Следете не

Автомобили

Американците купуваат 1,2 милиони електрични возила годишно

Објавено пред

на

Како што продолжува промената кон електрифицирана иднина, рекордни речиси 1,2 милиони американски купувачи на возила избраа да одат на електричен погон минатата година, според најновите податоци од Кели Блу Бук, компанија за автомобили Кокс. Електричните возила (ЕВ) претставуваат најбрзо растечка категорија на продажба на автомобили, со удел од 7,6% од вкупниот пазар на возила во САД во 2023 година, од 5,9% во 2022 година.

Конкретно, во четвртиот квартал од 2023 година, продажбата на електрични возила достигна рекорд и во однос на обемот и уделот на пазарот, при што продажбата достигна 52% повеќе отколку во четвртиот квартал од 2022 година. Американците купија 317.168 ЕВ помеѓу октомври и крајот на декември 2023 година. што претставува 8, 1% од сите нови продадени автомобили. Просечната цена платена за ново електрично возило во декември 2023 година беше 50.789 долари.

„Американците купија рекордни 1.189.051 електрични возила (ЕВ) минатата година, и очекуваме тој раст да продолжи и во иднина“, рече Стефани Валдез Стрејти, директорка на Industry Insights во Cox Automotive. „Моментумот е силен кога станува збор за ЕВ – повеќе нови производи, повеќе стимулации, повеќе залихи, повеќе лизинг и повеќе инфраструктура – ​​и тој моментум не исчезнува. Паритет на цените на трансакциите помеѓу возилата со внатрешно согорување и електричните возила, исто така, изгледа пореално во наредните години, што претставува добра вест за купувачите кои моментално сметаат дека цените на ЕВ се недостапни. Нашиот тим предвидува дека уделот на електричните возила на вкупниот американски пазар ќе достигне 10% во 2024 година.

Tesla продолжува да доминира на пазарот на електрични возила; 55% од електричните возила што Американците ги купија во 2023 година беа производи на Tesla. Иако таа бројка е намалена од 65% во 2022 година, агресивната кампања на Tesla за намалување на цените и помогна да ја задржи лидерската позиција во 2023 година. поблиску на дофат на повеќе Американци. Всушност, еден од секои три продадени ЕВ во 2023 година беше Tesla Model Y.

Покрај Tesla, другите производители на автомобили, вклучително и германските луксузни брендови, продолжуваат да имаат упориште во играта за електрични возила. Минатата година, 12,5% од сите нови продажби на BMW беа електрични возила. Mercedes-Benz и Audi, исто така, ја зголемија продажбата на електрични возила во 2023 година, со 11,4% и 11,0% од вкупната продажба на брендови, соодветно. Меѓу нелуксузните брендови, Volkswagen води по удел на електрични возила, со 11,5% од неговата продажба во 2023 година.

Секој месец на пазарот на електрични возила влегуваат повеќе нови конкуренти, а Kelley Blue Book проценува дека потрошувачите ќе имаат повеќе од 70 EV опции за избор во следните две години.

Извор: autotech.news

Автомобили

Кичевчанецот Бојоски во недела ќе учествува на Авто-слалом натпревар во Прилеп

Објавено пред

на

porta.mk

Во недела со почеток од 10:00ч на 30.06.2024 град Прилеп повторно ќе биде домаќин на Авто-слалом натпревар.

На наше огромно задоволство и под наше медиумско покровителство свое учество “на Точила” ќе земе и ланскиот шампион од Кичево, Кристијан Бојоски со својот модифициран кадет.

Во организацијата која беше во октомври 2023, за која имаме информација дека исто така повторно ќе биде, Бојоски го извози најдоброто време во класата олд тајмери.

Нашиот тим ќе го проследи овој натпревар. Бидете дел и заедно да навиваме за кичевчанецот кој благодарение на пријателите и спонзорите кои здружено помагаат првично во техничката спремност, но и останатите важни работи, повеќе години по ред Бојоски зема свое учество и се искачува високо на пиедесталот.

Потсетување, како изгледаше октомврискиот авто-слалом ТУКА, кој годинава очекуваме повторно да блесне, но да бидеме дел и на летниот во недела!

Прочитај повеќе...

Автомобили

Германците статистички увезувале убедливо најмногу електрични автомобили од Кина

Објавено пред

на

Уделот на Кина во увозот на исклучиво електрични возила во Германија се зголеми на 40,9 отсто во првите четири месеци од оваа година. Вкупниот број, пак е намален за 15,7 отсто, објави Федералното биро за статистика.

Европската комисија минатата недела предупреди дека размислува за воведување казнени тарифи за кинеските е-возила. Ова може да ги загрози германските производители на автомобили со погони во Кина, како и со нивниот извоз.

