Следете не

Кичево

Сѐ повеќе дечиња се приклучуваат во „Intellect Education“, едукативниот центар во Кичево, уписите се во тек со спектакуларен попуст!

Објавено пред

на

Драги родители, Ве информираме дека од септември оваа учебна година „INTELLECT EDUCATION“ старува со нови програми кои се нови и за прв пат имаат можност да ги вклучат децата, со цел да се стекнат со се што им е потребно за правилен раст и развој, поразличен и по нови методи, пристапи и активности.

Специјални, едукативни, креативни работилници наменети за сите деца од најмала возраст до адолесценти, каде во наставата е опфатено изучување на морални-етички вештини, социо-емоционални, психо-социјални, бихевиорални, когнитивни, поттикнување на јазично гоборно подрачје од најмала возраст. Она што е најважно наставата е предводена од стручен тим:

Логопед, лиценциран психолог, гешталт советник, дијагностичар, соц.работник – во текот на наставата доколку има потреба од поттикнување на говор или други вештини веднаш се работи на тоа.

☆Дополнително има индивидуални логопедски услуги
☆Индивидуални психолошки услуги и советување

Работилниците се одвиваат по модули за сите деца, воедно доколку има потреба дополнителни индивидуални услуги едукативниот центар секогаш ќе го пружи најдоброто за секое дете да може да се вклопи во сите групи.

Програми за сите возрасти на англиски и германски јазик, по најсовремени дидактички и нагледни средства, методи и пристапи на работа. Можност за уписи на најмалечките кадри наставата ќе се изведува според нивната возраст и потреби, каде ќе се зборува само на англиски или германски јазик, припрема за заминување во странство и од странство, дополнителна помош при домашни задачи, спремање на испити и сл.

Инаку, Едукацијата преку едукативниот центар „INTELLECT“ која ја креираме за децата секогаш е базирана врз основа на вистински човечки вредности. Во фокусот на работата ги става децата, нивното едуцирање, воспитување, поттикнување на креативноста и имагинацијата во нашиот центар преку креативни и едукативни работилници и програма се поттикнува имагинацијата, креативноста, слободата на изразување, социо-емоционалните, менталните, бихевиоралните, когнитивните способности на секое дете. Активностите се спроведуваат според возраста на децата и интелектуалните потреби.

Целта e cекое дете да ги реализира и користи сите ментални вештини и способности, интелектуалниот капацитет, емоционалната интелегенција и животните квалитети. Децата да се реализираат во лидери и самите да се одговорни за сопствениот живот со голема самосвесност за своите однесувања и активности како идни жители на овој свет.

За дополнители информации, заследете ги на социјалните мрежи или контактирајте директно на нивниот официјален телефонски контакт

Контакт тел: ☎️ 071/777-939
Facebook: intellect education
Instagram: intellect.education1

УПИСИТЕ се во ТЕК, не пропуштајте и искористете го специјалниот попуст за едукација на вашето дете кое се разбира ги заслужува најдобрите и најсовремени методи за школување

Кичево

Вчера во атарот на село Зајас се запалила ниско стеблеста дабова шума и грмушки, апелираме за поголемо внимание!

Објавено пред

на

porta.mk (архива)

На 09.04.2024 год во 15:55 часот, во полициското одделение во кичевското село Зајас, е пријавено дека, во месноста „Нова населба“, атар на истото село, настанал пожар на површина на отворен простор од околу 3 хектари ниско стеблеста дабова шума и грмушки.

Повредени лица нема а интервенирала Територијалната противпожарна единица од Кичево, за Порта.мк известува портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

Инаку, порта.мк како и секоја година, така и оваа апелира до неодговорните и несовесни граѓани дека пролетта но и летото е погоден период за движење и работа во шума, излетниците и сите посетители на шумата, да внимаваат кога работат со лесно запаллив материјал бидејќи е доволна само мала искра за да се потпали сувата трева и друга нискостеблеста вегетацијана, да не се фрлаат цигари и отпушоци од цигари и догорчиња.

Исто така посебно внимание и во разни култури по нивите и полињата, при што најчесто на неадекватен начин се чистат нивите и палат отпадоците и стрништа, да внимаваат на шумите како добро од општ интерес и така што работите во шума да ги работат совесно и со особено внимание.

Со таквото внимание ќе си помогнеме и самите себе си, додека граѓаните како главен фактор соодветно да известуваат за рано спречување на пожари со дојава до надлежните институции.

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО+ВИДЕО) Величествена прослава на Акатистот кон Мајката Божја Пресвета Богородица во Кичево

Објавено пред

на

©bigorski.org.mk

Во манастирот Св.Богородица – Пречиста во Кичево се одржа третиот великопосен Акатист кон Пресвета Богородица, настан што со своето присуство го збогатија високопочитуваните Митрополити: г. Кирил Имвроски и г. Дамаскин Дидимотиски. Овој настан е одраз на длабоката духовна поврзаност и почит кон Родителката на Светлоста и вечниот пример на верност и благодарност кон Бога, Мајката Божја.

