Следете не

Свет

(ФОТО) Сообраќајот во Пекинг отежнат поради обилни врнежи од снег

Објавено пред

на

Раниот снег го покри поголемиот дел од северна Кина, вклучително и главниот град Пекинг, предизвикувајќи затворање на автопатите и откажување или доцнење на авионите и возовите.

Националниот метеоролошки центар издаде портокалов метеоролошки аларм за снежни виулици, што е второ највисоко ниво во системот за предупредување од четири степени во Кина. Во одредени области се предвидуваат врнежи од снег и до 30 сантиметри.

Пекинг беше најтешко погоден утрово. Неколку делови од автопатиштата се затворени, автобускиот сообраќај е привремено во прекин на повеќе од 160 линии, а намален е и бројот на летови до двата главни аеродроми во градот, објавија државните медиуми, пренесува Бета.

Брзите возови за Тијанџин и Шангај се откажани или одложени.

Градските власти соопштија дека снегот од населбите каде има случаи на зараза од Ковид-19 нема да се отстранува, објавија државните медиуми. Тие не наведоа зошто, но Кина воведе невообичаено строги мерки во пристапот на нулта толеранција во сузбивањето на ширењето на вирусот.

Во автономната област Внатрешна Монголија, во саботата беа откажани летовите на аеродромот Хохот, главниот град на тој регион, јави агенцијата Ксинхуа. Исто така, некои автопати се привремено затворени во провинцијата Хебеи, која го опкружува Пекинг, и на запад во провинцијата Шанкси, наведува агенцијата Ксинхуа.

ФОТО: EPA-EFE/Wu Hong
Извор: politika.rs

Свет

Кина има најмногу новинари во притвор во светот

Објавено пред

на

Кина е земјата со најмногу новинари во притвор во светот, според новиот извештај на Репортери без граници.

Најмалку 127 новинари во моментов се приведени во Кина, јавува Би-Би-Си.

Во извештајот се наведува дека Кина спроведува „невидена кампања на репресија против новинарите“.

Исто така, се наведува дека ограничувањата за новинарите се влошиле за време на епидемијата на корона вирусот.

Најмалку 10 новинари се уапсени за известување за појава на коронавирус во кинескиот град Вухан, според извештајот на Репортери без граници, а пренесува Бета.

/Politika/

Прочитај повеќе...

Свет

Инвестициите во европските технолошки стартапи на рекордно ниво

Објавено пред

на

Новиот извештај покажува дека стартапите во европскиот технолошки сектор се повеќе привлекуваат инвеститори со рекордно ниво на инвестиции оваа година, како и најголем број технолошки компании во вредност од најмалку милијарда долари, кои ја надминаа Кина, пренесува РСЕ.

За прв пат оваа година европскиот технолошки сектор ќе има повеќе од 100 милијарди долари инвестиции годишно, посочува Блумберг во извештајот на лондонската компанија за ризичен капитал Атомико.

Со проекцијата дека годинава ќе се собере три пати повеќе капитал од 2020 година, вкупниот број технолошки компании во Европа вредни повеќе од милијарда долари, таканаречени компании еднорог, сега надминува 320.

Бидејќи постојано заостануваат зад САД, европските технолошки компании се повеќе привлекуваат инвеститори поради пониските вреднувања и стартапите кои работат во области како што се финансиите и е-трговијата.

Според извештајот Атомик, европските стартапи привлекле рекордни 121 милијарда долари оваа година, што е приближно три пати повеќе од 41 милијарда долари капитал собрани во 2020 година.

Фактот дека стартапите во Европа привлекоа повеќе од 100 милијарди долари за прв пат во една година го истакнува ненадејниот интерес на инвеститорите за брзорастечката европска технолошка индустрија, наведува американската телевизија CNBC.

Врз основа на наодите на компанијата за обработка на податоци Дилром, годишниот извештај на Атомик за состојбата на европскиот технолошки сектор покажува дека во 2021 година, вкупната вредност на капиталот на европските технолошки компании на јавниот и приватниот пазар надмина три илјади милијарди долари за прв пат. време.

Том Вемајер од Atomic изјави за CNBC дека биле потребни децении за да се достигне капиталот вреден илјада милијарди долари во технолошкиот сектор во Европа во 2018 година. „И тогаш отидовме од илјада на две илјади милијарди долари за 24 месеци, а потоа оваа година, последните илјада милијарди беа додадени за осум месеци.

Сега во Европа има 321 компанија со еднорог, вредни најмалку милијарда долари, од кои 98 се создадени оваа година, а има 26 компании во вредност од 10 милијарди долари или повеќе. Според Вемајер, технолошките стартапи имаат голема корист од зголеменото прифаќање на онлајн услугите за време на пандемијата Ковид-19.

Сепак, не е сè розово во европскиот технолошки сектор, според CNBC, посочувајќи на податоците од извештајот дека, и покрај рекордните нивоа на капитал собран во европскиот технолошки сектор, компаниите биле потиснати во раните фази – помалку од еден процент од вложувањето Капиталните средства оделе кај компаниите основани годинава, додека претходно изнесувал еден до три отсто.

