Следете не

Автомобили

Германски магазин: Решението за големиот проблем со електричните автомобили не е ни блиску

Објавено пред

на

Рециклирањето на батериите за електричните автомобили е клучно за создавање возила поприфатливи за животната средина, но она што изгледа како очигледна патека се забавува поради проблеми како што се недостаток на суровини и координација, пишува германскиот автомобилски магазин Automobilwoche.

За жал, решението не е блиску, велат експертите кои го обвинуваат недостатокот на стандарди, поради што рециклирањето е премногу комплицирано.

Тие, исто така, велат дека сè уште нема доволно фрлени електрични автомобили за да се обезбедат потребните батерии за повеќекратна употреба.

Берлинскиот Öko-Institut ја проценува количината на батерии во оптек во електричните автомобили на околу 100.000 тони годишно.

За 10 години таа бројка ќе изнесува еден милион тони.

Тие батерии можат да обезбедат до 80 проценти од нивниот оригинален капацитет кога се рециклираат, а моменталниот фокус на индустријата е на намалување на трошоците и зголемување на приносите од рециклирање.

Во споредба со овие цели, плановите за рециклирање на големите производители на автомобили звучат многу скромно.

Volkswagen веќе две години тестира процеси во фабриката во Салцгитер и сака таму да постигне годишен капацитет за рециклирање од 1.500 тони.

А Mercedes-Benz, заедно со фабриката за рециклирање батерии Примобиус, моментално гради фабрика во Купенхајм во Баден-Виртемберг со капацитет од 2.500 тони. Неодамна беше поставен камен-темелникот.

Бидејќи батериите кои моментално се инсталирани во електричните автомобили ќе бидат во употреба уште некое време, производителите не очекуваат голем број на враќање на батериите до крајот на деценијата.

Покрај тоа, тие батерии прво ќе добијат втор животен век како стационарни единици за складирање енергија.

Сè додека батериите од возилата не го достигнат крајот на својот корисен век, батериите од тест возилата и прототиповите ќе се рециклираат.

Компаниите за рециклирање надвор од автомобилската индустрија, исто така, полека го зголемуваат својот капацитет.

Има и други пречки што треба да се надминат.

„Батериите се сè друго освен дизајнирани за рециклирање во овој момент“, рече физичарот од Каи, Питер Бирке за списанието.

Тој спроведува истражување за рециклирање на батерии на Универзитетот во Штутгарт и на Институтот за производство инженерство и автоматизација Фраунхофер.

Недостатокот на стандардизација, исто така, го спречува масовното расклопување, бидејќи дизајнот на ќелиите на батериите варира од производител до производител.

Голем предизвик за иднината е да се автоматизира таков процес.

Мерцедес сака да започне со него оваа година, барем што се однесува до расклопувањето.

Автомобили

Tesla работи на развој на роботакси

Објавено пред

на

Tesla претставува роботакси на 8 август, објави Илон Маск на X часа откако Ројтерс објави дека производителот на автомобили се откажува од плановите за производство на евтино EV.

Ројтерс, исто така, објави дека директивата на Маск била да „влезе целосно“ во робот-таксито. Tesla со години ветуваше подостапно EV со цени кои се очекува да започнат од 25.000 долари, а Маск уште во јануари изјави дека е оптимист дека моделот ќе пристигне во втората половина на 2025 година. Како одговор на извештајот, шефот на Tesla твитна дека „Ројтерс (повторно) лаже“.

Ќе видиме како ќе изгледа роботаксито

Тој не појасни кој дел од извештајот е лажен, но со оглед на тоа дека потврдил дека Tesla воведува роботакси, тој најверојатно мислел на тврдењето на новинската организација дека компанијата го повлекла приклучокот за подостапен EV модел. Во моментов најевтиното возило на Tesla е Model 3, но неговите цени почнуваат од 39.000 долари. Ќе биде интересно да се види како компанијата го натера роботаксито да работи со својот систем само за камера – пред неколку години ги исфрли радарите и другите сензори, кои компаниите за роботакси како Waymo ги користат многу, заедно со нивните технологии за помош на возачот.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Автомобили

Volvo бележи раст од 66 отсто на годишно ниво во продажбата на е-автомобили

Објавено пред

на

Продажбата на автомобили на Volvo се зголеми за 25 отсто во март во однос на претходната година на 78.970 примероци, поставувајќи рекорд за глобална продажба за еден месец, соопшти шведската групација.

