Следете не

Спорт

Ѓоковиќ пристигна во Мадрид, каде одвои драгоцено време за своите фанови, а подоцна и да тренира пред полни трибини

Објавено пред

на

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ пристигна во Мадрид, а неговата појава предизвика сериозен хаос.

Голем број навивачи го чекаа Новак во главниот град на Шпанија, каде од 1 до 8 мај ќе се одржи турнир од мастерс категорија. Интересно е да се види како Ѓоковиќ го обожаваат на местото каде до неодамна го исвиркуваа, кога и да имаа можност.

Ѓоковиќ одвои доста време да им даде автограми на насобраните фанови во тенискиот комплекс во Мадрид, а потоа тренингот го одработи пред преполните трибини.

Србинот трипати го освои турнирот на мадридска земја, последен пат во 2019 година кога во финалето го победи Стефанос Циципас (6:3, 6:4).

Титулата ја брани Александар Зверев, кој е во лоша форма пред почетокот на турнирот. Се очекува рекордер на турнирот да биде Рафаел Надал, кој пред своите навивачи триумфираше пет пати.

/Курир (спорт)

Спорт

ФФМ: По десет илјади евра за секој фудбалски клуб од Првата женска лига, како финансиска помош и поттик за клубовите за идниот подем на женскиот фудбал

Објавено пред

на

Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука секој клуб од Првата женска лига да добие финансиска помош во висина од 10.000 илјади Евра во денарска противвредност како поддршка од „Куќа на фудбалот“ за административни потреби (закуп и оддржување на терени, тренери, подготовки и слично) на сите 11 клубови од 1 ЖМФЛ. Средствата се обезбедени од солидарниот фонд на УЕФА од женската Лига на шампиони за 2021/22.

Во насока на спроведувањето на стратегијата за развој на женскиот фудбал „Повеќе жени, повеќе голови“ на овој начин, нашата федерација со помош од УЕФА дава дополнителна поддршка и поттик за женските клубови од Првата лига да продолжат со напредокот преку оваа помош, пред сѐ во логистичка смисла. Клубовите се темел за подобри резлутати и со поголема ангажираност и сериозност во работата ќе придонесат за напредок во иднина.

Начинот на трошење на средствата кои ги добијат клубовите ќе бидат предмет на преглед и проверка од независни ревизорски куќи.

– „Со континуираната помош и во финансиска и во техничка смисла (опрема, фудбалски топки, трошоци за патување…итн.), ФФМ потврдува дека на женскиот фудбал веќе одамна не се гледа како на ентузијастички придонесувач, туку и како на дел од нашиот фудбал кој развива конкретни цели и задачи. Преку напорите на ФФМ ние сакаме да ги поттикнеме клубовите пред сѐ, да бидат двигатели на идниот подем на женскиот фудбал во Македонија. Голема е помошта од УЕФА во таа смисла и важно е да покажеме дека се третира на вистинско ниво продолжувајќи во таа насока“, изјави генералниот сектретар на ФФМ, Филип Поповски.

Прочитај повеќе...

Спорт

Женската фудбалска репрезентација на Македонија до 19 години домаќин на УЕФА квалификацискиот турнир во Скопје, младинките во Кичево започнаа припреми..

Објавено пред

на

Младата женска репрезентација на Македонија до 19 години во периодот од 4 до 10 април ќе биде домаќин на Уефа квалификациски турнир од втората рунда во Лига Б.

Во рамките на групата Б1, младата селекција на Македонија ќе одигра три квалификациски натпревари против соодветните селекции на Израел, Грузија и Гибралтар.

Избраничките на селекторот Астрит Мерко, натпреварите ќе ги одиграат на тренинг центарот „Петар Милошевски”.

Во првото коло играме со Грузија на 4. април во 13. часот. Три дена подоцна на програмата е второто коло, во кое се соочуваме со селекцијата на Гибралтар, во 13. часот. На 10. април, во исто време, во последното коло силите ќе ги одмериме со Израел.

Младата репрезентација на Македонија денеска во Кичево официјално ги започна подготовките за претстојните квалификациски натпревари.

Селекторот на женската репрезентација на Македонија до 19 години се одлучи да ги повика следните фудбалерки:

Голмани: Берна Кабакчи (Елдениа, Холандија), Кристина Павлоска (Шкендија);

Одбрана: Едина Сулејмани (Ас Јунајтед), Сара Ефтинџиоска (Деспина), Миа Головска (Скопје), Дајана Ристоска (Каменица), Матеа Блажеска (Скопје), Ефимија Цунева (Тиверија);

Среден ред: Кристина Мојсоска (Ас Јунајтед), Радица Велкова (Тиверија), Ера Стеблевa (Ас Јунајтед), Сара Мена (Ас Јунајтед), Михаела Настовска (Ас Јунајтед);

Напад: Симона Мајеер (Кул), Еда Далипи (Ас Јунајтед), Лора Сулејмани (Гпсо 92, Франција), Билјана Панеска (Тиверија), Веса Села (Ас Јунајтед), Јехона Велиу (Грасхопер, Швајцарија);

Прочитај повеќе...