Увозот на е-возила во Кина силно расте, велат статистичарите. Вкупно 29 отсто од 447.200 е-автомобили увезени во Германија во 2023 година дошле од Кина. Следна е Јужна Кореја со 9,9 отсто или 44.200 возила, а потоа Чешка со 9,3 отсто и 41.600 автомобили.

Во 2022 година Кина имаше удел од 12 отсто, а во 2020 година 7,7 отсто. Од есента, Европската комисија го разгледува увозот на кинески електрични автомобили поради државните субвенции таму што ја нарушуваат меѓународната конкуренција.

Кинеските електрични автомобили се за околу 20 отсто поевтини од моделите од Европската унија, изјавија во Брисел. Разликата се припишува на владините субвенции. Засега нема конечна одлука за казнените давачки, пренесува b92.net

Прочитај повеќе...

Автомобили

Ferrari го исфрла навигацискиот систем од понудата

Објавено пред

на

Иако цената на најевтиното Ferrari се движи во стотици илјади (евра), навигацијата повеќе нема да се нуди во нови автомобили, дури и со дополнителни трошоци.

Ова пред се се однесува на поновите модели со 12 цилиндри и Purosangua, а беше испратено и објаснување од Ferrari. Иако навигацијата е симбол на луксуз во автомобилот долги години, со појавата на паметните телефони таа стана многу подостапна.

Системите за навигација ја изгубија својата ексклузивност, но не и употребливоста. Денес, тие нудат повеќе информации од кога било досега, особено оние што се користат на мобилните телефони. За ова се свесни и во Ферари, чии сопственици и онака возат автомобили само повремено, пишува Index.

„Го направивме тоа затоа што мислиме дека телефонот и фантастичното пресликување на телефонот се наједноставната можност и најсовремениот систем“, изјави шефот за маркетинг на Ferrari, Емануел Карандо, за Drive. „Нашите автомобили не се користат секој ден и не сакаме нашите клиенти да дознаат секогаш кога го возат своето Ferrari каков систем треба да користат. Тие имаат телефон, имаат свој Apple и Google Maps или што и да е.

И навистина, кога последен пат сте ја користеле вградената седечка навигација на вашиот автомобил наместо да го вклучите телефонот и да користите Apple CarPlay или Android Auto? Купувачите на новите модели на Ferrari нема да имаат друг избор освен да го користат својот телефон за навигација.

Извор: Index

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза6 часа

Попоски: Силно невреме му се заканува на Балканскиот полуостров, односно БиХ, соседна Србија и Хрватска

Атмосферата е премногу загреана и тоа поради повеќе дневното присуство на екстремно топлиот бран од Африка, од друга страна продорот...

Автомобили7 часа

Кичевчанецот Бојоски во недела ќе учествува на Авто-слалом натпревар во Прилеп

Во недела со почеток од 10:00ч на 30.06.2024 град Прилеп повторно ќе биде домаќин на Авто-слалом натпревар. На наше огромно...

Скопје10 часа

Утре посебен режим на сообраќај поради манифестација

Утре 22.06.2024 (сабота) во 17.00 часот ќе се одржи настанот „Парада на гордоста“ во централно-градско подрачје во Скопје. Од тие...

Хороскоп23 часа

Хороскоп за петок (21 јуни)

ОВЕН Бидете јасни и гласни, но не фокусирајте се само на приказни за планови. Денот е идеален за први чекори...

Гејминг1 ден

Среќен роденден „Counter Strike“ – вчера се навршија токму 25 години од мега популарната игра, некогашен сон на секое дете!

Counter-Strike тогаш беше во бета фаза од 19 јуни 1999 година до 9 ноември 2000 година кога беше објавена верзијата...

Автомобили1 ден

Германците статистички увезувале убедливо најмногу електрични автомобили од Кина

Уделот на Кина во увозот на исклучиво електрични возила во Германија се зголеми на 40,9 отсто во првите четири месеци...

Кичево1 ден

Во недела ОВР Кичево апелира за времена забрана за движење поради „боево гаѓање“ во реон према стрелиштето во с.Осој – кичевско

Почитувани граѓани на Кичево и околината на ден 23.06.24 недела со цел безбедно изведување на боевото гаѓање со резервен состав...

Спорт1 ден

ФФМ категорично го осудува однесувањето на албанскиот репрезентативец Мирлинд Даку

Ја изразуваме нашата длабока загриженост и недвосмислена осуда во врска со националистички скандирања од Мирлинд Даку, репрезентативец на Албанија, насочени...

Временска прогноза2 дена

Продолжениот викенд ни носи пеколни температури, ова се информациите

До недела нашата територија ќе се наоѓа под влијание на веќе споменатиот екстремно топол бран кој продира од северните предели...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за четврток (20 јуни)

ОВЕН Во текот на денот, ќе имате неколку можности да најдете одговори кои ќе ви помогнат подобро да ги разберете...

НАЈЧИТАНИ