Следете не

Спорт

Првиот човек на Македонскиот фудбал: „Искрената и мотивирана работа се клучни за најголемите успеси“

Објавено пред

на

Претсетаделот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини на денешното Редовно Генерално Собрание на федерацијата изрази задоволство од работата во изминатата година, потенцирајќи дека искрената и мотивирана работа се клучни за најголемите успеси, а тоа е правецот и за во иднина.

Првиот човек на македонскиот фудбал нагласи дека не може постојано да се живее на стара слава или од пласманот на Европското првенство, вели дека федерацијата мора секојдневно да напредува.

– Да не беа сурови некои животни судбини, после сите остварени резултати во 2021 година, ова Собрание можеше да биде одржано во празнична атмосфера.

Горд сум на постигнатите резултати на Фудбалската федерација на Македонија. Благодарност до сите, тоа е плод на нашата заедничка работа.

Без желба да ги повторувам и набројувам успешните моменти од минатата година, сепак би сакал да ја искористам оваа прилика да им честитам на фудбалерите и селекторот на македонската А репрезентација за пласманот во баражот за Светско првенство. Тоа е успех со кој може да се гордее секој фудбалер, тренер и административец во нашиот фудбал. Посакувам успех против Италија на 24. март. Бидете храбри и  предизвикајте го Европскиот првак. За сѐ друго ја имате нашата поддршка.

Би сакал да им посакам успех и среќа на македонската репрезентација до 21 година и на селекторот Канатларовски во продолжение од квалификациите за Европското првенство. Имаме добра прилика да се бориме за висок пласман и се надевам дека ќе успееме да ја искористиме.

Се разбира, целите кои ги поставивме и во натпреварувањата во кои учествуваат помладите национални селекции ја имаат целата поддршка од федерацијата во намерата да ги остварат.

Знаете дека директно сум запознаен со состојбата во сите фудбалски центри во нашата држава. Како и десега, ќе продолжам да бидам оперативец на терен, бидејќи сметам дека тоа е од исклучителна важност за подобар фудбал. Но, свесен сум дека тоа не можам да го направам сам, туку само со помош и поддршка од соработниците, но и луѓето од фудбалската база која мора да биде темел на сѐ.

Тоа треба да биде заедничка цел за сите во големото фудбалско семејство. И за тие кој извршуваме најодговорни функции, но и за волонтерите и ентузијастите во клубовите

Имаме план и програма и одиме чекор по чекор. Наша цел е да продолжиме да вложуваме во инфраструктурата, но и да ја поттикнеме локалната самоуправа да се вклучат во помагање на клубовите, да бидат партнери.

Генералната стратегијата „Обединети од фудбалот“ мора да биде клучен документ кој треба да одговори во кој правец се движиме и како да се поставиме пред предизвиците кој ни доаѓаат. Не можеме вечно да живееме на стара слава и на пласманот на Европското првенство. Од ден на ден мораме да се стремиме кон подигнување на квалитетот на работа на федерацијата на сите нивоа и во сите сегменти.

Работиме на многу проекти, на поконкурентна Прва лига, на единствена Втора лига, а во иднина и на пониските категории и женскиот фудбал.

Сакаме да помогнеме во делот на комерцијалните активности, како и во финансирањето на лигите, а се разбира дека помош им е потребна и на клубовите. Веќе реализиравме многу работи, пред сѐ во однос на инфраструктурата на стадионите, а се надевам дека оваа и 2023 година ќе направиме многу повеќе за македонскиот фудбал.

Фудбалската федерација на Македонија стои зад бројни натпреварувања за сениори, младинци, деца, за жени и футсал играчи. Низ стотина натпревари секој викенд се обидуваме да го одржиме фудбалот како најмасовен спорт во земјата. Ние секогаш ќе бидеме сервис на клубовите и целосна поддршка кога се во прашање фудбалските работи.

Нѐ радува тоа што имаме потенцијал за нови големи работи за нашиот фудбал. Верувам дека програмата за работа и финснсискиот план е квалитетно осмислен и ќе ја следи федерацијата во однос на целите и тоа што треба и што може да се направи.

