Следете не

Магазин

Google инвестира една милијарда евра во Финска

Објавено пред

на

По големата инвестиција на Microsoft во Франција, Google се одлучи за Финска.

Google инвестира 1 милијарда евра за да го прошири кампусот на центарот за податоци во Финска за да го поттикне растот на бизнисот со вештачка интелигенција во Европа. Во последниве години, многу центри за податоци се лоцирани во нордиските земји поради даночните олеснувања и достапноста на обновлива енергија.

Финска ја зголеми стапката на обновлива енергија во последните неколку години, а Google одлучи да инвестира во оваа земја. Имено, аналитичарите сметаат дека потрошувачката на енергија во центрите за податоци значително ќе се зголеми поради користењето на вештачката интелигенција, што Google го наведе како една од причините за својата инвестициска одлука.

Гигантот најави уште една инвестиција во Европа. Засега е познато дека Google сака да изгради нови центри за податоци во Холандија и Белгија.

Извор: pcpress

Магазин

Toshiba подготвува хард дискови со капацитет од над 30 ТБ

Објавено пред

на

Toshiba ги предизвикува Seagate и Western Digital тврдејќи дека има хард дискови во своите лаборатории кои имаат капацитет од повеќе од 30 TB благодарение на примената на технологии за складирање од следната генерација.

Компанијата ќе ги примени и HAMR и MAMR технологиите за да го зголеми капацитетот на дисковите до над 30 TB Компанијата моментално работи на хард дискови со heat-assisted magnetic recording (HAMR) и microwave-assisted magnetic recording (MAMR), за што вели ќе ги задоволи растечките потреби центрите за податоци и давателите на cloud услуги кога тие ќе станат достапни наскоро.

Toshiba наведува дека веќе демонстрирала хард дискови со капацитет од 32 TB со HAMR и 31 TB со MAMR технологија. Дискот од 32 ТБ користи 10 дискови со капацитет од 3,2 ТБ по послужавник, за кои компанијата вели дека ќе биде подготвен за земање примероци следната година. Тоа веројатно значи дека ќе се појави на пазарот на претпријатија во 2026 година, а се надеваме подоцна и на потрошувачите. Уредот од 31 TB користи 11 послужавници, што е прв пат еден погон да има повеќе од 10 плочи. Toshiba вели дека и двата погони користат магнетно снимање (SMR) и подобрена обработка на сигналот за да ги постигнат овие капацитети.

Од она што можеме да го кажеме, деловните погони на Toshiba во обем во облак моментално достигнуваат капацитет од 22 TB со серијата MG10F, која користи конвенционална структура од 10 дискови со конвенционално магнетно снимање (CMR) и е херметички затворена со хелиум за да се зголеми густината. Сепак, се чини дека сите производители на дискови се согласуваат дека CMR повеќе не е одржлива технологија за дополнително зголемување на густината на површината; затоа, имаме трка да ги донесеме дисковите HAMR на пазарот. Оваа технологија е во развој повеќе од една деценија, а Seagate се чини дека ја има предноста во моментов, бидејќи испраќа дискови до некои од своите клиенти. Минатата година, Seagate објави дека конечно испорачал доволно HAMR дискови од 32 TB за да оствари профит за прв пат.

Сè уште чекаме да видиме дали овие дискови со плус 30 TB некогаш ќе стигнат до потрошувачите, бидејќи почетните дискови се наменети за давателите на облак услуги чии потреби за складирање само ќе растат со текот на времето. Seagate и Western Digital се во трка да бидат првата компанија што ќе им испорача на потрошувачите погон од 30 TB, а Seagate објави дека ќе започне да го зголемува производството на HAMR дискови од 30 TB во јануари. WD веќе продава SMR дискови со капацитет од 28 TB, а според Anandtech, се очекува да почне да зборува за своите HAMR дискови, кои би можеле да имаат капацитет од околу 36 TB.

Извор: extremetech

Прочитај повеќе...

