Следете не

Свет

Поранешена вработена во Фејсбук кој објави компромитирачки документи ги откри сите детали на сослушувањето

Објавено пред

на

Марк Цукерберг има „еднострана контрола над три милијарди луѓе“ поради неговата неспорна позиција на врвот на Фејсбук, изјави Френсис Хауген пред британските пратеници и повика на итни странски регулативи за регулирање и ограничување на управувањето со оваа компанија и намалување на социјалните оштетување.

Хауген, поранешен вработен во Фејсбук, кој објави десетици илјади компромитирачки документи за внатрешното функционирање на компанијата, пристигна во Лондон на парламентарно сослушување и даде квалификувана поддршка за предлозите на британската влада за регулирање на функционирањето на социјалните медиуми и нивна принуда да преземат поголема одговорност за содржината што ја објавуваат на нивните веб-страници, пренесува лондонскиот дневен весник „Гардијан“.

Внатрешната деловна култура на Фејсбук и дава приоритет на профитабилноста за сметка на влијанието што го шири платформата, предупреди Хауген, нагласувајќи дека „нема волја на врвот на компанијата да се осигура дека овие системи работат на соодветно безбеден начин“.

„Додека не се воспостави противтежа, работите како ова ќе се прават во единствен интерес на акционерите, а не во јавен интерес“, рече таа, предупредувајќи дека Инстаграм, кој е во сопственост на Фејсбук и кој го користат милиони деца ширум светот, може да никогаш не биди безбеден за тинејџери.

Во услови на зголемена загриженост за влијанието на Инстаграм врз менталното здравје и опсесијата со бодибилдинг кај тинејџерите, Хауген рече дека истражувањето на компанијата ги споредува младите корисници на апликации со зависници кои се чувствуваат неспособни да се откажат од услугите што ги прават несреќни.

„Последното нешто што го виделе навечер пред да заспијат е дека некој бил суров кон нив. „Првото нешто што го гледаат наутро кога ќе се разбудат е изјава на омраза, а тоа е многу полошо“, предупреди Хауген.

Таа истакна дека дури и внатрешното истражување на компанијата откри дека Инстаграм е поопасен од другите социјални медиуми како ТикТок и Снепчет бидејќи платформата е фокусирана на „јавно споредување на физиката, телото, начинот на живот на луѓето, што е погубно за децата“.

„Длабоко сум загрижен што можеби нема начин да се направи Инстаграм безбеден за 14-годишните и искрено се сомневам дека е можно да се направи безбеден за 10-годишните. Префрлувањето на системи погодни за луѓето е најбезбедниот начин за дизајнирање на социјалните медиуми што ги сакавме пред да се воведе алгоритамската „feed“, предупреди свиркачот Френсис Хауген.

Таа апелираше до Фејсбук да го отежне споделувањето на содржини со омраза и дезинформации и да ги фаворизира содржините што доаѓаат од семејството и пријателите.

Извор: Blic
Фото: Unsplash

Свет

Сателитот на НАСА ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината

Објавено пред

на

Фото: Porta.mk

Сателит не поголем од микробранова печка денеска успешно ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината, што е најновиот чекор во планот на НАСА повторно да слета астронаути на површината на Месечината.

Ракетната лабораторија (Rocket) го лансираше сателитот Капстон (Capstone) ​​пред шест дена од полуостровот Махиа во Нов Зеланд во една од своите мали ракети и ќе бидат потребни четири месеци за да стигне до Месечината.

Основачот на компанијата Питер Бек изјави дека не може со зборови да ја опише својата возбуда за проектот.

„Тоа беше проект за кој ни беа потребни две, две и пол години и е неверојатно, неверојатно тешко да се изведе“, рече тој.

Доколку остатокот од мисијата биде успешен, сателитот ќе испраќа важни информации за неколку месеци кога ќе оди во нова орбита околу Месечината, која се нарекува праволиниска орбита, во која досега не се движел ниту еден сателит.

На крајот, НАСА планира да постави вселенска станица наречена Gateway во орбитата, од која астронаутите ќе можат да слетаат на површината на Месечината како дел од програмата Артемис.

Прочитај повеќе...

Свет

Биста на младиот Наполеон на аукција во Лондон

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Бистата на младиот Наполеон Бонапарта ќе биде понудена на продажба од аукциската куќа Сотби во вторник на 5 јули во Лондон.

Сотби ја проценува работата помеѓу 120.000 и 180.000 фунти (138.000 и 208.000 евра).

