Следете не

Спорт

(ФОТО) ФФМ во Кичево одржа семинар за фудбалски судии и контролори пред продолжението на сезона во Првата и Втора МФЛ

Објавено пред

на

Фудбалската федерација на Македонија во периодот од 7 до 11 февруари во Кичево организираше заеднички семинар за фудбалски судии и судиски контролори пред самиот старт на втората полусезона од натпреварувачката 2023 – 2024 сезона.

Во првиот дел од семинарот се одржа предавање за контролорите од најновите материјали од УЕФА, како и давање насоки за новата сезона. Во  наредните денови се работеше со главните и асистетнти судии, односно со мерење на висина и масно ткиво на судиите, предавања од најновите презентации со видео клипови од  УЕФА, полагање на видео тест за судиите и на крај полагање на физичките норми. На семинарот се одржа и полагање на одредени судии, кои ги исполнуваат условите за стекнување со Републичка и Прва Категорија.

Стручно – едукативниот дел од семинарот започна со предавање околу измените и дополнувањата на правилата за фудбалската игра од страна на Судиската комисија при Фудбалската федерација на Македонија. Предавањето беше спроведено од страна на Марјан Ристески, Емил Божиновски и Марјан Кировски.

Димитар Мечкаровски, претседател на судиската комисија при ФФМ

Ние како судиската организација сме задоволни од физичката подготвеност на асистентите судии, додека не сме задовлони од физичката подготвеност на одредени судии кои произлегуваат од главната листа. Во иднина ќе треба судиите да си постават пред себе која е нивната цел и нивниот приоритет во натамошната кариера.

– Имаме големи очекувања за судиите во вториот дел од сезонава, грешките треба да се сведат на минимум, судиите да влегуваат максимално подготвени и концентрирани во натпреварите, бидејки сите нас не очекуваат многу тешки мечеви и неизвесни завршници на првенствата во Прва и Втора МФЛ.

– Судиите оваа зима, имаа одлични временски услови за физички да се подготват на највисоко можно ниво. За време на семинарот временските услови беа повеке од идеални и на судиите беше да го покажат тоа што го сработиле во текот на подготовките. Ние како судиска организација секогаш работиме според правилата и начинот на работа во тесна координација со УЕФА и другите европски организации. Како што напоменав, судиите ги добиваат најновите информации и промени околу критериумите во судењето. Исто така, за да можат да работат, добиваат и посебна  програма за физичката подготовка од фитнес тренерот Сашо Даневски, кој за нив е достапен  како и сите ние во секој момент, и воедно е еден од главните фитнес тренери на УЕФА. Така, судиите ги имаат сите услови од страна на фудбалската федерација, со што им преостанува само правилно да работат, да напредуваат и да се надградуваат.

– Судиската организација во изминатите две години со огромна поддршка од Претседателот на фудбалската федерација и Управниот одбор, успеа да ги донесе едни од најглавните личности што се дел од судиската организација на УЕФА (Бјорн Куиперс, Вернер Хелсен, Дагмар Дамкова и Педро Галан) кои беа ментори- предавачи, со цел нашите судии да се унапредат, да добијат уште поголем мотив да вложуваат во себе и секогаш да се стремат да бидат на врвно ниво.

Спорт

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов трајно суспендиран да суди и да присуствува на тениски настани организирани од ИТИА

Објавено пред

на

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов е доживотно суспендиран поради 21 прекршувања на тениската антикорупциска програма (TACP), извести вчера Меѓународната агенција за тениски интегритет (ITIA).

Атанасов првично ги отфрли обвинувањата пред да ја повлече жалбата пред сослушувањето пред независен службеник за расправа. Забраната важи од 4 март 2024 година, а Атанасов е казнет и со 10.000 долари.

Тој се изјасни за виновен за бројни прекршувања на TACP помеѓу 2019 и 2023 година, вклучително и манипулација со податоците за резултатите од натпреварите за цели на обложување, олеснување на обложување, корупција, обложување на тениски натпревари и непријавување на корупција.

На Атанасов му е трајно забрането да суди и да присуствува на кој било тениски настан организиран од ИТИА, пишува британски „express“

Прочитај повеќе...

Спорт

Во недела град Велес е домаќин на футсал финале во рамките на „Купот на Македонија“, за трофејот ќе се борат „Клими“ и „Форца 2015“

Објавено пред

на

©ФФМ / архива

Футсал екипита на Клими и Форца 2015 ќе се борат за трофејот во рамките на Купот на Македонија. Финалната пресметка помеѓу Клими и Форца 2015 ќе биде одиграна на 21. април во недела.

Домаќин на финалниот натпревар ќе биде градот Велес, а мечот ќе биде одигран во спортскиот центар Гемиџии.

