Следете не

Lifestyle

Дали газираната вода е добра за здравјето?

Објавено пред

на

Газирана вода или како што попопуларно се нарекува минерална, на многумина им е омилен летен пијалок, а тоа е вода со јаглерод диоксид за да се создаде чувство на меурчиња.

Нејзината популарност лежи токму во освежителниот вкус и недостатокот на калории, што ја прави поздрава алтернатива на слатките газирани пијалоци. Сепак, постои одредена загриженост за нејзиното влијание врз здравјето на забите и дигестивниот систем, предупредува американската нутриционистка Челзи Рае Буржоа, пишува Health.

Газирана вода е всушност кисел пијалок кој со текот на времето може да ја еродира забната глеѓ, особено ако се консумира прекумерно. Дополнително, поради содржината на јаглерод диоксид, може да почувствувате надуеност или гасови. Сепак, газираната вода може да биде вреден додаток за хидратација, особено ако е вклучена во добро балансирана исхрана, пренесува Tportal.

Предности на минерална вода

Иако е позната по својот освежителен вкус, газираната вода нуди и многу потенцијални здравствени придобивки кога е вклучена во добро балансирана исхрана.

Придонесува за хидратација на телото

Газираната вода е добра алтернатива на обичната вода, што за многумина е уште еден, „позабавен“ начин за задоволување на нивните дневни потреби за вода. Газираната вода е подеднакво хидратантна како и обичната вода.

Сепак, нејзината карбонизација може да го подобри искуството за пиење за некои луѓе, што ја прави повкусна за оние кои не се склони да пијат или уживаат во вода за пиење.

Запомнете, дехидрацијата често се поврзува со физички симптоми, како што се сува уста, жед, главоболки и замор.

Одржување на тежината

Соодветната хидратација е од суштинско значење за многу области од вашето здравје и игра клучна улога во управувањето со тежината. Пиењето газирана вода може да го поддржи губењето на тежината со зголемување на вкупниот внес на течности и нудејќи задоволувачки пијалок без калории и додаден шеќер. Покрај тоа, пиењето газирана вода може да помогне да се намали желбата за слатки пијалоци, како што се сок или газиран пијалок, што го олеснува одржувањето на вистинскиот пат со диета контролирана со калории. Понатаму, карбонизацијата може да создаде чувство на ситост, што може да помогне да се намали севкупниот внес на калории.

Ги ублажува симптомите на запек

Истражувањата покажаа дека недоволното внесување вода може да го зголеми ризикот од запек. Пиењето газирана вода може да помогне да се задоволат потребите за течност за да се одржи функционирањето на вашиот дигестивен тракт.

Сепак, функцијата на дебелото црево вклучува многу фактори на животниот стил, вклучително и редовно вежбање и исхрана, па ако тоа продолжи, вашиот лекар може да понуди насоки во врска со здравјето на вашиот дигестивен систем и правилното функционирање на цревата.

Ја подобрува способноста за голтање

Газирана вода може да ја подобри вашата способност за голтање. Истражувањата покажуваат дека газираната вода ја стимулира усната шуплина, што може да ја подобри вашата целокупна функција на голтање. Едно истражување побарало од 16 учесници да проголтаат различни течности, вклучувајќи газирана вода, лимонска киселина и негазирана вода, испитувајќи ги разликите во нивното голтање. Газирана вода покажала најголема способност да ги стимулира мускулите за голтање.

Потенцијални ризици од газирана вода

Многу од потенцијалните ризици од пиење газирана вода може да се намалат со умерено консумирање на овој пијалок заедно со други течности. Сепак, постојат неколку ризици што треба да се земат предвид.

Здравје на забите

Редовната газирана вода е кисела течност поради карбонизација. Истражувањата покажаа дека различни видови газирана вода може да имаат широк опсег на нивоа на pH. Газираната вода има pH вредност која се движи од 4,18-5,87 (на pH скала од 0-14) во зависност од брендот. Пониска pH вредност укажува на зголемување на киселоста. Пијалоците со pH ниво пониско од 5,5 имаат поголема веројатност негативно да влијаат на здравјето на забите, бидејќи ова ниво е идентификувано како ризик за деминерализација на глеѓта. Пиењето газирани пијалоци може да предизвика ерозија на забите, зголемувајќи го ризикот од расипување на забите и друга чувствителност на забите, затоа побарајте совет од вашиот стоматолог.

