Следете не

Магазин

Експертите најавија: Ова се докажани како најдобри диети

Објавено пред

на

Многу луѓе размислуваат за диета по Нова година, но во изобилството достапни информации понекогаш е тешко да се движите и да одлучите кој режим е најефективен. Затоа експертите составија листа на диети за кои научно е докажано дека се најдобри.

Медитеранска исхрана

Со години е број 1, а во неа се колнат ѕвезди како Пенелопе Круз и Камерон Дијаз. Лекарите ја фалат за пропорцијата на овошје, зеленчук и цели зрна. Многу докази покажуваат дека медитеранската исхрана го зајакнува здравјето на срцето бидејќи го елиминира внесот на заситени масти и дозволува само мал внес на путер, масни месо и колачи, пренесува Index.

Богата е и со мононезаситени масти од маслиново масло и јаткасти плодови и омега-3 масни киселини од морските плодови кои поддржуваат здраво срце. Истражувањата ја поврзуваат оваа диета со низок ризик од дијабетес тип 2 и мозочен удар.

Диета за долговечност

Научниците утврдија дека исхраната богата со цели зрна, мешунки и растителни протеини е еден од начините да додадеме години во нашите животи.

Долготрајната диета вклучува 12-часовна брза и целосна елиминација на црвеното месо. Некои риби се дозволени, додека внесот на пилешко мора да биде многу мал. Треба да се намали внесот на шеќер и рафинирани зрна.

Повремен пост

Во последниве години, популарноста на периодичното постење е во пораст, и тоа има добра причина. Двете форми 5:2 и 16:8 се засноваат на интермитентно постење, односно, тие вклучуваат јадење само во одредена временска рамка во еден ден или недела.

Форматот 5:2 значи консумирање храна пет дена во неделата, додека за два дена потребно е да се ограничи на 500 до 800 калории дневно. Моделот 16:8 се однесува на 16 часа пост на ден и 8 часа кога е дозволено да се јаде, обично помеѓу 10 и 18 часот.

Некои истражувања сугерираат дека наизменичното постење помага при губење на тежината, а со тоа го намалува ризикот од развој на срцеви заболувања и дијабетес. Тоа е исто така поврзано со подолг живот и се вели дека го намалува ризикот од некои видови на рак и невродегенеративни нарушувања.

Психобиотичка исхрана

Дури и оние кои не сакаат да ослабат можат да ја променат исхраната заради здравствени придобивки. Психобиотичката исхрана, која вклучува богати влакна и ферментирана храна, може да го намали стресот и да го подобри сонот, според новото истражување.

Пристапот вклучува јадење од шест до осум порции дневно овошје и зеленчук богати со пребиотски влакна, како што се кромид, праз, зелка, јаболка и банани.

Оние кои го следат исто така консумираат пет до осум порции житарки дневно и три до четири порции зеленчук неделно, како и две до три ферментирани намирници дневно – како кисела зелка, кефир и комбуха.

/n1info

Магазин

Amazon казнет со 30 милиони долари поради загрозување на приватноста на корисниците, вклучувајќи ги и децата

Објавено пред

на

Американската Федерална трговска комисија (FTC) го казни Amazon со 30,8 милиони долари за серија пропусти кои ја загрозија безбедноста и приватноста на корисниците на асистентот Alexa и безбедносните камери Ring.

Казната од 30,8 долари е кумулативна и е резултат на одделни истраги спроведени од FTC кои откриваат алармантни прекршувања на законот и закани за приватноста и безбедноста на корисниците.

Ова вклучува казна од 25 милиони долари за кршење на законите за приватност на децата со складирање на нивните гласовни снимки Alexa на неодредено време и спречување на родителите да ги избришат.

Amazon е обвинет за заблуда на родителите и погрешно претставување на практиките за бришење на податоците за производите. Истрагата на FTC откри дека снимките, како и чувствителните податоци за геолокација, биле користени за обука на гласовниот асистент Alexa да го подобри неговиот одговор на гласовните команди и препознавањето говор.

FTC откри дека со заблуда на родителите, чување на снимките на децата на неодредено време и игнорирање на барањата на родителите за бришење, Amazon го прекршил Законот за заштита на онлајн приватноста на децата (COPPA) и ја жртвувал приватноста за профит.

На компанијата и беше наредено да ги избрише собраните информации, вклучувајќи неактивни детски сметки, податоци за геолокација и гласовни снимки. На Amazon му е забрането да собира такви податоци за да ги обучи своите алгоритми. Исто така, компанијата ќе мора да ги открие своите практики за задржување податоци на клиентите.

Сепак, Amazon тврди дека тие не прекршиле никакви закони: „Ние ја изградивме Alexa со силна заштита на приватноста и контроли на клиентите, дизајниравме Amazon Kids да се усогласи со COPPA и соработувавме со FTC пред да го прошириме Amazon Kids на Alexa“.

„Како дел од спогодбата, се согласивме да направиме мала модификација на нашата веќе силна практика и да ги отстраниме профилите на деца кои се неактивни повеќе од 18 месеци, освен ако родител или старател не избере да ги задржи.