Финалниот футсал натпревар помеѓу Клими и Форца 2015 ќе започне со почеток во 18. часот.

Прочитај повеќе...

Спорт

(ФОТО) ФФМ и ДСУ за рехабилитација и образование „Св. Наум Охридски“ втор пат по ред организираа инклузивен фудбалски турнир

Објавено пред

на

ФФМ

На тренинг центарот „Петар Милошевски”, втора година по ред Фудбалската федерација на Македонија во соработка со ДСУ за рехабилитација и образование „Св. Наум Охридски“, организираше инклузивен фудбалски турнир со цел заеднички да испратиме порака дека е важен пристапот и вклученоста на лицата со попреченост на спортските терени.

На турнирот освен учениците на Св. Наум Охридски, учествуваа и следните училишта:

-ООУ „Ванчо Прке“ – Штип  – со една машка и една женска екипа

-ООУ „Марко Цепенков“  – Скопје со една женска екипа

-ООУ „Димитар Миладинов“ – Скопје со машка екипа

– ДСУ „Искра“ – Штип со една  машка и една женска екипа

– ДСУ „ Св. Наум Охридски“ – Скопје со две машки екипи и една женска екипа

– ОУРЦ „Маца Овчарова“ – Велес со една машка екипа

Mенаџерот на секторот „Поддршка” во рамките на Фудбалската федерација на Македонија, Горанчо Костовски, заедно со претставникот на училиштето „Св. Наум Охридски“, Станислав Мирчевски го отворија денешниот турнир и им додели симболични награди и признанија на учесниците.

„Почитувани фудбалери и почитувани присутни,особено ми е драго што веќе втора година ФФМ го поддржува  фудбалскиот проект на училиштето Свети Наум Охридски и по втор пат сме покровители на Инклузивниот фудбалски турнир. Со овој проект се покажува дека фудбалот покрај спортскиот и натпреварувачкиот дел, служи и како интегративна алатка која го обогатува животот на нашите фудбалери.Ви посакувам да се гледаме почесто.” – за медиумите, преку ФФМА изјави Горанчо Костовски.

Официјална фотогалерија од ФФМ, од самиот настан:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт4 часа

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов трајно суспендиран да суди и да присуствува на тениски настани организирани од ИТИА

Бугарскиот тениски судија Павел Атанасов е доживотно суспендиран поради 21 прекршувања на тениската антикорупциска програма (TACP), извести вчера Меѓународната агенција...

Временска прогноза4 часа

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне во источните делови од Македонија ќе има повремен дожд и услови за грмежи

Времето денес во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне во источните делови ќе има повремен локален дожд...

Хороскоп6 часа

Хороскоп за сабота (20 април)

ОВЕН Се чувствувате одлично и ќе треба да го споделите вашиот оптимизам со другите, но исто така и финансиите. Само...

Балкан7 часа

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во нејзиниот стан, жалната вест силно одекна во Србија, колегите и блиските се простуваат од неа

Водителката Бојана Јанковиќ (поранешен Николиќ), која се прослави како водителка на култното шоу на Пинк „Град“, е пронајдена мртва во...

Кичево8 часа

(ВИДЕО) Конечно во етер „Spring Waltz“ на Лука Лазарески од Кичево, големиот виртуоз на пијано за кој допрва времето доаѓа..

После солистичкиот концерт на 22.12.2023 со мотото „Stars without a Sky“, тимот на Лука Лазарески продолжува со макотрпна работа, сега...

Спорт16 часа

Во недела град Велес е домаќин на футсал финале во рамките на „Купот на Македонија“, за трофејот ќе се борат „Клими“ и „Форца 2015“

Футсал екипита на Клими и Форца 2015 ќе се борат за трофејот во рамките на Купот на Македонија. Финалната пресметка...

Гејминг17 часа

World of Warcraft доаѓа на конзоли?

Идејата дека World of Warcraft би можел да дојде до конзолите е пуштена безброј пати, а изгледа дека Blizzard конечно...

Култура18 часа

Кичевчанецот Зоран Стефаноски го претстави својот нов соло проект наречен Fly Above

Неговиот седми музички проект „Fly Above“ штотуку е објавен на Youtube, зад себе има уште шест музички проекти наречени “The...

Lifestyle18 часа

Дали витаминот Д може да го запре процесот на стареење?

Витаминот Д долго време се сметаше за поволен кандидат бидејќи е важен за градење мускули и коски, кои имаат тенденција...

Магазин18 часа

Meta интегрира чет-бот со AI во пораките на Instagram

Зошто да разменувате пораки со пријателите кога можете со бот? Meta го инјектира истиот четбот во секоја апликација што ја...

НАЈЧИТАНИ