Следете не

Магазин

Apple го објави датумот на лансирање на iPhone 14 и тој ден е навистина блиску

Објавено пред

на

Apple би можел да лансира и други производи – вклучувајќи нов iPad

Септември речиси секогаш е месец на лансирање на најновиот iPhone. Во претходните неколку недели многу се шпекулираше дали Apple ќе се држи до овој тренд годинава, а сега конечно имаме одговор.

Презентацијата на iPhone 14 ќе се одржи на 7 септември.

Очигледно, ова нема да биде само виртуелен настан, бидејќи Apple покани некои медиуми да бидат присутни во живо на претставувањето на производот. Ова не се случило од 2019 година и лансирањето на серијата iPhone 11, секако поради пандемијата.

Што да очекуваме на настанот?

Не треба да очекувате премногу големи промени за iPhone оваа година. Apple најверојатно ќе ја прекине линијата „Mini“ и наместо тоа ќе одлучи да претстави поголема верзија на обичниот iPhone. Веројатно ќе ги видиме iPhone 14, iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max.

Apple би можел да лансира и други производи за време на настанот, вклучително и можна 10-та генерација на iPad.

Хороскоп

Хороскоп за среда (6 декември)

Објавено пред

на

ОВЕН

Размислувате да воведете некои инавации во работата. Подготвени сте да се посветите на новите проекти. Можно е да не сте ги добиле сите емоции кои ви се потребни и дека полека доаѓа крај на вашата врска. Чувствителни стапала.

БИК

Немате доволно концентрација на работа и денес дури и основните обврски тешко ви паѓаат. Дојдовте до носењето на важни одлуки. Сега е моментот кога вашата врска ќе напредува. Нервозни сте.

БЛИЗНАЦИ

Решивте да ја преземете поголемиот дел од работата на себе за ситуацијата да може да се помрдне од мртва точка. Пред вас е поволен период ако планирате брак со личноста која ја сакате. Проблеми со вените.

РАК

Време е да се посветите на рааботата за да создадете подобар однос со соработниците ако планирате нешто да постигнете. Ако сте слободни ве очекува ново љубовно познанство. Склони сте кон дебелеење, внимавајте на исхраната.

ЛАВ

Размислувате за промени на работа иако и понатаму не ви се укажува некоја конкретна прилика за тоа. Ви се допаѓа личност која покажува дека е ладна и незаинтересирана, па затоа се држите на дистанца. Хронични проблеми со здравјето.

ДЕВИЦА

Може да очекувате многу позитивна атмосфера на работното опкружување. Ги остварувате своите планови. Полека се разделувате од личноста која ви се допаѓа и не ви е лесно да ја поднесете дистанцата. Многу добро здравје.

ВАГА

Потрудете се да се контролирате себеси и својата суета. Емоциите немаат врска со деловното опкружување. Размислувате на кој начин да започнете комуникација со една личност од минатото. Внесувајте повеќе течности.

ШКОРПИЈА

Ве очекува фаза која нема да биде поволна, некои потешкотии се пред вас денес. Ве очекува можност за почеток на однос со личност во која сте тајно вљубени веќе некое време. Можен е пад на имунитетот, внимавајте на себе.
СТРЕЛЕЦ

Може да очекувате дека ќе имате некои недоразбирања во текот на деловните преговори или важни разговори. Пред вас е шанса да ја освоите личноста која ви се допаѓа. Ќе имате можност да и ја покажете вашата наклонетост. Одморете се.
ЈАРЕЦ

Може да сметате дека ќе ги остварите своите цели на деловно поле. Промените на кои се надевавте полека се случуваат. На љубовно поле ќе го пронајдете она на кое се надевавте. Добро се чувствувате и немате здравствени проблеми.

ВОДОЛИЈА

Сакате да направите некои позитивни промени на деловно поле, но свесни сте дека не можете да го постигнете тоа сами. Сакате да ги решите проблемите со саканата личност и да живеете нормално. Бубрезите ви се чувствителни.

РИБИ

Не се откажувате од амбициите кои ги имате но моментално време е да прифатите дека нема да оди сѐ онака како што сте замислиле. Не ве очекуваат промени на љубовно поле денес. Чувствителен желудник.

Прочитај повеќе...

Магазин

Amazon има свој генератор на слики со вештачка интелигенција

Објавено пред

на

Amazon скокна на истиот бенд на кој скокнаа многу големи технолошки компании оваа година, дебитирајќи свој сопствен генератор на слики. Клиентите на AWS сега можат да го прегледаат Titan Image Generator во конзолата Bedrock. Тие можат или да внесат барање за текст за да создадат слика од нула или да прикачат слика и да ја уредуваат.

Едноставно и моќно

Amazon вели дека алатката може да произведе голем обем на реални слики со студиски квалитет по ниска цена. Тврди дека вештачката интелигенција може да генерира релевантни слики врз основа на сложени текстуални прашања, истовремено обезбедувајќи дека составот на субјектот е точен и дека има ограничено изобличување. Ова, според компанијата, помага „да се намали создавањето на штетни содржини и да се ублажи ширењето на дезинформации“.

Оние кои сакаат да уредуваат слика можат да ги изолираат областите каде што сакаат да додадат или отстранат детали. Тие можат, на пример, да ја заменат позадината или да го заменат предметот во раката на субјектот. Вештачката интелигенција, исто така, може да ги прошири границите на сликата со додавање вештачки детали, слично на функцијата Генеративно проширување на Photoshop.