Магазин

Apple Intelligence носи нови функции на iPhone, интеграција ChatGPT и повеќе

Објавено пред

на

На WWDC 2024, Apple го претстави Apple Intelligence, што носи подобрувања во Siri и интеграција со ChatGPT. Новите алатки за вештачка интелигенција во iOS 18, iPadOS 18 и macOS Sequoia ја подобруваат продуктивноста, овозможувајќи поприродни гласовни команди, напредни функции на камера, е-пошта и функции за фотографии

Apple Intelligence, долгоочекуваниот подлабок напад на Apple во вештачката интелигенција, дебитираше на светската конференција за програмери (WWDC) на компанијата во понеделникот. Оваа технологија ќе биде интегрирана во iOS 18, iPadOS 18 и MacOS Sequoia, а технологијата ChatGPT од OpenAI ќе биде уште подлабоко поврзана со овие платформи.

Apple со години користи вештачка интелигенција во своите производи, но широката популарност на ChatGPT стави поголем акцент на генеративната вештачка интелигенција – модели обучени на големи количини на податоци кои можат да создаваат содржина како одговор на прашања. Додека ривалите како Samsung, Google и Microsoft веќе ја вградија оваа технологија во нивните водечки производи, сите беа желни да видат како Apple ќе донесе генеративна вештачка интелигенција на своите производи. На WWDC 2024, конечно добивме одговор.

Apple Intelligence и новиот Siri

Разбирањето на личниот контекст при одговарање и извршување на задачите е голем дел од пристапот на компанијата со Apple Intelligence. Apple ја користи оваа тактика за да ги разликува своите напори за вештачка интелигенција од оние што претходно ги најавуваа конкурентите. На пример, компанијата објасни како Apple Intelligence може да разбере повеќе фактори како сообраќајот, вашиот распоред и вашите контакти за да ви помогне да сфатите дали можете да стигнете до некој настан на време.

Apple исто така започна дел од презентацијата посветен на вештачката интелигенција со акцент на приватноста. Тие објаснија колку од нивните модели со вештачка интелигенција работат на уредот, кој генерално се смета за поприватен бидејќи информациите не мора да патуваат преку Интернет. Кога задачата бара поголеми модели, Apple ќе користи систем наречен Private Cloud Compute. Кога е потребно, задачите за кои е потребна поголема компјутерска моќ ќе се извршуваат на сервери специјално создадени од Apple и работат на Apple Silicon. Apple Intelligence ќе одлучи дали задачата може да се обработи на уредот.

Подобрувања на Siri

Siri е голем дел од иницијативата за вештачка интелигенција на Apple. Гласовниот асистент станува поприроден, релевантен и персонализиран со ова ажурирање. Ќе можете да зборувате на природен јазик, а Siri треба да ве разбере дури и ако нешто не е добро кажано. Бидејќи го разбира контекстот, можете да поставувате дополнителни прашања, а Siri ќе знае што мислите. Виртуелниот асистент на Apple ќе поддржува и внесување текст.

Siri ќе ви помогне да го користите вашиот iPhone со тоа што ќе може да одговара на прашања за одредени функции на телефонот. Во текот на следната година, се очекуваат повеќе ажурирања на Siri. Се стекнува со способност за преземање активности врз основа на она што е на екранот на вашиот телефон, што звучи слично на надградената верзија на Gemini што Google ја објави минатиот месец. Еден пример може да вклучува додавање нечија адреса на неговата контакт-картичка откако ќе ја примите преку текстуална порака.

Siri ќе може да презема активности во апликациите, како што е споделување фотографии во ваше име и да може да го користи вашиот личен контекст за да ви помогне да ги завршите задачите. Ако го прашате кога ќе слета летот на вашата сакана, на пример, ќе ги спореди информациите за летот што можеби ви биле испратени преку текстуална порака или е-пошта. Siri ќе може да вклучи и други информации, како што се претстојните резервации за ручек, па можете да ја прашате колку време ќе биде потребно за да стигнете од аеродром до ресторан без да се префрлате помеѓу апликациите.

