Следете не

Здравје и убавина

Храна која може да му прави проблеми на вашиот желудник

Објавено пред

на

Во некои случаи, ефектот на храната е токму спротивното, така што одредена храна може да предизвика здравствени проблеми. Консумирањето ваква храна во големи количини може да го оптерети стомакот, кој игра важна улога во варењето на храната, пишуваат од Eat This, Not That.

Многу преработена храна е полна со нездрави состојки кои можат да предизвикаат иритација, да ги влошат постојните или да предизвикаат нови проблеми со стомакот. Покрај тоа, одредена храна не мора да им користи на сите. Someе им биде корисно на некои, а не на други.

Поради некои здравствени проблеми поврзани со желудникот, како што се гастроезофагеален рефлуксен синдром (ГЕРБ) или синдром на нервозно дебело црево (ИБС), одредена здрава храна содржи соединенија или хранливи материи кои можат да го иритираат желудникот, предизвикувајќи иритација, воспаление и непријатност.

Негата на цревата е најважна кога станува збор за целокупното здравје. Ако бидете сигурни дека дигестивниот систем функционира, ќе го натерате вашето тело соодветно да ја процесира храната и да ви ги даде потребните хранливи материи и енергија.

За да немате проблеми со стомакот, обидете се да избегнете одредена храна.

Рафинирани јаглехидрати
Едноставни јаглехидрати во рафинирани житни култури и високо обработена храна како чипс, бел леб и газиран сок може да предизвикаат надуеност, гасови и грчеви. Она што можеби не го чувствувате е воспаление на цревата како резултат на лош избор на храна.

„Микробите во цревата сакаат слатка храна, така што тие напредуваат и можат да ги надминат добрите микроби. Кога преовладуваат добри микроби, тие не можат да ви помогнат и ова доведува до воспаление на цревата. Покрај воспаление, тие можат да предизвикаат вознемирено расположение “, вели психијатар од Харвард и обучен готвач, д-р Ума Наидо.

Супа, шунка и друга храна со висок процент на натриум
Просечна чинија супа содржи повеќе од 700 милиграми натриум, додека сендвичот со шунка содржи повеќе од 1.117 милиграми.

„Познато е дека храната богата со сол ја оштетува слузницата на желудникот, зголемувајќи го ризикот од чиреви, па дури и рак на желудник“, вели докторот и научник Вилијам В. Ли.

Јогурт со малку маснотии
Една чаша може да содржи повеќе од шест лажички или повеќе од 24 грама шеќер. Толку од здрава закуска, тоа е повеќе како бонбони. Премногу шеќер може да предизвика проблеми како надуеност, запек, синдром на нервозно дебело црево и дијареја.

„Докажано е дека диетата богата со шеќер може да ја намали микробната разновидност во цревата по само една недела. Се покажа дека загубата на микробна разновидност во цревните микробиотици е поврзана со повеќето човечки болести кои ги погодуваат западните земји. Овие болести вклучуваат воспалително заболување на дебелото црево, дебелина, рак и аутизам, според извештајот „Влијанието на цревните бактерии врз здравјето на луѓето и болестите“ во „Интернационалниот весник за молекуларни науки“, вели д-р inanинан Бана, вонреден професор по нутриционизам на универзитетот на Хаваи.

Зачинета храна
Зачинетата храна може да биде добра за некои луѓе, но може да предизвика и многу непријатна дијареја.

Иако една студија спроведена во БМJ забележа дека луѓето кои јаделе зачинета храна имале 14% намален ризик од смрт речиси секој ден во неделата во споредба со оние кои ретко јаделе чили пиперки.

Друга студија од „Неврогастроентерологија и подвижност“ сугерира дека колку почесто јадете зачинета храна, особено ако сте млади и женски, толку почести се непријатните гастроинтестинални симптоми.

Храната што содржи капсаицин, состојка што дава сила на чили, може да ја иритира слузницата на желудникот, предизвикувајќи гадење, повраќање, болки во стомакот и дијареја.

Пржена храна, сок од портокал, кафе и алкохол
Списокот на храна што може да го иритира стомакот и може да го влоши гастритисот е долг и разновиден, според гастроентерологот д-р Мадан Кумар.

„Кофеинот во кафето ја иритира гастричната слузница, но дури и здравиот избор како агруми, сок од портокал и сок од домати може да ја иритира гастричната слузница“, додаде д-р Кумару.

