Следете не

Автомобили

Донесување на вештачката интелигенција во автомобилската индустрија

Објавено пред

на

Подгответе се да ги отфрлите незгодните копчиња и фрустрирачките менија, бидејќи иднината на интеракцијата во автомобилот е тука, поттикната од партнерството помеѓу TomTom и Microsoft.

Оваа соработка ја користи магијата на генеративната вештачка интелигенција (GenAI) за да ги трансформира автомобилите во придружник за разговор, беспрекорно разбирање на барањата на природниот јазик и правејќи го возењето интуитивно и пријатно искуство.

Визијата зад соработката е следна: влегувате во вашиот автомобил , го поздравувате вашиот пријателски асистент со вештачка интелигенција по име и без напор барате да ве однесе каде што сакате. Нема повеќе да се мачите со апликациите на телефонот или да кривогледате по мапите. Вештачката интелигенција, вооружена со технологијата за прецизна локација на TomTom и врвната услуга Azure OpenAI на Microsoft , ве носи далеку.

Сепак, фокусот не е само на навигацијата. Овој помошник за вештачка интелигенција е контролен центар во автомобилот способен да контролира работи како температура и музика, со леснотија на природен разговор.

„Заедно со Microsoft , нашата заедничка визија е да поттикнеме иновации со генеративна вештачка интелигенција и да им обезбедиме на нашите клиенти уште подобри решенија“, вели Мајк Шуфс, главен директор за приходи во TomTom.

„Користејќи ја нашата експертиза во навигацијата и технологијата, создаваме револуционерен нов начин за луѓето да комуницираат со нивните возила. Со тоа што двете компании го интегрираат она што го прават најдобро во едно решение, ние го трансформираме искуството во возилото, овозможувајќи им на возачите да бараат што било од својот автомобил и да му веруваат дека ќе го испорача“.

Овој технолошки напредок е резултат на експертизата на TomTom за мапирање и навигација, во комбинација со експертизата за вештачка интелигенција на Microsoft . Ажурирањата на сообраќајот во реално време и точните мапи на TomTom обезбедуваат корисниците ефикасно да стигнат до нивната дестинација, додека услугата Azure OpenAI на Microsoft му дава на асистентот способност да разбира природен јазик.

Партнерството означува голем напредок во тековната соработка помеѓу TomTom и Microsoft , која започна во 2016 година кога TomTom почна да обезбедува услуги за локација за Azure Maps. Со текот на времето, соработката се прошири за да вклучи податоци за мапирање и комерцијални услуги за мапи на Microsoft.

Обновениот акцент во партнерството на TomTom и Microsoft е да се поттикнат иновациите во автомобилските решенија засновани на генеративна вештачка интелигенција. Целта е да се развијат напредни решенија за дигитална пилотска кабина и инфозабава во возилото интегрирани со облак аналитика.

Доминик Ви, корпоративен потпретседател за производство и мобилност во Microsoft , објаснува: „Со оваа следна генерација на вештачка интелигенција, имаме единствена можност да ги забрзаме иновациите во автомобилскиот сектор.

„Ние се надоврзуваме на нашата долгогодишна соработка со TomTom и ги обединуваме напредокот во вештачката интелигенција низ Microsoft Cloud со автомобилската експертиза на TomTom за да им обезбедиме на возачите и производителите на автомобили нови алатки со вештачка интелигенција.

Една од главните предности на ова решение лежи во неговата флексибилност. Производителите на автомобили можат беспрекорно да го интегрираат помошникот за вештачка интелигенција во нивните постоечки инфозабавни системи, приспособувајќи го интерфејсот да одговара на нивниот бренд и искуството на возачот. Ова значи дека возачите ќе се запознаат со дополнителниот бонус од врвната гласовна контрола, што ќе го направи непречен и лесен преминот кон овој нов начин на интеракција со автомобилот .

За возачите кои бараат целосна револуција во автомобилот , TomTom’s Digital Cockpit платформата е претходно инсталирана со помошник за вештачка интелигенција, нудејќи сеопфатно решение за инфозабава и интеракција со возачот. Придобивките од оваа трансформација базирана на вештачка интелигенција се огромни, бидејќи технологијата ветува дека ќе ја подобри безбедноста на возачот, ќе го намали одвлекувањето на вниманието и ќе го персонализира искуството во возењето, правејќи го секое патување попријатно и поудобно.

