Следете не

Магазин

Apple: iPhone 15 има двојно повеќе батерија

Објавено пред

на

Компанијата тврди дека сите четири модели можат да задржат 80 отсто од нивниот оригинален капацитет за полнење по 1.000 циклуси на полнење.

Apple го ажурираше траењето на батеријата на iPhone 15

Компанијата соопшти дека најновите iPhone-и можат да задржат 80 отсто од нивното оригинално полнење по 1.000 циклуси. Тоа е двојно повеќе од претходната проценка на компанијата. Apple наведува дека ова сега е возможно без никакви нови надградби на хардвер или софтвер. Не случајно промената ќе се случи непосредно пред претстојните регулативи на ЕУ кои ќе доделат енергетски рејтинг за издржливоста на батеријата на телефонот.

Досега, според документите за поддршка на Apple, батериите на iPhone одржуваат 80 проценти од нивното оригинално целосно полнење по 500 циклуси. Сепак, откако компанијата повторно го тестираше долгорочното здравје на батериите во своите паметни телефони iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max од 2023 година, таа рече дека тие би можеле да задржат 80 отсто од нивниот капацитет по најмалку 1.000 циклуси. Компанијата соопшти дека придружните документи ќе бидат ажурирани за да ја одразат новата проценка.

Apple тврди дека неговите тестови вклучиле полнење и празнење на батериите 1.000 пати под одредени услови и серија тестови кои ја одразуваат нормалната употреба. Што се однесува до тоа како проценката се удвои без физички или софтверски промени, компанијата го признава напредокот на континуираните подобрувања на нејзините компоненти на батеријата и управувањето со енергијата на iOS.

За постарите iPhone-и (пред 2023 година), сè уште стои првичната проценка за задржување на капацитетот од 80 проценти по 500 циклуси на полнење. Барем засега. Apple изјави дека истражува дали проценките на постарите модели треба да се ажурираат.

ЕУ доделува рејтинзи за енергетска ефикасност

Почнувајќи од јуни 2025 година, на производителите на паметни телефони и таблети кои работат во ЕУ ќе им се доделува рејтинг (од А до Г) што ја покажува нивната енергетска ефикасност, траење на батеријата, заштита од прашина и вода и отпорност на случајни падови. Дел од рејтингот на траење на батеријата бара најмалку 800 циклуси на полнење додека се задржува најмалку 80 проценти од оригиналниот капацитет. Тоа објаснува зошто Apple почна повторно да го тестира долгорочното здравје на своите уреди.

За идеално траење на батеријата, Apple препорачува да го одржувате телефонот помеѓу 16 и 22 степени Целзиусови кога е можно. Исто така, треба да избегнувате полнење и оставање на телефонот на топли места (95 степени или повисоки) и избегнувајте директна изложеност на сончева светлина. Исто така, ако долгорочно го чувате вашиот стар iPhone, најдобро е да го оставите полуполнет.

Apple наскоро ќе премести една од клучните информации за батеријата на вашиот телефон на друга локација во рамките на поставките за iOS. Почнувајќи со ажурирањето на iOS 17.4, кое моментално е во бета верзија, бројот на циклуси на полнење на батеријата ќе се премести од делот „Settings“>„General“> „About“ на пологично место, наречено „Battery Health”, лоцирано во делот “Settings” >„Battery“.

Apple ја претстави оваа информација за бројот на циклуси на полнење со iOS 17, кој беше објавен минатата есен.

Извор: Engadget

Магазин

Samsung Galaxy Z Fold 6 ќе биде потенок и полесен од Fold 5

Објавено пред

на

Преклопливиот телефон на Samsung Galaxy Z Fold 6 се очекува ова лето, а сега се појавија и првите (неофицијални) информации за него. Во текот на изминатите години, компанијата направи мали подобрувања на овој модел на телефон. Немаше причина за повеќе од тоа – Samsung беше единствениот сериозен производител во оваа област.

Сега, кога конкуренцијата стана посериозна, Samsung мораше многу посериозно да пристапи кон развојот на моделот Z Fold 6. Според протечените информации, овој модел ќе биде потенок и полесен од неговите претходници. Како што е наведено, неговата тежина ќе биде 239 g, што е за 14 грама помалку од Z Fold 5. Така, Z Fold 6 ќе биде еднаква на тежината на моделот OnePlus Open, кој е многу поудобен за носење.

Кога станува збор за димензиите, Z Fold 6 ќе биде дебел 5,6 mm, додека дебелината на моделот Z Fold 5 е 6,1 mm (кога телефонот е отворен). Во преклопена состојба, дебелината ќе биде 12,1 mm, што е значително помало од 13,4 mm на претходниот модел. Надворешниот екран ќе биде малку поголем, со сооднос од 22:9, што е попогодно за користење во споредба со соодносот 23,1:9 на моделот Z Fold 5.

Се споменуваат и информации дека Z Fold 6 би можел да добие слот за S Pen, како и дека батеријата ќе има поголем капацитет.

Сепак, за да ги потврдиме сите овие информации, ќе треба да почекаме уште некое време – настанот Samsung Unpacked, кој се споменува дека ќе се одржи во текот на јули.

Извор: ExtremeTech

Прочитај повеќе...

Магазин

Кинескиот одговор на ChatGPT достигна 200 милиони корисници

Објавено пред

на

Кинескиот модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot на технолошкиот гигант Baidu има повеќе од 200 милиони корисници, изјави денеска извршниот директор на таа компанија, Робин Ли.