Друга храна на долгиот список на потенцијални надразнувачи вклучува пржена храна, млечни производи, газирани пијалоци, мрсна храна, чоколадо и алкохол. Сè што е пржено, како помфрит и пилешко, може да предизвика металоиди и киселински рефлукс.

Јаглехидрати FODMAP
Овие јаглехидрати можат да предизвикаат болки во гасови и надуеност кај луѓето кои се чувствителни на нив, особено кај оние кои страдаат од синдром на нервозно дебело црево.

FODMAP е кратенка од ферментирани олигосахариди, дисахариди, моносахариди и полиоли, кои се шеќери со краток ланец кои слабо се апсорбираат од тенкото црево, според Jонс Хопкинс.

„Многу цели зрна, овошје и зеленчук ги содржат овие соединенија, така што диетата со малку FODMAP може да биде прилично ограничувачка“, вели д-р Julули Милер onesонс, професор по нутриционизам, додавајќи:

„Некои од најчестите соединенија на ФОДМАП се фруктозата, која се наоѓа во овошјето, зеленчукот и дополнителните шеќери како што се кристален шеќер и пченкарен сируп, лактоза, која се наоѓа во млекото и другите млечни производи, се фруктани во многу житни култури, вклучувајќи пченица и јачмен, галактаните се широко распространети

Вештачки засладувачи
Вештачки засладувачи како сукралоза и аспартам кои се наоѓаат во “диетална” храна како газирани пијалоци и слатки без шеќер може да предизвикаат нерамнотежа во микробиомот на цревата.

„Потрошувачката на вештачки засладувачи има негативно влијание врз микробиолошката активност на цревата, што може да предизвика широк спектар на здравствени проблеми“, вели д-р Ариел Кушмаро.

Енергетски пијалоци
Енергетските пијалоци содржат кофеин и други стимуланси, како и витамин Б3 растворлив во вода познат како ниацин.

Се покажа дека високата содржина на кофеин и / или ниацин во овие пијалоци, заедно со други симптоми, предизвикува стомачни тегоби и гадење. Иако ризикот од токсичност на ниацин е мал, тоа може да се случи, вели нутриционистката од Филаделфија, Бет Огест, додавајќи:

„Бидејќи е можно прекумерно внесување, прво проверете ја етикетата за да видите колкав е процентот на препорачаната дневна доза на овие енергетски пијалоци.

Знаци на токсичност на ниацин вклучуваат вртоглавица, низок крвен притисок, замор, главоболка, вознемиреност во стомакот, гадење, заматен вид и воспаление на црниот дроб.

Зрна шеќер
„Неорганските зрна што се користат во зрна шеќер, а особено во овес или овес, содржат хербициди како глифосат, што може да ги оштети цревата“, вели д-р Ползин.

Нерамнотежата во цревните бактерии може да доведе до гастроинтестинални проблеми и болести како што се дијабетес тип 2, дебелина, рак и депресија.

Здравје и убавина

Оваа храна која е богата со бета-ситостерол може да ја намали анксиозноста кај луѓето

Објавено пред

на

Анксиозните нарушувања се меѓу најчестите нарушувања кај човекот во поновото време, кои заболуваат околу 18 проценти од населението секоја година. Иако можат да се лекуваат, помалку од 37 проценти од оние кои го имаат не добиваат соодветен третман.

Некои луѓе се противат на земање лекови, меѓу длабоко вкоренетите стигми на менталното здравје и стравот од несакани ефекти, има многу причини зошто некој не се чувствува пријатно да зема антидепресив. Сепак, неодамнешното истражување покажа неколку ветувачки резултати.

Една нова студија објавена во списанието Cell Reports Medicine на Институтот за наука во Вајзман во NewYork откри дека билната супстанција може да има клучна улога во намалувањето на нивото на анксиозност.

Супстанцијата е позната како бета-ситостерол, која се наоѓа во разни растителни јадења, како што се авокадо, ф’стаци, бадеми, но и други ореви, масло од канола, па дури и во некои житни култури. Во серија експерименти во однесувањето, истражувачите откриле дека бета-ситостеролот може да произведе смирувачки ефект кај глувците и сам и во комбинација со антидепресив.

