Следете не

Свет

Нови рекордни бројки низ Европа. Се воведуваат построги мерки

Објавено пред

на

Бројот на жртви од коронавирус во Европа продолжува да расте, па така во средата Русија забележа најголем број смртни случаи од почетокот на пандемијата, Германија, Словачка и Чешка се новозаразени, додека Австрија реши да ги заостри условите за влез во земјата по воведувањето на заклучување.

Русија во средата имаше нов дневен рекорд на смртни случаи од последиците на Ковид-19, 1247. Нови 36.626 случаи беа пријавени за 24 часа, вклучително и речиси 3000 во Москва.

Во Германија повторно е поставен нов рекорд по број на нови инфекции дневно со 52.826, а починале 294 лица. Односно, според Институтот Роберт Кох, 13.150 случаи пред повеќе од една недела.

Седумдневната инциденца се искачи на рекордно високо ниво од 319,5.

Во изминатите 24 часа починале 294 лица заразени со коронавирус. Така, вкупниот број на починати од последиците на инфекцијата се зголеми на 98.274.

Словачкото Министерство за здравство во средата објави дека во вторникот биле регистрирани 8.342 нови случаи, што е највисока бројка во земјата од 5,5 милиони досега.

Чешката Република во вторникот објави 22.479 нови случаи на коронавирус, што е најголем број во земјата од 10,7 милиони од почетокот на пандемијата.

Тој дневен скок претставува зголемување од 54 проценти пред една недела и го надмина претходниот јануарски рекорд од 17.778 инфекции во еден ден.

Австрија од понеделник ги заострува правилата за влез во земјата и преминување од „3G“ на правило „2.5G“.

Тоа значи дека за влез во земјата е потребен сертификат за вакцинација, закрепнување на Ковид-19 не постар од 180 дена или негативен ПЦР тест.

Досега можеше да се влезе во Австрија со негативен антиген тест, но од понеделник ќе важи само ПЦР тестот.

Прекуграничните работници сè уште го имаат на сила правилото „3G“, според новата регулатива која стапува на сила во понеделник.

Но, и за нив се заоструваат мерките, што значи дека ПЦР тестот повеќе нема да важи седум дена, туку 72 часа, а антигенот наместо 48 часа ќе важи само уште 24 часа.

Потврдата за вакцинација ќе важи само девет месеци од приемот на последната доза, наместо една година, но за овој дел од регулативата е предвиден преоден рок до 6 декември.

Австрија веќе воведе „заклучување“ за невакцинираните, а нејзините сојузни држави воведуваат дополнителни построги мерки.

Унгарија во средата имаше 10.265 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е најголем број од крајот на март, објави владата на својата официјална веб-страница.

Бројката се приближува до највисоката кога во третиот бран за 24 часа се заразени 11.265 лица.

Овие земји речиси и не имаат преземени мерки и стапката на вакцинација е под просекот на ЕУ.

Извор: N1
Фото: Unsplash

Свет

Биста на младиот Наполеон на аукција во Лондон

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Бистата на младиот Наполеон Бонапарта ќе биде понудена на продажба од аукциската куќа Сотби во вторник на 5 јули во Лондон.

Сотби ја проценува работата помеѓу 120.000 и 180.000 фунти (138.000 и 208.000 евра).

„Бистата ја купи нејзиниот сегашен сопственик во 2020 година, а едноставно беше опишана како биста на анонимно лице“, наведе аукциската куќа, додавајќи дека наодите на експертот утврдиле дека се работи за Наполеон на 28-годишна возраст.

Белата мермерна биста со црн мермерен столб е дело на Џузепе Франки, неокласичен скулптор.

„Идентитетот и на скулпторот и на моделот сега може да се потврди благодарение на истражувањето спроведено од Оливие Ил, професор по историска социологија и почесен директор на Институтот за политички студии во Гренобл и еден од експертите од тој период“, кажа Сотби.

Според научникот, Бонапарта ја нарачал бистата за време на вечерата со Френки во мај 1797 година во Милано, неколку дена по падот на Венецијанската Република.

Младиот генерал ќе ја види скулптурата во ноември 1797 година во Женева, град припоен од Франција во април 1798 година. Делото ќе остане таму 20 години.

Во август 1818 година, таа несакана биста на соборениот император, затворена на островот Света Елена, била купена по ниска цена од Британец кој ја префрлил скулптурата во Велика Британија.

Извор: 021

Прочитај повеќе...

Свет

Уште една жена загинала како последица на напад од ајкула во јужна Хургада

Објавено пред

на

Египетското Министерство за заштита на животната средина денеска соопшти дека уште една жена загинала како последица на напад на ајкула во регионот Сахел Хашиш, јужно од Хургада.

Египетската министерка за заштита на животната средина Јасмин Фуад на својот Фејсбук профил упати сочувство до семејствата на двете жртви и изјави дека биле нападнати од ајкули додека пливале и дека властите формирале специјални тимови за собирање на сите информации поврзани со до нападот.

Се наведува дека ќе се спроведат и истраги за да се испита зошто ајкулите биле агресивни.

