Следете не

Спорт

Авторите на химната за Македонската фудбалска репрезентација демантираат дека Сејдини реагирал за содржината на песната!

Avatar

Објавено пред

на

Фудбалската федерација и претседателот Муaмед Сејдини побарале од авторите името на селекторот Игор Ангеловски да не се споменува во химната посветена на учеството на националниот тим на Европското првенство. Вакво тврдење објави „360 степени“, поткрепувајќи го со изјави од капитенот Горан Пандев и од Илија Несторовски. Но, демантираат авторите на химната „Одиме на Европско“.

Од друга страна, авторот и ко-авторот на спортската химна, Саше Љолес и Петар Младеновски и групата „ВИС Рисови“ изведувачите на песната „Одиме на Европско“ се огласија со реакција, во која како што велат им биле прифатени сите сугестии за текстот и за концептот на видео-спотот.

– „Наша сугестија беше да оди верзијата во кои се споменуваат дел од најважните фудбалери и селекторот. Сметавме дека таквата варијанта на темата е најдобрата и дека таа треба да оди во етер.
Разни гласини стигнуваа до нас за тоа како и што било или би било сугерирано и која варијанта би можела да биде дефинитивна.

– Со претседателот на ФФМ , г-н Сејдини ниту сме се сретнале ниту разговарале на оваа тема некогаш. Односите меѓу лица вработени во ФФМ ниту смееме, ниту сакаме, ниту сме должни да ги коментираме. При снимањето на сцените со дел од фудбалерите, апсолутно не постојат сцени во кои е намерно изоставен селекторот и истиот е вклучен во групните, онаму каде што и е предвидено да биде вклучен според сценариото на продукцијата и барањата на режисерот“ – се вели во дел од реакцијата.

Целиот текст и обраќањата од фудбалерите на МакФудбал ТУКА

Спорт

Ф1: Луис Хамилтон ја освои 99-тата пол позиција во својата кариера

Avatar

Објавено пред

на

Луис Хамилтон, возачот на Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Емилија Ромања во Формула 1 шампионатот. Хамилтон стигна до 99-та пол позиција во кариерата со време 1:14,411.

Возачот на Ред Бул, Серхио Перез, кој беше за 0,035 секунди побавен од светскиот шампион, исто така ќе ја започне трката од првиот ред, додека неговиот трет клупски колега Макс Верстапен е трет со заостанување од 0,087 секунди зад победникот.

Четвртото место го зазеде Чарлс Леклерк во Ферари, петти беше возачот на Алфа Таури, Пјер Гасли, проследен со дуото од Мекларен, Даниел Рикардо и Ландо Норис.

Вториот возач на Мерцедес, Валтери Ботас го зазеде осмото место, а најдобрите десет ги комплетираа Естебан Окон од Алпина и Ленс Строл од Астон Мартин.

ФОТО: EPA-EFE/DAVIDE GENNARI

Прочитај повеќе...

Спорт

ФФМ почна со агендата, денес набави 15.000 фудбалски топки за сите лиги

Avatar

Објавено пред

на

Фудбалската федерација на Македонија ќе им донира и веќе е започната распределбата на вкупно 15.000 фудбалски топки (со ознака: FIFA QUALITY PRO “IMS – International Match Standard”) на клубовите од сите категории од натпреварувањата во рамки на ФФМ (1 МФЛ, 2 МФЛ, Трети лиги, младински конкуренции и Женска фудбалска лига).

Две илјади фудбалски топки ќе се распределат за клубовите од 1 и 2 МФЛ, 11.700 илјади топки се наменети за клубовите од Трета лига, лигите организирани од Општинските фудбалски Сојузи, младински конкуренции и детски лиги, додека 1300 фудбалски топки ќе добијат клубовите кои се натпреваруваат во женските лиги.

Набавката на досега најголемиот број на фудбалски топки по сите стандарди на ФИФА произведени и со дизајн за ФФМ, Управниот одбор на Федерацијата ја најави кон крајот на минатата година, а во текот на следната седмица клубовите веќе ќе можат да ги користат за тренинзи и натпревари.