Интересно, глувците на кои штотуку им е дадена билната супстанца не доживеале никакви несакани ефекти кои обично се поврзани со лекови против анксиозност, како што се зголемување на телесната тежина и замор. Сепак, ова не значи дека конзумирањето храна што е природно богата со бета-ситостерол автоматски ќе резултира во намалена анксиозност.

Наодите од оваа студија не индицираат дека само-додавањето на хербалната супстанција ќе им овозможи на луѓето со анксиозни нарушувања да се откажат од лекови.

Наместо тоа, бидејќи наодите од оваа студија врз животни се докажани во клиничките испитувања, можно е бета-ситостерол да им овозможи на луѓето да ја намалат дозата на лекови против анксиозност.

„Еден од главните проблеми со постојните лекови против анксиозност е што тие создаваат несакани ефекти, па ако бета-ситостеролот може да помогне во намалувањето на дозата на таквите лекови, тоа може потенцијално да ги намали несаканите ефекти“, рече д-р Никола Панајотис. Коавтор на студијата.

Ова исто така не значи дека можете да добиете доволно бета-ситостерол само со конзумирање на одредена храна. Д-р Панајотис додава дека треба да јадете авокадо дење и ноќе за да ја добиете вистинската доза, а веројатно е да имате проблеми со варењето отколку да ја ублажите анксиозноста.

ФОТО: Pixabay
Извор: vesti-online.com

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Европската комисија ја одобри вакцината на Фајзер за 12-годишни деца

Објавено пред

на

Франција ќе започне со вакцинирање на 12-годишници со вакцината Фејзер на 15 јуни, а Германија и Полска на 7 јуни.

Европската комисија одобри употреба на вакцини Фајзер / Бионтек против коронавирус кај адолесценти на возраст од 12 години, со што се отвори патот за помасовно вакцинирање во ЕУ по слични одобренија во САД и Канада, пренесува Танјуг.

Сепак, одлуката да се започне со вакцинирање на адолесцентите во богатите земји, додека многу делови на светот чекаат вакцини за постари и поранливи лица, предизвика загриженост во Светската здравствена организација, која ги повика богатите земји да донираат вакцини наместо да користат ги на овој начин.

Франција ќе започне со вакцинирање на 12-годишни деца со вакцината Фајзер на 15 јуни, Германија планира да ги вакцинира адолесцентите на возраст од 12 до 16 години од 7 јуни, како и Полска, која ќе ги вакцинира адолесцентите на возраст од 12 до 15 години од истиот датум.

Литванија објави дека може да започне со вакцинирање на деца од 12-та година од јуни, додека Италија одобри проширување на употребата на вакцината Фајзер-БиоНТек за деца на возраст од 12 до 15 години на 31 мај.

Естонија може да започне со вакцинирање на тинејџери до есен, а Австрија сака да вакцинира повеќе од 340 000 деца на возраст од 12 до 15 години до крајот на август.

Унгарија започна да вакцинира тинејџери на возраст од 16 до 18 години во средината на мај, додека Сан Марино на 1 јуни започна да вакцинира деца од 12 до 15 години.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Бројот на пушачи во светот порасна на повеќе од милијарда

Објавено пред

на

Бројот на пушачи во светот се зголеми на 1,1 милијарда во 2019 година, од кои една третина од вкупниот број паѓа на Кина, според последната глобална анализа на податоците, пренесува Independent.

Според проектот Global Burden of Disease – GBD, кој го спроведе истражувањето, 7,7 милиони луѓе починале како резултат на пушење во истата година.

По споредувањето на податоците од 3.625 студии спроведени во 204 земји, тим експерти од GBD откриле дека 89 проценти од новите пушачи стануваат зависни од тутун дури и пред 25-тата година од животот.

Резултатите од нивното истражување беа објавени во стручните списанија The Lancet и The Lancet Public Health.

Со оглед на високата преваленца на пушење кај младите, научниците ги повикаа државите да се вклучат во борбата против уживањето во тутунските производи.

Водечката авторка на студијата, Емануела Гакиду од Универзитетот во Сиетл во Вашингтон, истакнува дека, „освен ако поединецот не стане редовен пушач на 25 години, многу е малку веројатно дека тој ќе стане и ќе остане пушач во животот. ”

„Оваа информација е важна затоа што претставува одлична можност да се дејствува на време и со тоа да се спречат младите да почнат да пушат, што позитивно ќе влијае на нивното здравје до крајот на животот.

