Следете не

Свет

Нови мерки во Словенија од денеска

Објавено пред

на

Во понеделникот во Словенија стапија на сила новите мерки против коронавирусот, кои некои епидемиолози ги сметаат за недоволни за преземање контрола врз ширењето на епидемијата, додека земјата сè уште бележи висок удел на позитивни тестови за ковид-19 од 43 проценти.

Во последните 24 часа се потврдени 1.282 случаи на инфекција со коронавирус, со 12 смртни случаи кај пациенти и висок удел на позитивни тестови од 43,3 отсто.

Владата не се определи за затворање туку за мерки кои вклучуваат строга контрола на потврдите за ковид со документ за идентификација, како и ограничување на работното време за баровите, забрана за дискотеки и ноќни клубови, забрана за собирање надвор од кругот на семејството. Сепак, некои сметаат дека тоа нема да биде доволно за да се стабилизира состојбата и да се спречи „пукнување“ на здравствениот систем поради налетот на болниците.

„Овие мерки се недоволни бидејќи ние сме светски шампиони во релативен број на активни случаи“, изјави имунологот и микробиолог Алојз Ихан за медиумите, додавајќи дека стравува дека таквите благи мерки може да доведат до „катастрофа“.

„Ова е одлука за безглава инфекција со ширење на вирусот“, рече Ихан, додавајќи дека Словенија се однесува како влада во Велика Британија, каде, како што предупредува, се вакцинирани значително повеќе луѓе отколку во Словенија, па тоа може да се оправда.

„Кај нас, практично сите се во ризични контакти секој ден додека извршуваат животни активности“, предупреди Ихан, додавајќи дека треба да се одлучиме за порадикални мерки наместо „да скокаме од третиот кат, надевајќи се дека ќе ни ги скршиме само нозете“, рече тој. алудирајќи на моменталната состојба.

Бројот на хоспитализирани лица се уште расте во земјава, така што во болниците во моментов има 843 пациенти, од кои 186 се на одделенијата за интензивна нега, додека 12 пациенти починале.
Просекот на потврдени инфекции во еден ден за последната недела е 2878, 14-дневна инциденца 1737. Интересот за вакцинација во последните денови расте, но најмногу кај постарите лица кои доаѓаат по третата доза, па така вкупната популација ги прима потребните дози на вакцината е значително помала од прокламираните цели и стагнира на 53,3 проценти.

Поради алармантното зголемување на бројот на пациенти со Ковид и ограничениот капацитет на болниците, Министерството за здравство за денеска свика состанок со раководството на болницата и ја зајакна координацијата за да се обезбеди прераспоредување на потребниот здравствен персонал. Министерот за здравство Јанез Поклукар најави и можност за вклучување на студентите по медицина и студентите од средните медицински училишта во активностите за кадровско зајакнување на преоптоварените болници.

Извор: N1info
Фото: Unsplash

Свет

СЗО повторно проговори за омикрон

Објавено пред

на

Светската здравствена организација соопшти дека затворањето на границите „купува време“ во борбата против новиот вид коронавирус – омикрон.

Претставниците на Светската здравствена организација во Западен Пацифик тврдат дека затворањето на границите, како мерка усвоена од некои земји, може да купи време за справување со видот омикрон на коронавирусот, но дека применетите мерки и искуството стекнато во работата со соеви делта треба да останат основа за борба против пандемија.

„Додека неколку земји во регионот се соочуваат со зголемување на инфекциите, случаите на ковид-19 и смртните случаи во многу други земји се намалени“, рече регионалниот директор на СЗО за Западен Пацифик, д-р Такеши Касаи за новинарите на виртуелна конференција емитувана во Манила. Агенцијата АП .

Според него, граничната контрола може да го одложи влегувањето на вирусот и да купи време, но секоја земја и секоја заедница мора да се подготви за ново зголемување на случаите.

„Позитивната вест во сето ова е дека ниту една од информациите што моментално ги имаме за омикрон не сугерира дека треба да ја смениме насоката на нашиот одговор“, рече Касаи.

Омикрон, додава тој, е идентификуван како варијанта што предизвикува загриженост поради големиот број мутации и затоа што претходните информации сугерираат дека може да биде повеќе пренослив од другите варијанти на вирусот.

„Потребно е повеќе тестирање и набљудување“, заклучи тој.

Прочитај повеќе...

Свет

Шокантно откритие: Што кријат внатрешните извештаи на ЦИА

Објавено пред

на

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) има докази дека најмалку 10 нејзини вработени биле вмешани во злосторства поврзани со сексуална експлоатација на деца, а само еден вработен е обвинет за кривично дело додека другите биле внатрешно разрешени, покажуваат новообјавените документи.

Шокантното откритие го објави „Басфид њуз“, до кој пристигнаа стотици доверливи внатрешни извештаи на ЦИА. Документите се од периодот од 2004 до 2019 година.

Според документите, секој 10 вработен во ЦИА имал „несоодветна сексуална активност со неидентификувано двегодишно девојче“ и признал дека во два наврати имал сексуален контакт со шестгодишно дете. Вработениот добил отказ од Агенцијата, но против него никогаш не била поднесена пријава.

Друг службеник на ЦИА, наводно, набавил експлицитни видео снимки од млади девојки направени од мајките на жртвите, што доведе до негова оставка, но не и до обвинение.
Тој бил фатен како се обидува да договори сексуални односи со дете зад чиј профил се криел агент на ФБИ.

И единствениот вработен во ЦИА кој е обвинет за сексуални злосторства врз деца бил под истрага за манипулирање со доверливи документи, наведува „Базфид“.
Неименуван поранешен функционер за „Базфид“ изјавил дека ЦИА повеќе би сакала внатрешно да ги решава инцидентите бидејќи вработените кои се обвинети за кривично дело „може да бидат принудени да откријат извори и методи“, пренесува RT.

/V-Online/

Прочитај повеќе...

Свет

Обединетото Кралство го одобри GSK лекот против Ковид-19

Објавено пред

на

Британската агенција за лекови денеска објави дека го одобрила третманот на GlaxoSmithKline (GSK) против Ковид-19.

Сотровимаб базиран на моноклонални антитела го намалува ризикот од хоспитализација и смрт кај пациенти кои може да развијат тежок ковид-19.

GSK наведува дека третманот е активен и против новата варијанта на коронавирус омикрон.

Сотровимаб се покажа како безбеден и ефикасен во намалувањето на ризикот од хоспитализација и смрт кај луѓе со блага до умерена инфекција со Ковид-19 и зголемен ризик од развој на тешка болест, според Британската агенција за лекови.

/NoviMagazin/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 2 часа

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 8 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 9 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 11 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 12 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 18 часа

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 23 часа

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