Една од истрагите спроведени од FTC се однесува на Ring, компанија која беше купена од Amazon во 2018 година. FTC откри дека Ring не успеал соодветно да ги заштити податоците на своите клиенти и погрешно ги претставил безбедносните карактеристики на своите производи.

FTC тврди дека Amazon им дозволил на своите вработени и на компаниите со кои работеле да гледаат видеа собрани преку Ringo, што резултирало со сериозно нарушување на приватноста на клиентите. Еден поранешен вработен во Ринг бил пријавен од друг вработен дека прегледал илјадници видеа што Ринг ги снимал од жени во нивните спални и бањи.

Обвиненијата против Ринго, исто така, вклучуваат случаи во 2017 и 2018 година кога корисниците пријавиле хакирање на нивните сметки. FTC откри дека Ring бавно ја подобрува безбедноста на корисничките сметки за да спречи такви напади.

Поради недостатокот на соодветни безбедносни протоколи на Ринго и повеќекратните пропусти, хакерите можеа да пристапат до зачуваните видеа, стримови и сметки на 55.000 корисници. Некои дури ја искористија двонасочната функционалност на камерите Ring за да ги вознемируваат, закануваат и злоставуваат корисниците, вклучително и постарите и децата чии соби ги надгледуваа камерите, како и да ги променат поставките на уредот. Имаше дури и закани за физичко насилство доколку жртвите не платат, а расистички навреди упатени кон неколку деца.

Најголемиот проблем лежи во фактот што Amazon нема спроведено никаква процедура за да побара од клиентите да се согласат или да го одбијат собирањето и користењето на нивните видеа.

Спогодбата со FTC бара Amazon да ги избрише сите видеа и кориснички податоци што незаконски ги добил пред 2018 година, како и да ги отстрани сите производи што ги добил од тие видеа.

Иако спогодбата на Amazon со FTC ќе треба судско одобрение за да стапи на сила, Amazon рече дека „многу сериозно ја презема својата одговорност кон клиентите и нивните семејства“ и дека „постојано презема чекори за заштита на приватноста на клиентите“, вклучително и спроведување на „строги внатрешни контроли за заштита податоци за клиентите“.

Прочитај повеќе...

Магазин

Во веб-продавницата на Chrome откриени се сомнителни екстензии преземени од 75 милиони корисници

Објавено пред

на

www.androidpolice.com

Google отстрани 32 додатоци од веб-продавницата на Chrome кои можат да ги менуваат резултатите од пребарувањето и да прикажуваат несакани пораки или реклами на корисниците. Пред да бидат отстранети, овие додатоци имаа вкупно 75 милиони преземања.

Екстензиите го правеа она за што корисниците ги преземаа, што ги оневозможуваше да го откријат нивното злонамерно однесување.

Еден од додатоците анализирани од истражувачот Владимир Палант, PDF Toolbox, кој беше симнат 2 милиони пати, содржеше заматен код што му дозволуваше на доменот „serasearchtop[.]com“ да инјектира JavaScript код на секоја веб-локација што корисникот ја посетил. Ова му овозможи на приклучокот да инјектира реклами во веб-страници и да краде чувствителни информации. Сепак, Palant не откри никаква злонамерна активност, така што целта на кодот останува нејасна. Тој, исто така, истакна дека кодот е поставен да се активира 24 часа по инсталирањето на екстензијата, однесување обично поврзано со злонамерна намера.

PDF Toolbox беше откриен во средината на мај, а пред неколку дена Palant го откри истиот сомнителен код во уште 18 екстензии на Chrome кои имаат вкупно 55 милиони преземања. Меѓу спорните екстензии се Autoskip for Youtube (9 милиони активни корисници), Soundboost (6,9 милиони активни корисници), Crystal Ad block (6,8 милиони активни корисници), Brisk VPN (5,6 милиони активни корисници), Clipboard Helper (3,5 милиони активни корисници) и Maxi Refresher (3,5 милиони активни корисници).

И покрај тоа што самиот Палант не забележа никаква јасна злонамерна активност, тој забележа дека има бројни кориснички извештаи и прегледи на веб-продавницата што укажуваат дека екстензиите вршат пренасочувања и ги киднапираат резултатите од пребарувањето.

И покрај неговите обиди да пријави сомнителни додатоци на Google, тие сè уште беа достапни за корисниците во веб-продавницата на Chrome.

Меѓутоа, освен во Palant, Avast ги пријави и наставките на Google откако неговите истражувачи ја потврдија нивната злонамерна природа, но ја проширија листата на злонамерни екстензии на 32.

Иако екстензиите изгледаат безопасни за корисниците, Avast вели дека тие се рекламен софтвер кој ги киднапира резултатите од пребарувањето за да прикаже спонзорирани врски и платени резултати, а понекогаш дури и злонамерни врски.

Google ги отстрани сомнителните екстензии од веб-продавницата на Chrome по извештај од Avast.

