Следете не

Здравје и убавина

Кинезите имаат свој начин за откривање кој орган не работи како што треба во човековиот организам

Објавено пред

на

Меридијаните се канали, како крвните садови, низ кои поминува животната енергија и истовремено влијае на правилното функционирање на целото тело и размената на честички во него. Постојат 12 главни меридијани и секој припаѓа на одреден орган по кој е именуван и кој ги одредува неговите функции. Ова се меридијан на белите дробови, дебелото црево, желудникот, слезината, срцето, тенкото црево, мочниот меур, бубрезите, срцето, троен грејач, жолчното кесе и црниот дроб.

Според теоријата на јин / јанг, меридијаните се поделени во 6 парови – 6 јин и 6 јанг меридијани.

Јин меридијаните вклучуваат полни органи кои ги извршуваат функциите на собирање, складирање и преработка на храна и енергија во телото: белите дробови, слезината, срцето, бубрезите, срцето и црниот дроб.

Јанг меридијаните вклучуваат шупливи органи чија функција е размена, екскреција: дебело црево, желудник, тенкото црево, мочен меур, троен грејач и жолчен меур

Според правилата на кинеската медицина и законот за ритам, секој меридијан што одговара на одредени органи и телесни функции, во циклус од 24 часа работи „со полна моќ“ 2 часа, додека 12 часа подоцна, исто така, 2 часа – одмара или има најниско ниво на активност.

Лекар по кинеска медицина прво ќе го праша пациентот во кое време од денот се појавуваат симптоми на болест или нарушување во телото. Со тоа, тие ќе знаат во кој дел од телото е проблемот, односно енергијата циркулира со тешкотии или каде има премногу енергија, што исто така не е добро.

Не е лошо да го следите биолошкиот часовник и да запишете во кое време од денот се појавуваат проблемите, како што се замор, болка и слично. Исто така е добро да се забележи времето кога имате најмногу енергија и кога се будите во текот на ноќта – и тоа укажува на проблем со одреден дел од телото.

Максимално време на функцијата

Од 1 до 3 часа IVИВЕР: (детоксикација, мускули и очи) Од 3 до 5 часа бели дробови (кожа) од 5 до 7 часа лигавец (асимилација, елиминација, кожа) од 7 до 9 часа стомак (лимфа, храна и варење) од 9 до 11 часа СПЛЕН, ПАНКРЕАС (лимфа, храна и варење) Од 11 до 13 часа СРЦЕ (артерии, циркулација на крв) Од 13 до 15 часа МАЛО ЦРНО (варење, асимилација, артерии) Од 15 до 17 часа БЕШКА (коски, заби , елиминација, чистење) Од 17 до 19 часот Бубрези (коски, заби, уши, филтрирање, елиминација) Од 19 до 21 часот СРЦЕВЕН ПОКРИВ (констрикција на крвни садови) Од 21 до 23 часот ТРИПЛЕН ГРЕАЧ (терморегулација) Од 11 од 1 до 1 час ГИЛИ (варење, мускули, очи)

Минимална функција или време за одмор

Од 1 до 3 часа мало црево (варење, асимилација, артерии) од 3 до 5 часа меур (коски, заби, елиминација, чистење) од 5 до 7 часа бубрези (коски, заби, уши, филтрација, елиминација) од 7 до 9 часови СРЦЕВО ПОКРИВАЧ (стегање на крвните садови) Од 9 до 11 часа ТРИПЛЕН ГРЕАЧ (терморегулација) Од 11 до 13 часа BИЛО (варење, мускули, очи) Од 13 до 15 часа IVИВО (детоксикација, мускули, очи) од 15 до 17 часа Белите дробови (кожа) Од 17 до 19 часа ОБОЛКА (асимилација, елиминација, кожа) Од 19 до 21 час стомак (лимфа, храна, варење) од 21 до 23 часа слезина, панкреас (лимфа, храна, варење) од 23 до 1 час СРЦЕ (артерии, циркулација на крв)

Кога еден орган е на својот врв на енергија, оној од спротивната страна на биолошкиот часовник (12 часа разлика) е на најниско ниво на енергија.

На пример, помеѓу еден и три часа, црниот дроб го достигнува својот врв, а тенкото црево е на најниско ниво на енергија.

Затоа, ако јадеме доцна во ноќта, храната не се апсорбира добро во тенкото црево, затоа некои активности треба да се избегнуваат во време кога енергијата на органот вклучен во таа активност е најмала.