Податоците на GBD покажуваат дека во 2019 година имало околу 155 милиони пушачи на возраст од 15 до 24 години и дека 65,5 проценти од сите корисници на тутун ја развиле оваа лоша навика пред да наполнат 20 години.

Но, и покрај големите бројки, податоците покажаа дека помеѓу 1990 и 2019 година, процентот на млади луѓе што пушат на глобално ниво, се намалил за повеќе од 30 проценти.

За да се намали бројот на пушачи во Велика Британија, научниците од Универзитетскиот колеџ во Лондон (UCL) сметаат дека владата треба да спречи сите луѓе на возраст под 21 година да купуваат цигари.

Според нивните пресметки, благодарение на таквиот потег, би пушеле 100.000 луѓе помалку, што е 30 проценти од сегашната вкупна количина.

Предлогот на УЦЛ е поддржан и од добротворната организација Action on Smoking and Health (ASH), чија извршна директорка Дебора Арот вели дека зголемувањето на возраста за купување цигари и производи од тутун на 21 година може да заштити повеќе од 100.000 луѓе од смртоносната зависност со која ќе се справи. Многумина се борат цел живот. ”

Но, засега се чини дека пандемијата во Велика Британија го влоши овој глобален проблем. Истражувањето спроведено од Минтел во април покажува дека во последната година, 10 проценти од „поранешните пушачи“ започнале повторно да пушат во Велика Британија.

Студијата исто така открила дека од почетокот на пандемијата на коронавирусите, скоро 40 проценти од пушачите во Велика Британија на возраст меѓу 18 и 34 години пушат повеќе отколку порано.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 39 минути

Арнаутовиќ се спаси, доби само 1 натпревар суспензија, неговата навреда не е карактеризирана на расна и етничка основа

Австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ денеска е суспендиран на еден натпревар откако го навреди нашиот македонски репрезентативец Езѓан Алиоски на меѓусебниот...

МакедонијаПред 1 час

Навивај за Македонија со најдобрите и квалитетни телевизиски понуди на ТоталТВ !

Навиваме за Македонија сите заедно! Со Тотал ТВ утре во 15:00 часот не го пропуштајте натпреварот за ова лето Македонија...

КичевоПред 2 часа

Кичевската улица „Скопска“ утре блокирана за сообраќај поради градежни работи

ЈП Комуналец – Кичево ги известува граѓаните со живеалишта на ул. „Скопска“ утре на ден 17.06.2021 (четврток) од 08:00 до...

КичевоПред 3 часа

Кичево денес прв град по новозаболени од Ковид-19, ова е билансот по градови

Министерството за здравство денеска информираше дека во изминатото деноноќие се потврдени 15 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 5...

МагазинПред 5 часа

„Протече“ новиот Windows 11: Како изгледа, како звучи и што ни носи?

Информациите за изгледот и новите карактеристики на Windows 11, познат и како „Sun Valley“, стигнаа до медиумите откако неколку слики...

СпортПред 6 часа

ФФМ известува дека мора негативен Ковид-19 тест за сите кои имаат билети за утрешниот натпревар со Украина

Фудбалската репрезентација на Македонија, утре од 15 часот на „Националната Арена“ во Букурешт го игра вториот натпревар на ЕП 2020...

СветПред 6 часа

Канцерогени хемикалии пронајдени во шминка производи во САД и Канада

Една нова студија открила високи нивоа на маркери за токсични PFAS супстанции во 52 проценти од 231 шминка производи тестирани...

Временска прогнозаПред 12 часа

Покачување на дневните температури, во попладневните периоди продолжува нестабилното време

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со умерена локална облачност. Попладне особено во планинските региони ќе има...

СпортПред 13 часа

Алиоски: Точно знаеме што да подобриме, најважно е да веруваме во себе и во тимот, одиме на победа!

Македонската А репрезентација на 17. јуни ја очекува вториот натпревар од Европското првенство. Украина е селекцијата на која ќе им...

На денешен денПред 13 часа

На денешен ден – 16 јуни

1671 година – Водачот на востанието Дон Козак и селанец, Степан Стењака Тимофејевиќ Разин, беше јавно погубен во Москва. Во...

НАЈЧИТАНИ