Следете не

Кичево

(ФОТО+ВИДЕО) Вчера вечер на плоштадот во Кичево светлиот дух на Божик го озари Епископот Партениј со неговата посета

Објавено пред

на

©porta.mk

Во магичниот амбиент на плоштадот во Кичево, под светлечките украси и ѕвездено небо, една вечер се претвори во вистинска волшебна атмосфера, богата со духовност и радост. Светлиот дух на Божик, во чест на Христовото Раѓање, нашето спасение, ги оживеа срцата на Кичевчани преку благословената посета на епископот Антаниски Партениј.

И покрај врнежливото и ладно време, плоштадот беше исполнет со голем број на верници и граѓани кои, одржувајќи го духот на заедницата, дојдоа да се сретнат со Епископот, покажувајќи дека верата и заедништвото се посилни од било какви временски услови.

Во рамките на веќе традиционалниот новогодишен и божикен „Базар“ на плоштадот во Кичево, граѓаните, а посебно најмладите, имаа незаборавна прилика да ја споделат празничната радост со високопочитуваниот епископ.

Владиката Партениј, заедно со сестринството од Манастирот Пречиста, го започна денот со празнична богослужба во чест на вториот ден од Божик и Соборот на Пресвета Богородица. Оваа света церемонија беше повеќе од прослава; таа беше потсетник за вечната порака на радосната вест за раѓањето на нашиот Спасител, Исус Христос, која останува сржта и светлината зад секој божикен празник.

Како што се спушташе вечерта, празничниот „Базар“ на плоштадот во Кичево се претвори во еден светлински феномен, којшто се расцвета под радосните ноти на византискиот хор „Козма Пречистански“ исполнувајќи Божикни Каланди и мелодиите на бендот „Addicted“. Овие моменти на заедничко славење не беше само забава, туку и поклонение кон длабоката симболика на Христовото Раѓање, која нè спојува и нè подига како луѓе.

Со пречекот на епископот Партениј, граѓаните на Кичево и посетителите на „Базарот“ заедно го споделија овој светол момент на празнична радост и заедништво. Најзначајниот дел на вечерта беше незаборавниот момент кога владиката им подели новогодишни пакетчиња на децата, симбол на духовната радост и заедничката празнична ведрина која оваа вечер ја донесе. Радоста беше особено видлива во очите на најмладите, кои со воодушевување ги примаа подароците исполнети со љубов и надеж. Овие подароци, донирани од самите граѓани на Кичево, беа не само израз на љубовта и почитта кон епископот, туку и одраз на духот на заедништвото и добротата, кои се темелите на нашата вера и на празникот кој заедно го чествуваме.

Секој агол од празничниот „Базар“, од блескавите божикни пештери до украсите и мирисите на традиционалните јадења, го одразуваа вечниот дух на Божик – чудото на раѓањето на Исус Христос и неговата порака на љубов и спасение.

Оваа незаборавна вечер во Кичево, осветлена од светлината на нашиот Спасител, Исус Христос, не беше само празник за очите и срцата на присутните, туку исто така длабоко духовно искуство кое го потсетува секој Кичевчанец на важноста на заедништвото, верата и добрината што секој ја носи во себе. Владиката Партениј, со своето благословено присуство и благословот што го донесе, не само што ги наполни срцата со радост, туку и го зацврсти духот на заедницата, потврдувајќи дека секоја заедница е толку силна колку што е нејзината вера и посветеност кон традицијата и посветеноста едни на други.

Со ветувањето дека ќе се врати на концертот за Василица, владиката не само што ја подкрепи нашата вера, туку исто така ја поттикна вербата дека светлината на заедништвото и добротата ќе продолжат да ги водат Кичевчани напред, осветлувајќи го патот кон подобра иднина.

– Што се однесува до агендата на настани на празничниот „Базар“ на градскиот плоштад, вечерва вторник (9-ти јануари) на паното пред поставената Божикна пештера ќе настапи маестро Лука Лазарески со своето пијано, утре среда (10-ти јануари) на барање на публиката гостува повторно Владимир Баланс заедно со неговото огнено шоу, четврток (11-ти јануари) детски песни и забава за најмладите со маскоти, (12-ти јануари) петок ќе настапи КУД „Бисер“ и КУД „Нико Пусоски“, додека на (14-ти јануари) недела ќе се реализира Божикен концерт во НЦУК „Кочо Рацин“

Во прилог ви доставуваме фотогалерија преку нашиот објектив од вчерашниот настан:

Кичево

Телефони во раце за Владо од Кичево да продолжи со лекување, ајде народе да се обединиме, поголемиот дел на финансиите се собрани!

Објавено пред

на

©porta.mk

Почитувани добри и хумани луѓе, наши сограѓани, познаници, пријатели и добронамерници, изминува еден месец каде нашиот сограѓанин од Кичево Владо Симјановски е на болничко лекување во болницата „Меморијал“ односно „Memorial Antalya Hastanesi“ во Република Турција, каде дијагностициран му е рак на десното белодробно крило.

Благодарение на хуманоста на целиот Македонски народ, но и останатиот дел на хуманитарци во дијаспората, успеавме заеднички доста финансиските да допринесеме, преку донации на неговата трансакциска сметка, но и преку отворените донаторски линии, благодарение на водечките оператори во Македонија, „Телеком“ и „А1 Македонија“.

