Следете не

Спорт

Фудбалската репрезентација на Македонија до 15 години загуби минимално од Хрватска, додека Македонија до 18 години се сели на „Анталија Куп 2024“

Објавено пред

на

©ФФМ

Репрезентацијата на Македонија до 15 години загуби со минимални 1:0 од соодтветната селекција на Хрватска во рамките на вториот контролен натпревар одигран помеѓу овие две селекции.

Хрватите единствениот погодок на денешниот меч го постигнаа во 18. минута. Македонија најдобрата прилика ја имаше преку Стојковски на почетокот на второто полувреме, но неговиот удар со фантастична одбрана го скроти домашниот голман. Исламовиќ беше најзапазен и најопасен наш играч кој неколку пати успеа сериозно да се закани по голот на Хрватска.

Првиот контролен натпревар помеѓу овие селекции заврши со победа на Хрватска од 4:0.

Македонија: Антонио Атанасов, Бленди Љачка, Мартин Џангаровски, Матеја Масев, Фадиљ Исламовиќ, Јаков Стојковски, Андреј Цветковски, Матеј петков, Ердин Мамути, Сонер Ракипи, Лука Грчевски

Додека пак младата репрезентација на Македонија до 18 години во периодот од 18 до 27 март ќе биде учесник на силниот меѓународен турнир „Анталија Куп 2024″, кој ќе се одржи во Анталија, Турција.

На силниот меѓународен турнир, покрај нашата селекција учество ќе земат и младите репрезентации на Молдавија, Естонија и домаќинот Турција. Избраниците на селекторот Вујадин Станојковиќ во склоп на јакиот турнир ќе одиграат три  натпревари на кои ќе се темпира нашата форма.

Сите натпревари ќе бидат одиграни на тренинг центарот во склоп на хотелот „Bellis Deluxe”. Првиот меч го играме со Молдавија , на 20 март со почеток во 16. часот. Во вториот натпревар се среќаваме со селекцијата на Естонија, на 23 март во 18. часот. Три дена подоцна, на програмата е третиот  дуел против домаќинот Турција. Мечот е закажан за 18. часот.

Селекторот Вујадин Станојковиќ за претстојните предизвици се одлучи да ги повика следните фудбалери:

ГОЛМАНИ:

Славе Вргов   А.П. Брера

Амар Хаџибулиќ   Работнички

Спаско Ахтаров   Беласица

ОДБРАНА:

Нуман Ајетовиќ   Новаци

Габриел Крстевски   Пелистер

Бојан Ивчески   Победа

Андреј Љубевски   Работнички

Адриан Незир   Арминија Билефелд, Германија

СРЕДЕН РЕД:

Никола Манојлов   Работнички

Матеј Гаштаров   Црвена Звезда, Србија

Давид Ристовски   А.П. Брера

Милот Синани   Арау, Швајцарија

Максимилиан Димитријевски   Борусија Минхенгладбах, Германија

НАПАД:

Веби Ислами   Шкендија

Давид Матески   Силекс

Кристијан Ѓорѓиевски Македонија Ѓ.П.

Јован Постолов   А.П. Брера

Стефан Младеновски   Црвена Звезда, Србија

Андреј Силјаноски   Пелистер

Тарик Демишкоски   Македонија Ѓ.П.

Давор Лефковски   Вардар

Алтин Алији   Македонија Ѓ.П.

На списокот ги нема Анес Мелиќи, Андреј Велков и Мухамед Елмас. Сите тројца се повикани во репрезентација на Македонија до 19 години која ќе биде домаќин на мини турнирот во рамките на Елитната рунда квалификации за пласман на Европско првенство.

Исто така и младата репрезентација на Македонија до 16 години во следниот период ја очекуваат два контролни натпревари против соодветната селекција на Австрија.

Контролните средби ќе бидат одиграни на 20 и 23 март во Бад Тацмансдорф, Австрија.

