Следете не

Технологија

Google тврди дека нивниот Chrome пребарувач сега со новата функција е најбрз

Објавено пред

на

Google постојано работи на оптимизирање на перформансите на Google Chrome, а почнувајќи од верзијата 85, прелистувачот доаѓа со нова функција наречена оклузија.

Конкретно, треба да ја намали употребата на ресурси и да ја направи апликацијата да работи побрзо во целина.

Во објавата која зборува за воведувањето на оклузијата, Google ни дава подетален преглед на неговите придобивки во Google Chrome, објаснувајќи дека прелистувачот сега може да се вчита 25 проценти побрзо од претходните верзии.

„Преку експерименти откривме дека речиси 20% од прозорците на Chrome се целосно покриени со други прозорци, односно оклудирани. Ако овие оклузивни прозорци се третираат како јазичиња во заднина, нашата хипотеза беше дека ќе видиме значителни придобивки од перформансите. Пред околу три години, почнавме да работиме на проект за следење на статусот на оклузија на секој прозорец на Chrome во реално време и намалување на приоритетот на јазичињата во оклудираните прозорци. Проектот го нарековме Native Window Occlusion, бидејќи моравме да ја знаеме локацијата на прозорците кои не се изворни на Chrome на екранот на корисникот“, објаснува Google.

Благодарение на воведувањето на оклузија, Google Chrome не само што се вчитува побрзо, туку и ја намалува употребата на GPU меморија за околу 3,1 отсто. Непотребно е да се каже дека инвестицијата на Google во Google Chrome доаѓа во вистинско време.

Мајкрософт прави големи чекори со Microsoft Edge и сите иновации што доаѓаат со него, така што подобрувањето на перформансите на Google Chrome треба да им даде на корисниците уште една причина да се задржат на овој прелистувач уште малку.

Извор: Softpedia

Магазин

Игрите на Netflix се целосно промашени, помалку од 1% од претплатниците ги играат

Објавено пред

на

Индустријата за видео игри е повредна од музичката и филмската индустрија заедно, и веќе е општо познато, па не е чудно што стриминг гигантот Netflix со сите сили се обидува да стане дел од многу профитабилен сегмент на забавата. Сепак, како што е соопштено од XDADevelopers, претплатниците на оваа платформа сè уште се заинтересирани за малку различни содржини.

Желба за индустријата за видео игри

Во ноември минатата година, Netflix сакаше да стане дел од индустријата за видео игри, па на публиката и претстави пет наслови во кои претплатниците можеа да уживаат – Stranger Things: 1984, Stranger Things 3: The Game, Shooting Hoops, Card Blast и Teeter (Up ). Во следните месеци почнаа да се појавуваат се повеќе видео игри, а Netflix задоволно ги триеше рацете во бавната игра за привлекување на се повеќе гејмери ​​на својата стриминг платформа.

Целата идеја зад овој потег е Netflix да претстави премиум наслови наменети за мобилни уреди, но без никакви реклами или опции за купување во играта. Во моментов на платформата има 24 наслови, а покрај споменатите се:

Arcanium: Rise of Akhan
Asphalt Xtreme
Before Your Eyes
Bowling Ballers
Dominoes Café
Dungeon Dwarves
Dragon Up
Exploding Kittens
Hextech Mayhem: A League of Legends Story
Into the Breach
Into the Dead 2: Unleashed
Knittens
Krispee Street
Mahjong Solitaire
Moonlighter
Poinpy
Relic Hunters: Rebels
Shatter Remastered
This is a True Story
Townsmen – A Kingdom Rebuilt
Wonderputt Forever

Но, дали корисниците ги сакаат тие масивни видео игри и дали се претплатат на Netflix поради таа причина?

Одговорот го претпоставувате сами, а тој носи големо и јасно „не“. Во моментов, помалку од една проценка од сите оние кои ја користат оваа платформа играат видео игри на неа, па дури и така, Netflix планира дополнително да ја прошири својата библиотека со наслови и да понуди уште 26 нови видео игри до крајот на годината вкупно од 50 во понуда.

Netflix се обидува да ги надомести своите тековни загуби на претплатници со нови („casual“) ентузијасти за игри. Со вакви видео игри, тешко дека оние кои сакаат да играат на својот мобилен телефон ќе платат Netflix чисто заради видео игрите, ако како платформа за стриминг која исто така го нуди тоа, можеби Netflix би можел да се издвои од понудата во иднината.

Прочитај повеќе...

Магазин

Како да го стартувате Internet Explorer во Windows 11

Објавено пред

на

Microsoft не предвиде употреба на Internet Explorer во Windows 11, спречувајќи некој да го користи овој прелистувач. Сепак, еден корисник на Twitter покажа како е можно да се стартува Internet Explorer на Windows 11.

Дали Internet Explorer исчезна засекогаш?

Internet Explorer никогаш не бил наменет да работи во Windows 11 околина. Microsoft го оневозможи Internet Explorer во Windows 11, што го прави првата верзија на Windows без Internet Explorer во повеќе од 20 години. Сега, ако се обидете да го стартувате Internet Explorer во Windows 11, Windows едноставно автоматски се пренасочува кон Microsoft Edge.