Свеченоста започна со традиционален пречек кој што беше приреден за високо-почитуваните гости, кон кои голема благодарност и почит за нивното присуство, во своето обраќање изрази владиката Партениј. Тој го истакна значењето на заедништвото во верата и благодарноста кон Пресвета Богородица за нејзината безусловна љубов и заштита.

Митрополитот на Имврос и Тенедос, г. Кирил, и Митрополитот на Дидимотика, Орестијада и Сулфи, г. Дамаскин, истакнаа дека нивното присуство во манастирот Пречиста е израз на единството меѓу православните христијани. Тие исто така зборуваа за значењето на жртвата и верноста кон Бога, како и за важноста на благодарноста и молитвата во секојдневниот христијански живот.

Настанот беше исклучителен пример на духовното единство и силата на православната вера, придружен со благодатна радост и заеднички молитви за мир. Тој ја утврди длабоката почит кон Пресвета Богородица, како извор на надеж и вечна утеха, но и историската и духовна важност на манастирот Пречиста, како место на молитва, подвиг и заедничарење, нагласувајќи ја неговата улога во одржувањето и промовирањето на православните христијански вредности.

Исто така со особена чест, преку нашиот медиум ве покануваме на сеноќното молитвено бдение во Манастирот на Светото Благовештение – Пречиста Кичевска, коешто ќе започне во денес, 6 април, во 20:30 часот. На наша голема чест и радост на бдението молитвено ќе присуствуваат Митрополитот на Имврос и Тенедос г. Кирил од Вселенската Патријаршија, Митрополитот на Дидимотихо, Орестијада и Суфли г. Дамаскин од Црквата на Грција, како и Митрополитот Европски г. Пимен, Епископот Делчевско-каменички г. Марко и секако, нашиот Старец и Игумен, Епископ Антаниски г. Партениј, додека утре недела Света Архиерејска Литургија ќе биде отслужена одделно од бдението и ќе започне во 09:00 часот.

Благодатта на Пресветата Царица во нејзиниот Свештена Пречистанска Обител ги повикува сите да земат удел во радоста на манастирската слава.

Повеќе галерија погледнете на официјалниот линк ТУКА

Прочитај повеќе...

Кичево

Манастир „Пресвета Богородица-Пречиста“ – Кичево се подготвува за достојно одбележување на манастирската слава

Објавено пред

на

porta.mk

Свештената Обител на манастирот „Пресвета Богородица-Пречиста“ – Кичево се подготвува за достојно одбележување на манастирската слава, Благовештение на Пресвета Богородица.

Се подготвуваме за претстојното сеноќно бдение во чест на Благовештението на Пресвета Богородица, која е наша манастирската слава, на која низ годините доаѓаат илјадници верници. Бдението ќе започне вечерта на 6 април, сабота, а следниот ден ќе биде одржана Божествена Архиерејска Литургија, изјави за МИА сестра Харитина, старешинка на манастирот.

Повеќе прочитајте ТУКА, на официјалниот линк од МИА во интервјуто сработено од колешката Вера Тодоровска.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Технологија42 минути

Мајкрософт поправи рекорден број безбедносни проблеми

Мајкрософт официјално испорача рекорден број безбедносни ажурирања за своите производи, а компанијата ги окарактеризира овие ажурирања како критични. Според компанијата,...

Хороскоп13 часа

Хороскоп за петок (12 април)

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

Магазин23 часа

Зошто се чека толку долго за преклопливи уреди на Apple?

Apple се справува со нов предизвик во развојот на преклопливи екрани без набори за iPad. Apple работи на преклопливи уреди....

Автомобили23 часа

Tesla работи на развој на роботакси

Tesla претставува роботакси на 8 август, објави Илон Маск на X часа откако Ројтерс објави дека производителот на автомобили се...

Магазин23 часа

Алатките за уредување слики на Google Photos AI стануваат бесплатни за сите корисници

Алатките за уредување слики со AI на Google Photos се прошируваат на корисници кои не се претплати, што ги прави...

Магазин24 часа

Дали Apple навистина е подобар во приватноста? Експертите велат не!

Група истражувачи од Одделот за компјутерски науки на Универзитетот Алто во Финска ги објавија резултатите од студијата според која е...

Магазин24 часа

Корисниците на iPhone тврдат дека најновото ажурирање на Apple iOS ги прави уредите неупотребливи, сепак постои решение

Корисниците на iPhone тврдат дека најновото ажурирање на Apple iOS ги прави уредите неупотребливи. Сепак, постои решение за овој проблем....

Магазин24 часа

Серијата телефони Samsung Galaxy S20 ја добива својата петта година на ажурирања

Samsung неодамна ја продолжи поддршката за Galaxy S20, Galaxy S20+ и Galaxy S20 Ultra, обезбедувајќи дополнителна година ажурирања за овие...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за четврток (11 април)

ОВЕН Повеќето денови ќе бидете многу емотивни и склони кон промени во расположението. Исклучително е важно да се држите до...

Кичево2 дена

Вчера во атарот на село Зајас се запалила ниско стеблеста дабова шума и грмушки, апелираме за поголемо внимание!

На 09.04.2024 год во 15:55 часот, во полициското одделение во кичевското село Зајас, е пријавено дека, во месноста „Нова населба“,...

НАЈЧИТАНИ