Amazon вели дека Титан применува невидлив воден печат на сликите што ги генерира. Компанијата вели дека ова „ќе помогне да се намали ширењето на дезинформации преку обезбедување на дискретен механизам за идентификување на сликите генерирани со вештачка интелигенција и за промовирање на безбеден и транспарентен развој на технологијата за вештачка интелигенција“. Се тврди дека водените жигови се отпорни на модификација. Според демонстрацијата на генератор на слики, вештачката интелигенција исто така може да генерира опис на слика или релевантен текст за употреба во објава на социјалните мрежи.

Веста за генератор на слики се појави на конференцијата AWS re:Invent на Amazon, каде што компанијата исто така ги покажа своите најнови чипови за вештачка интелигенција и откри бизнис-ориентиран разговор со вештачка интелигенција наречен Q. Компанијата неодамна почна да им нуди на огласувачите алатка која им овозможува да додаваат вештачка интелигенција – генерирани позадини за слики на производи.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Apple го прекина партнерството со Goldman Sachs

Објавено пред

на

Apple и Goldman Sachs потенцијално го завршуваат своето партнерство четири години откако ги здружија силите за кредитната картичка на Apple, пишува The Wall Street Journal. Компаниите неодамна го продолжија договорот до 2029 година, но Apple предлага да го раскине договорот во следните 12 до 15 месеци.

Goldman Saks има интереси да се повлече

Иако и двете компании лансираа штедна сметка со високи приноси во април оваа година, веројатно е дека Goldman Sachs нема да биде премногу вознемирена од евентуален распад. Минатиот месец, извештаите сугерираа дека банката има за цел да излезе од бизнисот со потрошувачки кредити. Отиде толку далеку што на Apple му беше кажано на почетокот на оваа година дека сака да излезе од договорот и му пријде на American Express за да ја преземе нејзината страна од операцијата.

Goldman, исто така, неодамна направи договори за продажба на компанијата за заеми за подобрување на домот Грин Скај и планира да го прекине своето второ партнерство со кредитни картички со Џенерал Моторс. Во суштина, Goldman се обиде да се диверзифицира од корпоративните и ултра-богатите клиенти, потенцијално отпишувајќи милијарди долари пред да се врати на основите. Банката им соопшти на вработените дека секое отпуштање ќе вклучува и една година плата.

Во изјава за CNBC, претставник на Apple рече: „Apple и Goldman Sachs се фокусирани на обезбедување неверојатно искуство за нашите клиенти за да им помогнат да водат поздрав финансиски живот“. Наградуваната Apple Card беше добро примена од потрошувачите, а ние ќе продолжиме да иновираме и да ги испорачуваме најдобрите алатки и услуги за нив“.

Партнерството на Apple и Goldman никогаш не било еднакво за компаниите или потрошувачите. Вработените во Goldman беа фрустрирани од аспекти како што се распоредот за плаќање и притисокот за масовно одобрување на апликациите. Клиентите, од друга страна, известија дека услугата за клиенти на банката е кошмар, вклучувајќи одложени трансфери и предавања од претставници.

Иднината на кредитната картичка и штедната сметка на Apple со висок принос е неизвесна. Тој е дел од услужниот сектор на Apple, кој забележа раст на приходите во споредба со падот на вкупната продажба. Synchrony Financial, која работи со Amazon и PayPal, ја истражува можноста да ја преземе улогата на Goldman. Компанијата првично понуди против Goldman за програмата.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија3 часа

(ФОТО+ВИДЕО) МВР на прес соопшти дека лицето за кое беше поднесена „црвена потерница“ е уапсено во Турција, наскоро ќе биде екстрадирано во Македонија

На вечерашнава прес конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека на територија на пријателска Турција е пронајден и...

Хороскоп3 часа

Хороскоп за среда (6 декември)

ОВЕН Размислувате да воведете некои инавации во работата. Подготвени сте да се посветите на новите проекти. Можно е да не...

Македонија7 часа

МВР ги подбра возилата кои движат без атест на фолии

Во периодот од 01.11.2023 до 30.11.2023  Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање...

Автомобили14 часа

Кои десет работи не треба да ги чувате во автомобилот во зима

Зимата пристигна речиси во сите делови на земјава и многу граѓани наутро се будат во минусни температури. Познато е дека...

Магазин14 часа

Amazon има свој генератор на слики со вештачка интелигенција

Amazon скокна на истиот бенд на кој скокнаа многу големи технолошки компании оваа година, дебитирајќи свој сопствен генератор на слики....

Магазин14 часа

Apple го прекина партнерството со Goldman Sachs

Apple и Goldman Sachs потенцијално го завршуваат своето партнерство четири години откако ги здружија силите за кредитната картичка на Apple,...

Гејминг14 часа

Трејлерот за GTA VI е тука и официјално не враќа во Vice City, но не пред 2025 година.

Rockstar Games конечно го објави официјалниот трејлер за GTA VI кој не враќа во поставката Vice City, овој пат со...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за вторник (5 декември)

ОВЕН Околу Овенот ќе владее мир и ќе донесе хармонија во вашиот дом. Можеби се расправате со член на семејството...

Спорт1 ден

UEFA ја одби жалбата на Партизан, сепак ќе игра без публика поради однесувањето на публиката на мечот против Нордсјеланд

Дисциплинската комисија на УЕФА соопшти дека е одбиена жалбата на фудбалскиот клуб Партизан за казната што му беше изречена на...

Временска прогноза1 ден

Студеното време зема интензитет, од четврток најава за нови снежни врнежи и на пониските места

Во Македонија во следните денови ќе имаме многу променливо и значително постудено време. Ќе бидеме и под влијание на влажен воздушен...

НАЈЧИТАНИ