Следете не

Автомобили

Автомобилите на Mercedes-Benz ќе доаѓаат со целосно интегриран „Dolby Atmos“ на Apple

Објавено пред

на

Возилата на Mercedes-Benz ќе бидат првите автомобили кои не биле до сега со „Apple“, а ќе имаат извонредно просторно аудио со Dolby Atmos, објави компанијата. Доаѓа целосно интегриран преку инфозабавниот систем MBUX.

Врвниот, повеќедимензионален звучен пејзаж на Apple се напојува со премиум 4D звучниот систем на Burmester. Просторниот аудио систем вклучува 31 звучник, вклучувајќи шест 3D звучници со врвно палење, четири звучници блиску до уво на предните седишта и сабвуфер од 18,5 литри.

Има и осум аудио конвертори, два засилувачи и моќност од 1.750 вати.

Просторното аудио со поддршка за Dolby Atmos сега е за прв пат достапно за клиентите ширум светот во возилата на Mercedes-Benz.

Системот ќе биде достапен во моделите Mercedes-Maybach, EQS и EQS SUV, како и EQE и S-Class, нудејќи звук со студиски квалитет за забава во автомобилот.

Ограниченото издание на Мерцедес-Мајбах на Вирџил Абло, објавено за потрошувачите минатиот месец, беше еден од првите автомобили во светот што ја има премиум, повеќедимензионалната звучна кутија на Apple. Тоа беше и првиот модел во линијата на Mercedes-Benz со овој систем.

Технологијата наскоро ќе биде претставена и на други модели.

Возачите на Mercedes-Benz кои веќе се претплатиле на Apple Music добиваат моментален пристап до големиот број песни и албуми достапни во Spatial Audio. Apple Music нуди и избрани плејлисти за просторно аудио.

Плус, претплатниците можат да пристапат до целиот каталог на Apple Music од 100 милиони песни, илјадници уредувачки курирани листи за репродукција, дневни избор и многу повеќе.

„Просторното аудио го револуционизира начинот на кој уметниците создаваат и обожавателите слушаат музика, а тоа е искуство што е невозможно да се објасни со зборови; мора да го слушнете за да го цените“, рече Оливер Шусер, потпретседател на Apple Music и Beats на Apple.

„Заедно со Mercedes-Benz, сега имаме уште повеќе можности да им донесеме целосно извонредна музика на нашите претплатници ширум светот.

Автомобили

Германија има многу строги закони за очила за сонце во автомобилот

Објавено пред

на

Многу малку возачи во Германија ги знаат правилата за носење очила за сонце додека возат. Кога сонцето сјае во лето, многу возачи се свртуваат кон очилата за сонце за да обезбедат подобра видливост, но оваа навика некои возачи може да ги чини многу пари, пишува Fenix ​​Magazine.

Безбедно возење со очила за сонце

Неправилната употреба на очила за сонце во автомобилот не само што може да го оштети вашиот вид туку и да доведе до парични казни. Носењето очила за сонце додека возите е генерално дозволено, па дури и препорачано во многу ситуации. Сепак, постојат одредени критериуми кои мора да се исполнат за очилата за сонце да бидат погодни за употреба во сообраќајот:

Ниво на затемнување: Очилата за сонце треба да имаат максимална нијанса од категорија 3, што одговара на пренос на светлина од 8 до 18 проценти. Оваа нијанса ги штити очите од заслепувачка светлина без заматување на видот.

Вид: Ако имате слаб вид, очилата за сонце мора да имаат соодветна корекција. Без ова прилагодување, постои ризик од казни до 25 евра, бидејќи тоа се смета за прекршување на условите за возење автомобил.

Намалување на отсјај: Поларизираните леќи се особено корисни бидејќи можат да го намалат отсјајот од сјајните површини како што се влажните патишта или други возила.

Пренос на бои: леќите за очила не треба премногу да ги искривуваат боите за да не се мешаат во препознавањето на сообраќајните сигнали и знаци.

Дизајн и вклопување на рамката: Рамката не треба да биде премногу широка или премногу дебела за да не го ограничува периферниот вид. Очилата треба добро да стојат и не треба да се лизгаат од лицето.

Квалитет на леќата: висококвалитетните леќи без изобличување се важни за јасен и остар вид.

