Следете не

Кичево

(ВИДЕО) Спектакуларниот концерт на маестро Лука Лазарески од Кичево, еден час вистинско празнично уживање

Објавено пред

на

©porta.mk

На 22-ри декември во големата сала на Националната установа Центар за култура „Кочо Рацин“ беше одржан концерт на виртуозот на пијано, малиот Лука Лазарески, кој со своите 11 години знае вистински како да ја негува музичката мелост.

И со продадени 500 влезници тимот на Лука Лазарески им се извинува на уште толку гости Што не можеа да добијат влезници, но им ветувааат за скоро брзо време нов ваков Хепенинг.

За Голема радост на сите присутни, на овој прв концерт на Лука присуствуваше и епископот Антаниски г. Партениј, игумен на Бигорскот манастир, заедно со неговите во Христа браќа и сестри.
Главната личност на настанот, малиот по години Лука, но маестро во изведбата на музички дела, ни приреди големо уживање, кое беше збогатено со несебичност, чистота,
благодарност, добрина и љубов, изразени во неговото детско срце.

Инаку, на сцената се претставиле и Теодора Матеска и Бојан Трајкоски вокали, Јована Димоска (виолина), Лео Пејчиновски (виолончело), Марко Лазарески и Јана Матеска гитара,
Едил Хусоски (кларинет), Ѓорѓи Божиноски (ударни инструменти), Петар Личоски, Касијана Матеска, Јана Јолеска и Бисера Јолеска, како и СПЕЦИАЛНИОТ гостин Виртуозот на (канон)
ФИЛИП МИХАЈЛОСКИ.

Во прилог, погледнете го официјалното видео од целиот концерт на маестро Лука Лазарески:

Започна со HALLELUJAH заедно со Теодора Матеска, Јована Димоска (виолина) и Лео Пејчиновски (виолончело) аплаузот траеше долго благодарение на прекрасниот глас на
Теодора Матеска.

Потоа се појави водителот на настанот Владо Дојчиноски кој со својот став и прекрасен глас ја воодушеви публиката со својата присутност.
Лука продолжи сам таму каде што е најсилен со класична музика изведувајќи ги PASSACAGLIA и RIVER FLOWS IN YOU

Повторно го засвири првото негово дело во кариерата SPRING WALTZ кој го посвети токму на епископот Антаниски г. Партениј за кое Лука негува да го вика Делоно за Отецон. Следуваше спектакалот на вечетра рок верзија на SHALLOW Каде повторно се појавува Теодора Матеска во придружба на Бојан Трајкоски вокали, Марко Лазарески и Јана Матеска гитара,
и бубњарот од светски калибар Ѓорѓи Божиноски и се разбира Лука Лазарески каде се појави на крај само 15 секунди но публиката аплаудираше минута и 15 секунди.

На бината се појави повторно Лука со двете дела на битолскиот интернационален натпревар каде што со неговата менторка Кристина Цветкоска освоиа 3 место NOCTURNE op.9 No.2
SONATA IN G Mayor

За крај на концертот се појавува СПЕЦИАЛНИОТ гостин Виртуозот на (канон) ФИЛИП МИХАЈЛОСКИ заедно со Едил Хусоски (кларинет), Марко Лазарески (гитара) и повторно се појавува
Ѓорѓи Божиноски на (тапани) во прекрасна изведба на македонски старогратски песни Русе ле моме, Ако одам во Битола, Македонско Девојче, Елено ќерко, за на крај Лука заедно со Јована Димоска (виолина) вуртуозно ја отсвирија Налеј Налеј каде што цела публика пееше заедно со нив.

Владо Дојчиноски кој со крајни напори дојде во Кичево без никаков надомест и хоноран ги замоли организаторите да овај настан го повториме поново во најбрзо време и дека
повторно ќе ни биде драг гостин и водител, истакна Лазарески, во интегралниот текст за Порта.мк.

Повеќе фотографии од концертот ќе најдете ТУКА

Кичево

Телефони во раце за Владо од Кичево да продолжи со лекување, ајде народе да се обединиме, поголемиот дел на финансиите се собрани!

Објавено пред

на

©porta.mk

Почитувани добри и хумани луѓе, наши сограѓани, познаници, пријатели и добронамерници, изминува еден месец каде нашиот сограѓанин од Кичево Владо Симјановски е на болничко лекување во болницата „Меморијал“ односно „Memorial Antalya Hastanesi“ во Република Турција, каде дијагностициран му е рак на десното белодробно крило.

Благодарение на хуманоста на целиот Македонски народ, но и останатиот дел на хуманитарци во дијаспората, успеавме заеднички доста финансиските да допринесеме, преку донации на неговата трансакциска сметка, но и преку отворените донаторски линии, благодарение на водечките оператори во Македонија, „Телеком“ и „А1 Македонија“.

– Порта.мк активно ги следи хуманитарните акции, така што токму сега, упатуваме уште еден АПЕЛ, да се откажеме од нашето денешно кафе и нашите 100 денари да ги донираме за Владо, затоа што, према последните информации денес директно од Турција, недостасуваат само 8000 евра, што значи благодарение токму на ВАС, собрани се поголемиот дел од финансиите! Ајде уште веднаш да заѕвониме и да донираме за Владо, затоа што потребен му е на семејството, фамилијата и на сите нас!