Извор: aimagazine

Автомобили

Што значат бројките и буквите на гумите?

Објавено пред

на

На гумите има многу различни ознаки, секоја од нив има специфична функција, односно секој е важен на свој начин.

За многу возачи, бројките и буквите на страните на гумите се неразбирливи хиероглифи. Швајцарскиот автомобилски клуб (TCS) ни помага да ги дешифрираме овие кодови.

На гумите има многу различни ознаки, секоја од нив има специфична функција, односно секој е важен на свој начин.

Што значат овие ознаки на гумите?

1. Ширина на гумата во mm

2. Односот на висината и ширината на гумата во проценти – 65 проценти од ширината на гумата од 195 mm

3. Тип на гума. R = радијални гуми

4. Дијаметар на бандаж во инчи (1 инч = 2,54 см)

5. Индекс на носивост (91 = 615 kg по гума)

6. Индекс на максимална брзина (H = 210 km/h)

7. Производител и име на гуми

8. Регистрациски броеви според прописите на земјата. Бројот го симболизира датумот на производство. 0809 = 8-ма недела, 2009 година

9. Tubeless = гума без дополнителна внатрешна гума

10. Симбол на снегулка – зимски гуми

11. M+S (Mud & Snow) се зимски или гуми за сите сезони

12. ECE ознака за европски стандард (плус број на земја)

13. Run Flat (run-flat гуми)

14. Индикатор за абење (на површината на шарата)

Прочитај повеќе...

Автомобили

Доаѓа новиот Mitsubishi Pajero?

Објавено пред

на

Според јапонските медиуми, Pajero би можел да се врати на сцената во блиска иднина. Новата генерација би можела да добие plug-in хибриден склоп и би се базирала на платформа развиена од алијансата Renault-Nissan-Mitsubishi.

По 40 години на пазарот и со испорачани повеќе од 3,3 милиони примероци, Mitsubishi Pajero беше повлечен од производство во 2021 година.

Познатиот теренец уживаше огромна популарност низ целиот свет, а исто така се круниса со слава во мотоспортот – Pajero победи на релито Dakar 12 пати во рацете на девет различни возачи.

Јапонските медиуми пишуваат дека Mitsubishi би можел повторно да ја оживее оваа легенда во блиска иднина. Според весникот Best Car, новиот модел од теренско возило би се трансформирал во луксузен теренец.

Новиот Pajero би добил ексклузивен plug-in хибриден погон, а најверојатно тоа би бил подобрена верзија на истиот погон кој се наоѓа во Outlander PHEV.

Исто така, новиот Mitsubishi Pajero би се базирал на нова платформа, развиена од алијансата Renault-Nissan-Mitsubishi. Во исто време, јапонското издание наведува дека идниот Pajero би можел да биде долг речиси пет метри, односно да биде подолг од сегашниот Outlander.

Конечно, јапонските новинари шпекулираат и дека следната генерација на Pajero би можела официјално да биде претставена во 2027 година, а почетната цена би требало да биде повеќе од 50.000 евра.

/B92

Прочитај повеќе...

Автомобили

Прогнози за 2024: Што ќе го одбележи автомобилскиот пазар оваа година?

Објавено пред

на

Продажбата на автомобили во светот ќе порасне со стапка од 2,8 отсто и ќе достигне 88,3 милиони автомобили, покажува анализата на S&P Global Mobility, дел од една од најголемите консултантски компании и рејтинг агенции.

Според S&P Global, минатата година во светот се продадени близу 86 милиони возила, што претставува зголемување од 8,9 отсто во однос на 2022 година. Ова е годината од која се „брои“ закрепнувањето на оваа индустрија, која претрпе сериозен удар за време на глобалната пандемија.

Продажбата во Европа ќе се зголеми од 14,7 милиони возила на 15,1 милиони автомобили во 2023 година, што би претставувало раст од 2,9 проценти.

Во оваа прогноза треба да се истакне дека клучни параметри беа ризиците од рецесија на најважните пазари во ЕУ, каматните стапки, условите за кредитирање, силната динамика во побарувачката на електрични возила, тешкотиите во набавката на извори на енергија, но и претстојните избори во ЕУ.

Клучниот предизвик, според аналитичарите на S&P Global во Европа, ќе биде способноста на земјите да го субвенционираат купувањето електрични возила.