Два извори за Ројтерс изјавиле дека телото на романска туристка било откриено неколку часа откако Австријка (68) била убиена во напад на ајкула и дека нападите биле на 600 метри еден од друг.

Поради нападите од ајкула, локалните власти на провинцијата Црвено Море три дена го забранија пристапот до брегот, односно сите поморски активности, вклучително и нуркање, сурфање на ветер и китинг, како и приближување на рибарски чамци.

Прочитај повеќе...

Свет

Сателитот, кој се уште е на Windows 98, наскоро ќе добие ажурирање

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Сите знаеме за фразата на која се повеќе се повикуваме во овие модерни времиња, а тоа е „човечката раса испрати човек на Месечината со компјутер многу послаб од оние што ги имаме во џебот“, а тоа е вистина. Компјутерот во првата успешна мисија Аполо имаше само 2.048 MHz процесорска моќ.

Но, кој би поверувал дека и денес ќе има вселенско летало напојуван од оперативниот систем Windows 98? Да, сателитот што се користи за скенирање на планетата Марс сè уште работи со помош на овој оперативен систем. Но, не грижете се, порталот NDTV пренесува дека наскоро се очекува надградба.

Класика е класика

MARSIS (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionospheric Sounding) е еден од најуспешните проекти на Европската вселенска агенција. Имено, станува збор за сателит кој ни донесе докази за постоење на вода под површината на планетата Марс, што е едно од најзначајните откритија во вселенските истражувања досега.

Овој сателит беше лансиран во орбитата пред 19 години и во текот на изминатите речиси две децении им помогна на научниците да создадат појасна слика за структурата на Марс. Најинтересно е што сето тоа го постигна на оперативниот систем Windows 98 без никакви надградби. Сепак, тоа наскоро ќе се промени.

Нов софтвер

Според Андреа Цикети, еден од лидерите на тимот MARSIS, „Откако ни помогнавме подобро да го разбереме Марс две децении, сакаме дополнително да ги подобриме перформансите на овој инструмент и да елиминираме некои од неговите ограничувања што ги имаше од самиот почеток на оваа мисија“.

Имено, MARSIS користи нискофреквентни радио бранови кои ги пренесува со помош на антена долга дури 40 метри. Овие бранови потоа се рефлектираат од површината на планетата за да се истражи атмосферата на Марс и да се најдат докази за постоење на вода. Исто така, некои од овие радио бранови продираат во кората на планетата Марс и се рефлектираат од неколку различни супстанции кои се присутни под површината, како мраз, сол, карпи и вода.

Во моментов овие бранови продираат на површината на планетата на длабочина од неколку километри, а очекуваната софтверска надградба значително да ги подобри овие функционалности. На пример, научниците ќе можат подетално да ги истражат карактеристиките на црвената планета и да го откријат составот и дебелината на поларните капи на Марс. Дополнително, ова подобрување на софтверот ќе овозможи подетално истражување на сателитот на Марс, Фобос.

Мораме да ве разочараме што ништо од оперативниот систем Windows XP, но MARSIS ќе добие специјален софтвер кој со себе ќе ги донесе сите потребни подобрувања кои научниците ќе ги користат за потенцијално да ги откријат новите мистерии на планетата Марс.

Извор: Benchmark

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија4 часа

Мало намалување на цената на бензинот, додека дизелот останува непроменет

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалуваат за половина денар, додека ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалува за 1 денар, за...

Временска прогноза10 часа

Останува исто време, многу топло со освежување во попладневните часови – ова се деталите

Под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса од Африка, и во текот на следните неколку денови времето во Македонија ќе...

Магазин10 часа

Google го олеснува управувањето со лозинките на сите платформи

Корисниците на Chrome ќе добијат предупредувања доколку Google верува дека зачуваните лозинки се компромитирани. Google ја ажурира својата услуга за...

Магазин10 часа

iOS 16 носи можност за блокирање на спам СМС пораки

Ако сте корисник на iOS, веројатно сте навикнати да кликате на „Report Junk“ секој пат кога добивате спам, кој испраќа...

Без категорија10 часа

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем...

Свет10 часа

Биста на младиот Наполеон на аукција во Лондон

Бистата на младиот Наполеон Бонапарта ќе биде понудена на продажба од аукциската куќа Сотби во вторник на 5 јули во...

Автомобили10 часа

Како батериите на местата за полнење можат побрзо да го наполнат секое EV

Немаме доволно енергија на доволно места за да им овозможиме на сите брзо полнење, но ADS-TEC смета дека баферот на...

На денешен ден20 часа

4 јули – На денешен ден

1190.- Англискиот крал Ричард Лавовското срце (Ричард) и францускиот крал Филип II (Филип) ја започнале Третата крстоносна војна. Во таа...

Хороскоп22 часа

Дневен Хороскоп (4 јули) – понеделник

ОВЕН Во првиот дел од викедот сте порезервирани, несигурни како да постапите во одредени ситуации. Во попладневните и вечерните часови...

Свет1 ден

Уште една жена загинала како последица на напад од ајкула во јужна Хургада

Египетското Министерство за заштита на животната средина денеска соопшти дека уште една жена загинала како последица на напад на ајкула...

НАЈЧИТАНИ