Неколку од новите функции во Apple Intelligence се фокусирани на продуктивноста, слично на алатките што ги видовме од Google и Microsoft во текот на изминатата година. Apple Intelligence може на пр. ви помага да препишувате е-пошта во различни стилови и може да ги потенцирате и сумирате приоритетните известувања. Има и алатка за лекторирање што проверува работи како граматика и избор на зборови.

Овие т.н Writing Tools ќе бидат достапни во iOS 18, iPadOS 18 и MacOS Sequoia преку апликации како Notes, Mail, Pages и апликации од трети страни.

Генерирање слики и продуктивност

Како и Microsoft и Google, Apple исто така сака да користи вештачка интелигенција за уредување на вашата е-пошта. Новата функција наречена Priority Messages ќе ги прикаже најитните е-пошта, како авионски билети, и ќе можете да гледате резимеа на е-пошта без да ја отворите пораката.

Што се однесува до известувањата, приоритетните предупредувања ќе се појавуваат на врвот, а ќе има и известувања кои ви помагаат брзо да добиете синопсис на важни известувања на прв поглед.

Како што се очекуваше, исто така ќе можете да креирате емотикони во лет со нова алатка наречена Genmoji. Ова ви овозможува да креирате приспособени емотикони врз основа на внесување текст, вклучувајќи ја и можноста да креирате Genmoji на пријателите или семејството врз основа на нивните фотографии.

Apple исто така воведува генератор на слики наречен Image Playground. Можете да изберете теми, додатоци, места и слично, и тие елементи ќе бидат додадени на вашето игралиште. Ако имате нешто конкретно на ум, можете да внесете идеја за да го додадете на вашето игралиште.

Постојат три стила за генерирање слики: скица, илустрација и анимација. Бидејќи го разбира вашиот контекст, ќе дава и предлози. Image Playground е достапно како апликација, но ќе биде интегрирано и во апликации како Messages. Сите слики се креирани на уредот.

Апликацијата Notes добива нова алатка наречена Image Wand, која ви овозможува да заокружите груба скица во белешка и да го отворите Image Playground за да создадете пореална слика. Исто така, ќе можете да снимате, препишувате и сумирате аудио во апликацијата Белешки.

Apple Intelligence исто така може да преземе активности во ваше име. Ќе можете да побарате од него да ви прикажува датотеки од минатата недела, да пушти подкаст што некој пријател или близок ви го испратил пред некој ден и многу повеќе.

Интеграција со ChatGPT

Апликацијата „Photos “ добива и подобрена функционалност за пребарување што ви овозможува да пронајдете специфични слики користејќи природен јазик врз основа на општи описи, како што е „Маја на скејтборд во кошула со принт со боја“. Google објави слична функција за Google Photos минатиот месец. Има и нова алатка за чистење на позадината на сликата, која звучи слично на функциите Magic Editor и Generative Edit од Google и Samsung.

Една од поуникатните карактеристики е можноста за создавање приказни во апликацијата Фотографии со внесување опис. На пример, можете да креирате филм со меморија заснован на „сè што јадевме во Јапонија“ или „минатото лето во нашата градина“ за да одговараат на фотографиите што одговараат на тие описи.

Apple исто така соработува со OpenAI за да го интегрира ChatGPT во iOS 18, iPadOS 18 и MacOS Sequoia. Ако користите Siri, на пример, виртуелниот асистент на Apple ќе може да ја искористи стручноста на ChatGPT кога треба да одговори на одредено прашање. На пример, ако сакате да знаете кои растенија би изгледале убаво на вашиот двор, можете да фотографирате и Siri може да користи ChatGPT за да го даде одговорот.

Важно е да се напомене дека Apple ќе ве праша дали сакате да користите ChatGPT пред да ја користите услугата за да добиете одговор.