Продажбата на автомобили на американскиот пазар би требало да расте за два отсто годишно и да достигне 15,9 милиони. Минатата година беа продадени 15,5 милиони автомобили. Фактори кои ќе влијаат на пазарот на возила во САД се високите каматни стапки, не многу поволните кредитни услови и сепак високите цени на автомобилите. Најавите дека на пазарот на електрични возила ќе бидат понудени околу 100 модели на возила се сметаат за многу позитивен сигнал.

Најголемиот светски пазар, Кина, ќе достигне 25,3 милиони продадени возила во 2023 година со раст од 4,9 отсто.

Аналитичарите за Кина во 2024 година предвидуваат раст од 4,2 отсто и продажба од 26,4 милиони единици. Она што е најинтересно е предвидувањето дека растот на продажбата на електрични возила ќе изнесува дури 44 отсто, надминувајќи ја 2023 година кога овој раст беше 36 отсто.

Електрификуваните возила ќе продолжат да го освојуваат пазарот се повеќе и повеќе. Така, се предвидува дека продажбата на чисто електрични, plug-in хибриди и „класични“ хибриди ќе достигне 17,5 проценти на глобално ниво (годишен раст од 39,5 проценти).

Најголем пазарен удел на електрифицирани возила ќе има Кина, дури 26,8 отсто (годишен раст од 28 отсто).

И во Европа, возилата што можат да користат електрична енергија за движење ќе добијат се поголем удел од пазарниот колач – 22 отсто од сите продадени автомобили и лесни комерцијални возила.

Ова е раст од дури 41 процент на годишна основа.

Според овој параметар, рекордер ќе биде американскиот пазар, кој ќе има годишен раст на продажбата на овој тип возила од неверојатни 66,4 отсто, со што учеството на електричните возила во вкупната продажба ќе достигне 13,2 отсто.

Дури и во најнаселената земја во светот, Индија, електрифицираните возила незапирливо го освојуваат пазарот. Прогнозата вели дека во 2024 година учеството на овој тип возила во вкупната продажба ќе достигне 4,1 отсто, што претставува респектабилен годишен раст од 39 отсто.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт4 часа

(ГАЛЕРИЈА) „ФК Кичево“ со успешен почеток на пролетниот дел од детската фудбалска лига

Генерациите на „ФК Кичево“ денес ги одиграа натпреварите во своите категории. Во генерацијата 2011 година „ФК Кичево“ оствари победа против...

Магазин5 часа

Apple доминира – iPhone зазема седум места на листата на 10 најпродавани телефони

Седум од десетте најпродавани модели на телефони во 2023 година беа различни модели на iPhone, што ја прошири доминацијата на...

Хороскоп19 часа

Хороскоп за сабота (24 февруари)

ОВЕН Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате дека ќе бидете многу успешни и дека финансиите ќе одат...

Спорт21 час

Изов даде своја анализа за Грузија, предводникот на женската фудбалска репрезентација очекува да се покажеме во добро светло

Женската репрезентација на Македонија во Тбилиси ќе одигра два контролни натпревари против селекцијата на Грузија. Контролните натпревари ќе бидат одиграни...

Театар21 час

За својот роденден „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево со нивната најнова урнебесна комедија, во среда од 19ч сите патишта водат кон НУЦК „Кочо Рацин“, бидете таму!

Овој месец популарните тв ликови од „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево, каде за прв пат во нашиот град ќе...

Занимливости22 часа

Откриен целосен фосил „змеј“ стар 240 милиони години

Меѓународен тим на научници во јужна Кина го откри првиот целосен фосил на воден рептил долг пет метри од периодот...

Технологија1 ден

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не...

Кичево1 ден

Телефони во раце за Владо од Кичево да продолжи со лекување, ајде народе да се обединиме, поголемиот дел на финансиите се собрани!

Почитувани добри и хумани луѓе, наши сограѓани, познаници, пријатели и добронамерници, изминува еден месец каде нашиот сограѓанин од Кичево Владо...

Спорт2 дена

Фудбалската федерација на Македонија одржа работилница со лицата задолжени за односи со медиумите на клубовите од македонската фудбалска лига

Фудбалската федерација на Македонија организираше работилница наменета за лицата во клубовите од Прва и Втора МФЛ и Прва женска фудбалска...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за петок (23 февруари)

ОВЕН Некој ве иритира со своето однесување и ја нарушува вашата концентрација. Бидете сталожени, не ви е потребен дополнителен проблем....

НАЈЧИТАНИ