Ќе ја искористам оваа прилика да се заблагодарам на претседателот на УЕФА, Александар Чеферин за одличната соработка. Помошта од УЕФА и ФИФА се многу значајни за нас и едноставно мораме да го искористиме времето кога малите федерации како нашата добиваат големо внимание и поддршка од највисоките светски фудбалски институции.

Од срце се заблагодарувам на сите Вас, членови на Собранието на Фудбалската федерација на Македонија и на членовите на Управниот одбор.

Се разбира, изразувам голема почит за работата на сите Општински фудбалски Сојузи, клубовите, тренерите, фудбалерите, судиите и фудбалските работници за допринесот во успесите на македонскиот фудбал.

На крајот повторно ќе кажам, оваа федерација потврди дека со искрена и мотивирана работа ги постигнавме најдобри резултати во историјата на македонскиот фудбал.

Тоа е нашиот правец и за иднината.

Спорт

Младата репрезентација на Македонија со собир пред квалификациските меча против Ерменија и Украина

Објавено пред

на

Младата репрезентација на Македонија до 21 година, денеска во хотел Парк го имаше официјалниот собир во пресрет на предвидените натпревари од квалификацискиот циклус за пласман на ЕП што ќе се одржи во Романија и Грузија 2023.

Нашите млади фудбалери заедно со селекторот и неговиот стручен тим денеска официјално го означија почетокот на подготовките за двата последни квалификациски меча против селекциите на Ерменија и Украина.

На 2. јуни, на тренинг центарот „Петар Милошески” гостува селекцијата на Ерменија. Три дена подоцна, во последното коло од квалификациската група Х, ќе одиграме меч против Украина во Истанбул, Турција.

Репрезентацијата на Македонија по двата последни квалификациски натпревари, на 10 и 12. јуни ќе одигра две контролни средби против селекцијата на Босна и Херцеговина во Скопје.

Прочитај повеќе...

Спорт

Од денес по симболични цени пуштени во продажба картите за фудбалскиот меч Бугарија – Македонија

Објавено пред

на

Поддржувачите на македонската А репрезентација кои сакаат ја бодрат нашата селекција на натпреварот Бугарија – Македонија во Разград на 2. јуни од Лига на нации, од денес (26. мај 2022), можат да купат билети за мечот на стадионот „Хувефарма“ преку официјалниот партнер на ФФМ за продажба на билети, MKTikets.

Цената на билет за натпреварот е 600 денари (вклучено ДДВ и достава).

На следниот линк ТУКА може да купите билети за натпреварот Бугарија – Македонија:

Продажбата ќе трае до понеделник (30. мај 2022). Своите билети за натпреварот, купувачите ќе ги добијат во вторник (31. мај 2022), преку карго достава на адресата која ја имаат наведено при електронското купување на билетите.

Едно лице ќе може да купи најмногу четири билети со пополнување на бараните податоци за идентификација (име и презиме, датум на раѓање, број на пасош, контакт телефон).

Сите билети кои Фудбалската федерација на Македонија има можност да ги понуди за продажба на македонските навивачи се во секторот на стадионот определен за гостинските навивачи.

Ги повикуваме сите љубители на фудбалот и поддржувачи на македонската репрезентација со фер и коректно навивање да им помогнат на „Рисовите“ да дојдат до вредни бодови на отворањето на новото издание од Лига на нации, додаваат од ФФМ во интегралниот текст за медиуми.

Прочитај повеќе...

Спорт

Шанса ќе добијат сите. Треба да продолжиме да бидеме конкурентни во Европа

Објавено пред

на

Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски на прес-конференција зборуваше за подготовките и натпреварите на најдобрата селекција од новото издание на Лига на нации.

На првиот собир на нашата репрезентација денеска, пристигнаа дел од фудбалерите, а ќе се комплетира во текот на наредните денови.

