тогаш верувајќи дека ќе добие одобрение од регулаторната агенција. Додека чекаше одобрение за човечки тестови, компанијата спроведе голем број експерименти врз животни во последниве години.

„Зеленото светло“ за тестирање на луѓе е издадено од американската Администрација за храна и лекови (ФДА).

Говорејќи во седиштето на Neuralink за време на тричасовната презентација, Маск изјави дека намерата била „да бидеме крајно внимателни и да се увериме дека сè ќе функционира добро пред уредот да се вметне во човечкото тело“.

„Мислам дека ги доставивме повеќето од нашите документи до Управата за храна и лекови и веројатно за околу шест месеци треба да добиеме дозвола за тестирање на чипот кај луѓе“, рече Маск.

Говорејќи пред толпата одбрани достоинственици на речиси тричасовната презентација во седиштето на Neuralink, Маск ја нагласи брзината со која компанијата го развива својот уред.

„Напредокот можеби на почетокот изгледа ужасно бавен, особено кога станува збор за луѓето, но ние правиме се за целосно да го развиеме паралелно“, додаде тој. „Значи, теоретски напредокот треба да биде експоненцијален.

Првите две човечки апликации насочени од уредот Neuralinka ќе бидат враќање на видот и овозможување на движење на мускулите кај луѓе кои не можат да го направат тоа, рече Маск.
„Дури и ако некој никогаш немал вид, никогаш, како да е роден слеп, веруваме дека сепак можеме да го вратиме видот“, рече тој.

Последната јавна презентација на Neuralink, пред повеќе од една година, вклучува мајмун со мозочен чип кој играл компјутерска игра додека размислувал за себе.

/Info.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Видео2 часа

Папагалот се налутил затоа што бадемите исчезнале од чинијата (ВИДЕО)

На малите деца им е познато дека имаат бес, но се чини дека понекогаш имаат и животните. Еден папагал полудел...

Магазин2 часа

Храна и наследство: француски багет на списокот на УНЕСКО

Веројатно нема многу работи кои се посуштински француски од багетите. Впрочем, во Франција секој ден се произведуваат околу 16 милиони...

Автомобили2 часа

Внимавајте на црниот мраз! Оваа појава е една од најголемите опасности на зимата

Во мртвата зима, заедно со студените рани утрински и ноќни часови, црниот мраз е една од скриените опасности на патот....

Магазин2 часа

iPhone наскоро би можел да добие корисна функција за зајакнување на безбедноста

Apple наскоро ќе ја објави 16.2 верзијата на својот оперативен систем iOS, која се очекува да вклучува нова безбедносна карактеристика....

Свет2 часа

Европската централна банка тврди дека биткоинот може да стане ирелевантен

Тие веруваат дека ова сценарио, во кое биткоинот губи поголем дел од својата вредност, ќе беше евидентно уште пред катастрофата...

Магазин2 часа

Neuralink најави тестирање на мозочни чипови на луѓе

Илон Маск најави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип, развиен од неговата компанија Neuralink, да започнат врз луѓе...

Магазин3 часа

Старата добра СМС-порака сè уште функционира: наполни 30 години

Во споредба со порастот на социјалните мрежи и апликациите за пораки како WhatsApp, Messenger и Telegram, се чини дека пораките...

На денешен ден15 часа

1 декември – На денешен ден

1455.- Починал италијанскиот скулптор, златар и сликар Лоренцо Гиберти, кој ја направил познатата врата во крстилницата на катедралата во Фиренца....

Хороскоп16 часа

Месечен Хороскоп (декември 2022)

ОВЕН Декември ќе биде доста турбилентен за родените во знакот Овен. Треба да се подготвите за големи случувања кои ќе...

Спорт17 часа

(ФОТО) Реализиран фестивал за девојчиња во четири градови под мотото „Ајде на фудбал“, со цел популаризација и развој на женскиот фудбал кај нас

ФФМ во соработка со општинските фудбалски сојузи во периодот од 21 до 25 ноември организираше фудбалски фестивал за девојчиња до...

НАЈЧИТАНИ