Следете не

Социјални мрежи

Креаторите на Facebook ќе можат да заработуваат од видеа?

Објавено пред

на

Креаторите сега ќе можат да ги монетизираат своите видеа на Facebook што користат лиценцирана музика. Споделувањето на приходи од музика е функција за монетизација каде што создавачите можат да користат лиценцирана музика од популарни изведувачи во нивните видеа на Фејсбук и да заработат од рекламирање.

Функцијата е покриена со Rights Manager, алатка за усогласување видео, аудио и фотографии развиена од Мета. Алатката ќе им помогне на креаторите на содржини да ги заштитат своите права и да управуваат со содржината на платформата.

Содржината, исто така, мора да ги исполнува стандардите на заедницата и музичките упатства на Facebook. Видео клиповите мора да бидат долги најмалку 60 секунди и мора да има визуелна компонента на видеото, така што лиценцираната музика не е примарна цел на видеото.

Мета посочува дека функцијата е овозможена преку партнерство во музичката индустрија и дека е прва од ваков вид и од ваков обем. Според Мета, функцијата ќе им користи на креаторите, партнерите, носителите на музички права и други.

Споделувањето на приходите од музика доаѓа до креаторите на видео содржини ширум светот и првично ќе биде достапно за корисниците во САД.

Социјални мрежи

Колку го чинеше Твитер познатиот Маск?

Објавено пред

на

Твитер ги објави резултатите за вториот квартал од 2022 година, а бројките на технолошкиот гигант се под проценките на аналитичарите за приходите и растот на корисниците. Уште поинтересно е колку пари Твитер откри дека потрошил чекајќи да се финализира купопродажниот договор со Маск.

Илон Маск се повлече од купувањето на Твитер, иако социјалната мрежа се обидува да изнуди договор, додека судијата во Делавер минатата недела пресуди дека компанијата може да ја забрза правната постапка против милијардерот.

Твитер бара Маск да ја купи компанијата во зделка вредна 44 милијарди долари, и покрај тоа што најбогатиот човек на планетата се оддалечи од купувањето, тврдејќи дека Твитер одбива да му даде точни податоци за бројот на лажни и бот сметки на социјалната мрежа .

Сепак, потребни се најмалку неколку месеци за да се постигне договор, да се распадне или да се преземе компанијата – во зависност од конечната одлука.

Компанијата објави дека нејзините приходи во вториот квартал изнесувале 1,18 милијарди долари, што е за околу пет отсто помалку во однос на претходниот квартал и еден отсто помалку во однос на истиот период лани. Аналитичарите претходно ги процениле приходите на Twitter во вториот квартал на околу 1,32 милијарди долари.

Тоа, според Твитер, го одразува падот на рекламната индустрија поврзана со тековното економско опкружување и укажува на неизвесноста предизвикана од одлуката на Маск да се повлече од договорот. Сепак, бројот на дневни активни корисници кои можат да се монетизираат на Twitter (mDAU) се зголеми за 16,6 отсто во споредба со претходната година, на 237,8 милиони.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Инстаграм ќе биде забранет за деца помлади од 13 години, додека внесување на датумот на раѓање за нови корисници ќе биде задолжителен

Објавено пред

на

Инстаграм неодамна објави дека ќе започне подетално да ја проверува возраста на своите корисници. Апликацијата сега активно работи на тоа споделувањето датум на раѓање да биде задолжително за сите корисници.

Социјалната мрежа ќе биде забранета и за деца помлади од 13 години.

По новото ажурирање, кое најверојатно ќе се случи овој месец, нема да можете да пристапите на Instagram додека не го наведете вашиот роденден, дури и ако сметката е наменета за компанија или домашни миленици. Датумот на раѓање нема да биде јавно објавен.

Проверката на возраста на Instagram е опционална апликација која започна да се користи во 2019 година. Отсега корисниците можеа да ја игнорираат или прескокнат оваа опција, но отсега тоа нема да биде возможно.

Корисниците кои внесуваат лажен датум на раѓање ќе бидат блокирани.