Avast вели дека селективно ги неутрализирал само малициозните елементи во екстензии на уредите на своите корисници, дозволувајќи им на легитимните функции да продолжат да работат без пречки.

Корисниците треба да имаат предвид дека отстранувањето на екстензии од веб-продавницата на Chrome не ги деактивира екстензиите или не ги деинсталира автоматски од веб-прелистувачот, па затоа мора сами да ги отстранат.

/Informacija

Прочитај повеќе...

Магазин

Microsoft отстранува важна функција од Windows

Објавено пред

на

Ако сè уште го користите дигиталниот асистент на Microsoft Cortana како апликација за Windows, има лоши вести.

Microsoft објави дека поддршката за апликацијата ќе заврши некаде пред крајот на 2023 година.

Крајот на апликацијата Windows Cortana беше откриен преку белешка за поддршка на веб-страницата на Microsoft. Страницата не понуди точен датум во 2023 година кога ќе заврши поддршката за апликацијата.

Се сугерира дека Cortana ќе продолжи да биде дигитален асистент за Outlook на мобилни апликации. Ќе биде достапен и во Microsoft Teams на телефони, на екранот и во просториите на Teams.

Страницата за поддршка прилично јасно покажува дека Microsoft се оддалечува од дигиталните асистенти како Cortana во корист на асистентите за вештачка интелигенција како Bing Chat, Microsoft 365 Copilot и неодамна објавениот Windows Copilot.

Исто така, ја споменува карактеристиката на интегриран гласовен пристап во системот Windows 11 како алтернатива на Cortana.

Microsoft првпат го објави дигиталниот асистент Cortana во 2014 година како начин да се натпреварува со виртуелниот асистент на Apple за iOS, Siri. Сепак, Cortana никогаш не полета, а во 2021 година поддршката за апликациите за iOS и Android беше откажана.

Бидејќи Microsoft сега ги фрла сите карти на вештачката интелигенција, дури и неговиот извршен директор Сатја Надела во март призна дека виртуелните асистенти како Кортана се ќорсокак. Тој во интервју за Фајненшл Тајмс изјави: „Сите беа глупави како карпа“.

За Кортана, тој додаде: „Имавме производ што требаше да биде нов интерфејс за многу апликации што не функционираа“.

Надела и остатокот од Microsoft јасно веруваат дека асистентите со вештачка интелигенција, како што се Bing Chat и неговите Copilot услуги, ќе ги извршуваат работите што Cortana требаше да ги направи. Дали тоа предвидување ќе биде точно, времето ќе покаже.

/RadioS

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин1 минута

Amazon казнет со 30 милиони долари поради загрозување на приватноста на корисниците, вклучувајќи ги и децата

Американската Федерална трговска комисија (FTC) го казни Amazon со 30,8 милиони долари за серија пропусти кои ја загрозија безбедноста и...

www.androidpolice.com www.androidpolice.com
Магазин2 минути

Во веб-продавницата на Chrome откриени се сомнителни екстензии преземени од 75 милиони корисници

Google отстрани 32 додатоци од веб-продавницата на Chrome кои можат да ги менуваат резултатите од пребарувањето и да прикажуваат несакани...

Магазин5 минути

Microsoft отстранува важна функција од Windows

Ако сè уште го користите дигиталниот асистент на Microsoft Cortana како апликација за Windows, има лоши вести. Microsoft објави дека...

Гејминг7 минути

Take-Two ја најавува GTA VI за 2024 година

Може да се краде автомобили и да се трка во Grand Theft Auto VI некаде следната година. Take-Two ги сподели...

Хороскоп11 часа

Хороскоп за понеделник (5 јуни)

ОВЕН Доколку имате некаков проблем со постара или помлада личност од деловното опкружување, обидете се да го решите уште денес...

Здравје и убавина13 часа

Газирана вода и митовите за неа..

Многу нешта можат да се слушнат за газираната вода, како тоа била лоша по здравјето или не? Пронајдовме некое истражување...

Временска прогноза16 часа

Временските непогоди силно вчера го зафатија регионот кај Прилеп и Кавадарци

Како што беше објавено од нашиот метеоролог во текот на вчерашното попладне СИЛНО невреме го зафати Прилеп, како и Кавадарци, проследено сао...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (4 јуни)

ОВЕН Овен, денот на вашиот партнер не оди баш најдобро, а вие ќе мора да бидете тука и да го...

Временска прогноза2 дена

Што се случува со времето? После 10-ти јуни пад на температурите и северен ветер?!

И во текот на целата наредна седмица во Македонија продолжува МНОГУ НЕСТАБИЛНОТО време, со честа појава на локален попладневен пороен дожд, грмежи...

Технологија2 дена

Дали „Apple“ ќе го прекине производството на оригиналниот „MacBook“ од 12 инчи

Се очекува Apple да ја прошири својата листа на наследни производи со додавање на оригиналниот 12-инчен MacBook. Оваа информација ја...

НАЈЧИТАНИ