Донации повици преку мрежата на „Телеком“ и „А1 Македонија“ , еден повик „100 денари

Телеком ☎️: 143 – 414

А1 ☎️: 143 – 666

Како што веќе истакнавме, операцијата е во вредност е 32,000 евра, трошкови кои семејството Симјановски не може да ги покрие. До сега за рекордно време покажавме дека можеме и дека сме луѓе со големо срце, ајде да ги дособереме останатиот дел од финансиите, да допринесеме за што побрзо да се соберат финансиските средства за Владо повторно да му се насмевме на животот!

Донации преку трансакциска сметка за Македонија

Име на банка: Комерцијална Банка АД Скопје
Број: 300017025428784
Име/Презиме: Владо Симјановски

Донации преку девизна сметка за странство

Fist Name/Last name: Slavica Avramoska
Address: s.Tuin – Kichevo
Acc no: 0230706863422
IBAN Code: MK07300307068634267
BIC/SWIFT Code: KOBSMK2XOHB
Bank name: Komercijalna Banka AD Skopje

Прочитај повеќе...

Кичево

(ВИДЕО) Денес во етер излезе официјалниот видео запис од прекрасниот „Новогодишно-Божикен“ концерт одржан на 14 јануари во Кичево

Објавено пред

на

На 14-ти јануари во прекрасен амбиент на големата сала на НУЦК „Кочо Рацин“ се одржа долгоочекуваниот трет „Новогодишно-Божикен“ концерт на традиционални празнични каланди во град Кичево, а на наша голема радост и радост на кичевчани, овој свечен настан со своето присуство го збогатија нашиот Старец и Епископ г. Партениј, гостин беше, Митрополит Крушевско-Демирхисарски, г. ЈованАрхимандрит Доситеј Бигорски, Архимадрит Кирил Бигорски, монахињите од Манастирите Пречиста, Кнежино и Рајчица, како и монасите од Бигорски Манастир.

Денес, премиерно, излезе во етер официјалниот видео запис од преубавиот настан, кој го препорачуваме да го погледнете!

Прочитај повеќе...

Кичево

Полицаец од Кичево се здобил со тешки телесни повреди откако бил удрен од автомобил додека извршувал регулација на сообраќај

Објавено пред

на

На 15.02.2024 во Кичево, полициски службеници од Полициската станица Кичево го лишиле од слобода Л.З.(23) од с.Длапкин Дол, кичевско. Околу 08:10 часот на кружен тек од магистралниот пат А2 и ул.„Борис Кидрич“ во Кичево, тој со патничко возило „опел“ со охридски регистарски ознаки удрил во полициски службеник кој извршувал службени дејствија, регулација на сообраќајот.

Притоа, полицискиот службеник се здобил со тешки телесни повреди констатирани во Општа болница Кичево.

Извршен бил увид од Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Кичево.

По целосно документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок, за јавноста извести Министерството за внатрешни работи.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт3 часа

(ГАЛЕРИЈА) „ФК Кичево“ со успешен почеток на пролетниот дел од детската фудбалска лига

Генерациите на „ФК Кичево“ денес ги одиграа натпреварите во своите категории. Во генерацијата 2011 година „ФК Кичево“ оствари победа против...

Магазин5 часа

Apple доминира – iPhone зазема седум места на листата на 10 најпродавани телефони

Седум од десетте најпродавани модели на телефони во 2023 година беа различни модели на iPhone, што ја прошири доминацијата на...

Хороскоп18 часа

Хороскоп за сабота (24 февруари)

ОВЕН Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате дека ќе бидете многу успешни и дека финансиите ќе одат...

Спорт20 часа

Изов даде своја анализа за Грузија, предводникот на женската фудбалска репрезентација очекува да се покажеме во добро светло

Женската репрезентација на Македонија во Тбилиси ќе одигра два контролни натпревари против селекцијата на Грузија. Контролните натпревари ќе бидат одиграни...

Театар20 часа

За својот роденден „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево со нивната најнова урнебесна комедија, во среда од 19ч сите патишта водат кон НУЦК „Кочо Рацин“, бидете таму!

Овој месец популарните тв ликови од „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево, каде за прв пат во нашиот град ќе...

Занимливости21 час

Откриен целосен фосил „змеј“ стар 240 милиони години

Меѓународен тим на научници во јужна Кина го откри првиот целосен фосил на воден рептил долг пет метри од периодот...

Технологија1 ден

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не...

Кичево1 ден

Телефони во раце за Владо од Кичево да продолжи со лекување, ајде народе да се обединиме, поголемиот дел на финансиите се собрани!

Почитувани добри и хумани луѓе, наши сограѓани, познаници, пријатели и добронамерници, изминува еден месец каде нашиот сограѓанин од Кичево Владо...

Спорт2 дена

Фудбалската федерација на Македонија одржа работилница со лицата задолжени за односи со медиумите на клубовите од македонската фудбалска лига

Фудбалската федерација на Македонија организираше работилница наменета за лицата во клубовите од Прва и Втора МФЛ и Прва женска фудбалска...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за петок (23 февруари)

ОВЕН Некој ве иритира со своето однесување и ја нарушува вашата концентрација. Бидете сталожени, не ви е потребен дополнителен проблем....

НАЈЧИТАНИ