А за да спречи внесување на лажен датум и да ја препознае возраста на корисникот, апликацијата ќе ги користи своите познати алгоритми. Ќе ја провери заедницата со која е во контакт корисникот, роденденските честитки, па дури и други сметки, како што се сметка на Facebook или Gmail.

Одлуката доаѓа во време на зголемени критики кон социјалната мрежа дека негативно влијае на здравјето на децата и тинејџерите, а покрај тоа, има и куп страници на Инстаграм кои споделуваат несоодветни слики од деца, за кои неодамна пишува Telegraf.rs.

Ова изгледа како потег за спречување

Извор: srbijadanas.com/telegraf

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„Инстаграм“ воведува уште три нови опции

Објавено пред

на

Оваа социјална мрежа додаде три нови функции на платформата за етикети на производи, подобрени ознаки за луѓе и повисок ранг за оригиналните макари.
Инстаграм планира да ги поништи неоригиналните видеа на Reels.

Ова значи дека содржината што е повторно споделена од други апликации како што е TikTok или која било друга платформа за кратки видео ќе биде помалку видлива од оригиналните видеа.

Новите промени ги објави шефот на Инстаграм на Твитер.

Тој потоа објави дека Instagram ќе додаде три нови функции на платформата за етикети на производи, подобрени ознаки за луѓе и повисок ранг за оригиналните Reels.

Промената поврзана со Reels донесе многу забуни.Првото прашање е дали видеото споделено од TikTok не е оригинално иако првпат се појавува на Instagram.Единствено што е јасно засега е дека Instagram се обидува да на овој начин да се намали важноста на TikTok и да се дистанцира од него.

Прашањето е дали Instagram ќе добие или изгуби на овој начин.Посебно ако се има предвид дека корисниците во поголема мера го претпочитаат TikTok. Од друга страна, треба да се има предвид дека TikTok, на пример, е забранет во Индија, па затоа Instagram одлично се снајде на овој пазар со Reels.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп41 минута

Викенд Хороскоп (сабота 20 август)

ОВЕН Доаѓа време во кое ќе успеете да остварите успех на работно поле. Конечно ќе бидете задоволни со својата работа....

Временска прогноза5 часа

Попоски најавува големо невреме, ова се најновите информации

Во следните денови времето ќе биде многу нестабилно и на многу места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално...

Македонија8 часа

Албански државјани фатени во шверц на 50 кг охридска пастрмка

Денеска (19.08.2022) по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал-Струга, во содејство со...

Хроника9 часа

ТАЖНА ВЕСТ: Почина девојката која се здоби со тешки телесни повредни поради страшен удар од автомобил во Тетово

Во Клиничкиот центар во Скопје почина 23-годишната Т.Р, од тетовското село Сараќино која беше тешко повредена како пешак на 15...

Спорт9 часа

ФК Борец и Слога Виница силите ќе ги одмерат на 24 август

Комисијата за натпревари при ФФМ на денешната седница донесе одлука натпреварот во рамките на првото коло од Втора МФЛ помеѓу...

Автомобили11 часа

Дали знаете како е создадена мерката – коњска сила?

Во автомобилската индустрија, коњската моќност стана стандард за изразување на моќта на агрегатот, односно неговата максимална моќност. Овој термин настанал...

Магазин12 часа

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

Често се случува да имате повеќе копии од иста слика или видео на вашиот телефон. Ова може да биде проблем,...

Магазин12 часа

ОПАСНОСТ ЗА КОЈА НЕ СТЕ СВЕСНИ Полнењето на мобилниот телефон преку ноќ е многу ризично

Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата Се подготвувате...

Свет12 часа

Од Лондон до Мајами за помалку од 5 часа? Се враќаат суперсонични авиони

Само да се потсетиме на нереалните брзини што ги постигна Concorde. Овој француско-британски проект е еден од најбрзите патнички авиони...

Магазин12 часа

Instagram ќе тестира фотографии во резолуција 9:16

Instagram наскоро ќе им овозможи на корисниците да објавуваат фотографии во 9:16 на нивниот feed, како дел од тестот што...

НАЈЧИТАНИ