Во своето воведно обраќање на конференцијата „AI Create“ на Baidu во кинескиот град Шенжен, тој одржа говор насловен „Сите се програмери“ и презентираше нови алатки кои им помагаат на корисниците најдобро да ги искористат можностите на вештачката интелигенција, пренесува CNBC.

Ли ги претстави алатките AgentBuilder, AppBuilder и ModelBuilder кои поврзуваат и интегрираат чат-ботови со вештачка интелигенција со веб-пребарувањето на Baidu.

Дополнително, корисниците можат да ги користат овие алатки за да креираат апликации и покрај тоа што не знаат како да кодираат.

На крајот на февруари, компанијата Baidu на својата веб-страница ги објави резултатите за четвртиот квартал од 2023 година, од кои произлегува дека приходите во споменатиот период се зголемиле за шест отсто на годишно ниво на 34,95 милијарди кинески јуани, односно , на околу 4,55 милијарди евра. Извештајот за првиот квартал од 2024 година ќе биде објавен на 16 мај.

На 16 март 2023 година, Baidu го претстави својот генеративен модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot, кој е еден вид одговор на ChatGPT на калифорниската компанија Open AI.

На веб-страницата на кинеската компанија се наведува дека ERNIE Bot може да даде точни, логични и јасни одговори кои се приближуваат до одговорите што би ги дал човечко суштество.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Социјалната мрежа X воведува претплата за нови корисници

Објавено пред

на

Новите корисници на социјалната мрежа Х, порано позната како Twitter, наводно ќе треба да платат скромна такса доколку сакаат да ја објават својата содржина.

Познатата социјална мрежа веќе експериментираше со наплата на годишна претплата од еден долар за корисниците на Филипините и Нов Зеланд кои сакаат да објавуваат содржина и да комуницираат со други корисници на X, се со цел да се намали бројот на лажни сметки. , т.н. ботови.

„За жал, малата надокнада за можноста за објавување содржина во случај на нови корисници е единствениот начин за борба против постојаниот напад на ботови. Тековната вештачка интелигенција (и фармите за бот) лесно ги поминуваат проверките „дали сте бот““. изјави Илон Маск.

Според новите правила, новите корисници на социјалната мрежа мора да плаќаат „мал годишен надомест“ за да можат да објавуваат содржини, да лајкуваат и да одговараат на други објави. Регистрирањето профил е сè уште бесплатно, како и следењето на другите профили и прегледувањето на содржината на платформата.

Новата политика доаѓа бидејќи X се соочува со критики за неговата неможност да го спречи поплавата од спам профили кои споделуваат линкови, порнографска содржина и фалсификати, пишува Quartz.

На почетокот на овој месец, X лансираше бот и трол „чистење“ на системот, иако не е познато колку беше успешно.

/021

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин5 часа

Samsung Galaxy Z Fold 6 ќе биде потенок и полесен од Fold 5

Преклопливиот телефон на Samsung Galaxy Z Fold 6 се очекува ова лето, а сега се појавија и првите (неофицијални) информации...

Магазин5 часа

Кинескиот одговор на ChatGPT достигна 200 милиони корисници

Кинескиот модел на вештачка интелигенција ERNIE Bot на технолошкиот гигант Baidu има повеќе од 200 милиони корисници, изјави денеска извршниот...

Магазин5 часа

Социјалната мрежа X воведува претплата за нови корисници

Новите корисници на социјалната мрежа Х, порано позната како Twitter, наводно ќе треба да платат скромна такса доколку сакаат да...

Хороскоп16 часа

Хороскоп за среда (17 април)

ОВЕН Вклучете се малку повеќе во настаните околу вас, особено ако се поврзани со луѓето кои ви значат. Помогнете му...

Спорт17 часа

Фудбалските федерации во регионот, вклучувајќи ја и нашата дадоа своја безусловна поддршка за актуелниот претседател на УЕФА, Александар Чеферин

На регионален состанок во Тирана, асоцијациите од Југоисточна Европа дискутираа за различни прашања и предизвици. Безусловно изразија поддршка за претседателот...

Спорт20 часа

Може ли Барса да го преживее Париз? Ќе му одолее ли Атлетико на „жолтиот ѕид“ ?

Каталонскиот тим успеа да дојде до предност на „Паркот на принцовите“ и може малку поудобно да влезе во мечот на...

Автомобили23 часа

(ФОТО) Произведен последниот легендарен „Bizzarrini 5300 GT“ revival едиција

Две години откако беше првично најавен, серијата Bizzarrini 5300 GT Revival Edition заврши. Последниот произведен примерок беше обоен во зелена...

Технологија1 ден

Незаменлив дел од нашите животи, 20 години „Gmail“

Многумина се сомневаа во реалноста на оваа нова услуга за електронска пошта, особено ако се земе предвид дека објавувањето на...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за вторник (16 април)

Овен Веќе некое време се чувствувате како робот кој извршува една по една задача, време е да се посветите! Дневниот...

Lifestyle2 дена

Едноставна промена во вашата дневна рутина може значително да влијае на вашиот крвен притисок

Се обидувате да го намалите крвниот притисок? Секој ден седете малку помалку и ќе видите резултати, велат експертите. Новото истражување...

НАЈЧИТАНИ