Следете не

Свет

Фајзер бара од Соединетите држави да ја одобрат пилулата против ковид-19

Објавено пред

на

Барањето на Фајзер доаѓа во време кога расте бројот на новозаразени луѓе во САД.

Компанијата Фајзер денеска побара од американските регулатори да ја одобрат експерименталната пилула против ковид-19, што создава услови за евентуално лансирање на овој перспективен лек, кој може да се зема дома веќе оваа зима.

Барањето на Фајзер доаѓа во време кога расте бројот на новозаразени луѓе во Соединетите држави, главно поради тоа што студеното време принудува се повеќе луѓе да се затворат во многу американски држави.

Се покажа дека пилулата Фајзер значително ја намалува стапката на хоспитализирања и смртни случаи кај заразените со коронавирус.
Управата за храна и лекови (ФДА) веќе размислува за конкурентна пилула од Мерк, а се очекува дека неколку помали производители на лекови, исто така, ќе бараат одобрение за сопствени антивирусни таблети во наредните месеци.

– Се стремиме да бидеме што е можно побрзи во нашите напори да го обезбедиме овој потенцијален третман на пациентите и со нетрпение очекуваме да соработуваме со американската ФДА за ревизија на нашата апликација – рече извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла.

Конкретно, Фајзер очекува лекот да биде достапен за возрасни кои имаат благи и умерени клинички слики на ковида-19 и кои се изложени на ризик да се разболат сериозно, што е слично на третманите што веќе ги користат со други лекови за лекување на ова. болест.
ФДА одржува јавен состанок за пилулата Мерк подоцна овој месец за да добие мислење од надворешни експерти пред да донесе конечна одлука.

Извор: Telegraf
Фото: Unsplash

Свет

Биста на младиот Наполеон на аукција во Лондон

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Бистата на младиот Наполеон Бонапарта ќе биде понудена на продажба од аукциската куќа Сотби во вторник на 5 јули во Лондон.

Сотби ја проценува работата помеѓу 120.000 и 180.000 фунти (138.000 и 208.000 евра).

„Бистата ја купи нејзиниот сегашен сопственик во 2020 година, а едноставно беше опишана како биста на анонимно лице“, наведе аукциската куќа, додавајќи дека наодите на експертот утврдиле дека се работи за Наполеон на 28-годишна возраст.

Белата мермерна биста со црн мермерен столб е дело на Џузепе Франки, неокласичен скулптор.

„Идентитетот и на скулпторот и на моделот сега може да се потврди благодарение на истражувањето спроведено од Оливие Ил, професор по историска социологија и почесен директор на Институтот за политички студии во Гренобл и еден од експертите од тој период“, кажа Сотби.

Според научникот, Бонапарта ја нарачал бистата за време на вечерата со Френки во мај 1797 година во Милано, неколку дена по падот на Венецијанската Република.

Младиот генерал ќе ја види скулптурата во ноември 1797 година во Женева, град припоен од Франција во април 1798 година. Делото ќе остане таму 20 години.

Во август 1818 година, таа несакана биста на соборениот император, затворена на островот Света Елена, била купена по ниска цена од Британец кој ја префрлил скулптурата во Велика Британија.

Извор: 021

Прочитај повеќе...

Свет

Уште една жена загинала како последица на напад од ајкула во јужна Хургада

Објавено пред

на

Египетското Министерство за заштита на животната средина денеска соопшти дека уште една жена загинала како последица на напад на ајкула во регионот Сахел Хашиш, јужно од Хургада.

Египетската министерка за заштита на животната средина Јасмин Фуад на својот Фејсбук профил упати сочувство до семејствата на двете жртви и изјави дека биле нападнати од ајкули додека пливале и дека властите формирале специјални тимови за собирање на сите информации поврзани со до нападот.

Се наведува дека ќе се спроведат и истраги за да се испита зошто ајкулите биле агресивни.

Два извори за Ројтерс изјавиле дека телото на романска туристка било откриено неколку часа откако Австријка (68) била убиена во напад на ајкула и дека нападите биле на 600 метри еден од друг.

Поради нападите од ајкула, локалните власти на провинцијата Црвено Море три дена го забранија пристапот до брегот, односно сите поморски активности, вклучително и нуркање, сурфање на ветер и китинг, како и приближување на рибарски чамци.

Прочитај повеќе...