Различноста, исто така, останува клучно прашање, истакнува CNBC. Само 1,3 отсто од средствата од фондовите за ризичен капитал отишле на компании основани од припадници на етничките малцинства, покажува истражувањето во кое учествувале повеќе од 5.000 професионалци од европскиот технолошки сектор.

Европа ја престигна Кина во создавањето технолошки стартапи вредни милијарда долари, истакнува Волстрит журнал, наведувајќи дека извештајот Атомика укажува на зајакнување на статусот на Европа во технолошкиот сектор и последиците од мерките на Пекинг да го стави приватниот сектор под поголема државна контрола. .

Иако Кина сè уште има многу поголеми технолошки компании од Европа и поголем внатрешен пазар, трендовите се променија во последните години, според истражувањето на Atomic. Оваа година Кина доби дополнителни 26 технолошки компании во вредност од над милијарда долари, со што нивниот вкупен број достигна 300. Од друга страна, Европа – во која се Европската унија, Британија, Норвешка и Швајцарија – со 98 нови еднорози оваа година. вкупно 321.

Инвеститорите, особено од Соединетите Американски Држави, се привлечени од технолошки стартапи во Европа, водени од се поголем број претприемачи, од кои многумина веќе работеле за други технолошки компании, пишува Wall Street Journal. Во последниве години, европските влади и ЕУ се обидоа да го охрабрат започнувањето бизнис и преземањето ризици, особено бидејќи мрежите за социјална заштита се затегнати под економски притисок и демографски промени.

Силните програми за наука и инженерство на европските универзитети долго време ги потхрануваат индустриските компании, но се повеќе дипломирани студенти одат во технолошката индустрија, истакнува американскиот весник, додавајќи дека трансатлантските врски во технолошкиот сектор се продлабочиле како што Кина и другите делови на светот станаа помалку гостопримливи. Американските технолошки компании како Amazon, Alphabet и Meta имаат воспоставено истражувачки центри или партнерства со универзитети за да стигнат до европски таленти.

/Danas/

Прочитај повеќе...

Свет

ОМИКРОН ВО 57 ЗЕМЈИ Супермутантот се шири низ светот, предупредува СЗО: „Се очекува хоспитализацијата да се зголеми“

Објавено пред

на

Сојот на корона вирусот омикрон е пријавен во 57 земји ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО).

Во неделен извештај на СЗО се наведува дека во Јужна Африка, вклучително и Зимбабве е регистриран пораст на бројот на заразени, а се очекува да се зголеми и бројот на пациенти на кои им е потребно болничко лекување.

Организацијата посочува дека се потребни повеќе податоци за да се процени тежината на болеста предизвикана од сојот омикрон, како и дали неговите мутации можат да ја намалат заштитата и имунитетот по вакцинацијата.

„Дури и ако тежината е еднаква или потенцијално помала од делта сојот, се очекува зголемување на бројот на пациенти доколку се заразат повеќе луѓе и ќе има временско задоцнување помеѓу зголемувањето на смртните случаи и случаите на инфекција“, се вели во неделниот извештај.

/Blic/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 4 часа

На денешен ден: 9 декември

1594.- Роден е шведскиот крал Густаф Адолф, голем војсководец, воен и државен реформатор. Тој успешно ги заврши војните со Данска,...

ХороскопПред 7 часа

Дневен Хороскоп (9 декември) – четврток

ОВЕН Водете сметка да не бидете сам себеси најголем непријател. Лесно може да се впуштите во кредити или позајмици. Партнерот...

МагазинПред 17 часа

Мал пад на цените на криптовалутите од утрово

Пазарот на криптовалути изгуби 0,2 отсто од вредноста во последните 24 часа, па според податоците на веб-страницата Коингеко, капитализацијата денес...

СветПред 17 часа

Кина има најмногу новинари во притвор во светот

Кина е земјата со најмногу новинари во притвор во светот, според новиот извештај на Репортери без граници. Најмалку 127 новинари...

СветПред 17 часа

Инвестициите во европските технолошки стартапи на рекордно ниво

Новиот извештај покажува дека стартапите во европскиот технолошки сектор се повеќе привлекуваат инвеститори со рекордно ниво на инвестиции оваа година,...

ЗанимливостиПред 18 часа

Јапонскиот милијардер стана првиот руски турист во вселената

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава денеска полета до Меѓународната вселенска станица (ISS) во својот прв вселенски лет. Руското вселенско летало Сојуз,...

СветПред 18 часа

ОМИКРОН ВО 57 ЗЕМЈИ Супермутантот се шири низ светот, предупредува СЗО: „Се очекува хоспитализацијата да се зголеми“

Сојот на корона вирусот омикрон е пријавен во 57 земји ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во неделен извештај...

Временска прогнозаПред 19 часа

Најнови метео вести, викендов дестабилизација на времето..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од западен и...

КултураПред 23 часа

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител.

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител. Свети Климент Охридски македонски светец и еден од учениците...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден: 8 декември

1542.- Родена е Мери Стјуарт, шкотската кралица, која подготвила заговор против англиската кралица Елизабета I. 1626.- Родена е шведската кралица...

НАЈЧИТАНИ