Следете не

Свет

Австрија издаде декрет за задолжителна вакцинација: признати кинески вакцини, но не и Спутник

Објавено пред

на

Австриското Министерство за здравство донесе уредба за регулирање на примената на Законот за воведување задолжителна вакцинација против коронавирусот, според кој, покрај вакцините одобрени од Европската агенција за лекови (ЕМА), се признаваат и две кинески вакцини, како и индиски, но не и руската „Спутник“.

Во Австрија во сабота стапи на сила обврската за вакцинација против коронавирусот, а во првата фаза, која важи до средината на март, нема да има казнување, туку само информирање на граѓаните за нивната обврска.

Полицијата од 16 март при секое дејствие ќе спроведува контроли и ќе поднесува пријави, а казните ќе бидат за „поедноставена постапка“ до 600 евра, а во случај на поплака или неплаќање може да одат и до 3.600 евра. .

Задолжителна вакцинација се однесува на сите полнолетни граѓани регистрирани во Австрија.

Со уредбата на Министерството се утврдени и низа исклучоци од задолжителната вакцинација.

Бремените жени, лицата со посебни автоимуни заболувања, пациентите со рак, особено за време на хемотерапија, пациентите по трансплантација на органи или матични клетки, лицата кои не развиле доволен имунитет по третата доза, лицата со алергии на состојките на вакцината, акутни случаи на вакцинација се исклучени од задолжителната вакцинација.ковид19 и оние кои имале тешки несакани ефекти по вакцинацијата.

Исто така, 190 дена од вакцинацијата се ослободени лицата кои го поминале Ковид19.

Уверенија за ослободување можат да издаваат само стручни клиники, односно локални државни лекари или епидемиолози.

Што се однесува до вакцините кои се прифатени, во Регулативата јасно стои дека се работи за вакцини одобрени од ЕМА – Biontek-Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca и Novavax, како и две кинески вакцини Sinofarm и Sinovac и три индиски вакцини.

Само руската вакцина „Спутник“ не е препознаена.

За да се здобијат со статус на „вакцинирани“, граѓаните мора да ги почитуваат интервалите на вакцинација.

Лицата кои примиле три дози од вакцината, или две по претходна инфекција со корона, се третираат како оние кои ја исполниле обврската.

Според прописот, тоа значи дека втората доза мора да се прими во рок од 65 дена по првата, а третата доза по 190 дена од втората.

Секој што примил една вакцина, а поминала една година од првата доза, ќе мора да прими „нова серија“ од три вакцини.

Слично е ако помине една година од втората доза.

Што се однесува до оние кои имале ковид, првата доза мора да ја примат во рок од 180 дена по позитивен тест, а втората доза од вакцината во рок од 190 дена од првиот.

/vesti-online.com/

Свет

По 80 години пронајдена е урнатата американска подморница од Втората светска војна

Објавено пред

на

ФОТО: screenshot/youtube

Остатоците од подморницата на американската морнарица, која ги потопи повеќето јапонски воени бродови за време на Втората светска војна е пронајдена во Јужното Кинеско Море, околу 80 години откако беше потоната од непријателските сили.

УСС Хардер е пронајден на 3.000 стапки (914 метри) под вода во близина на северниот филипински остров Лузон, пишува Би-Би-Си. Хардер беше потопен во акција на 29 август 1944 година, заедно со екипаж од 79 лица.

Во една од неговите последни патроли за време на војната, таа потопи три јапонски разурнувачи и сериозно оштети два во текот на четири дена.

Ова ги принуди Јапонците да ги променат своите борбени планови и да ги одложат нивните носачи, што придонесе за нивниот пораз.

– „Не смееме да заборавиме дека победата има цена, како и слободата“, рече Семјуел Џеј Кокс, пензиониран американски адмирал кој е на чело на NHHC.

Филипините беа едно од главните пацифички боишта во Втората светска војна, бидејќи САД се бореа да ја вратат својата поранешна колонија од јапонската империјална армија. Водите во и околу архипелагот служеле како место за одмор на познатите борбени бродови од Втората светска војна.

Хардер, кој пловел под мотото „Hit ‘Em Harder“, е пронајден како дел од проектот Lost 52, чија цел е да се пронајдат 52 американски подморници изгубени за време на Втората светска војна. Американската морнарица соопшти дека била пронајдена релативно недопрена.

Подморницата и нејзиниот екипаж подоцна ја добија Претседателската единица Цитација за нивната служба за време на војната, а капетанот, командантот Сем Дили, постхумно беше награден со највисокото американско воено одликување, Медал на честа, пренесува n1info.rs

Прочитај повеќе...

