Следете не

Временска прогноза

Доаѓа нова бура на дождови, и тоа денес во попладневните часови под влијание на циклон

Објавено пред

на

Под влијание на циклон кој е со центар западно и северозападно од нас, овој викенд, како и во почетокот на следната седмица во Македонија во попладневните часови повторно ќе има локален развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, истакна Славчо Попоски

Сепак, поради големата енергија во атмосферата токму поради топлиот бран од Африка, ќе се создадат услови за локално, но силно невреме, проследено со обилен пороен дожд за кратко време кој би можел да предизвика локални поројни поплавувања, силен ветер, силни и чести електрични празнења како и со појава на град кој би можел да биде крупен во ваква ситуација.

И во делови од Скопскиот регион постои услови за попладневна нестабилност, но и услови за појава на невреме.

Попоски исто така апелира, граѓаните и тоа во случај на појава на невреме  и на силни електрични празнења да бидат крајно внимателни, односно да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја. Секако во случај на појава на крупен град и на силен ветер автомобилите да се заштитат.

Што се однесува до температурите, тие овој викенд, како и во почетокот на следната седмица ќе бидат натпросечно високи и ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени, а во најтоплите централни и југоисточни предели тие локално би можеле да надминат и 35 степени. Во Скопје за време на овој топол бран температурата ќе се искачи до околу 31-32 степени.

Временска прогноза

Сепак во петок пад на температурите за околу 10 степени, топлото време попушта

Објавено пред

на

По максимумот на овој топол бран кој во најтоплите предели од Македонија ќе донесе температури и до околу 40, 41 степен, следува поголемо освежување на времето и тоа во петок, што значи дека многу топло, но со сосема малку пониски температури на воздухот за разлика од денес  и утре ќе имаме и во четврток.

Во четврток попладне можна е изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи.

Веќе во петок и тоа под влијание на студен атмосферски фронт од северозапад во Македонија ќе имаме зголемена облачност и ќе биде нестабилно, на многу места со врнежи од дожд, грмежи и со засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни (во форма на невреме проследено со обилен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења  и со појава на град).

Температурите позначително ќе се намалат, па така во петок тие ќе бидат дури за околу 10 степени пониски од оние кои ги имаме сега и максималните дневни температури во петок ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 28 степени, вели Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Утре и во среда пеколно жешко, ова се најновите метео вести за Македонија и регионот

Објавено пред

на

Својот максимум овој многу топол бран во Македонија кој е со потекло од северните предели на Африка ќе го достигне утре, а особено во среда. Температурите насекаде ќе надминуваат 30 степени, додека на повеќето места тие ќе се искачат  и до околу 35 степени, а во најтоплите централни и југоисточни предели тие локално ќе достигнат дури до 40, 41 степен. Овие два дена воедно ќе бидат и најтоплите досега оваа година.

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, но ќе дува топол ветер од југозападен правец кој повремено и локално ќе биде засилен на интензитет. Во Скопје максималната дневна температура за време на овој максимум на топлотниот бран ќе достигне до околу 35, 36 степени.

Ув индексот ќе има многу висока, до екстремно висока вредност и ќе има коефициент некаде помеѓу 8 и 9, па затоа на граѓаните ги советуваме доколку немаат потреба да не излегуваат во најтоплиот дел од денот, односно од 11 до 17 часот,  и секако да пијат повеќе течности.

Поради југозападното струење на висина кое е доста изразено овие денови, во Македонија  и во следниот период ќе биде присутно значително количество на Сахарска прашина  и песок, па така и атмосферата ќе биде многу заматена, а времето ќе биде многу мачно и спарно, па така и температурите ќе се чувствуваат како да се многу повисоки од реално измерените, истакна Славчо Попоски за Порта.мк преку Метеоаларм.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Од утре екстремно топол бран и високи температури, во југоисточните предели не се исклучува можноста температурата да достигне и до 40-иот степен целзиузов

Објавено пред

на

Топлиот бран кој ќе започне да добива на интензитет и тоа уште од утре па за време на викендот, во текот на следната седмица ќе стане дури и екстремно топол, што значи дека очекуваме екстремно високи температури на воздухот кој насекаде низ Македонија ќе надминуваат 30 степени, на повеќе места температурите ќе се искачуваат до околу 35 степени, додека во централните  и во југоисточните предели температурите локално ќе надминуваат дури и 40 степени.

Од овој екстремно топол бран најпогодена ќе биде соседна Грција каде температурите локално ќе надминат дури и 45 степени.

За време на овој топол бран времето ќе биде сончево со мала локална облачност и суво насекаде низ Македонија. Повремено ќе засилува ветер од југозападен правец и истиот ќе биде многу топол, за Порта.мк истакна метеорологот Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили5 часа

После колку километри треба да се менуваат амортизерите?

Многу возачи буквално никогаш не размислуваат да ги заменат амортизерите. Едноставно, ако нема сериозни проблеми, амортизерите се сметаат за вечни....

Магазин6 часа

Toshiba подготвува хард дискови со капацитет од над 30 ТБ

Toshiba ги предизвикува Seagate и Western Digital тврдејќи дека има хард дискови во своите лаборатории кои имаат капацитет од повеќе...

Магазин6 часа

Apple Intelligence носи нови функции на iPhone, интеграција ChatGPT и повеќе

На WWDC 2024, Apple го претстави Apple Intelligence, што носи подобрувања во Siri и интеграција со ChatGPT. Новите алатки за...

Временска прогноза6 часа

Сепак во петок пад на температурите за околу 10 степени, топлото време попушта

По максимумот на овој топол бран кој во најтоплите предели од Македонија ќе донесе температури и до околу 40, 41...

Спорт20 часа

Македонија со два крајно сомнителни пенали загуби од Чешка на гостински терен, последниот беше досуден во 97-та минута од натпреварот

Македонската А репрезентација со два сомнително досудени пенали загуби од домашната Чешка со 2:1 на контролниот натпревар во Храдец Кралове....

Хороскоп21 час

Хороскоп за вторник (11 јуни)

ОВЕН Овенот има многу хобија и слободно време, но некој близок има нешто против сето тоа! Размислете како би реагирале...

Македонија1 ден

Важно известување од Мин.за здравство за претстојните денови

Од Институтот за Јавно здравје и метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи се добиени информации дека на 11.06.2024 (вторник) и...

Спорт1 ден

Ова се стартните 11 на Македонската репрезентација против Чешка

За мечот против Чешка, ова се стартните 11 за Македонската репрезентација

Временска прогноза1 ден

Утре и во среда пеколно жешко, ова се најновите метео вести за Македонија и регионот

Својот максимум овој многу топол бран во Македонија кој е со потекло од северните предели на Африка ќе го достигне...

Кичево1 ден

Започнува Европското првенство, „ART Caffe“ – Кичево ве кани на „фудбалска треска“ со видео бим за фудбалските утакмици, апетисани за секого и одличен амбиент!

„ART Caffe“, на ул. „Борис Кидрич“ бр.1, објект кој е ваш верен пријател повеќе од 10 години, каде најубавото кафе...

НАЈЧИТАНИ