Скриени засладувачи

Газираната вода може да биде добра алтернатива за оние кои не сакаат да пијат обична вода, но некои брендови додаваат разни засладувачи за да го подобрат вкусот. Иако вештачките засладувачи обично добро се поднесуваат кога се консумираат во умерени количини, некои студии покажуваат дека тие можат да имаат негативни здравствени ефекти кога се консумираат во големи количини. Тие можат да влијаат на вашиот цревен микробиом, цревната апсорпција на хранливи материи, па дури и на анатомијата на вашиот гастроинтестинален (ГИ) тракт.

Цревниот микробиом е заедница на микроби (на пример, бактерии, габи, вируси) во вашиот гастроинтестинален тракт. И внимавајте: некои газирани пијалаци дури содржат додаден шеќер, па оние со дијабетес или хронични здравствени состојби можеби ќе сакаат да бидат внимателни и да избегнуваат пијалоци со додаден шеќер.

Варење

Газирана вода може да предизвика гасови и надуеност кај некои луѓе, особено ако се консумира во големи количини или брзо. Оние кои доживуваат непријатност додека пијат газирана вода можеби ќе треба да се префрлат на обична вода за да избегнат непријатност. Меурчиња и карбонизација на газирана вода, исто така, може да придонесат за рефлукс на киселина или горушица. Луѓето со историја на гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) можеби ќе треба да избегнуваат газирана вода за да избегнат варење. Затоа разговарајте за здравјето на цревата со вашиот лекар и следете ја вашата толеранција.

Кои се предностите на минералната вода во споредба со другите пијалоци?

Пиењето газирана вода нуди голем број здравствени придобивки во споредба со пијалоците како кафе, газирани пијалаци, негазирана вода и сок. Најочигледна придобивка е вкусот без додадени калории или шеќер кои се наоѓаат во газираните сокови, ароматизираните води и другите пијалоци. Придонесува за хидратација без да влијае на нивото на шеќер во крвта како обични газирани пијалаци, сокови и засладено кафе.

Иако газираната вода може да биде подеднакво хидратантна како и обичната вода, таа може да обезбеди попријатно искуство.

Минералната вода може да биде добредојдена алтернатива за другите пијалоци доколку се консумира умерено.

Секако, внимавајте на газираните пијалоци со вкус, кои обично содржат природни или вештачки ароми. Внимавајте на додадените шеќери или засладувачи и одлучете се за оние кои користат природни екстракти за арома.

Некои последни совети:

Користете сламка: Пиењето газирана вода преку слама го намалува нејзиниот директен контакт со забите, со што се намалува ризикот од ерозија на глеѓта.

Пијте умерено: Иако газираната вода генерално се смета за безбедна за просечниот здрав возрасен човек, умереноста е клучна. Избегнувајте прекумерно внесување, особено ако сте склони кон гасови и надуеност.

Исплакнете ја устата со вода: Откако ќе пиете газирана вода, размислете да ја исплакнете устата со обична вода за да ги измиете сите преостанати киселини кои можат да предизвикаат проблеми со забите.

/B92

Lifestyle

Колку чекори дневно е оптимално да се направат?

Објавено пред

на

Следењето на вашите чекори е одличен начин да го зголемите нивото на вашата активност, но дали навистина ви помага да изгубите тежина?

Нутриционистката Кери Торенс за GoodFood откри колку чекори треба да правиме секој ден. Вежбањето е важно, не само за губење на тежината, туку и за одржување на тежината и целокупното здравје. Физичката активност ја зголемува работата на метаболизмот, поради што согоруваме повеќе калории, дури и во состојба на одмор. Добрата вест е дека пешачењето исто така согорува енергија и може да ви помогне да изгубите тежина, без разлика колку брзо одите

Зошто треба да броиме чекори?

Иако ефектите од вежбањето врз телото често се мерат според зачестеноста, времетраењето и интензитетот на вежбањето, повеќето експерти се согласуваат дека следењето на активноста во текот на денот, покрај планираното вежбање, дава подобра целокупна слика за нивото на нашата активност. Следењето на растојанието наместо времето е исто така порелевантно за одредени активности, како што се трчање и пешачење.

