Следете не

Магазин

Amazon Prime Video добива пакет со реклами

Објавено пред

на

Се чини дека платформите за стриминг прават се што можат за да преживеат во конкурентна средина, а сега Amazon Prime Video се подготвува да понуди поевтина претплата со реклами

Веќе некое време, Netflix се обидува да се справи со намалените претплатници, без разлика дали тоа е бркање на сите со кои ги споделувате вашите лозинки или воведување нов, попристапен пакет кој ќе вклучува реклами. Се чини дека Amazon Prime Video наскоро ќе го следи примерот со воведување на поприфатлива претплата поддржана од реклами.

Според WSJ, запознаени со предложениот план велат дека разговорите на оваа тема се водат веќе неколку недели, иако се уште се во рана фаза. Секако, според WSJ, огласувачите се многу заинтересирани Amazon да лансира услуга поддржана од реклами за Prime Video.

Потегот на Amazon ќе ги следи стапките на конкурентите како Netflix , кој неодамна додаде план поддржан од реклами од 7 долари месечно и Disney+, кој ја лансираше својата верзија од 8 долари месечно во декември. Hulu и Peacock исто така нудат претплати како оваа.

Prime Video веќе генерира одреден приход преку рекламирање на својата спортска програма, како и пласирање производи во некои од неговите содржини. Но, воведувањето план поддржан од реклами сигурно ќе донесе повеќе приходи и потенцијално ќе биде примамлив предлог за оние кои бараат поевтина претплата и не им пречат рекламите.

Сепак, овие планови често доаѓаат со ограничувања. На пример, Netflix го ограничува квалитетот на репродукција на содржина на 720p и дозволува репродукција само на еден уред. Исто така, не можете да преземате серии и филмови за да ги гледате офлајн. Не знаеме како Amazon ќе се справи со ова, но не се сомневаме дека нема да ни се допадне.

Извор: Benchmark

Магазин

Зошто се чека толку долго за преклопливи уреди на Apple?

Објавено пред

на

Apple се справува со нов предизвик во развојот на преклопливи екрани без набори за iPad.

Apple работи на преклопливи уреди. Во моментов, компанијата се соочува со типичен предизвик кога станува збор за преклопливи уреди. Apple допрва треба да развие дисплеј што може да се превиткува без видливиот набор што се гледа на слични уреди.

Доколку компанијата не може да го реши проблемот со туткање, веројатно ќе се откаже од идејата за преклоплив iPad. Иако оваа идеја засега е приоритет на Apple, аналитичарите сугерираат дека Apple моментално е само во експериментална фаза.

Засега е извесно дека новиот MacBook ќе има екран со дијагонала од околу 20 инчи, што е значително поголем од сегашниот MacBook Pro кој има 16 инчи. Но, гласините што се вртат околу Apple и преклоплив уред сè уште не се гаранција за нов дизајн.

Извор: timesofindia.indiatimes.com

Прочитај повеќе...

Магазин

Алатките за уредување слики на Google Photos AI стануваат бесплатни за сите корисници

Објавено пред

на

Алатките за уредување слики со AI на Google Photos се прошируваат на корисници кои не се претплати, што ги прави бесплатни за сите почнувајќи од 15 мај

Сите што ја користат апликацијата Google Photos, без разлика дали плаќаат за претплата или не, ќе можат да ги користат алатките за вештачка интелигенција на услугата за уредување слики почнувајќи од 15 мај. Ова се алатки за вештачка интелигенција, т.е. функциите Magic Eraser, Photo Unblur и Portreit Light.

Датумот кога функциите стануваат достапни за секого е, случајно или не, денот по овогодинешната конференција на Google I/O. Како и секогаш, објавувањето на новите функции за сите корисници ќе потрае неколку недели по споменатиот датум.

Алатките за вештачка интелигенција од апликацијата Google Photos ќе бидат достапни и на повеќе уреди, вклучувајќи ги и таблетите Pixel, откри компанијата. Минатата година, Google го лансираше Magic Editor на своите нови телефони Pixel 8, алатка која користи вештачка интелигенција за да изврши сложено уредување фотографии со едноставни чекори, како што се поместување на темата или менување на бојата на небото. Сега таа функција се проширува и на сите Pixel уреди со неограничена употреба.

Сепак, сите корисници на Google Photos на уредите со Android или iOS, исто така, добиваат 10 употреби на Magic Editor месечно, според објавата на блогот. Надминувањето на ова ограничување ќе бара од корисниците да имаат уред Pixel или да користат претплата на Google One Premium што вклучува 2 TB и повеќе простор за складирање.

Прочитај повеќе...

Магазин

Дали Apple навистина е подобар во приватноста? Експертите велат не!

Објавено пред

на

Група истражувачи од Одделот за компјутерски науки на Универзитетот Алто во Финска ги објавија резултатите од студијата според која е „практично невозможно“ да се зачуваат податоци од Apple.

Она што се случува на вашиот iPhone не мора да остане на него, и покрај добро познатиот слоган на Apple за спротивното, покажа едно истражување.

Како што пренесува порталот Cybernews, студијата покажала дека стандардните апликации на iPhone, iPad и MacBook собираат кориснички податоци дури и кога се оневозможени, што значи дека корисниците на уредите произведени од Apple немаат целосна контрола врз нивната приватност.