„Бистата ја купи нејзиниот сегашен сопственик во 2020 година, а едноставно беше опишана како биста на анонимно лице“, наведе аукциската куќа, додавајќи дека наодите на експертот утврдиле дека се работи за Наполеон на 28-годишна возраст.

Белата мермерна биста со црн мермерен столб е дело на Џузепе Франки, неокласичен скулптор.

„Идентитетот и на скулпторот и на моделот сега може да се потврди благодарение на истражувањето спроведено од Оливие Ил, професор по историска социологија и почесен директор на Институтот за политички студии во Гренобл и еден од експертите од тој период“, кажа Сотби.

Според научникот, Бонапарта ја нарачал бистата за време на вечерата со Френки во мај 1797 година во Милано, неколку дена по падот на Венецијанската Република.

Младиот генерал ќе ја види скулптурата во ноември 1797 година во Женева, град припоен од Франција во април 1798 година. Делото ќе остане таму 20 години.

Во август 1818 година, таа несакана биста на соборениот император, затворена на островот Света Елена, била купена по ниска цена од Британец кој ја префрлил скулптурата во Велика Британија.

Извор: 021

Прочитај повеќе...

Свет

Уште една жена загинала како последица на напад од ајкула во јужна Хургада

Објавено пред

на

Египетското Министерство за заштита на животната средина денеска соопшти дека уште една жена загинала како последица на напад на ајкула во регионот Сахел Хашиш, јужно од Хургада.

Египетската министерка за заштита на животната средина Јасмин Фуад на својот Фејсбук профил упати сочувство до семејствата на двете жртви и изјави дека биле нападнати од ајкули додека пливале и дека властите формирале специјални тимови за собирање на сите информации поврзани со до нападот.

Се наведува дека ќе се спроведат и истраги за да се испита зошто ајкулите биле агресивни.

Два извори за Ројтерс изјавиле дека телото на романска туристка било откриено неколку часа откако Австријка (68) била убиена во напад на ајкула и дека нападите биле на 600 метри еден од друг.

Поради нападите од ајкула, локалните власти на провинцијата Црвено Море три дена го забранија пристапот до брегот, односно сите поморски активности, вклучително и нуркање, сурфање на ветер и китинг, како и приближување на рибарски чамци.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин18 минути

Дали Apple работи на нов Siri далечински управувач?

Во последниве години, стана фасцинантно хоби да се копа низ раните бета верзии на Apple, барајќи индиции за нови и...

Магазин21 минута

iPhone 14 ќе руши различни рекорди, еден од нив е цената

Законите на пазарот налагаат дека цените што еднаш ќе се зголемат тешко се враќаат на претходното ниво. Откако еднаш ја...

Свет23 минути

Сателитот на НАСА ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината

Сателит не поголем од микробранова печка денеска успешно ја напушти орбитата на Земјата и се упати кон Месечината, што е...

Магазин25 минути

Претплатниците на Twitter на Android имаат опција која ќе ја олесни навигацијата

Прилагодената навигација е веќе достапна за корисниците на Twitter Blue на платформата iOS, а сега ја добиваат и корисниците на...

Мобилни уреди27 минути

Xiaomi ја претстави серијата 12S телефони со „Leica“ камери

На вчерашната конференција, Xiaomi претстави три телефони од новата серија 12S: Xiaomi 12S, Xiaomi 12S Pro и Xiaomi 12S Ultra....

Временска прогноза29 минути

На почеток од денот многу топло, додека во попладневните часови пороен дожд. Нови врнежи и пониски температури доаѓаат викендов..

Под влијание на многу топлата воздушна маса од Африка, до четврток времето во Македонија ќе се задржи многу топло и...

На денешен ден11 часа

5 јули – На денешен ден

1596.- Англиските морнари го опустошиле шпанскиот брег и го ограбиле Кадиз, пристаниште кое добило првокласно значење со откривањето на Америка....

Хороскоп13 часа

Хороскоп за вторник (5 јули)

Овен Во текот на оваа недела наизменично ќе се менуваат различни емоции – нежност и лутина, грижа и страст. Ќе...

Македонија19 часа

Мало намалување на цената на бензинот, додека дизелот останува непроменет

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалуваат за половина денар, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1 денар, за...

Временска прогноза24 часа

Останува исто време, многу топло со освежување во попладневните часови – ова се деталите

Под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса од Африка, и во текот на следните неколку денови времето во Македонија ќе...

НАЈЧИТАНИ