Најавата на Apple следи по слични потези на Samsung, Google, Microsoft и OpenAI. Во јануари, Самсунг објави колекција на нови функции за вештачка интелигенција наречена Galaxy AI за своите телефони Galaxy. Galaxy AI, кој дебитираше во серијата Galaxy S24, вклучува алатки кои можат да преведуваат телефонски повици во реално време, да ги бришат и менуваат објектите на фотографиите и да гледаат видео клипови во бавно движење.

На почетокот на 2024 година, Google го објави Circle to Search, функција за телефони со Android што ви овозможува да започнете пребарување на Google со едноставно заокружување или цртање на ставка прикажана на екранот. На својата I/O конференција минатиот месец, Google покажа како неговиот Gemini Assistant ќе може да разбере повеќе за апликациите што се користат. Microsoft, исто така, претходно воведе слични алатки за продуктивност со вештачка интелигенција за да го собере контекстот од е-поштата, известува CNet.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за вторник (11 јуни)

Објавено пред

на

ОВЕН
Овенот има многу хобија и слободно време, но некој близок има нешто против сето тоа! Размислете како би реагирале доколку сте во таква ситуација и постапувајте соодветно. Ќе има извинување од пријател или колега што требаше да дојде одамна, бидете паметни и прифатете го, вашиот живот ќе биде многу полесен после тоа.

БИК
Кратко патување од духовни причини лежи пред Биковите, бидејќи некои искуства ве заинтригираат подолго време. Не двоумете се, но одете без размислување, тоа ќе ви се исплати. Вашата комуникација е добра, затоа обидете се да ја зацврстите вашата врска со вашиот партнер, особено ако во последно време малку сте заборавиле на нив.

БЛИЗНАЦИ
Малку ви недостигаат пари, драги Близнаци, затоа е најдобро да постигнете некаков договор за неутрализирање на трошоците. Задолжувањето е погрешна одлука затоа што долговите веднаш ќе се натрупаат. Погледнете малку во вашите трансакции, трошите многу повеќе од вашите можности, ако продолжите вака многу брзо би можеле да се најдете во поголеми проблеми што би било одлично да се избегнат.

РАК
Ова е ден кога Раковите не треба да се расправаат, ѕвездите не се толку склони кон вас што можете да ја поправите работата, токму спротивното. Покорисно е да потрошите време за развој на идеи што ви паѓаат на ум во последно време, а не само една од нив е всушност многу применлива и корисна, развијте ги.

ЛАВ
Мала парична криза ќе им се појави на Лавовите во текот на денот, но наскоро успешно ќе ја решите. Сепак, ова нека биде предупредување за деновите што доаѓаат, не треба да ги следите сите каприци или желби, освен ако не е дел од долгорочен внимателен план. Во овој период од годината најдобро е да ја чувате кобрата во вашиот паричник некое време.

ДЕВИЦА
Девица, може да акумулирате лоши мисли за колегите од работа, особено ако постојано вртите грб и барате повеќе работа. Ова може да се претвори во лоша навика, која ќе вклучува прекувремено и постојан замор. Затоа, смирете ја топката денес, отфрлете ја самата идеја да останете подолго од некоја чудесна причина.

ВАГА
Вагата сака да биде во центарот на вниманието, што само по себе не е лошо, но ако се претвори во опсесија, дефинитивно сте на погрешен пат. Оставете го центарот на вниманието денес на некој друг, и анализирајте што и како треба да направиш, тоа е многу подобар избор што ќе ви донесе големи придобивки на долги патеки.

ШКОРПИЈА
Шкорпии, сонувате за далечни работи, вашата интуиција е зајакната, па направете ги и сите креативни работи што ги туркавте под тепих последните денови, бидејќи инспирацијата пристигна. Не пробувајте ниту нешто практично, бидејќи едноставно не е денот за тоа, потпрете се на стол или фотелја и оставете ја вашата фантазија да дивее, сè што замислувате ќе ви успее.…

СТРЕЛЕЦ
Немири и нетрпеливост Стрелците понекогаш се добри затоа што ве туркаат напред, но денес ваквото однесување ќе биде погрешно разбрано од околината и ќе создаде непотребни тензии. Заклучете се во соба ако треба, одете горе-долу или трчате добро, што било за да ги извадите тие чувства од вас, бидејќи ако тие вкоренат во вас, навистина ќе имате проблем.