Селекторот на младата репрезентација на Македонија до 16 години, Раде Каранфилоски за овие дуели се одлучи да ги повика следните фудбалери:

ГОЛМАНИ:

Антониј Трајковски   Работнички

Александар Трајков   А.П. Брера

ОДБРАНА:

Мартин Талевски   Олимпија

Мартин Џангаровски   А.П. Брера

Ристе Стоилов   А.П. Брера

Матео Кесиќ   А.п. Брера

Лука Варошаноски  А.П. Брера

Дени Османовски   Малме, Шведска

Оливер Марковски   Хелсинборг, Шведска

Бленди Ганиу, Шкупи

СРЕДЕН РЕД:

Лорен Џаку   Воска

Давид Ангелевски   Пелистер

Блерон Бајрами   Вардар

Александар Грашески   Њу Старс

Душан Бојовиќ Заев   Вардар

Габриел Талески   А.П. Брера

Ненад Дамјановски   Домжале, Словенија

НАПАД:

Флорент Османи   Шкендија

Дамјан Буцевски   Вардар

Стефан Бранковски   Марибор, Словенија

Матеј Сејменов   А.П. Брера

Петар Крстевски   Виенер Спорт, Австрија

Спорт

Голем ден за македонскиот билиард, кичевчанец помеѓу шампионите

Објавено пред

на

ФОТО: Дејан Сипковски

Во Софија Бугарија, покрај голема конкуренција на јуниорски играчи од 6 држави 🇲🇰🇧🇬🇷🇸🇲🇪🇧🇦🇺🇦 на пиедесталот во две категории се искачија 2 Македонски шампиони:

У-17 Андреј Ѓурчиновски 🇲🇰🏆
У-19 Блендијан Ќазими од Кичево 🇲🇰🏆

Огромни честитки и за финалистот во категорија У-17 Илија Димовски 🇲🇰🥈

Честитки до Македонските јуниорски натпреварувачи, нивните фамилии, нивните клубови и до сите што ги поддржуваат на нивниот веќе докажан шампионски пат!

Активностите во Македонскиот биљард покажуваат резултати, иднината на овој спорт е во сигурни раце.

Честитки и до организаторите на оваков тип на натпревари и се надеваме само овака да продолжи, покрај натпреварувања, да имаме и размена на искуства и дружења со сите наши соседи во регионот, истакна претседателот на Билиард федерацијата на Македонија, Дејан Сипковски.

Резултати од У-17 може да најдете ТУКА

Додека за У-19 резултатите исто така се запишани ТУКА

Прочитај повеќе...

Спорт

(ВИДЕО) Илиевска Божиновска ја пофали досегашната работа во Фудбалската федерација, додека администрацијата преку видео запис го истакна годишниот извештај на сработеното

Објавено пред

на

©ФФМ

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) го одржа своето Редовно генерално Собрание. На Редовното генерално Собрание беа присутни 58 од вкупно 60 делегати кои ги ги усвоија низа точки од дневниот ред.

– Завршна сметка за 2023;

– Извештај од независен ревизор за 2023;

– Извештај од Надзорен одбор за 2023;

– Потврдување на одлуката за суспензија на ОФС Струмица;

– Усвоен извештајот од претседателот и Управниот одбор на ФФМ;

– Извештај од администрацијата за исполнување на стратешките планови;

– Усвоен е буџетот за 2024 година;

Генералниот секретар на ФФМ, Наталиа Илиевска Божиновска во своето обраќање истакна дека федерацијата има одлична соработка со Општинските фудбалски Сојузи, како своја база, но и ја потенцираше извонредната соработка со УЕФА и ФИФА.

Наталиа Илиевска Божиновскагенерален секретар на ФФМ: „Од мое лично и од име на Фудбалската федерација на Македонија би сакала да истакнам дека имаме извонредна соработка со сите вас и би сакала искрено да ви честитам на досегашната работа. Да ви посакам многу среќа, сила и успех во соочувањето со новите предизвици.

Како дел од ФФМ, среќни сме што во Општинските фудбалски Сојузи имаме одличен партнер. На тој начин градиме уште посилна федерација со подобра структура, но и одлични односи со другите асоцијации. Секогаш ќе ја помагаме својата база. Затоа и во иднина ќе ве повикувам да разговарате, да се борите, да работиме заеднички, да даваме придонес во насока на унапредување на македонскиот фудбал.

Ние сме еден тим. Тоа значи дека заеднички се трудиме да одговориме на сите, па и на тешки прашања и проблеми. Мораме и во иднина јасно да го препознаеме секој проблем и јавно да ја посочиме неправилноста на која наидуваме.

