Следете не

Свет

Десет членки на „ЕУ“ веќе купуваат руски гас во „рубљи“

Објавено пред

на

Унгарија не е единствената членка на ЕУ која има сметка во Гаспробанка и која плаќа руски гас според шемата воведена од Русија, само што за тоа не зборуваат јавно, изјави денеска шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Гергељ. Гулијас. Како што објасни тој, Унгарија не плаќа руски гас во рубљи, туку отворила сметка во евра во Гаспром банка, која ги претвора еврата во рубљи во друга сметка во рубли, пренесува МТИ.

„Уште девет земји користат иста шема за плаќање. Но бидејќи денес идејата за добар Европеец значи дека лидерите на тие земји не се искрени кога му се обраќаат на светот или на нивните граѓани, другите девет земји нема да кажат дека го направиле истото. работа“, рече Гулијас.

Според него, никој не треба да се сомнева дека земјите кои увезуваат суровини од Русија го користат токму истиот начин како и за плаќање на рускиот гас.

Тој додаде дека Унгарците не смеат да ја платат цената на војната во Украина, а тоа може да се спречи доколку Унгарија продолжи да купува енергија по најниска можна цена.

Затоа, Европската унија треба да ги повлече претходните одлуки и да не усвојува санкции кои би ги спречиле членките на ЕУ да увезуваат руски гас и нафта, смета тој, додавајќи дека во спротивно Унгарија ќе мора да купува енергија по многу повисоки цени.

„Не смееме да усвоиме санкции кои ќе се казнуваат себеси повеќе од оние што сакаме да ги санкционираме“, рече Гулијас.

Гаспром продолжува да испорачува гас за Европа преку Украина

Рускиот производител на гас, компанијата Газпром, објави дека сè уште испорачува природен гас за Европа преку територијата на Украина, во согласност со барањата на европските потрошувачи.

Како што беше соопштено, испораките изнесуваат 97,2 милиони кубни метри гас, пренесува Ројтерс.

Обемот на испораките во претходниот ден изнесува 71,7 милиони, се додава во соопштението на руската компанија.

Гаспром за четири месеци го намали производството за 2,5 отсто

„Газпром“ во изминатите четири месеци го намали производството на гас за 2,5 отсто во споредба со истиот период минатата година, на 175,4 милијарди кубни метри, според прелиминарните податоци.

Од почетокот на годината, извозот на гас во земјите надвор од ЗНД е намален за 26,9 отсто, или 18,4 милијарди кубни метри, на 50,1 милијарди, пренесува ТАС С.

Гаспром продолжува да испорачува гас во согласност со барањата на потрошувачите, со целосно почитување на договорните обврски, соопшти компанијата.

Просечниот дневен извоз на гас во април е намален за 21,6 отсто во однос на март и изнесува 386,7 милијарди кубни метри.

Редовна испорака на руски гас за Молдавија и покрај долговите

Испораките на руски гас за Молдавија се одвиваат вообичаено и покрај тоа што Молдавија го одложува договорот за исплата на долгот кон Гаспром пред 1 мај, објави на својата Телеграма претседателот на одборот на директори на Молдовагаз, Вадим Чебан. сметка.

Молдавската влада претходно најави дека Гаспром може да ја прекине испораката, бидејќи Кишињев се уште не е подготвен да го врати долгот за потрошениот гас, па исплатата се одложува.

Молдавија инсистира на договор за планот за отплата на долгот дури по ревизорската анализа на деловното салдо на компанијата Молдовагаз, пренесува ТАС С.

Претходно беше објавено дека долгот на Молдовагаз достигна 433 милиони долари, но земајќи го предвид доцнењето на исплатата, се проценува дека долгот се зголемил на 709 милиони долари.

Вашингтон пост: ЕУ без алтернативни извори на течен гас

Европските земји немаат доволно алтернативи кои ќе им овозможат да ги заменат испораките на руски природен гас и да спречат можни економски проблеми за претстојната зима, се наведува во анализата на американскиот дневен весник Вашингтон пост.

Речиси во секое сценарио, следните 18 месеци ќе бидат болен период за Европа, бидејќи зголемените цени на енергијата го стабилизираа светот, а владите се борат да обезбедат снабдување за нивната индустрија, топлинска енергија и централи. Нема доволно алтернативи во блиска иднина за да се избегне големо економско нарушување во претстојната зима, во случај Русија да ги прекине испораките“, се вели во написот.

/rtv.rs

Свет

Хакери украле податоци на милијарда кинески граѓани

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Хакерски напади на сите страни. Звучи сензационално, па дури и малку нереално, но тоа е токму реалноста. Само неколку дена откако хакерската група Ransom House упадна во системот на AMD поради лоши лозинки на нивните вработени (123456, навистина), полицискиот оддел на кинескиот град Шангај неодамна беше хакиран и во таа прилика беше украдена огромна количина на податоци. , пишува Блумберг.

Детали за нападот

Хакерска група која сè уште не е именувана (може да е поединец, но се сомневаме) пред неколку дена ја нападна базата на податоци на полицискиот оддел во градот Шангај. Засега нема јасни информации за тоа како хакерите успеале успешно да се пробијат во оваа база на податоци. Неофицијалните извештаи сугерираат дека нападот бил извршен со упад во компанија наречена Алијун, која е специјализирана за „cloud computing“ и на чии сервери наводно се наоѓала оваа база на податоци.

Што беше украдено?

Според моментално достапните информации, украдени се доверливите податоци на повеќе од една милијарда жители на Кина. Во моментов тоа се 23 терабајти податоци кои оваа хакерска група се обидува да ги продаде за 10 биткоин монети, што моментално изнесува околу 200.000 долари. Како пример за вистинитоста на нивното тврдење, првично беа приложени податоци за 250.000 граѓани, а сега се појавија дополнителни информации за уште 500.000 граѓани.