Усогласеност со стандардите: Во ЕУ, очилата за сонце мора да го исполнуваат стандардот EN ISO 12312-1 за да се сметаат за безбедни.

Очилата за сонце во автомобилот се ризик

Покрај безбедното користење на очилата, постои уште еден, често заборавен ризик: ризикот од пожар. Според противпожарната служба, оставените очила во автомобилот може да предизвикаат пожар.

Ова се должи на таканаречениот ефект на запалено стакло, во кој сончевата светлина се фокусира преку заоблената леќа на очилата. Доколку ова концентрирано зрачење погоди запалив материјал, може да предизвика пожар, јавуваат германските медиуми.

За очилата за сонце да не прават проблеми, постојат корисни совети кои секој може да ги усвои.

Еве како да ја заобиколите можната забрана за носење очила за сонце во вашиот автомобил:

Користете само очила одобрени за патишта кои ги исполнуваат горенаведените критериуми.
Не оставајте очила за сонце на контролната табла или на други соодветни места во автомобилот за да го избегнете ефектот на стакло што гори

Важно е да се информирате за законските барања за вашите очила да ги задоволат потребните стандарди. Со овие мерки возачите го штитат и своето возило и себеси од можни опасности. Добро избраниот пар очила за сонце може да го направи летото во автомобилот поудобно и во исто време побезбедно, пишуваат германските медиуми.

/Index

Прочитај повеќе...

Автомобили

Совет за возачите: Ваквото запирање на возилото не е добро за сопирачките

Објавено пред

на

Сопирачките не се нешто на што треба да штедите. Исто така, не е добро да не ги одржувате редовно, бидејќи од нив зависи вашата безбедност, како и безбедноста на другите учесници во сообраќајот.

Возејќи по автопат 110-130 км/ч, принудени сте да закочите нагло речиси до застанување и така неколку пати. Што се случува со сопирачките и дали дисковите ќе се деформираат поради оптоварувањето? Одговорите ги дава техничкиот советник на ХАК Марин Морава:

„Можно е да. Споменатиот проблем понекогаш се јавува кај сопирачките кои се купени како „aftermarket“ делови, па во прашање е само квалитетот на материјалите и најчесто овие делови ќе бидат добри за возилата за градско возење и оние што се користат за кратки релации. Проблемите нема да се појават до некое поекстремно сопирање со возилото како што е горенаведениот пример на автопат“.

Не правете го ова додека возите

„По поекстремно урбано сопирање, застанување со возилото и држење на сопирачката притиснато, можно е загреаниот диск да се деформира, бидејќи има помала цврстина на површината и, ако ја држите притисната сопирачката, влошките на дискот може да се притиснат во неа. . Се препорачува да се отпушти педалата на сопирачката доколку возилото е на рамна подлога“, рече Морава.

„Поминувањето со многу жешки дискови низ длабоки барички со вода на тротоарот или одењето во перална за автомобили може да доведе до ненадејно ладење на дисковите, што исто така може да предизвика деформирање на дисковите“, додава тој.

Некои примери на несоодветна грижа за сопирачките

Користење на дискови надвор од дозволената толеранција за измерената ширина на работните површини на сопирачките на дискот и користење истрошени дискови со нови влошки за сопирачките – оваа комбинација често дава лоши резултати. Најдобро е да ги замените дисковите заедно со плочките.

Лоша подготовка и чистење на површината на која е поставен дискот, како и лошо чистење на водилките на плочата на дискот и самиот дебеломер.

Пуштање во употреба на слабо движечка дебеломерна сопирачка што всушност требаше да се замени или сервисира.

Монтажа на делови кои често ги купуваат сопствениците на возила и ги носат на сервис без препорака на дилерот и сервисот. Сопствениците често ги избираат најевтините и несоодветни производи.

Се препорачува да се користат делови кои имаат ознака за потекло, знак за хомологација и ознака за квалитет ОЕМ.

Исто така, се препорачува, доколку самите ги купуваме деловите, да се консултираме со продавачот или сервисниот центар дали купените делови ќе ги задоволат барањата.

Кочниците со ниска цена се генерално за помалку напорни (возење во град) и за возила кои не патуваат долги растојанија.

