Следете не

Магазин

Apple ја претстави серијата iPhone 15: Четири нови модели носат големи промени (ФОТО+ВИДЕО)

Објавено пред

на

Apple ја претстави својата најнова есенска колекција на вечерашната конференција „Wonderlust“ во Калифорнија. Нови iPhone телефони, нови паметни часовници и слушалки, пренесува Nova.rs.

Ѕвезда на вечерта секако е новата серија на iPhone 15, која годинава носи бројни промени кои се особено забележливи кај стандардните модели.

Apple претстави вкупно четири нови модели: iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max.

Dynamic island за сите

Првата и најзабележлива работа со голо око е новиот изглед. Минатата година, Apple се префрли на нов дизајн „dynamic island“, отвор на екранот налик на остров во кој се сместени сензорите и камерата. Оваа година, сите модели добиваат dynamic island, со сите софтверски трикови кои го маскираат од она што го правите на телефонот.

Под притисок на ЕУ, Apple мораше да се префрли на USB-C, кој со години е присутен на телефоните со Android, но и на бројни други уреди. Ова значи дека иднината на полнењето за која сонувавме конечно пристигна бидејќи сега сите телефони на пазарот користат ист влез.

iPhone 15 и iPhone 15 Plus

Дизајнот на стандардните модели, со исклучок на dynamic island, останува сличен на ланскиот, со алуминиумска рамка и стаклен заден дел.

Екраните од 6,1 и 6,7 инчи се уште посветли од минатогодишните модели, со максимална осветленост која достигнува неверојатни 2000 nits. Apple исто така тврди дека дисплејот е заштитен со најиздржливото стакло некогаш вградено во телефонот.

Стандардните модели добиваат значителен скок во однос на камерите, од 12MP на 48MP на главниот сензор, што одговара на резолуцијата на главната камера на минатогодишните модели на iPhone 14 Pro.

Иако сензорот е 48MP, телефонот ќе прави фотографии од 24MP за да заштеди простор и во исто време да задржи повеќе детали благодарение на подобриот сензор.

Apple најави и значително подобрени портрети благодарение на новиот систем на софтвер за обработка на информации од сензори. Подобрувањето на портретот ќе биде особено забележливо во услови на слаба и слаба осветленост.

Овогодинешните „основни“ модели пристигнуваат со малку постар чип A16 Bionic, кој ги напојуваше моделите на iPhone 14 Pro минатата година.

iPhone 15 и iPhone 15 Plus ќе бидат достапни во неколку бои: розова, црна, сина, зелена и жолта.

iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max

Овогодинешните Pro модели се изработени од малку поквалитетни материјали, па рамката сега е изработена од мат титаниум, кој би требало да биде поиздржлив од минатогодишните модели. Покрај тоа што ќе биде поиздржлив, ќе биде и околу 10 проценти полесен и нешто позаоблен.

Apple нагласи дека новата легура на титаниум е истата што ја користи НАСА при изградбата на ровери на Марс.

Збогум на познатото копче

Pro моделите го заменија познатото копче за јачина на звук за прв пат претставено со оригиналниот iPhone во 2007 година.

Прекинувачот станува „Action button“ кое може да се приспособи за да контролира различни функции, вклучително и придушување на телефонот, вклучување на режимот на фокусирање, отворање на батериската ламба, стартување на камерата, стартување на снимање глас, отворање на Siri, вклучување на дигиталната лупа, и отворање на поставките за пристапност.

Промоделите имаат голема предност во перформансите, во согласност со новиот пристап на Apple од минатата година кој предвидува различни чипови за различни модели од серијата. iPhone 15 Pro и Pro Max добија побрз A17 PRO чипсет изграден на новиот процес на производство од 3 нанометри.

Со новата графика со 6 јадра, разликата во перформансите ќе биде најзабележлива при играње игри и извршување на графички интензивни задачи.

Моделите iPhone 15 Pro и Pro Max, покрај USB-C портот, добиваат и поголема брзина на пренос на податоци (до 10 Gbps) при поврзување на компјутер.

Нови Pro (Max) камери

Овогодинешните Pro модели имаат значително подобрени камери.

iPhone 15 Pro и Pro Max сепак ќе имаат три камери, вклучувајќи главен сензор од 48 мегапиксели и подобрени портрети како основните модели.

Покрај подобрениот главен објектив од 48 MP, има и нови телефото и ултра широки објективи со малку поголем број на мегапиксели (12,7 MP и 13,4 MP).

Оваа година Apple реши уште повеќе да ги разликува моделите, па најголемата надградба на камерата дојде исклучиво кај iPhone 15 Pro Max во форма на нов телефото систем. Овој систем значително ќе ја подобри способноста на камерата на iPhone за зумирање, до 5x без губење на квалитетот.

Подобрена е и ултра широката камера, која сега прави подобри слики во услови на слаба осветленост и овозможува „макро“ режим.

Промоделите овозможуваат и 3D снимање на видео, кое корисниците ќе можат да го гледаат на очилата Vision Pro кои беа претставени во јуни.