За какви податоци станува збор? Базата на податоци содржи сè: од лични податоци како адреса, место на раѓање, единствен матичен број до број на мобилен телефон. Интересно е што овој податок содржи и информации за кривично гонење поврзани со кинески државјани од 1995 година.

Цензура

И како инаку би реагирала кинеската влада на ваков проблем ако не со цензура? Имено, на кинеските социјални мрежи Weibo и WeChat се забранети и цензурирани цензурирани објави поврзани со оваа тема, како и сите оние со зборови кои укажуваат на упад во базата на податоци. Приказната сепак стигна до јавноста, а се уште нема информации за официјалниот одговор на кинеската влада на овој настан.

Извор: Benchmark

Прочитај повеќе...

Свет

Сателитот на НАСА ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината

Објавено пред

на

Фото: Porta.mk

Сателит не поголем од микробранова печка денеска успешно ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината, што е најновиот чекор во планот на НАСА повторно да слета астронаути на површината на Месечината.

Ракетната лабораторија (Rocket) го лансираше сателитот Капстон (Capstone) ​​пред шест дена од полуостровот Махиа во Нов Зеланд во една од своите мали ракети и ќе бидат потребни четири месеци за да стигне до Месечината.

Основачот на компанијата Питер Бек изјави дека не може со зборови да ја опише својата возбуда за проектот.

„Тоа беше проект за кој ни беа потребни две, две и пол години и е неверојатно, неверојатно тешко да се изведе“, рече тој.

Доколку остатокот од мисијата биде успешен, сателитот ќе испраќа важни информации за неколку месеци кога ќе оди во нова орбита околу Месечината, која се нарекува праволиниска орбита, во која досега не се движел ниту еден сателит.

На крајот, НАСА планира да постави вселенска станица наречена Gateway во орбитата, од која астронаутите ќе можат да слетаат на површината на Месечината како дел од програмата Артемис.

Прочитај повеќе...

Свет

Биста на младиот Наполеон на аукција во Лондон

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Бистата на младиот Наполеон Бонапарта ќе биде понудена на продажба од аукциската куќа Сотби во вторник на 5 јули во Лондон.

Сотби ја проценува работата помеѓу 120.000 и 180.000 фунти (138.000 и 208.000 евра).

„Бистата ја купи нејзиниот сегашен сопственик во 2020 година, а едноставно беше опишана како биста на анонимно лице“, наведе аукциската куќа, додавајќи дека наодите на експертот утврдиле дека се работи за Наполеон на 28-годишна возраст.

Белата мермерна биста со црн мермерен столб е дело на Џузепе Франки, неокласичен скулптор.

„Идентитетот и на скулпторот и на моделот сега може да се потврди благодарение на истражувањето спроведено од Оливие Ил, професор по историска социологија и почесен директор на Институтот за политички студии во Гренобл и еден од експертите од тој период“, кажа Сотби.

Според научникот, Бонапарта ја нарачал бистата за време на вечерата со Френки во мај 1797 година во Милано, неколку дена по падот на Венецијанската Република.

Младиот генерал ќе ја види скулптурата во ноември 1797 година во Женева, град припоен од Франција во април 1798 година. Делото ќе остане таму 20 години.

Во август 1818 година, таа несакана биста на соборениот император, затворена на островот Света Елена, била купена по ниска цена од Британец кој ја префрлил скулптурата во Велика Британија.

Извор: 021

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија5 часа

РКЕ денес одлучи цените на горивата да останат непроменети

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло...

Свет5 часа

Хакери украле податоци на милијарда кинески граѓани

Хакерски напади на сите страни. Звучи сензационално, па дури и малку нереално, но тоа е токму реалноста. Само неколку дена...

Гејминг5 часа

Diablo Immortal сè уште заработува повеќе од милион долари дневно

Досега дури и птиците на гранката знаат дека обожавателите на Diablo воопшто не се задоволни кога станува збор за играта...

Кичево6 часа

Викенд програма @Република 96250

Петок (08/07/2022) во Клуб Република 96250 уживајте во електронските звуци предводени од „Andreja Salpe“ со почеток во 21:00 часот. „The...

Магазин6 часа

TikTok се откажува од своите планови

Додека TikTok изгледа како незапирлива машина за забава, барем еден дел од понудата на компанијата не работи како што се...

Магазин6 часа

PayPal ги прекинува бесплатните Friends & Family плаќања за деловни сметки

PayPal одлучи да ја ограничи функцијата што им овозможува на корисниците да добиваат пари без да плаќаат дополнителни провизии. Од...

Автомобили6 часа

Автомобилите на Tesla конечно се подготвени за македонските патишта, ја добија опцијата за откривање дупки

Компанијата Tesla започна со испорачување на нова софтверска надградба која, барем теоретски, би можела значително да го подобри квалитетот и...

Хроника6 часа

Во близина на авто-камп Струга во охридско езеро, било забележано удавено лице

Вчера на ден 05.07.2022 во 14.50 часот во СВР Охрид  пријавено е дека на плажа во близина на авто-камп кај...

На денешен ден19 часа

6 јули – На денешен ден

1415.- Чешкиот реформатор Јан Хус бил запален како еретик на клада во Констанца за неговото теолошко-полемичко дело „За црквата“. Бил...

Хороскоп20 часа

Денешен Хороскоп (6 јули) – среда

Овен Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не ја префрлајте вината на другите луѓе бидејќи тие ве лажат само онолку...

НАЈЧИТАНИ