Следете не

Социјални мрежи

Колку го чинеше Твитер познатиот Маск?

Објавено пред

на

Твитер ги објави резултатите за вториот квартал од 2022 година, а бројките на технолошкиот гигант се под проценките на аналитичарите за приходите и растот на корисниците. Уште поинтересно е колку пари Твитер откри дека потрошил чекајќи да се финализира купопродажниот договор со Маск.

Илон Маск се повлече од купувањето на Твитер, иако социјалната мрежа се обидува да изнуди договор, додека судијата во Делавер минатата недела пресуди дека компанијата може да ја забрза правната постапка против милијардерот.

Твитер бара Маск да ја купи компанијата во зделка вредна 44 милијарди долари, и покрај тоа што најбогатиот човек на планетата се оддалечи од купувањето, тврдејќи дека Твитер одбива да му даде точни податоци за бројот на лажни и бот сметки на социјалната мрежа .

Сепак, потребни се најмалку неколку месеци за да се постигне договор, да се распадне или да се преземе компанијата – во зависност од конечната одлука.

Компанијата објави дека нејзините приходи во вториот квартал изнесувале 1,18 милијарди долари, што е за околу пет отсто помалку во однос на претходниот квартал и еден отсто помалку во однос на истиот период лани. Аналитичарите претходно ги процениле приходите на Twitter во вториот квартал на околу 1,32 милијарди долари.

Тоа, според Твитер, го одразува падот на рекламната индустрија поврзана со тековното економско опкружување и укажува на неизвесноста предизвикана од одлуката на Маск да се повлече од договорот. Сепак, бројот на дневни активни корисници кои можат да се монетизираат на Twitter (mDAU) се зголеми за 16,6 отсто во споредба со претходната година, на 237,8 милиони.

Социјални мрежи

Креаторите на Facebook ќе можат да заработуваат од видеа?

Објавено пред

на

Креаторите сега ќе можат да ги монетизираат своите видеа на Facebook што користат лиценцирана музика. Споделувањето на приходи од музика е функција за монетизација каде што создавачите можат да користат лиценцирана музика од популарни изведувачи во нивните видеа на Фејсбук и да заработат од рекламирање.

Функцијата е покриена со Rights Manager, алатка за усогласување видео, аудио и фотографии развиена од Мета. Алатката ќе им помогне на креаторите на содржини да ги заштитат своите права и да управуваат со содржината на платформата.

Содржината, исто така, мора да ги исполнува стандардите на заедницата и музичките упатства на Facebook. Видео клиповите мора да бидат долги најмалку 60 секунди и мора да има визуелна компонента на видеото, така што лиценцираната музика не е примарна цел на видеото.

Мета посочува дека функцијата е овозможена преку партнерство во музичката индустрија и дека е прва од ваков вид и од ваков обем. Според Мета, функцијата ќе им користи на креаторите, партнерите, носителите на музички права и други.

Споделувањето на приходите од музика доаѓа до креаторите на видео содржини ширум светот и првично ќе биде достапно за корисниците во САД.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Инстаграм ќе биде забранет за деца помлади од 13 години, додека внесување на датумот на раѓање за нови корисници ќе биде задолжителен

Објавено пред

на

Инстаграм неодамна објави дека ќе започне подетално да ја проверува возраста на своите корисници. Апликацијата сега активно работи на тоа споделувањето датум на раѓање да биде задолжително за сите корисници.

Социјалната мрежа ќе биде забранета и за деца помлади од 13 години.

По новото ажурирање, кое најверојатно ќе се случи овој месец, нема да можете да пристапите на Instagram додека не го наведете вашиот роденден, дури и ако сметката е наменета за компанија или домашни миленици. Датумот на раѓање нема да биде јавно објавен.

Проверката на возраста на Instagram е опционална апликација која започна да се користи во 2019 година. Отсега корисниците можеа да ја игнорираат или прескокнат оваа опција, но отсега тоа нема да биде возможно.

Корисниците кои внесуваат лажен датум на раѓање ќе бидат блокирани.

А за да спречи внесување на лажен датум и да ја препознае возраста на корисникот, апликацијата ќе ги користи своите познати алгоритми. Ќе ја провери заедницата со која е во контакт корисникот, роденденските честитки, па дури и други сметки, како што се сметка на Facebook или Gmail.

