Следете не

Свет

Индонезија: Забраната за секс надвор од брак не важи за туристите, велат властите

Објавено пред

на

Неодамна донесениот кривичен закон во Индонезија со кој се забранува секс надвор од бракот нема да важи за туристите, велат властите.

Новите одредби од законот наречени „забрана за секс на Бали“ предвидуваат затворска казна до 12 месеци за интимни односи надвор од бракот, додека соживот пред брак се заканува со затворска казна од шест месеци.

Гувернерот на Бали, туристички центар, вели дека властите нема да го проверуваат брачниот статус на туристите.

Одредбите треба да стапат во сила за три години, но се очекуваат приговори за различни делови од законот.

Законот беше донесен по притисокот на верските водачи во Индонезија, земја со мнозинско муслиманско население.

Иако забраната за секс надвор од бракот привлече многу поголемо внимание во странство, многумина во Индонезија се загрижени дека другите членови на новиот закон би можеле да бидат поштетни, што го прави кривично дело критикувањето на претседателот или потпретседателот, на пример.

Обединетите нации веруваат дека новиот акт ги крши човековите права во земјата, но индонезиските власти тврдат дека усвоениот закон ќе ги зајакне „индонезиските вредности“.

Бизнисмените се загрижени дека промените би можеле да го нарушат имиџот на Индонезија како дестинација за одмор и инвестиции, која сè уште се опоравува од пандемијата на коронавирус.

Повеќе од 16 милиони луѓе ја посетија Индонезија во 2019 година.

Иако беше најавено дека законот ќе важи подеднакво и за локалното население и за туристите, властите се обидуваат да го смират стравот на туристите од кривично гонење.

„Бали останува непроменет – пријатно и безбедно место за посета“, рече Вајан Костер, гувернер на Бали.

Посетителите нема да мора да ја докажуваат брачната состојба за време на нивниот престој, ниту пак локалните власти ќе вршат дополнителни проверки, додаде Костер.

Заменик-министерот за правда на Индонезија им вети на странците дека нема да бидат кривично гонети.

„Сакам да им нагласам на туристите дека за нив не важи овој член од законот.

„Ве молиме дојдете во Индонезија“, им рече на новинарите Едвард Омар Шариф Хариеј.

Надлежните посочуваат дека ќе бидат изречени казни и за невенчаните парови и за прељубниците доколку се пожали маж, жена, родител или дете.

Затоа надлежните уверуваат дека мали се шансите законот да се применува и за туристите.

/danas

Свет

NASA и Пентагон склучија партнерство за развој на напредна технологија и нуклеарен погон

Објавено пред

на

Американската вселенска агенција (НАСА) вчера објави дека склучила партнерство со Пентагон за развој на ракета на нуклеарен погон дизајнирана да испрати луѓе на Марс.

Шефот на вселенската агенција, Бил Нелсон (Бил), истакна дека е формирано партнерство со американската воена истражувачка агенција Дарпа за „развој и тестирање на напредна технологија за термички нуклеарен погон во 2027 година“.

„Со таа технологија, астронаутите ќе можат да патуваат во и надвор од вселената побрзо од кога било досега“, рече Нелсон, додавајќи дека е неопходно да се испратат мисии со екипаж на Марс.

Таквата ракета на нуклеарен погон би можела да биде три до четири пати поефикасна од ракетата со конвенционално гориво и би го намалила времето на патување до Марс.

Прочитај повеќе...

Свет

Правилата важат за сите, Британскиот премиер заработи казна, не ставил појас додека се возел во автомобил

Објавено пред

на

Сообраќајните прописи се сообраќајни прописи и тие треба да важат за сите, вклучително и за шефот на државата. Британскиот премиер Риши Сунак доби казна од полицијата во Ланкашир затоа што не го врзал појасот додека вози.

Како што пишува Ревија ХАК, Сунак бил фатен откако на Инстаграм објавил видео во кое им се обраќа на граѓаните од задното седиште во автомобил.

На неодамнешното видео објавено од Сунак, може да се види како се врти кон камерата додека зборува за владината политика. Сепак, јасно е дека тој не носел појас, поради што локалната полиција започна истрага.

Сунак се соочува со парична казна од 100 фунти, која може да се зголеми до 500 фунти доколку случајот оди на суд. Од кабинетот на премиерот соопштија дека тој ја прифаќа казната и ќе ја плати во најбрз можен рок.

/Revijahak

Прочитај повеќе...

Свет

Во Бразил температури до 54°C, гужви на плажите (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Рио де Жанеиро ги бележи најтоплите летни денови, па плажите во бразилската метропола се полни со луѓе.

Особено е „живо“ на плажата Ипанема, која се наоѓа во јужниот дел на градот.

Во Рио три дена по ред се забележани рекордни температури, а највисоките достигнаа 54 степени Целзиусови.

Летното сметање на времето во Бразил трае од декември до март, а зимското од јуни до септември.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт4 часа

Денвер поразен од Филаделфија, во спектакуларен меч на МВП центрите Ембид и Јокиќ

Кошаркарите на Денвер се поразени на гостувањето кај Филаделфија со 126:119 во спектакуларен меч кој го одбележа МВП дуелот меѓу...

На денешен ден4 часа

29 јануари – На денешен ден

1412.- Во Нови Брдо бил издаден „Законот за рудниците на деспотот Стефан“. Тој е важен документ за српската писменост и...

Хороскоп5 часа

Хороскоп за недела (29 јануари)

ОВЕН Немојте да се впуштате во поголеми инвестиции денес. Најдобро е да избегнувате тешки физички активности. Оние кои се во...

Занимливости6 часа

Колкави плати земаат професионалните „MotoGP“ возачи, според последните информации за 2022-ра година

Секогаш незгодната тема е платата на MotoGP возачите. Некој би рекол недоволно со оглед на ризикот што го преземаат при...

Временска прогноза12 часа

Попоски: Рана најава за снежни врнежи, дали февруари ќе биде снежен месец?

Следува период на ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО и променливо време со сончеви периоди. Повремено ќе има услови за локално и слабо провејување на СНЕГ. Исто така...

Скопје12 часа

Кичевчанка во Скопје пријавила дека таксист недолично се однесувал и ја допирал по телото

На 27.01.2023 во 04.33 часот во Полициска станица Аеродром, 19-годишна кичевчанка пријавила дека околу 04.20 часот додека со такси возило...

Здравје и убавина17 часа

Истражување покажало дека трчањето го продолжува животот

Дури и ако сте пушач, а редовно се занимавате со трачање, ќе живеете подолго од две до десет години. Луѓето...

На денешен ден1 ден

28 јануари – На денешен ден

814 – Чарлс I Велики, крал на Франките од 768 година и римско-германски император од 800 година, умрел кога бил...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (28 јануари)

ОВЕН Пред вас е одличен ден за промени, па ако сте планирале некоја промена ќе бидете успешни и задоволни. Ви...

Временска прогноза1 ден

Засилен северен ветер, наутро ниски температури под нулата, ова е најновата метео анализа

Вечерва како и утре и тоа особено Долж Повардарието ќе дува умерен до засилен ветер од северен и од северозападен правец....

НАЈЧИТАНИ