Следете не

Свет

Доаѓа од исток – училиштата се затвораат, се повеќе мртви

Објавено пред

на

Зголемувањето на заразените, заклучоците и поделбите околу вакцинацијата, доведуваат до неизвесност и немир во многу европски земји.

Бројот на заразени во Европа расте веќе трет ден.

Само во Европа има раст на нови случаи на ковид 19 и покрај достапноста на вакцините, објави Светската здравствена организација.

Во источна Европа и Русија процентот на вакцинирана популација е 24 отсто, соопшти Европскиот центар за превенција и контрола на болести.

Се смета дека мал процент на вакцинирани и одложено вакцинирање е причина за зголемување на бројот на починати и на заразени.

Нов карантин

Во Летонија, 56 отсто од возрасната популација била вакцинирана со втората доза, за разлика од просекот на ЕУ, каде што 74,6 отсто ја примиле втората доза.

Поради нискиот процент на имунизации, Латвија во средата воведе карантин.

Сепак, Западна Европа, дури и некои делови кои достигнале речиси целосна вакцинација, бележат поголем број случаи.

Во Германија има 100 пациенти на 100.000 жители, додека во Белгија има 325,76 заболени и во Ирска 432,84 на 100.000, што е најголем пораст на бројот на заболени.

Источна и Западна Европа на крстопат

Студеното време што доаѓа ги принудува луѓето да поминуваат повеќе време во затворени простории каде што лесно се шири делта сојот, додека нееднаквите проценти на имунизација и олеснување на мерките одат во прилог на влошување на моменталната состојба.

Во Белгија, повеќе од 85% се целосно вакцинирани, а повеќето пациенти во болниците се невакцинирани.

Белгија е во четвртиот бран на пандемијата, истакна министерот за здравство Френк Ванденбрук.

Највисока стапка на смртност во Источна Европа

Кога ќе ја споредиме стапката на смртност во западна и источна Европа, јасно е дека, благодарение на имунизацијата, процентот на смртни случаи од Ковид 19 е многу помал во западноевропските земји.

Додека податоците од Романија се загрижувачки поради моментално најголемата смртност со 19,5 смртни случаи на милион жители. Поради оваа причина, од понеделникот во Романија е воведен полициски час, а за повеќето места се потребни задолжителни пропусници.

Во Романија има недоверба кон владата, лоша соработка со владата, што резултираше со слаб одговор на вакцинацијата, кој изнесува 35,6 отсто, покажуваат податоците на ECDC.

Во четвртокот Украина имаше најголем број заразени од почетокот на пандемијата, односно 22.451 лице.

Училиштата во Украина се затворени, а за користење на јавниот превоз во главниот град потребен е сертификат за вакцинација или негативен тест.

Русија во најтешкиот период

Во Русија во средата имаше рекордни 1.028 смртни случаи. Властите признаваат дека доаѓа најтешката зима, а Москва е во карантин од понеделник.

Портпаролот на претседателот Владимир Путин, Дмитриј Песков, истакна дека не е направено се што е потребно за да се информира народот и да се објасни важноста на вакцината, туку дека граѓаните мора да се однесуваат одговорно и мора да се вакцинираат.

Британија во неволја

Во Велика Британија, речиси сите мерки беа укинати во текот на летото. Сега здравствените експерти бараат повторно да се воведат мерките за носење маски, потврда за вакцинација, за да нема катанец.

Сепак, владата одби да воведе мерки, и покрај зголемениот број на смртни случаи.

Британскиот премиер Борис Џонсон ги повикува граѓаните над 50 години да ја земат третата доза, за да не ја ослабат заштитата по шест месеци.

Во Ирска мерките остануваат на сила

Ирска не планира да ги укине мерките, поради повторното зголемување на бројот на пациенти. Во оваа земја 92% од населението е вакцинирано.

Ирскиот премиер Мишел Мартин рече дека пропусницата за Ковид ќе остане во сила за сите собири во затворени простории, а маските ќе бидат задолжителни во јавните затворени простори, а служењето во угостителските објекти ќе биде можно само на маса.

Извор: B92
Фото: Unsplash

Свет

Шокантно откритие: Што кријат внатрешните извештаи на ЦИА

Објавено пред

на

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) има докази дека најмалку 10 нејзини вработени биле вмешани во злосторства поврзани со сексуална експлоатација на деца, а само еден вработен е обвинет за кривично дело додека другите биле внатрешно разрешени, покажуваат новообјавените документи.

Шокантното откритие го објави „Басфид њуз“, до кој пристигнаа стотици доверливи внатрешни извештаи на ЦИА. Документите се од периодот од 2004 до 2019 година.

Според документите, секој 10 вработен во ЦИА имал „несоодветна сексуална активност со неидентификувано двегодишно девојче“ и признал дека во два наврати имал сексуален контакт со шестгодишно дете. Вработениот добил отказ од Агенцијата, но против него никогаш не била поднесена пријава.

Друг службеник на ЦИА, наводно, набавил експлицитни видео снимки од млади девојки направени од мајките на жртвите, што доведе до негова оставка, но не и до обвинение.
Тој бил фатен како се обидува да договори сексуални односи со дете зад чиј профил се криел агент на ФБИ.

И единствениот вработен во ЦИА кој е обвинет за сексуални злосторства врз деца бил под истрага за манипулирање со доверливи документи, наведува „Базфид“.
Неименуван поранешен функционер за „Базфид“ изјавил дека ЦИА повеќе би сакала внатрешно да ги решава инцидентите бидејќи вработените кои се обвинети за кривично дело „може да бидат принудени да откријат извори и методи“, пренесува RT.