/Danas

Прочитај повеќе...

Автомобили

Реномираниот „Audi“ го зајакнува партнерството со „SAIC“

Објавено пред

на

Audi дополнително ја интензивира соработката со SAIC и SAIC Volkswagen во договорот за соработка. Audi и SAIC одлучија заеднички да развијат нови модели изградени на платформа специфична за Кина наречена „Напредна дигитализирана платформа“ за следната генерација на премиум интелигентни, поврзани возила (ICV).

Соработката започнува со три модели BEV кои ги покриваат сегментите B и C за брзо да влезат на динамичниот и брзорастечки пазар на електрични возила во Кина.

Заеднички развиените производи ќе ја имаат специјалната ДНК на Audi, со неговиот јасен дизајнерски јазик, супериорно возачко искуство, највисоки стандарди за квалитет и најновата EV технологија, изградена на заеднички развиена платформа, наречена „Напредна дигитализирана платформа“.

Соработката дополнително ќе го прошири портфолиото BEV на Audi во Кина и ќе ја забрза трансформацијата на Audi на најголемиот пазар во светот. Првите три модели на BEV ќе ги покриваат сегментите B и C, што ќе ја подигне понудата на Audi во Кина на ново ниво. Овој модел за соработка му овозможува на Audi значително да го намали времето на пазарот за повеќе од 30%, а првиот модел ќе пристигне на пазарот веќе во 2025 година.

Беше формиран заеднички проектен тим со Фермин Сонеиро од Audi како извршен директор. Сонеира, поранешен шеф на производната линија за електрични модели во сегментот А до Ц во Audi AG, носи 25-годишно долгогодишно искуство во групацијата Volkswagen за управување со партнерството.

Со премиум производи и приспособен екосистем развиен за технолошките групи клиенти во Кина, Audi го надополнува „Vorsprung durch Technik“ и соодветно се надоврзува на својата веќе силна основа за својот иден раст на најголемиот и најбрзо растечки пазар на електрични возила во светот, пренесува Autoblog.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили5 часа

Германија има многу строги закони за очила за сонце во автомобилот

Многу малку возачи во Германија ги знаат правилата за носење очила за сонце додека возат. Кога сонцето сјае во лето,...

Магазин5 часа

Британија размислува за забрана на мобилни телефони за под 16 години: Влијание врз менталното и физичкото здравје

Следната британска влада треба да размисли за законска забрана за мобилни телефони во училиштата и целосна забрана за мобилни телефони...

Магазин9 часа

Microsoft го купува Valve за 16 милијарди долари?

Се појавија гласини дека Мicrosoft подготвува понуда за купување на Valve. Dior, креатор на содржина фокусиран на сферата на игри,...

Хороскоп21 час

Хороскоп за недела (26 мај)

ОВЕН Ова може да биде интересен ден на работа, бидејќи ќе имате голема помош и некој кој може да делува...

Технологија24 часа

Дали ќе се потврдат гласините дека Microsoft го купува „Valve“ ?

Се појавија гласини дека Microsoft подготвува понуда за купување на Valve. Диор, креатор на содржина фокусиран на сферата на игри,...

Технологија1 ден

Apple направи клон на тетрис во прототип верзија

Во еден момент, Apple направи клон на тетрис на прототип верзија на третата генерација на iPod. Ова покажува дека „Епл“...

Скопје1 ден

При контрола во угостителски објекти во Скопје пронајдена дрога, приведени девет лица

На 23/24.05.2024 од страна на полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје постапено е по план на...

Магазин1 ден

Вештачката интелигенција закана за три милиони работни места во Германија

Со брзото воведување на системи за вештачка интелигенција (AI) во компаниите, многу вработени во Германија мора да се подготват за...

Автомобили1 ден

Совет за возачите: Ваквото запирање на возилото не е добро за сопирачките

Сопирачките не се нешто на што треба да штедите. Исто така, не е добро да не ги одржувате редовно, бидејќи...

Гејминг1 ден

Овој викенд Steam нуди 18 + 9 бесплатни игри

Викендот пристигна и сигурни сме дека имате планови бидејќи не очекува убаво време. Можеби сте тргнале да уживате во сонцето,...

НАЈЧИТАНИ