Доколку има болести на вишок енергија што го оптоваруваат предметниот орган, тие покажуваат најсилни симптоми во тоа време и добро е време да се искористат средства за намалување на вишокот енергија. Ако, напротив, органите покажуваат слабост во тоа максимално време, тие треба да се зајакнат.

Извор: српски курир

Здравје и убавина

Активности кои се препорачуваат за зачувување на младоста врз мозокот

Објавено пред

на

Добрата загатка поттикнува гама активност во мозокот, што е одлично за креативност и одржување на мозокот млад. Исто така, читањето е уште една голема активност за вежбање на мозокот. Според когнитивниот невронаучник д -р Каролин Лиф, мозокот е единствениот орган во телото кој се подобрува со возраста, но треба да се вежба.

Постојат активности што таа ги препорачува за зачувување на младоста на мозокот, на пример:

Читањето
Читањето воопшто е неверојатен начин за вежбање на умот и креативно размислување. Но, може да имате дополнителни придобивки ако обрнете внимание на тоа како читате.

„Мора да читате со ентузијазам, да консумирате и да уживате во зборовите. Наместо да читате неколку страници без ентузијазам пред спиење, бидејќи сте слушнале дека е добро за вас, дозволете му на вашиот ум да влезе во друг свет. Ова создава одличен проток на крв во мозокот и активира рамнотежа на фреквенции во мозокот што може да промовира здрава невропластичност “, објаснува д -р Лиф.

Решете сложени загатки со други
Добрата загатка поттикнува гама активност во мозокот, што е одлично за креативност и одржување на мозокот млад, вели д -р Лиф.
Сепак, не само загатките можат да ја стимулираат мозочната активност. Психијатарот и експерт за нарушувања на мозокот Даниел Амин рече дека тенисот на маса е најдобрата игра за мозокот.

Променете го начинот на кој слушате музика
Да, нешто едноставно како слушање музика може да го подобри мозокот. Д -р Лиф вели дека слушањето музика, дозволувајќи ви да ве „носи“, може да има регенеративно влијание врз целокупниот проток на енергија во мозокот.

Набљудувајте се себеси и вашето влијание врз другите
Ова ќе вклучува различни фреквенции на мозокот, особено алфа фреквенција, вели д -р Лиф. Ова може да ви помогне да ги идентификувате токсичните модели што ви се потребни за детоксикација, што навистина може да влијае на вашата возраст и здравјето на мозокот, пишува PureWow

/n1info.com

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Магнезиумот е многу важен за здравјето на кардиоваскуларниот систем

Објавено пред

на

Научниците посочуваат дека повеќето луѓе во денешно време имаат зголемен ризик од недостаток на магнезиум, како поради намалената содржина на магнезиум во храната и прекумерното консумирање рафинирана храна, така и поради употребата на лекови кои го поттикнуваат неговото излачување од телото.

Магнезиумот е многу важен за здравјето на кардиоваскуларниот систем, имајќи предвид дека со редовните тестови на крвта не може да се добие увид за фактичка состојба на магнезиумот во клетките.

За тој непрепознатлив дефицит на магнезиумот како можен главен двигател на кардиоваскуларните болести и неговата употреба во превенција и третман на кардиоваскуларните болести, пишуваат статиите објавени оваа година во списанието на Британското кардиоваскуларно здружение „Опен харт“.

Недостатокот на магнезиум, исто така, се поврзува со стрес и алкохолизам.

Препорачаната доза на магнезиум изнесува 375 милиграми на ден, а негови природни извори се оревестите плодови, мешунките, интегрални житарки, зелен лиснат зеленчук и природна минерална вода богата со магнезиум.

ФОТО: Sarah Chai / pexels.com
Denar Archive

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Овие намирници ќе ви помогнат за подобрување на нивото на холестерол

Објавено пред

на

Како што веќе знаеме храната има директно влијание врз многу аспекти на животот, вклучувајќи го и здравјето на срцето. Но, одредена храна може да го подобри нивото на холестерол и за возврат да го намали ризикот од срцеви заболувања.

Одржувањето на вашиот холестерол на нормално ниво со избирање на соодветна храна ќе ви помогне да живеете поздрав живот.

Овие намирници ќе ви помогнат за симнување на холестеролот:

Ореви
Тие содржат многу хранливи материи, вклучувајќи здрави масти, влакна и антиоксиданти. Во преглед на три големи студии, луѓето кои јаделе повеќе ореви имале помал ризик од кардиоваскуларни и коронарни срцеви заболувања.