ЈАРЕЦ
Јарецот јасно ги гледа намерите и чувствата на другите луѓе, што може да ви помогне да ги научите скриените аспекти на одредени ситуации. Подеднакво, може да очекувате да ги пронајдете повеќето работи што сте ги изгубиле во последниве години. Користете го овој редок ден внимателно, не трошете го залудно, ваквите согледувања не се добиваат често.

ВОДОЛИЈА
Водолијата размислува позитивно, вие сте полни со оптимизам и желба за успех. Таквиот став ќе ја привлече околината и ќе ги зголеми вашите шанси за напредок во бизнисот. Искористете ги сите можности што се појавуваат и претворете ги во конструктивни работни места кои ќе донесат пари, навистина би било крајно време да ги примените некои ваши идеи во пракса.

РИБИ
Риби, не мешајте се во разговори и дискусии, само седнете и слушајте, така што најлесно ќе ја разберете суштината на нештата. Запомнете, подобро е да се чувствувате смирено и добро отколку да убедите некого во вашите ставови по неколкучасовен напор и кавга, па затоа за промена, ставете во улога на набудувач што всушност ви одговара многу.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили5 часа

После колку километри треба да се менуваат амортизерите?

Многу возачи буквално никогаш не размислуваат да ги заменат амортизерите. Едноставно, ако нема сериозни проблеми, амортизерите се сметаат за вечни....

Магазин6 часа

Toshiba подготвува хард дискови со капацитет од над 30 ТБ

Toshiba ги предизвикува Seagate и Western Digital тврдејќи дека има хард дискови во своите лаборатории кои имаат капацитет од повеќе...

Магазин6 часа

Apple Intelligence носи нови функции на iPhone, интеграција ChatGPT и повеќе

На WWDC 2024, Apple го претстави Apple Intelligence, што носи подобрувања во Siri и интеграција со ChatGPT. Новите алатки за...

Временска прогноза6 часа

Сепак во петок пад на температурите за околу 10 степени, топлото време попушта

По максимумот на овој топол бран кој во најтоплите предели од Македонија ќе донесе температури и до околу 40, 41...

Спорт20 часа

Македонија со два крајно сомнителни пенали загуби од Чешка на гостински терен, последниот беше досуден во 97-та минута од натпреварот

Македонската А репрезентација со два сомнително досудени пенали загуби од домашната Чешка со 2:1 на контролниот натпревар во Храдец Кралове....

Хороскоп21 час

Хороскоп за вторник (11 јуни)

ОВЕН Овенот има многу хобија и слободно време, но некој близок има нешто против сето тоа! Размислете како би реагирале...

Македонија1 ден

Важно известување од Мин.за здравство за претстојните денови

Од Институтот за Јавно здравје и метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи се добиени информации дека на 11.06.2024 (вторник) и...

Спорт1 ден

Ова се стартните 11 на Македонската репрезентација против Чешка

За мечот против Чешка, ова се стартните 11 за Македонската репрезентација

Временска прогноза1 ден

Утре и во среда пеколно жешко, ова се најновите метео вести за Македонија и регионот

Својот максимум овој многу топол бран во Македонија кој е со потекло од северните предели на Африка ќе го достигне...

Кичево1 ден

Започнува Европското првенство, „ART Caffe“ – Кичево ве кани на „фудбалска треска“ со видео бим за фудбалските утакмици, апетисани за секого и одличен амбиент!

„ART Caffe“, на ул. „Борис Кидрич“ бр.1, објект кој е ваш верен пријател повеќе од 10 години, каде најубавото кафе...

НАЈЧИТАНИ