/V-Online/

Прочитај повеќе...

Свет

Обединетото Кралство го одобри GSK лекот против Ковид-19

Објавено пред

на

Британската агенција за лекови денеска објави дека го одобрила третманот на GlaxoSmithKline (GSK) против Ковид-19.

Сотровимаб базиран на моноклонални антитела го намалува ризикот од хоспитализација и смрт кај пациенти кои може да развијат тежок ковид-19.

GSK наведува дека третманот е активен и против новата варијанта на коронавирус омикрон.

Сотровимаб се покажа како безбеден и ефикасен во намалувањето на ризикот од хоспитализација и смрт кај луѓе со блага до умерена инфекција со Ковид-19 и зголемен ризик од развој на тешка болест, според Британската агенција за лекови.

/NoviMagazin/

Прочитај повеќе...

Свет

Соединетите Американски Држави придонесуваат најмногу за загадувањето со пластика во светот

Објавено пред

на

Соединетите Американски Држави се убедливо најголемиот придонесувач за загадувањето со пластика во светот, според новиот извештај, кој повикува на развој на национална стратегија за да се стави крај на тоа.

Севкупно, Соединетите Држави создадоа околу 42 милиони тони пластичен отпад во 2016 година – повеќе од двојно од Кина и повеќе од земјите на ЕУ заедно, според извештајот на Националната академија на науките, инженерството и медицината. Соединетите Американски Држави сочинуваат помалку од пет проценти од светското население.

Во просек, секој Американец генерира 130 килограми пластичен отпад годишно, а потоа следи Обединетото Кралство со 98 килограми. Во Франција, просекот е 43 кг.

„Успехот на чудесниот изум на пластика во 20 век, исто така, создаде глобална поплава од пластичен отпад, каде и да погледнеме“, напиша Маргарет Спринг, претседателка на Комитетот на експерти што го напиша извештајот, нарачан од Конгресот на САД.

Таа го нарече проблемот „еколошка и социјална криза“.

Најмалку 8,8 милиони тони пластичен отпад завршува во океанот секоја година во светот, што е околу еден камион за ѓубре што се истоварува во морето секоја минута, се објаснува во извештајот. Сета пластика, вклучувајќи ја и онаа фрлена на земја, има потенцијал да заврши во океанот, се додава.

Со сегашното темпо, количината на пластика фрлена во океанот би можела да достигне 53 милиони тони годишно до 2030 година, што е половина од вкупната тежина на рибите фатени во океанот секоја година. Производството на пластика експлодира од 1980-тите, но не и рециклирањето, се нагласува.

Препорачува да се развие национална стратегија во Соединетите држави до крајот на 2022 година и да даде детали за неколку области кои би можеле да го решат проблемот, како што е поставување ограничувања за производство на пластика што не може да се рециклира или развој на замена за пластика.

Тоа е најсеопфатниот извештај за загадувањето со пластика досега објавен, рече Џудит Енк, претседател на Beyond Plastics.

/n1info/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 4 минути

На денешен ден: 3 декември

1694.- Во Англија беше донесен закон со кој се бара нов парламент да се избира на секои три години. 1800.-...

ХороскопПред 7 часа

Хороскоп за денес (3 декември) – петок

ОВЕН Можеби немате веќе нови идеи и тешко ви е да имате позитивни мисли кога станува збор за работата. Мора...

СпортПред 9 часа

Во месец декември закажани регионални натпревари за национален тим до 14 години, се однесуваат за најдобри фудбалери родени 2008 год

Фудбалската федерација на Македонија ги информира сите клубови дека во текот на месец декември ќе се одржат регионални селективни натпревари за...

КичевоПред 13 часа

(ВИДЕО) Се врши проценка на штетата од поплавите, околу 100 куќи биле поплавени во Кичево, најзагрозени се жителите на „Прилепска“

Околу 100 објекти се погодени од поплавите кои се случија во понеделникот во Кичево. Најпогодена населба е „Прилепска“ која се...

МакедонијаПред 15 часа

Денеска 333 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 154...

МагазинПред 18 часа

Мета ја укина забраната за рекламирање криптовалути

Мета ја напушта својата долгогодишна (ако не и апсолутна) забрана за рекламирање на криптовалути. Според CNBC, Мета ја заврши својата...

МагазинПред 18 часа

Камерата на вашиот следен телефон со Android може секогаш да биде вклучена

Никој не сака да става селотејп на предната камера на својот паметен телефон, но доколку оваа функција стане норма, тоа...

СветПред 18 часа

Шокантно откритие: Што кријат внатрешните извештаи на ЦИА

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) има докази дека најмалку 10 нејзини вработени биле вмешани во злосторства поврзани со сексуална експлоатација...

СветПред 19 часа

Обединетото Кралство го одобри GSK лекот против Ковид-19

Британската агенција за лекови денеска објави дека го одобрила третманот на GlaxoSmithKline (GSK) против Ковид-19. Сотровимаб базиран на моноклонални антитела...

МакедонијаПред 19 часа

Пронајдени нерегуларности кај кичевски возила и автобус, детали за вчерашната акциска за јавен превоз

На 01.12.2021 на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени сообраќајни контроли  на автобуси и други моторни возила што вршат...

НАЈЧИТАНИ