Истражувањата покажуваат дека бројот на чекори што ги правиме во еден ден е добар за нашето здравје и долговечност. Сепак, дали постои магичен број кон кој треба да се стремите и дали е важно како се акумулираат чекорите?

Доказите сугерираат дека повеќето здрави возрасни луѓе обично прават помеѓу 4.000 и 18.000 чекори дневно, при што 10.000 се разумна бројка за активен возрасен. Сепак, оваа цел од 10.000 чекори не е погодна за секого, како што се постарите или оние со хронични болести.

За помалку активни групи, подобар водич се потпира на просечно 100 чекори во минута за време на препорачаните 30 минути умерена активност, што сугерира најмалку 3.000 чекори. Овие чекори треба да се соберат преку редовни активности, најмалку пет дена во неделата.

Зголемувањето на бројот на чекори, на пример, со одење по скали наместо со лифт или порано симнување од автобус, е добро за вашето здравје, но колку чекори ви се потребни за да изгубите тежина?

Ако сакате да изгубите неколку сантиметри околу половината, треба да правите најмалку 10.000 чекори дневно, а по можност и повеќе. Обидете се да вклучите интервали од 3.500 чекори во вашата рутина, ова дефинитивно ќе ги подобри вашите перформанси.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Ако ги имате овие симптоми откако ве убоди стршлен, веднаш контактирајте го вашиот лекар

Објавено пред

на

Еден стршлен може да убоди еднаш или повеќе, а понекогаш стршлените се ројат, што резултира со десетици или стотици убоди.

Стршлените се инсекти од семејството на оси, а познати се по непријатното убодување. Тие се еден од илјадниците видови од редот Hymenoptera, кој вклучува и пчели, мравки и други оси.

Стршлените обично се долги околу три сантиметри, а се препознаваат по жолтите ленти на нивното темно тело. Имаат крилја, антени, нозе и жило, пренесува Healthline.

Убодите од стршлен обично предизвикуваат благи симптоми, но понекогаш може да предизвикаат тешки алергиски реакции и загрижувачки клинички знаци.

Отровот на стршлен содржи хистамин, кој може да предизвика тешки алергиски реакции кај луѓето. Повеќето убоди од стршлен може да се лекуваат сами, но во случај на сериозни симптоми, веднаш треба да побарате лекарска помош.

Најчесто ќе ги сретнете на отворено бидејќи нивните гнезда можат да бидат во близина на населби или во природа, на пример на скапани дрвја или грмушки.

Стршлените ќе ве боцкаат кога ќе се почувствуваат загрозени. Еден стршлен може да убоди еднаш или повеќе, а понекогаш стршлените се ројат, што резултира со десетици или стотици убоди. Исто така, треба да се нагласи дека само женките можат да боцкаат.

Повеќето убоди од стршлен предизвикуваат мали симптоми кои обично траат од неколку часа до еден ден:

  • топлина и болка во близина на убодот
  • чешање и крварење

Сепак, убодот од стршлен може да предизвика сериозни алергиски реакции или анафилакса поради хистаминот во отровот.

Анафилаксата е сериозна состојба која може да биде опасна по живот и бара итна медицинска помош. Симптомите вклучуваат:

  • оток на кожата или грлото
  • црвенило на кожата
  • кашлица и отежнато дишење
  • стегање во градите и гадење
  • повраќање, потење и шок

Некои симптоми на убод од стршлен може да бидат долготрајни или да се влошат со текот на времето, особено убодите во близина на носот, устата и грлото. Повеќекратните убоди можат да бидат опасни по живот, да предизвикаат срцев удар, откажување на органите или други здравствени проблеми.

Извор: n1info

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Истражување: Инсектите кои опрашуваат, како што се пчелите, се многу потолерантни на загадување од растителните штетници

Објавено пред

на

Опрашувачите на инсекти, кои вклучуваат пчели, некои видови молци и пеперутки, се поподложни на загадување на воздухот отколку растителните штетници, според новото истражување на научниците од Универзитетот во Рединг.

Присуството на загадувачи во атмосферата – како што се озон, азотен оксид и сулфур диоксид – ја намалуваат способноста за опрашување на инсектите во потрага по храна за дури 40 проценти, додека на растителните вошки, грини и другите растителни штетници речиси и не им пречи лошиот квалитет на воздухот. објави научното списание Nature Communications.