– Порта.мк активно ги следи хуманитарните акции, така што токму сега, упатуваме уште еден АПЕЛ, да се откажеме од нашето денешно кафе и нашите 100 денари да ги донираме за Владо, затоа што, према последните информации денес директно од Турција, недостасуваат само 8000 евра, што значи благодарение токму на ВАС, собрани се поголемиот дел од финансиите! Ајде уште веднаш да заѕвониме и да донираме за Владо, затоа што потребен му е на семејството, фамилијата и на сите нас!

Донации повици преку мрежата на „Телеком“ и „А1 Македонија“ , еден повик „100 денари

Телеком ☎️: 143 – 414

А1 ☎️: 143 – 666

Како што веќе истакнавме, операцијата е во вредност е 32,000 евра, трошкови кои семејството Симјановски не може да ги покрие. До сега за рекордно време покажавме дека можеме и дека сме луѓе со големо срце, ајде да ги дособереме останатиот дел од финансиите, да допринесеме за што побрзо да се соберат финансиските средства за Владо повторно да му се насмевме на животот!

Донации преку трансакциска сметка за Македонија

Име на банка: Комерцијална Банка АД Скопје
Број: 300017025428784
Име/Презиме: Владо Симјановски

Донации преку девизна сметка за странство

Fist Name/Last name: Slavica Avramoska
Address: s.Tuin – Kichevo
Acc no: 0230706863422
IBAN Code: MK07300307068634267
BIC/SWIFT Code: KOBSMK2XOHB
Bank name: Komercijalna Banka AD Skopje

Прочитај повеќе...

Кичево

(ВИДЕО) Денес во етер излезе официјалниот видео запис од прекрасниот „Новогодишно-Божикен“ концерт одржан на 14 јануари во Кичево

Објавено пред

на

На 14-ти јануари во прекрасен амбиент на големата сала на НУЦК „Кочо Рацин“ се одржа долгоочекуваниот трет „Новогодишно-Божикен“ концерт на традиционални празнични каланди во град Кичево, а на наша голема радост и радост на кичевчани, овој свечен настан со своето присуство го збогатија нашиот Старец и Епископ г. Партениј, гостин беше, Митрополит Крушевско-Демирхисарски, г. ЈованАрхимандрит Доситеј Бигорски, Архимадрит Кирил Бигорски, монахињите од Манастирите Пречиста, Кнежино и Рајчица, како и монасите од Бигорски Манастир.

Денес, премиерно, излезе во етер официјалниот видео запис од преубавиот настан, кој го препорачуваме да го погледнете!

Прочитај повеќе...

Кичево

Полицаец од Кичево се здобил со тешки телесни повреди откако бил удрен од автомобил додека извршувал регулација на сообраќај

Објавено пред

на

На 15.02.2024 во Кичево, полициски службеници од Полициската станица Кичево го лишиле од слобода Л.З.(23) од с.Длапкин Дол, кичевско. Околу 08:10 часот на кружен тек од магистралниот пат А2 и ул.„Борис Кидрич“ во Кичево, тој со патничко возило „опел“ со охридски регистарски ознаки удрил во полициски службеник кој извршувал службени дејствија, регулација на сообраќајот.

Притоа, полицискиот службеник се здобил со тешки телесни повреди констатирани во Општа болница Кичево.

Извршен бил увид од Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Кичево.

По целосно документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок, за јавноста извести Министерството за внатрешни работи.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп36 минути

Хороскоп за сабота (24 февруари)

ОВЕН Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате дека ќе бидете многу успешни и дека финансиите ќе одат...

Спорт2 часа

Изов даде своја анализа за Грузија, предводникот на женската фудбалска репрезентација очекува да се покажеме во добро светло

Женската репрезентација на Македонија во Тбилиси ќе одигра два контролни натпревари против селекцијата на Грузија. Контролните натпревари ќе бидат одиграни...

Театар2 часа

За својот роденден „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево со нивната најнова урнебесна комедија, во среда од 19ч сите патишта водат кон НУЦК „Кочо Рацин“, бидете таму!

Овој месец популарните тв ликови од „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево, каде за прв пат во нашиот град ќе...

Занимливости3 часа

Откриен целосен фосил „змеј“ стар 240 милиони години

Меѓународен тим на научници во јужна Кина го откри првиот целосен фосил на воден рептил долг пет метри од периодот...

Технологија7 часа

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не...

Кичево12 часа

Телефони во раце за Владо од Кичево да продолжи со лекување, ајде народе да се обединиме, поголемиот дел на финансиите се собрани!

Почитувани добри и хумани луѓе, наши сограѓани, познаници, пријатели и добронамерници, изминува еден месец каде нашиот сограѓанин од Кичево Владо...

Спорт20 часа

Фудбалската федерација на Македонија одржа работилница со лицата задолжени за односи со медиумите на клубовите од македонската фудбалска лига

Фудбалската федерација на Македонија организираше работилница наменета за лицата во клубовите од Прва и Втора МФЛ и Прва женска фудбалска...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за петок (23 февруари)

ОВЕН Некој ве иритира со своето однесување и ја нарушува вашата концентрација. Бидете сталожени, не ви е потребен дополнителен проблем....

Спорт1 ден

Македонската фудбалска репрезентација до 16 години на зимски камп во Кичево до 25 февруари

Младата репрезентација на Македонија до 16 години (фудбалери родени 2008 година), моментално се наоѓа во Кичево на зимски тренинг камп,...

Автомобили1 ден

Што значат бројките и буквите на гумите?

На гумите има многу различни ознаки, секоја од нив има специфична функција, односно секој е важен на свој начин. За...

НАЈЧИТАНИ