Volvo Cars, во мнозинска сопственост на кинеската Geely Holding, објави во соопштението дека продажбата на целосно електрични автомобили пораснала за 43 отсто и учествувала со 23 отсто од вкупната глобална продажба во месецот, пренесува Reuters.

Акциите на компанијата пораснаа за четири отсто во почетокот на тргувањето на Стокхолмската берза.

Вкупната продажба во Европа, најголемиот пазар на Volvo, се зголеми за 33 отсто, а продажбата на целосно електрични автомобили порасна за 66 отсто во споредба со пред една година.

Во САД вкупната продажба се зголемила за 50 отсто, додека продажбата на целосно електрични автомобили паднала за 66 отсто.

Извор: Biznis

Прочитај повеќе...

Автомобили

Пад на продажбата на автомобилите на Tesla, главен „виновник“ е конкуренцијата

Објавено пред

на

Компанијата, со седиште во Остин, испорача 386.810 возила од јануари до март, што е речиси девет отсто помалку од бројот на продадени автомобили во истиот квартал минатата година.

Продажбата на електрични автомобили на Tesla драстично падна во последниот квартал бидејќи конкуренцијата се зголеми ширум светот, што резултираше со пад на цените на акциите за 5,5 отсто.

Компанијата, со седиште во Остин, испорача 386.810 возила од јануари до март, што е речиси девет отсто помалку од бројот на продадени автомобили во истиот квартал минатата година. Продажбата исто така беше пониска од очекувањата дури и на најнеповолните аналитичари од Волстрит, пренесува АП.

Компанијата го обвини падот делумно на воведувањето на ажурирана верзија на седанот Model 3 во нејзината фабрика во Калифорнија, затворањето на фабриката поради пренасочување на бродот во Црвеното Море и подметнат пожар во една од нејзините погони во Берлин.

Драстично намалени цени

Во писмото до инвеститорите на почетокот на годината, компанијата предвидува „значително помал“ раст на продажбата оваа година. Во писмото се вели дека компанијата е во средината на два големи бранови на раст, едниот од глобалното проширување на Model 3 и Y, а другиот доаѓа од Model 2, ново помало и поевтино возило.

Минатата година, Tesla драматично ги намали цените во САД – до 20.000 долари за некои модели. Кратењата ги притиснаа профитните маржи на компанијата, што ги исплаши инвеститорите, пренесува Бета.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Без категорија33 минути

Судиска анализа на првата македонска фудбалска лига, има низа нерегуларности

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 26. коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот ФК Силекс – ФК Гостивар одигран на 06.04.2024 година, анализирани се ситуациите од 4, 20...

Технологија3 часа

Мајкрософт поправи рекорден број безбедносни проблеми

Мајкрософт официјално испорача рекорден број безбедносни ажурирања за своите производи, а компанијата ги окарактеризира овие ажурирања како критични. Според компанијата,...

Хороскоп16 часа

Хороскоп за петок (12 април)

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

Магазин1 ден

Зошто се чека толку долго за преклопливи уреди на Apple?

Apple се справува со нов предизвик во развојот на преклопливи екрани без набори за iPad. Apple работи на преклопливи уреди....

Автомобили1 ден

Tesla работи на развој на роботакси

Tesla претставува роботакси на 8 август, објави Илон Маск на X часа откако Ројтерс објави дека производителот на автомобили се...

Магазин1 ден

Алатките за уредување слики на Google Photos AI стануваат бесплатни за сите корисници

Алатките за уредување слики со AI на Google Photos се прошируваат на корисници кои не се претплати, што ги прави...

Магазин1 ден

Дали Apple навистина е подобар во приватноста? Експертите велат не!

Група истражувачи од Одделот за компјутерски науки на Универзитетот Алто во Финска ги објавија резултатите од студијата според која е...

Магазин1 ден

Корисниците на iPhone тврдат дека најновото ажурирање на Apple iOS ги прави уредите неупотребливи, сепак постои решение

Корисниците на iPhone тврдат дека најновото ажурирање на Apple iOS ги прави уредите неупотребливи. Сепак, постои решение за овој проблем....

Магазин1 ден

Серијата телефони Samsung Galaxy S20 ја добива својата петта година на ажурирања

Samsung неодамна ја продолжи поддршката за Galaxy S20, Galaxy S20+ и Galaxy S20 Ultra, обезбедувајќи дополнителна година ажурирања за овие...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за четврток (11 април)

ОВЕН Повеќето денови ќе бидете многу емотивни и склони кон промени во расположението. Исклучително е важно да се држите до...

НАЈЧИТАНИ