Оревите се особено одлични за здравјето на срцето, бидејќи содржат многу важна омега-3 масна алфа-линоленска киселина, која е поврзана со намален ризик од кардиоваскуларни болести, како што се срцев или мозочен удар.

Авокадо
Ова зелено овошје содржи многу здрави мононезаситени масти и диетални влакна кои помагаат во намалување на нивото на холестерол.

Студија од 2020 година покажа дека луѓето со прекумерна тежина или дебелина и кои јаделе по едно авокадо на ден како дел од нивната целосна диета имале подобрен профил на холестерол во споредба со времето пред воведувањето на авокадото во исхраната.

Јачмен
Јачменот е зрно богато со бета-глукани. Тоа е вид на растворливи влакна кои помагаат во намалување на нивото на холестерол преку интеракција со масти и жолчни соли во дигестивниот тракт.

Преглед и мета-анализа на рандомизирани контролирани испитувања од 2016 година откри дека бета-глуканот од јачмен го намалува нивото на холестерол. Затоа, вклучувањето на јачменот во исхраната може да го намали ризикот од срцеви заболувања.

Темно чоколадо
Можеби изгледа контрадикторно, но додавањето на малку темно чоколадо и какао во вашата исхрана може да биде од корист за вашето срце. Истражувањата покажаа дека флавоноидите присутни во црното чоколадо и какаото можат да го намалат ризикот од срцеви заболувања.

Сепак, не е добро да се јаде премногу чоколадо, бидејќи често е богато со дополнителни шеќери, што може негативно да влијае на здравјето на срцето. Најдобро е да го ограничите дневниот внес на црно чоколадо на една помала порција и да изберете оној што содржи најмалку 70 проценти какао.

ФОТО: Trang Doan / pexels.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 35 минути

Попоски најавува невреме после есктремно топлиот бран кој ја зафати државата, ова се најновите детали

Екстремно топлото време ќе се задржи уште утре кога максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 34 до...

КичевоПред 57 минути

„ОО Црвен крст“ и „Службата за трансфузиона медицина“ од Кичево организираат „Крводарителска акција“ – Да бидеме хумани!

Почитувани, на ден 06.08.2021 година – петок, кичевската „Општинска организација на Црвен крст“ во соработка со „Службата за Трансфузиона Медицина“...

МакедонијаПред 2 часа

МВР казни 28 возачи кои немале атест на вградени фолии на стаклата од автомобилите

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во периодот од 26 јули до 1 август спровело засилена контрола за санкционирање возила...

ТехнологијаПред 3 часа

Гигантот „Амазон“ под закана за голема казна, поради како што велат – прекршување на законите за приватност од ЕУ

Амазон се соочува со рекордна казна од 746 милиони евра (околу 887 милиони долари) откако регулаторното тело за заштита на...

ХороскопПред 15 часа

Хороскоп за денес (4 август) среда

ОВЕН  Некои од вас денес повторно ќе бидат во контакт со личност од минатото. Ако таа личност е некој што...

Здравје и убавинаПред 19 часа

Активности кои се препорачуваат за зачувување на младоста врз мозокот

Добрата загатка поттикнува гама активност во мозокот, што е одлично за креативност и одржување на мозокот млад. Исто така, читањето...

КичевоПред 20 часа

Настап на Balter во Република 96250

Овaa сабота за прв пат во Република 96250 познатиот Rock & Roll бенд Balter. Бидете тука и уживајте во прекрасниот амбиент...

МузикаПред 21 час

Концерт во живо на најпопуларното музичко дуо – „Куку Леле“ на кичевскиот подиум во „La Casa“ ресторан & бар

Легендарните Роберт и Панки, најпопуларното музичко дуо познати како „Куку Леле“ кој децении ја забавува македонската публика, после подолго време доаѓаат во...

КичевоПред 24 часа

с. Србјани – кичевско: Вчера била опожарена нискостеблеста вегетација

Вчера на ден 02.08.2021 година околу 12 часот, во ОВР Кичево пријавен е пожар кај месноста ,,Бели воденици,“, атар на...

МакедонијаПред 1 ден

Големо поскапување на дизелот од ноќеска, ова се новите цени

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари за литар, Екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, а...

НАЈЧИТАНИ