Благоја Милевски – селектор на македонската А репрезентација:

– Поради повреда на стопалото, капитенот Стефан Ристовски нема да биде во можност да се стави на располагање за јунските натпревари. Аријан Адеми и Адис Јаховиќ се ослободени за подготовките и натпреварите поради напорната сезона и честите повреди, додека Ердал Ракип поради свои приватни причини, исто така нема да биде дел од тимот за овој собир. Тихомир Костадинов е во процес на рехабилитација од повредата на коленото.

– Ние сме во група со квалитетни противници. Квалитетот е израмнет, а јас не го запоставувам ниту Гибралтар, иако многумина го сматаат за аутсајдер. Нашата цел е освојување на првото место во септември кога завршува циклусот. Не чекаат шест тешки натпревари, а не само еден или четири.

– Императив во оваа селекција е секој да го даде најдоброто од себе. Фудбалерите да покажат дека имаат потенцијал, да го дадеме максимумот и на крајот да видиме што ќе ни донесе тоа. Ниту јас, ниту стручниот штаб не живее во минатото. Зад нас ги оставаме Италија и Португалија и ќе се обидеме најдобро што можеме да се носиме со новите предизвици.

– Шанса за настап и за потврда на својот потенцијал ќе добијат сите, ќе правиме ротации, а ќе бидеме задоволни ако го видиме квалитетот и потенцијалот на фудбалерите покажувајќи ни дека можеме да сметаме на нив во иднина, затоа што за нас целта останува ЕП 2024.

Базата ја имаме, ја направивме во 2015/16, сега го освежуваме тимот со млади фудбалери од репрезентацијата до 21 година. Покажавме дека можеме да бидеме конкурентни во Европа, но треба да продолжиме во таа насока.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево1 минута

(ФОТО) Најавената нестабилна влажна маса со пороен дожд и град не го одмина кичевскиот регион

Како што најавивме пред неколку часа ТУКА од влијание на влажна и на нестабилна воздушна маса, времето ќе биде особено...

Кичево3 часа

Вчера кај кичевското с. Подвис возило Југо излетало од коловозот, констатирани се тешки телесни повреди врз учесник

На 27.05.2022 во 07.15 часот било пријавено дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, во близина на с.Подвис, патничко возило „југо корал“,...

Временска прогноза3 часа

Викенд прогноза: Локално невреме па одново спарно и тешко

За време на овој викенд, под влијание на влажна и на нестабилна воздушна маса, времето ќе биде особено нестабилно на...

На денешен ден8 часа

28 мај – На денешен ден

1522.- Турците го зазеле утврдениот град Книн и го прогласиле за седиште на санџакот Лика. 1660.- Во Оснабрик е роден...

Хороскоп17 часа

Редовен Хороскоп за сабота (28 мај)

ОВЕН Држете се до добро познато општество и средина во која добро се сложувате, бидејќи луѓето ќе ве прифатат онакви...

Спорт1 ден

Младата репрезентација на Македонија со собир пред квалификациските меча против Ерменија и Украина

Младата репрезентација на Македонија до 21 година, денеска во хотел Парк го имаше официјалниот собир во пресрет на предвидените натпревари...

Кичево1 ден

Денес во кичевската касарна „Чеде Филиповски-Даме“ беше одбележан 21-ви мај – „Денот на единицата“

Денес во касарната „Чеде Филиповски – Даме“ во Кичево со воена свеченост припадниците од 4. пешадиски баталјон (4.пб), од 1...

Магазин1 ден

Samsung ја покажа моќта на новиот сензор од 200 MP

Пред само неколку дена споменавме дека Моторола ќе вгради нов сензор Samsung од 200 MP во својот претстоен предводник, истиот...

Магазин1 ден

Инстаграм не им функционираше на многумина, проблемите сега се решени

Ако синоќа имавте проблеми со пристапот до Инстаграм – не сте единствените. Извештаите низ Интернет (Downdetector, Reddit) укажуваат на тоа...

Македонија1 ден

Предмалку регистриран земјотрес во Македонија

Предмалку во Македонија беше регистриран земјотрес кој според ЕМСЦ бил со јачина според сервисите околу 3.6 според Рихтеровата скала. Истиот...

НАЈЧИТАНИ