Моделите iPhone 15 Pro и Pro Max ќе бидат достапни во сива, црна, темно сина или бела боја.

Покрај надворешниот дизајн, Apple ја редизајнираше и внатрешноста на телефонот, па овогодинешните модели би требало да бидат многу полесни за поправка

Цените

Цените на iPhone, согласно претходните најави, се покачени кога станува збор за најскапиот модел, додека цените на останатите модели останаа непроменети.

  • iPhone 14 – 799 долари;
  • iPhone 14 Plus – 899 долари;
  • iPhone 14 Pro – 999 долари;
  • iPhone 14 Pro Max – од 1099 на 1199 долари.

Покрај новите iPhone-и, Apple оваа вечер ги претстави и жичните USB-C слушалки, како и новиот Apple Watch.

 

Хороскоп

Хороскоп за сабота (2 декември)

Објавено пред

на

ОВЕН

Секогаш може подобро и вие тоа најдобро го знаете, па поработете на организацијата и плановите во наредниот период. Ништо не форсирајте, време е за мирен период и комуникација без големи обврски и очекувања. Здравјето е многу добро.

БИК

Можните недоразбирања со деловното опкружување најдобро ќе ги решите преку компромис. Бидете она што сте, но сепак обидете се да ја задржите контролата над ситуацијата, во спротивно многу нешта може да останат недоречени и недефинирани. Здравјето е во ред.

БЛИЗНАЦИ
Многу работа ги очекува типичните Близнаци во текот на последниот работен ден во седмицата, но со одлична организација и комуникација сѐ може да се постигне. Ве очекува ново познанство во текот на денешниот ден, па ако ништо друго тоа ќе биде одлична прилика за флерт и незадолжителна приказна. Здравјето е одлично.

РАК

Бидете трпеливи и доволно тактични, доколку не сакате дда се замерите со некои личности кои не размислуваат на ист начин како вас. Доколку сте задоволни со актуелната ситуација на љубовноо поле, тогаш уживајте, додека сите останати би требало да покажат поголема иницијатива и да преземат нешто. Здравјето е сосема во ред.

ЛАВ

Ако го исклучиме вашето нетрпение и неколкуте нервозни реакции поради тоа, сѐ останато на работно поле би требало да ви оди од рака овој петок. Многу поволен ден е пред вас доколку сте планирале да се посветите на зајакнување на темелот на вашата љубовна приказна. Уживајте! Здравјето е во ред.

ДЕВИЦА

Не е лош ден за започнување на реализација на некои нови идеи, само потрудете се претходно да направите прецизен план на активности. И на љубовно поле ве очекува поволна ситуација и со леснотија ќе ги спроведете сите замисли на дело. Здравјето е сосема добро.

ВАГА

Нема големи препреки на деловен план овој петок. Слободното време може да го искористите за посветување на некои хоби. Употребете го својот шарм и заводнички способности за дополнително зближување со личноста која ве привлекува. Здравјето е многу добро.

ШКОРПИЈА

Водете сметка да не оставите некои обврски незавршени поврзани со папирологија и формалности, за да избегнете плаќање казни. Бидете за нијанса пореални во љубовта, не си задавајте главоболки и избегнете ги комплицираните ситуации. Можна е осетливост на зглобовите.

СТРЕЛЕЦ

Иако не оди се според планот, со мали корекции и решавање на проблемите ќе успеете сѐ дам завршите онака како што треба. Важно е да се опуштите и без големи промени да ги одржувате задоволителните партнерски односи. Можни се алергиски реакции.

ЈАРЕЦ

Држете свој правец, воздржете се од коментирање и обидете се евентуалните несогласувања со деловните соработници да ги решавате на компромисен начин. Уживате во вниманието и наклонетоста на вашата драга личност. Можете да и возвратите со некое убаво изненадување. Здравјето е добро.

ВОДОЛИЈА

Солиден завршеток на работната седмица е пред вас и големо чувство на замор. Опуштете се и не брзајте. Ве очекува многу убав ден на љубовно поле доколку сте планирале да уживате во некоја заедничка активност со саканата личност. Здравјето е одлично.

РИБИ

Помали грижи на деловно поле можат да ви зададат оние соработници кои од ден на ден ги менуваат своите ставови и немаат почит. Позанимавајте се со анализа на своите желби и очекувања, пред да се одлучите за наредниот потег. Можни се стомачни тегоби.

Прочитај повеќе...

Магазин

Google од денеска брише неактивни сметки! Сепак, постои начин да се зачуваат податоци

Објавено пред

на

Технолошкиот гигант Google од денеска брише неактивни сметки. Компанијата претходно го најави овој потег за да ја зголеми безбедноста на корисниците.

„Бришењето на неактивни сметки значи бришење на оние сметки кои не биле користени најмалку две години. Со други зборови, е-пошта, видеа, фотографии, документи и секоја друга содржина што се наоѓа на таа корисничка сметка ќе бидат избришани.

Компанијата Google објави дека сметките кои не биле користени долго време може да бидат компромитирани, како и дека обично имаат помалку безбедносни проверки и немаат двојна автентикација.