Сепак, еден корисник на Twitter откри начин како да го стартува Internet Explorer на Windows 11. Иако Internet Explorer беше застарен во јуни, тој сè уште е достапен благодарение на заборавените делови од оперативниот систем кои сè уште постојат некаде.

Поради некоја причина сè уште е можно да се стартува Internet Explorer на овој начин, заобиколувајќи ги командите што се пренасочуваат директно на Edge. Прелистувачот работи неочекувано добро. Сепак, можни се одредени некомпатибилности и безбедносни проблеми кои постојат кога користите Internet Explorer во неподдржана состојба.

Извор: The Verge

Прочитај повеќе...

Магазин

Amazon го купува iRobot, производител на роботската правосмукалка Roomba

Објавено пред

на

Amazon склучи договор за преземање на компанијата iRobot, производител на најпознатата роботска правосмукалка – Roomba. Вредноста на аквизициите е 1,7 милијарди долари, а според договорот како извршен директор на компанијата ќе остане Колин Англ. Засега не е објавено кога точно ќе се случи тоа, бидејќи зделката прво треба да ја потврдат акционерите на iRobot, а кога тоа ќе се случи, свое мислење за аквизицијата ќе треба да дадат и регулаторите.

Во објавувањето на договорот, Amazon не кажа какви се неговите планови со iRobot. Наведено е само дека iRobot повторно го измислил начинот на кој луѓето ги чистат своите домови и очекуваат повеќе такви иновативни производи.

iRobot е основан во 1990 година од истражувачи од MIT, и првично се фокусираше на развојот на воени роботи. Голем пресврт дојде во 2002 година, кога беше претставена првата правосмукалка Roomba, која до 2004 година беше продадена во милион примероци. Оттогаш, компанијата постојано ја проширува својата линија на роботски правосмукалки, а бизнисот цвета. Затоа повеќе не им требаше воениот дел од компанијата, па го продадоа во 2016 година.

Но, во последно време компанијата наиде на финансиски проблеми и во последниот квартал имаа загуби во приходите, а паричните резерви беа намалени. Конкуренцијата станува се посилна и побројна, а на промената на однесувањето на луѓето влијаела и руската инвазија на Украина, кои поради несигурност решиле да се откажат или да го одложат купувањето на работи кои не им се апсолутно неопходни. Затоа iRobot очекува дека под покровителство на Amazon ќе ја врати профитабилноста.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија7 часа

СВР Охрид со активности на г.п. Ќафасан – „На пат секогаш тргнувај одморен“

Под мотото „На пат секогаш тргнувај одморен“, Одделението за превенција при СВР Охрид и РСБСП ја спроведуваат превентивната кампања „Безбедно лето...

Временска прогноза8 часа

Поизразено невреме проследено со интензивен пороен дожд – ова се најновите метео информации

За време на овој викенд бидете КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ и тоа поради очекуваната нестабилност на повеќе места низ Македонија. Истата ќе...

Македонија8 часа

Центар за управување со кризи: Нема активни пожари во моментов

Центарот за управување со кризи (ЦУК) во информацијата за состојба со пожарите во изминатото деноноќие наведува дека е изгаснат пожарот...

Македонија8 часа

Ноќниот радар „коси“, вчера во зајакната акциска санкционирани 261 возач кои ја пречекориле дозволената брзина на возење

Во текот на изминатата вечер (12.08.2022) во периодот од 18.00 до 00.00 часот Министерството за внатрешни работи со посебно опремен...

Свет8 часа

Нова тура „Starlink“, по успешното лансирање на „Falcon 9“ од Space X

Американската компанија „Space X“ успешно ја лансираше ракетата Фалкон 9 со нова рунда микросателити Старлинк, се наведува во соопштението на...

На денешен ден15 часа

13 август – На денешен ден

1521.- Шпанскиот освојувач Хернан Кортес го зазеде и го уништи, по тримесечна опсада, градот Тенохтитлан на Ацтеките (Мексико Сити). 1624.-...

Lifestyle20 часа

(ВИДЕО) Теа Таировиќ се оправда и распали со нашата „Македонско девојче“ – нема поубаво од Македонче!

Теа Таировиќ распали со знамето и нашата безременска „Македонско девојче“ p.s. По социјалните мрежи коментираат Теа простено тие за песната...

Хороскоп22 часа

Викенд Хороскоп -(сабота 13 август)-

ОВЕН  Личноста со која сте блиски сигурно ќе ви даде добар совет. Слушајте внимателно дури и ако ви се чини...

Македонија24 часа

Заврши испитувањето на брисот земен од кичевчанецот по сомнежот дека имал „Мајмунски сипаници“

По завршувањето на испитувањето на брисот земен од пациентот од Кичево по индикација утврдена од специјалист инфектолог резултатот е негативен....

Кичево1 ден

(ВИДЕО) Суспектниот кичевчанец на мајмунски сипаници денес бил тестиран, неговите резултати ќе се објават во текот на вечерта

Кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници кој неодамна се вратил од Австрија, конечно е тестиран и е во изолација, потврдија од...

НАЈЧИТАНИ