Одлуката доаѓа во време на зголемени критики кон социјалната мрежа дека негативно влијае на здравјето на децата и тинејџерите, а покрај тоа, има и куп страници на Инстаграм кои споделуваат несоодветни слики од деца, за кои неодамна пишува Telegraf.rs.

Ова изгледа како потег за спречување

Извор: srbijadanas.com/telegraf

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„Инстаграм“ воведува уште три нови опции

Објавено пред

на

Оваа социјална мрежа додаде три нови функции на платформата за етикети на производи, подобрени ознаки за луѓе и повисок ранг за оригиналните макари.
Инстаграм планира да ги поништи неоригиналните видеа на Reels.

Ова значи дека содржината што е повторно споделена од други апликации како што е TikTok или која било друга платформа за кратки видео ќе биде помалку видлива од оригиналните видеа.

Новите промени ги објави шефот на Инстаграм на Твитер.

Тој потоа објави дека Instagram ќе додаде три нови функции на платформата за етикети на производи, подобрени ознаки за луѓе и повисок ранг за оригиналните Reels.

Промената поврзана со Reels донесе многу забуни.Првото прашање е дали видеото споделено од TikTok не е оригинално иако првпат се појавува на Instagram.Единствено што е јасно засега е дека Instagram се обидува да на овој начин да се намали важноста на TikTok и да се дистанцира од него.

Прашањето е дали Instagram ќе добие или изгуби на овој начин.Посебно ако се има предвид дека корисниците во поголема мера го претпочитаат TikTok. Од друга страна, треба да се има предвид дека TikTok, на пример, е забранет во Индија, па затоа Instagram одлично се снајде на овој пазар со Reels.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза6 часа

Конечно стабилизација на времето со исклучок само на еден ден

Следува период на стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност. Исклучок ќе биде утрешниот ден кога...

Македонија6 часа

Соборен рекорд, 47 пребрзо возеле во Кичево, додека на подрачјето на СВР Охрид вкупно 92 возачи надминале дозволена брзина

На 14.08.2022 година во периодот од 15:00 до 20:00 часот, на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени акциски сообраќајни...

Спорт6 часа

Во судиската анализа на второто коло од првата македонска лига, констатирани низа неправилности

Судиската комисија ги разгледа спорните моменти од 2 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот  Фк.Шкупи-...

Македонија6 часа

Ова се новите цени на горивата кои ќе стапат на сила од ноќеска

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се зголемува за 0,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Хороскоп21 час

Хороскоп за понеделник (15 август)

ОВЕН Постојат информации што ви се потребни и нема да ги добиете лесно, затоа имајте на ум дека ништо нема...

Македонија21 час

„Се лета“ Тетово-Гостивар, дури 13 возачи движеле над 70 км/ч од дозволеното!

Полициски службеници на СВР Тетово денеска (14 август) од 14 до 20 часот, спроведоа акциска контрола во која се изречени...

Спорт1 ден

Академија Пандев со „петарда“ на гости, Силекс ја изненади Шкендија, додека стружани победија во Штип

Академија Пандев го декласира Работнички на арената „Тодор Проески“ со 0-5. Домашната одбрана беше очајна, посебно во првиот дел, а...

Мобилни уреди1 ден

(ФОТО) Стигна првиот мобилен телефон со 200 мегапиксели камера, во Кина закажана деби презентацијата

Телефонот кој е украсен со споменатиот сензор е Motorola X30 Pro, а сензорот е Samsung ISOCELL HP1. Сензорот од 200...

Кичево1 ден

ОВР Кичево: Ноќеска 10 пијани возачи и 1 одземен нерегистриран мотор

Во текот на изминатата вечер (13/14.08.2022) во рамки на Оперативниот план „Безбедно лето 2022“, во периодот од 22.00 до 04.00...

Lifestyle2 дена

(ВИДЕО) Лозано: Дома си е дома, „Ја излези Ѓурѓо“ од многу грла во еден глас ❤️ Кичево!

Нашиот Лозано е секогаш добро решение за ноќниот живот во Кичево, баш како и што доликува, резервирано до последно место...

НАЈЧИТАНИ