Со новата акција наменета за клубовите од МФЛ, Фудбалската федерација на Македонија уште еднаш ја потврдува важноста за поддршка на сите клубови во сите конкуренции од натпреварувањата организирани од ФФМ.

Прочитај повеќе...

Спорт

Нашата репрезентација до 19 години одигра нерешено со Црна Гора во вториот контролен меч

Avatar

Објавено пред

на

Избраниците на селекторот Влатко Гроздановски одлично го започнаа натпреварот, беа подобар противник и пропуштија неколку добри прилики за постигнување гол во првите 30 минути од средбата. Во 36’ добрата игра нашата репрезентација ја круниса со погодок и водство од 1:0. Стрелец на голот за Македонија беше Бехар Фета.

Во продолжението Црна Гора притисна, нашите фудбалери се повлекоа и сето тоа резултираше со погодок во нашата мрежа. Стрелец на израмнувачкиот гол беше Виктор Џукановиќ во 80’. Воедно тоа беше и конечниот резултат на оваа средба. Во 87’ Aнтонио Мирков пропушти голема прилика да и донесе победа на нашата селекција. За потсетување дека и на овој натпревар младата репрезентација на Македонија беше ослабната со неиграњето на неколку стандардни првотимци.

МАКЕДОНИЈА: 12. Гоце Јовчев, 3. Грегори Давков, 4. Реџепи Самет, 4. Андреј Стојчевски, 6. Ване Крстевски, 7. Бехар Фета, 9. Михаил Талевски, 10. Октај Ракипи, 11. Љупче Кудев, 18 Мартин Талаков, 20 Џемил Јахији;

Резервни фудбалери: 1. Стефан Тасев, 2. Дарио Јовановски, 8. Христијан Јосифовски, 13. Јован Богдановски, 14. Гордијан Христовски, 15. Александар Коцев, 16. Решат Рамадани, 17. Антонио Мирков, 19 Али Али;

Селектор: Влатко Гроздановски;

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 2 часа

На денешен ден – 18 април

1480 година – Родена е Лукреција Боргија, покровител на уметници и научници за време на италијанската ренесанса, вонбрачна ќерка на...

ХороскопПред 5 часа

Хороскоп за денес (18 април) недела

ОВЕН Овој викенд за Овенот ќе биде исполнет со страст и романтика. Ќе се чувствувате особено емотивно, страствено и полно...

Здравје и убавинаПред 8 часа

Се што е претерано е штетно по нашето здравје, неколку работи кои мора да се знаат

Се што не е умерено, се е штетно врз човечкиот организам, еве неколку примери кои можат да ни користат низ...

МакедонијаПред 10 часа

Ковид-19 денешен биланс: 824 новозаболени, 31 починати – од нив најмладиот починат е на 38 години од Битола

Во изминатите 24 часа од направени 3988 тестови, 824 се позитивни на коронавирус, а битката со Ковид-19 ја изгубија 31...

СпортПред 10 часа

Ф1: Луис Хамилтон ја освои 99-тата пол позиција во својата кариера

Луис Хамилтон, возачот на Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Емилија Ромања во Формула 1 шампионатот....

АвтомобилиПред 15 часа

ЕУ забележа нагло зголемување на продажбата на нови автомобили

Вкупната продажба на автомобили во Европската унија се зголеми за 87,3 проценти во март во однос на истиот период минатата...

Временска прогнозаПред 15 часа

Доаѓа циклонска активност која носи врнежи од дожд и грмежи – ова се најновите метео детали

Нашата држава се наоѓа под влијание на циклонска активност која условува доста нестабилно време. Понатаму кон крајот на денов и...

КичевоПред 15 часа

Причина за сечење на 30 годишните врби во центарот на Кичево

Известување во насока за дознавање на вистината и елиминирање на секакви сомнежи околу одстранувањето на 27 годишните врби од пред...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 17 април

1492 година – Кристофоро Коломбо доби согласност и пари од шпанскиот крал Фердинанд V и кралицата Изабел за истражување на...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп ( 17 април ) сабота

ОВЕН Генерално сте задоволни со деловната ситуација, денешниот ден ви е многу поволен. Ве очекува исклучително интересно познанство. Ќе се...

НАЈЧИТАНИ