Истражувачите проучувале осум апликации – Safari, Siri, Family Sharing, iMessage, FaceTime, Location Services, Find My и Touch ID.

„Се фокусиравме на апликации кои се составен дел од платформата и екосистемот. Овие апликации се дел од платформата и нивното отстранување е практично невозможно“, рече вонредниот професор Џејн Линдквист, раководител на Катедрата за компјутерски науки.

Многу претходни студии истражуваа како апликациите од трети страни ја нарушуваат приватноста на корисниците, но ова е прв пат да се истражуваат поставките за приватност на стандардните апликации на Apple, велат истражувачите, додавајќи дека резултатите ги „изненадиле“.

„Поради начинот на кој е дизајниран корисничкиот интерфејс, корисниците не знаат што се случува. „На пример, корисникот има можност да го овозможи или оневозможи Siri, но овозможувањето се однесува само на тоа дали ја користите гласовната контрола на Siri“, забележа Линдквист. „Siri собира податоци во заднина од другите апликации што ги користите, без оглед на вашиот избор, освен ако не разбирате како да одите во поставките и конкретно да ги промените“.

Истражувачите рекоа дека заштитата на приватноста на уредот на Apple бара „упорно и стручно подесување“ за секоја поединечна апликација, но дека онлајн инструкциите се комплицирани и не ги наведуваат сите потребни чекори. Исто така, не е јасно како се обработуваат собраните податоци.

За да тестира колку е лесно просечниот корисник да ја заштити својата приватност, тимот спроведе интервјуа каде што учесниците беа замолени да се обидат да ги променат своите поставки. Иако учесниците можеа да направат чекор-два во вистинската насока, никој не успеа да ја заврши целата процедура.

„Упатствата на Интернет за ограничување на пристапот до податоци се многу сложени и збунувачки, а потребните чекори се расфрлани на различни места. Нема јасни упатства за тоа дали да се оди на поставките за апликации, централните поставки или дури и двете“, велат истражувачите. „Се испостави дека учесниците не можеа да спречат ниту една апликација да ги сподели нивните податоци со други апликации или даватели на услуги.

Пронаоѓањето и прилагодувањето на поставките за приватност исто така одзеде многу време. При прилагодување, корисниците не добиваат повратни информации за тоа дали успеале. Тие потоа се губат на патот, се враќаат наназад во процесот и скролуваат по случаен избор, не знаејќи дали направиле доволно“, заклучил истражувачот.

Тие не можеа да кажат што прави Apple со собраните податоци врз основа на јавно достапни информации, но предложија дека тие би можеле да се користат, меѓу другото, за обука на системот за вештачка интелигенција зад Siri за да понуди персонализирани искуства.

Едно решение за проблемот може да биде користење на алтернативни апликации наместо стандардните апликации на Apple, како што е замена на Safari со Firefox, велат истражувачите.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин9 часа

Зошто се чека толку долго за преклопливи уреди на Apple?

Apple се справува со нов предизвик во развојот на преклопливи екрани без набори за iPad. Apple работи на преклопливи уреди....

Автомобили9 часа

Tesla работи на развој на роботакси

Tesla претставува роботакси на 8 август, објави Илон Маск на X часа откако Ројтерс објави дека производителот на автомобили се...

Магазин9 часа

Алатките за уредување слики на Google Photos AI стануваат бесплатни за сите корисници

Алатките за уредување слики со AI на Google Photos се прошируваат на корисници кои не се претплати, што ги прави...

Магазин9 часа

Дали Apple навистина е подобар во приватноста? Експертите велат не!

Група истражувачи од Одделот за компјутерски науки на Универзитетот Алто во Финска ги објавија резултатите од студијата според која е...

Магазин9 часа

Корисниците на iPhone тврдат дека најновото ажурирање на Apple iOS ги прави уредите неупотребливи, сепак постои решение

Корисниците на iPhone тврдат дека најновото ажурирање на Apple iOS ги прави уредите неупотребливи. Сепак, постои решение за овој проблем....

Магазин10 часа

Серијата телефони Samsung Galaxy S20 ја добива својата петта година на ажурирања

Samsung неодамна ја продолжи поддршката за Galaxy S20, Galaxy S20+ и Galaxy S20 Ultra, обезбедувајќи дополнителна година ажурирања за овие...

Хороскоп23 часа

Хороскоп за четврток (11 април)

ОВЕН Повеќето денови ќе бидете многу емотивни и склони кон промени во расположението. Исклучително е важно да се држите до...

Кичево1 ден

Вчера во атарот на село Зајас се запалила ниско стеблеста дабова шума и грмушки, апелираме за поголемо внимание!

На 09.04.2024 год во 15:55 часот, во полициското одделение во кичевското село Зајас, е пријавено дека, во месноста „Нова населба“,...

Lifestyle1 ден

Дали е подобро да се пие топло или ладно кафе?

Сигурно секогаш сте се прашувале дали е поздраво да пиете ладно или топло кафе. Резултатите од истражувањето покажале кога кафето...

Магазин1 ден

Spotify сега може да ви направи плејлиста ако му пишете во какво расположение сте

Spotify неодамна воведе нова функција за вештачка интелигенција која им овозможува на корисниците да креираат плејлисти врз основа на текст...

НАЈЧИТАНИ