Како ФФМ, се трудиме фудбалот да биде модел – место каде што се почитуваат правилата и им се дава шанса на сите. Ние сме мала федерација, но добиваме многу од нашите пријатели од УЕФА и ФИФА. Тие се нашите партнери. Организации кои навистина се грижат за вистинските фудбалски вредности. Организации кои им даваат целосна поддршка на сите свои членки кои имаат за цел да реализираат значаен проект за нашиот спорт.

Во продолжение видео од прифатениот Годишен извештај на администрацијата на Фудбалската федерација на Македонија согласно стратешките планови.

Прочитај повеќе...

Спорт

(ФОТО) „ФК Кичево“ со денешната победа ја потврди шампионската титула во регионалната лига за гененерација 2009, честитки за поголеми успеси!

Објавено пред

на

©porta.mk

Денес се одигра и последното 14-то коло во рамките на регионалната лига „југо-запад“ за 2023/2024 год, генерација 2009 каде нашата екипа „ФК Кичево“ со победа над кичевски „ФК Напредок“ го потврди шампионското прво место во лигата и заслужено се искачи на пиедесталот.

Полна трибина со љубители на фудбалот, многу позитивна енергија, одлично прикажана игра, за уште подобар резултат. Момчињата на „ФК Кичево“ славеа со резултат од 13:0, додека стрелци на головите беа Стефан Војчески (6 голови), Андреј Петрески (2 голови), Елмедин Шерифоски (1 гол), Дарио Јосифоски (1 гол), Матео Јорданоски (1 гол), Омер Али (1 гол), Димитар Кузманоски (1 гол)

– Овој натпревар исто така имаше големо значење за едно момче во нашите редови, а тоа е Стефан Војчески, златната „седумка“ на „ФК Кичево“ кој запиша и надмина „50 голови“ во лигата, а токму педесеттиот гол го прослави на карактеристичен начин, овозможен од управата на клубот, така што во оваа прилика и од нашата редакција му посакуваме само успеси и уште многу голови!

Игор Николаевскитренер на „ФК Кичево“ : „Со убедлива победа ја затворивме оваа сезона и ни претставува голема чест што го освоивме првото место во лигата и се надеваме на поголеми успеси во наредните сезони. Ја користам оваа прилика да им честитам на сите момци, голема благодарност и до вас за неуморната соработка, што го следите буквално секој чекор на сите наши членови, нас како управа, се надевам дека така и ќе остане во иднина.“

Галерија преку нашиот објектив од денешната фудбалска сабота:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин6 часа

iPhone 16 може да остане без физички копчиња

Претстојните телефони од серијата iPhone 16 на Apple би можеле целосно да ги заменат физичките копчиња, сугерираат најновите гласини Apple...

Магазин6 часа

Meta се затвора во Турција

Од 29 април Meta нема да биде достапна во Турција. Meta планира „привремено“ да се затвори во Турција од 29...

Хороскоп18 часа

Хороскоп за вторник (23 април)

ОВЕН Само кога ќе помислите дека сте сфатиле сè, ќе откриете како се појави нешто ново. Слободно обрнете внимание на...

Македонија1 ден

Од ноќеска бензинот со нова покачена цена, дизелот се намалува

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Lifestyle1 ден

Колку долго можеме да ја чуваме мократа облека во машината за перење?

Времето кога ја вклучувате машината за перење секогаш може да го искористите за извршување други задачи, но и за одмор....

Магазин1 ден

Netflix налути многу корисници со еден потег, но се покажа како одлична одлука

Иако го одложија воведувањето на промени кои нема да им се допаднат на корисниците, сепак на крајот нивниот потег доведе...

Автомобили1 ден

Tesla отпушта повеќе од 10 отсто од својата работна сила

Tesla отпушта илјадници вработени. Со цел да ги намали трошоците и да ја зголеми продуктивноста, Tesla отпушта илјадници работници. Според...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за понеделник (22 април)

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

Автомобили2 дена

„Toyota“ спрема нешто големо во автомобилизмот, еве за што станува збор..

Кога „Toyota“ подготвува нешто, секогаш е големо и го привлекува вниманието на целиот свет. Сега побара помош од две кинески...

Кичево2 дена

Кичевчани дел од најпознатата „ATM Chiptuning Performance“ тјунинг куќа, најдоброто решение за вашиот автомобил, сега достапно и кај нас!..

Веќе нешто повеќе од една година ултра популарниот „ATM Chiptuning Performance“, инаку светски позната тјунинг куќа која е синоним за...

НАЈЧИТАНИ