Таа студија, тврди еден од нејзините креатори, д-р Џејмс Рајлс, покажува дека загадувањето на воздухот е значаен проблем за земјоделството и прехранбената индустрија.

Со анализа на 40 видови инсекти во 19 земји во светот, истражувачите откриле дека инсектите, како што се најважните опрашувачи – пчелите, како и осите, кои природно се хранат со штетници, во голем број страдаат од загадување, што директно влијае на загубите во производство на храна.

Научниците открија дека повеќето корисни инсекти комуницираат едни со други, наоѓаат цвет или бараат храна, користејќи ги мирисите и хемикалиите што ги испуштаат во воздухот, но – ако воздухот е загаден – инсектите како пчелите и осите тешко се дешифрираат. овие важни хемиски пораки за нивниот опстанок.

Спротивно на тоа, многу штетници од инсекти не комуницираат користејќи хемиски пораки и повеќе се потпираат на директен или визуелен контакт помеѓу поединците. Овие инсекти се претежно неподвижни, ако летаат – не летаат далеку, а најчесто се врзани за помала територија.

Соочени сме со повеќекратни проблеми во оваа област, бидејќи умираат корисни инсекти, се намалува бројот на опрашуваните површини, а во исто време се зголемува и бројот на штетници, објаснува д-р Рајлс.

Тој наведува дека ваквите движења се бележат во ситуација кога во светот со години се намалува бројот на инсекти – и тоа најмногу на оние видови кои се корисни за развој и напредок на земјоделските култури.

Според податоците на германската организација Статиста, која собира и анализира податоци, во последните десет години глобалната популација на инсекти е намалена за 41 отсто. Во светот бројот на сите видови пеперутки е намален за 51 отсто, бубачки за 49 отсто и пчели за 46 отсто.

Има 37 отсто помалку вилински и водени лилјани, а во последната деценија бројот на муви во светот е намален за четвртина.

/B92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт1 час

ФФМ го одржа првиот дел од редовниот летен семинар за асистенти судии и контролори за македонскиот фудбал, презентирана беше промената на услови за судење, која беше применета во ЕВРО 2024

Непосредно пред почетокот на новата натпреварувачка сезона 2024/2025, како и секоја година, Фудбалската федерација на Македонија во Кичево од 19...

Македонија5 часа

Од ноќеска нова намалена цена на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V), се намалуваат за 1,50 ден/лит, во...

Lifestyle6 часа

Колку чекори дневно е оптимално да се направат?

Следењето на вашите чекори е одличен начин да го зголемите нивото на вашата активност, но дали навистина ви помага да...

Lifestyle6 часа

Ако ги имате овие симптоми откако ве убоди стршлен, веднаш контактирајте го вашиот лекар

Еден стршлен може да убоди еднаш или повеќе, а понекогаш стршлените се ројат, што резултира со десетици или стотици убоди....

Lifestyle6 часа

Истражување: Инсектите кои опрашуваат, како што се пчелите, се многу потолерантни на загадување од растителните штетници

Опрашувачите на инсекти, кои вклучуваат пчели, некои видови молци и пеперутки, се поподложни на загадување на воздухот отколку растителните штетници,...

Магазин6 часа

Илон Маск избегнува да плати 500 милиони долари на поранешните работници на Twitter

X, порано познат како Twitter, е во центарот на бројни правни спорови од неговото преземање од страна на Илон Маск....

Магазин6 часа

Нема повеќе Samsung Messages, отсега Google Messages на телефоните Galaxy

Samsung , наводно, објавил дека ќе го отфрли Samsung Messages како стандардна апликација за пораки во корист на Google Messages...

Магазин6 часа

Малите телефони се враќаат во форма на телефони на преклоп

Иако трендот кон поголеми екрани продолжува во 2024 година, има нов пораст на уреди со компактен дизајн, но со пресврт...

Магазин6 часа

Google и Microsoft имаат пристап до чипови од Кина и покрај забраната

И покрај забраната за продажба на Nvidia AI чипови со високи перформанси во САД, Google и Microsoft продолжуваат да ги...

Магазин6 часа

Spotify лансира нов глас и јазик за својот AI DJ

Spotify лансира верзија на шпански јазик на својата функција „AI DJ“. Новиот глас на шпански јазик е обезбеден од постариот...

НАЈЧИТАНИ