Спорт

(ВИДЕО) Избраниците на Канатларовски со недосуден чист пенал минимално беа поразени од Словачка на „Анталија Куп 2023“

Објавено пред

на

Репрезентацијата на Македонија до 21 година беше незаслужено поразена од соодветната селекција на Словачка во мечот што го одлучуваше победникот на меѓународниот контролен турнир “Анталија Куп 2023”.

Избраниците на селекторот Драги Канатларовски може да жалат за минималниот пораз од 1:0, со оглед на подобрата наша игра во текот на сите 90. минути и неколкуте одлични можности за постигнување погодок. Покрај доминацијата на теренот и одличната игра, нашите млади фудбалери беа и оштетени, не беа досудени два чисти пенали во наша полза.

Единствениот погодок на денешната средба беше дело на Веселовски во 66. минута од средбата.

Во првиот дел, судијата не досуди чист прекршок над Димитар Тодоровски во казнениот простор на противникот при резултат 0:0.

Во вториот дел, Христијан Малески се најде во добра можност, но беше недозволено повлечен со рака од противничкиот играч. Уште една ситуација во која не беше досуден чист пенал над Македонија.

Младата репрезентација на Македонија на овој натпревар пропушти и неколку извонредни можности за постогнување гол преку Калкан, Крстевски, Ангелов.

Македонија: Димитриевски, Деспотовски, Фетаи, Стојчевски, Фета, Николов, Рамадани, Тодоровски, Калкан, Илиевски;

Селектор: Драги Канатларовски

/makfudbal

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп12 минути

Хороскоп за недела (2 април)

ОВЕН  Ако можете, искористете ја можноста да патувате или да присуствувате на оние деловни настани што ќе ви помогнат да...

Скопје9 часа

Потврдено од МВР. Имало господ! Пронајдени се двете исчезнати дечиња на подрачјето кај Бит Пазар

Полицијата ги пронајде двете исчезнати малолетнички на подрачјето на Бит Пазар. Имено денеска (01.04.2023) во 13.30 часот на ул.„Џон Кенеди“,...

Македонија11 часа

(ФОТО+ВИДЕО) Новата безбедносна кампања „Стави појас“ на РСБСП и МВР денес реализирана во Битола

Денеска (01.04.2023) во Битола, Министерството за внатрешни работи и Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот реализираа активности од кампањата „Стави...

Македонија12 часа

(ФОТО) И кај скопјанец на Табановце најдени монети, ги зел од србин по карго

На 31.03.2023 во 14.30 часот на ГП Табановце, при влез во државата, полициски службеници од Регионален центар за гранични работи...

Македонија13 часа

(ФОТО) На ГП Табановце пронајдена поголема сума непријавени пари кај турски државјанин

На 31.03.2023 на Граничен премин Табановце од страна на полициски службеници од Полициска станица Табановце е извршен преглед на патничко...

Здравје и убавина13 часа

Следните пролетни намирници ќе ви помогнат за вишокот зимски килограми

Преку зимскиот период голем број на луѓе ја зголемуваат својата тежина, односно ставаат плус неколку зимски килограми на своето тело....

Македонија16 часа

Инфо до сите кои патуваат преку „Стража“ до тетовски „Групчин“, во вторник ќе има посебен сообраќаен режим – известуваат од СВР Тетово

Секторот за внатрешни работи Тетово ги известува граѓаните дека во вторник, на 4 април 2023 година, од 11:45 часот до...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (април 2023)

ОВЕН Овновите се многу посветени на парите во текот на април. Сè што може да ви донесе добра заработка, наоѓате...

Хроника1 ден

Ненадејно почина Д-р Горан Ѓошев од академијата на млади фудбалери од ФФМ

Лоша вест го потресе македонскиот фудбал. Фудбалската федерација на Македонија објави дека почина медицинското лице задолжено за фудбалерите во Академијата...

Временска прогноза1 ден

Со зимата не сме завршиле, вонредно метео на Попоски, ова се деталите..

За време на овој викенд во Македонија ќе се задржат пролетните температури и истите речиси насекаде ќе надминуваат 15 степени,...

НАЈЧИТАНИ