Свет

Што се случува со ТикТок? Предупредување за Канада да не се користи популарната мобилна апликација?

Објавено пред

на

Шефот на безбедносното разузнавање на Канада, Дејвид Вињо, ги предупреди Канаѓаните да не ја користат апликацијата TikTok, велејќи дека податоците за корисници собрани од неа се „достапни за кинеската влада“.

„Како директор на Канадската безбедносна разузнавачка служба, верувам дека постои многу јасна стратегија на кинеската влада за собирање лични информации од кој било ширум светот“, истакна Вињо.

Во септември, Канада нареди ревизија на националната безбедност на предлогот на TikTok да се прошири во земјата, при што Вињо рече дека ќе учествува во прегледот и ќе понуди совети, објави CBC.

Претходно овој месец, кинеската компанија ByteDance, која ја поседува апликацијата TikTok, поднесе тужба до американскиот федерален суд барајќи да го блокира законодавството што би го забранило TikTok во САД, пренесува српски Курир.

Прочитај повеќе...

Свет

YouTube ја послуша кинеската влада и ја блокира протестната песна од Хонг Конг

Објавено пред

на

Одлуката доаѓа откако судот ја забрани протестната песна „Слава на Хонг Конг“, која владата ја означи како закана за националната безбедност.

– „Ние сме разочарани од одлуката на Судот, но ја почитуваме неговата наредба за отстранување. Ќе продолжиме да ги разгледуваме нашите опции за жалба, за да го промовираме пристапот до информации“, соопшти YouTube.

Гардијан наведува дека од Alphabet, која е сопственик на YouTube, им било кажано дека блокадата ќе стапи на сила веднаш и дека тие ја споделуваат загриженоста на групите за човекови права дека тоа може да биде штетно за слободата на Интернет.

YouTube соопшти дека Google повеќе нема да прикажува линкови до овие видеа, а веќе има извештаи дека корисниците добиваат известувања дека „содржината е недостапна поради судски налог“, пренесува b92.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт47 минути

Македонија до 21 ги започнува подготовките за контролните натпревари против Полска и БиХ

Младата репрезентација на Македонија до 21 година денеска официјално го означи стартот на подготовките за претстојните контролни натпревари против Полска...

Кичево2 часа

ОВР Кичево: Во четврток поради „боево гаѓање“ во с.Осој времена забрана за движење во реон према стрелиштето

Почитувани граѓани на Кичево и околината на ден 30.05.24 четврток со цел безбедно изведување на боевото гаѓање на припадниците на МВР...

Македонија4 часа

Мало поскапување на дизелот, додека бензинот исто така се намалува за половина денар

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за јавноста истакна дека цената на дизелот на полноќ се зголемува за половина денар за...

Lifestyle8 часа

Кардиолозите ја посочија храната која е неопходна за здрави артерии

Модерната медицина донесе неверојатни стратегии за лекување на затнатите артерии и проблемите што тие ги предизвикуваат, од трансплантација до лекови....

Lifestyle8 часа

Ако редовно пиете кафе, можете да го намалите ризикот од оваа сериозна невролошка болест

Една нова студија открива дека редовното консумирање кафе значително го намалува ризикот од развој на Паркинсонова болест поради невропротективните ефекти...

Автомобили8 часа

Tesla бара од добавувачите да ја избегнуваат Кина

Поради ескалацијата на геополитичките ризици, Tesla наводно бара од своите добавувачи да започнат со производство на компоненти и делови надвор...

Магазин8 часа

Google инвестира една милијарда евра во Финска

По големата инвестиција на Microsoft во Франција, Google се одлучи за Финска. Google инвестира 1 милијарда евра за да го...

Хороскоп20 часа

Хороскоп за понеделник (27 мај)

ОВЕН Денес, ќе добивате разни сигнали од луѓе со кои работите и пријатели, па затоа не е изненадувачки што ќе...

Автомобили1 ден

Германија има многу строги закони за очила за сонце во автомобилот

Многу малку возачи во Германија ги знаат правилата за носење очила за сонце додека возат. Кога сонцето сјае во лето,...

Магазин1 ден

Британија размислува за забрана на мобилни телефони за под 16 години: Влијание врз менталното и физичкото здравје

Следната британска влада треба да размисли за законска забрана за мобилни телефони во училиштата и целосна забрана за мобилни телефони...

НАЈЧИТАНИ