Свет

Сателитот, кој се уште е на Windows 98, наскоро ќе добие ажурирање

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Сите знаеме за фразата на која се повеќе се повикуваме во овие модерни времиња, а тоа е „човечката раса испрати човек на Месечината со компјутер многу послаб од оние што ги имаме во џебот“, а тоа е вистина. Компјутерот во првата успешна мисија Аполо имаше само 2.048 MHz процесорска моќ.

Но, кој би поверувал дека и денес ќе има вселенско летало напојуван од оперативниот систем Windows 98? Да, сателитот што се користи за скенирање на планетата Марс сè уште работи со помош на овој оперативен систем. Но, не грижете се, порталот NDTV пренесува дека наскоро се очекува надградба.

Класика е класика

MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionospheric Sounding) е еден од најуспешните проекти на Европската вселенска агенција. Имено, станува збор за сателит кој ни донесе докази за постоење на вода под површината на планетата Марс, што е едно од најзначајните откритија во вселенските истражувања досега.

Овој сателит беше лансиран во орбитата пред 19 години и во текот на изминатите речиси две децении им помогна на научниците да создадат појасна слика за структурата на Марс. Најинтересно е што сето тоа го постигна на оперативниот систем Windows 98 без никакви надградби. Сепак, тоа наскоро ќе се промени.

Нов софтвер

Според Андреа Цикети, еден од лидерите на тимот MARSIS, „Откако ни помогнавме подобро да го разбереме Марс две децении, сакаме дополнително да ги подобриме перформансите на овој инструмент и да елиминираме некои од неговите ограничувања што ги имаше од самиот почеток на оваа мисија“.

Имено, MARSIS користи нискофреквентни радио бранови кои ги пренесува со помош на антена долга дури 40 метри. Овие бранови потоа се рефлектираат од површината на планетата за да се истражи атмосферата на Марс и да се најдат докази за постоење на вода. Исто така, некои од овие радио бранови продираат во кората на планетата Марс и се рефлектираат од неколку различни супстанции кои се присутни под површината, како мраз, сол, карпи и вода.

Во моментов овие бранови продираат на површината на планетата на длабочина од неколку километри, а очекуваната софтверска надградба значително да ги подобри овие функционалности. На пример, научниците ќе можат подетално да ги истражат карактеристиките на црвената планета и да го откријат составот и дебелината на поларните капи на Марс. Дополнително, ова подобрување на софтверот ќе овозможи подетално истражување на сателитот на Марс, Фобос.

Мораме да ве разочараме што ништо од оперативниот систем Windows XP, но MARSIS ќе добие специјален софтвер кој со себе ќе ги донесе сите потребни подобрувања кои научниците ќе ги користат за потенцијално да ги откријат новите мистерии на планетата Марс.

Извор: Benchmark

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден10 часа

5 јули – На денешен ден

1596.- Англиските морнари го опустошиле шпанскиот брег и го ограбиле Кадиз, пристаниште кое добило првокласно значење со откривањето на Америка....

Хороскоп12 часа

Хороскоп за вторник (5 јули)

Овен Во текот на оваа недела наизменично ќе се менуваат различни емоции – нежност и лутина, грижа и страст. Ќе...

Македонија18 часа

Мало намалување на цената на бензинот, додека дизелот останува непроменет

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалуваат за половина денар, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1 денар, за...

Временска прогноза23 часа

Останува исто време, многу топло со освежување во попладневните часови – ова се деталите

Под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса од Африка, и во текот на следните неколку денови времето во Македонија ќе...

Магазин23 часа

Google го олеснува управувањето со лозинките на сите платформи

Корисниците на Chrome ќе добијат предупредувања доколку Google верува дека зачуваните лозинки се компромитирани. Google ја ажурира својата услуга за...

Магазин23 часа

iOS 16 носи можност за блокирање на спам СМС пораки

Ако сте корисник на iOS, веројатно сте навикнати да кликате на „Report Junk“ секој пат кога добивате спам, кој испраќа...

Занимливости23 часа

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем...

Свет24 часа

Биста на младиот Наполеон на аукција во Лондон

Бистата на младиот Наполеон Бонапарта ќе биде понудена на продажба од аукциската куќа Сотби во вторник на 5 јули во...

Автомобили24 часа

Како батериите на местата за полнење можат побрзо да го наполнат секое EV

Немаме доволно енергија на доволно места за да им овозможиме на сите брзо полнење, но ADS-TEC смета дека баферот на...

На денешен ден1 ден

4 јули – На денешен ден

1190.- Англискиот крал Ричард Лавовското срце (Ричард) и францускиот крал Филип II (Филип) ја започнале Третата крстоносна војна. Во таа...

НАЈЧИТАНИ