Како да зачувате сметка?

Постојат два официјални начини да ја зачувате вашата сметка на Google.

Најлесен начин да се задржи активна сметката на корисникот е сопственикот/корисникот на сметката да се најавува најмалку двапати годишно, според агенцијата АП.

Дополнително, сметката нема да се деактивира ако преку неа се користи пребарувањето на Google или се гледа YouTube.

/Blic

Прочитај повеќе...

Магазин

Сопственикот на TikTok, ByteDance, најави отпуштања

Објавено пред

на

ByteDance , мајка на ТикТок, укинува стотици работни места во својот оддел за игри, изјави за CNBC лице запознаено со ова прашање, што означува значително повлекување од сегментот каде што вложи милијарди долари за да го предизвика лидерот на пазарот Tencent.

„Редовно го прегледуваме нашиот бизнис и правиме прилагодувања за да се фокусираме на областите на долгорочен стратешки раст. „По неодамнешниот преглед, донесовме тешка одлука да го реструктуираме нашиот бизнис со игри“, изјави портпаролот на ByteDance за CNBC.

Главниот оддел за игри на кинескиот технолошки гигант се вика Nuverse. Стотици работни места се очекува да бидат укинати во единицата, изјави за CNBC лице запознаено со ова прашање, кое не беше овластено да зборува јавно. Nuverse нема целосно да се исклучи, но значително ќе се намали. ByteDance исто така им порача на вработените да престанат да работат на необјавени игри. Ројтерс прв ја објави веста. Во текот на изминатите неколку години, ByteDance агресивно се префрли во игри во обид да ги предизвика другите гејмерски гиганти како што се кинескиот Tencent и NetEase. ByteDance купи големо студио за мобилни игри наречено Moonton во 2021 година за пријавени 4 милијарди долари, нагласувајќи ги нејзините амбиции. Компанијата сега сака да го продаде Moonton, забележува CNBC.

Повлекувањето доаѓа по тешки неколку години за кинескиот пазар за игри, кој не успеа да ги врати височините достигнати за време на екот на пандемијата на Ковид, кога луѓето беа затворени за да играат игри. Индустријата исто така се соочи со тешко регулаторно опкружување, иако во последно време се подобрува. Успехот во секторот за игри е тежок бидејќи се потпира на компанија која создава постојан прилив на хитови, како и титули кои ги задржуваат играчите приврзани. Tencent, кој е оператор на најголемата кинеска се-во-едно апликација WeChat, на пример, ја објавува Honor of Kings, која е меѓу најголемите игри во Кина.

ByteDance имаше некои популарни изданија, како што е Crystal of Atlan, акциона игра со улоги, но се чини дека се бори да ја претвори во комерцијален успех.

Извор: cnbc

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Хороскоп за сабота (2 декември)

ОВЕН Секогаш може подобро и вие тоа најдобро го знаете, па поработете на организацијата и плановите во наредниот период. Ништо...

Култура4 часа

Сеноќно молитвено бдение во нашиот манастир „Св. Богородица – Пречиста“ по повод големиот празник Воведение на Пресвета Богородица

Почитувани возљубени, со особена радост ве информираме дека на 3 декември, во 21 часот ќе се случува сеноќното молитвено бдение во...

Спорт11 часа

Судиите од првата македонска фудбалска лига супериорно ја завршиле работата на мечевите од 16-то коло

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 16 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:  На натпреварот Фк.Шкендија-Фк. Работнички одигран...

Автомобили13 часа

Револуција или најгрдиот автомобил во историјата? Cybertruck пристигна (ФОТО+ВИДЕО)

Елон Маск конечно ја претстави својата визија за американскиот симбол – (pick-up truck). Тоа е многу грдо возило. Но, можеби...

Магазин13 часа

Google од денеска брише неактивни сметки! Сепак, постои начин да се зачуваат податоци

Технолошкиот гигант Google од денеска брише неактивни сметки. Компанијата претходно го најави овој потег за да ја зголеми безбедноста на...

Магазин13 часа

Сопственикот на TikTok, ByteDance, најави отпуштања

ByteDance , мајка на ТикТок, укинува стотици работни места во својот оддел за игри, изјави за CNBC лице запознаено со...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (декември)

ОВЕН Љубов: На почетокот на месец декември сте поканети на забава со вашите драги пријатели, но не сте во можност...

Временска прогноза2 дена

Краткотрајно топло време, но голема разлика во температури, проследете ја најновата метео анализа

Во следниот период, односно до самиот крај на оваа седмица Балканот го очекува голем температурен шок (огромна разлика на температурите...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за четврток (30 ноември)

ОВЕН Марс сепак го зголемува вашиот стрес, бидејќи неговата главна идеја е да работите побрзо – ако се притиснете на...

Македонија2 дена

МВР демантира дека изгубеното девојче е пронајдено во соседна држава и апелира да ме се шират невистини!

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите објавени на порталот „Курир“ дека 14-годишната В.Ѓ., за која на 27 овој месец...

НАЈЧИТАНИ