Следете не

Кичево

Планинарски марш на „Ендорфин“ по повод 80 години прво училиште на македонски јазик во кичевско с.Подвис

Објавено пред

на

По повод 80-годишнината од првото училиште на македонски јазик на слободна територија (Подвис, 23 септември 1943 г.), на 24 септември 2023 г. (недела), Планинарското еколошко друштво „Ендорфин“ организира планинарски марш на релација:
с. Подвис (660 м.н.в.) – црква Св. Атанасиј (старо село Подвис, 810 м.н.в.) – Ледина (1065 м.н.в.) – врв Планиница (1391 м.н.в.) – Првото училиште на македонски јазик (старо село Подвис, 850 м.н.в.) – с. Подвис (660 м.н.в.).

Акцијата ќе се одвива по кружна маркирана планинарска патека во должина од 14 км и висинска разлика од 730 м.

ПРОГРАМА на ПЛАНИНАРСКИОТ МАРШ

06:30 ч. – собирање на учесниците на ширината во долното село Подвис (кај „новото“ училиште)
06:45 ч. – старт на акцијата
7:15 ч. – пристигнување кај црквата „Св. Атанасиј“ во старото село Подвис (пауза 5 мин.)
09:15 ч. – пристигнување на групата кај месноста Ледина (пауза 10 мин.)
09:30 ч. – поаѓање кон Планиница (највисока точка на маршот)
11:00 ч. – пристигнување на врв Планиница (1391 м.н.в.), пауза 30 мин.
11:30 ч. – поаѓање кон месноста Вирчено
13:30 ч. – пристигнување кај зградата на првото училиште во старото село Подвис

ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА 80-ГОДИШНИНАТА ОД ПРВОТО УЧИЛИШТЕ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК НА СЛОБОДНА ТЕРИТОРИЈА (подетални информации наскоро)

15:30 ч. – упатување на учесниците кон долното село Подвис
16:00 ч. – крај на маршот

ВАЖНО
– Потребна опрема: планинарски обувки со тврд ѓон, облека според најавата за временска прогноза, очила за сонце, капа/шешир, кабаница, крема за заштита од сонце
– Доручекот е од ранец, вода 2 л. (на патеката само на едно место има вода)
– Задолжителна пријава за учество со број на членови

Планинарско друштво/клуб:
______________________________________________
Име и презиме / бр. на л. карта /
1.
2.
3.

Доставување на пријавите на е-пошта: [email protected] или во порака на фејсбук-страницата на Планинарско еколошко друштво „Ендорфин”.

*Заради организациски потреби пријавувањето за Маршот е најдоцна до четврток (20 септември 2023)
*Акцијата се организира во соработка со Месната заедница на с. Подвис.

Водичи:
Давор Јанкулоски (075 668 501)
Мирослав Секулоски (071 511 702)
Зоран Маџоски (077 495 232)
Елена Ванчоска-Секулоска

НАПОМЕНА
– Секој учесник мора да има соодветна психофизичка подготвеност за искачувањето и учествува на сопствена одговорност
– Учесниците да ги слушаат упатствата на водичите и да ја чуваат животната средина
– Организаторот и водичите имаат право да исклучат учесник пред стартот на планинарската акција доколку не ги исполнува наведените услови и не ја поседува соодветната планинарска опрема за предвидената планинарска акција
– Организаторот и водичите го задржуваат правото на измени на термините и редоследот на акцијата во зависност од временските услови и останатите технички препреки.

*****************

Првото училиште во Подвис е регистрирано како државно културно наследство на Македонија од 1978 г. За жал, овој податок не ја подобрува руинираната состојба во која се наоѓа.
Со искрена надеж дека ова место што поскоро ќе го добие заслуженото внимание од страна на државните институции и дека урнатините нема да останат последниот сведок за камен-темелникот на образованието во слободна Македонија, за местото каде што учителот Василко Ристески им соопштил на учениците дека ќе учат на македонски јазик,

Истакна Планинарското еколошко друштво “ЕНДОРФИН” преку интегрален текст

Официјален линк до настанот ТУКА

Кичево

„CableCall“ – Кичево со одлична ТВ и Интернет понуда, од сега со одлични брзини и стабилна оптичка мрежа која ќе ги задоволи вашите интернет потреби!

Објавено пред

на

©porta.mk

Регионалниот интернет и телевизиски оператор со седиште во Кичево „Cable Call“ како што најавивме, го прошири оптичкиот мрежен систем за своите ценети клиенти. Имено токму од месец март, достапни ќе бидат неодоливите пакети на Интернет и Телевизија за новите корисници и оние кои ќе го обноват договорот на 2 години.

Контактирајте на 078/410-393 и добијте ги потребните информации, затоа што „Cable Call“ ја има најдобрата понуда во градот, стабилна интернет и ТВ линија за сите корисници!

* Да потсетиме, за најмладата генерација, веќе 1 година активен е и официјалниот гејм сервер на безвременската „Counter Strike 1.6“ на ваше барање, уникатно место за најмладата популација која секоја вечер ги користи ресурсите со најмал пинг (latency), повеќе информации ТУКА!

 

Прочитај повеќе...

Кичево

Донирајте за Владо преку телефон: Да ја заокружиме оваа седмица со хумано дело, да бидеме луѓе!

Објавено пред

на

©porta.mk

Почитувани добри и хумани луѓе, наши сограѓани, познаници, пријатели и добронамерници, изминува еден месец каде нашиот сограѓанин од Кичево Владо Симјановски е на болничко лекување во болницата „Меморијал“ односно „Memorial Antalya Hastanesi“ во Република Турција, каде дијагностициран му е рак на десното белодробно крило.

Благодарение на хуманоста на целиот Македонски народ, но и останатиот дел на хуманитарци во дијаспората, успеавме заеднички доста финансиските да допринесеме, преку донации на неговата трансакциска сметка, но и преку отворените донаторски линии, благодарение на водечките оператори во Македонија, „Телеком“ и „А1 Македонија“.

– Порта.мк активно ги следи хуманитарните акции, така што токму сега, упатуваме уште еден АПЕЛ, да се откажеме од нашето денешно кафе и нашите 100 денари да ги донираме за Владо, затоа што, према последните информации денес директно од Турција, недостасуваат помалку 8000 евра, што значи благодарение токму на ВАС, собрани се поголемиот дел од финансиите! Ајде уште веднаш да заѕвониме да донираме за Владо и оваа седмица конечно да ги собереме финансиите, затоа што потребен му е на семејството, фамилијата и на сите нас!

Донации повици преку мрежата на „Телеком“ и „А1 Македонија“ , еден повик „100 денари

Телеком ☎️: 143 – 414

А1 ☎️: 143 – 666

Како што веќе истакнавме, операцијата е во вредност е 32,000 евра, трошкови кои семејството Симјановски не може да ги покрие. До сега за рекордно време покажавме дека можеме и дека сме луѓе со големо срце, ајде да ги дособереме останатиот дел од финансиите, да допринесеме за што побрзо да се соберат финансиските средства за Владо повторно да му се насмевме на животот!

Донации преку трансакциска сметка за Македонија

Име на банка: Комерцијална Банка АД Скопје
Број: 300017025428784
Име/Презиме: Владо Симјановски

Донации преку девизна сметка за странство

Fist Name/Last name: Slavica Avramoska
Address: s.Tuin – Kichevo
Acc no: 0230706863422
IBAN Code: MK07300307068634267
BIC/SWIFT Code: KOBSMK2XOHB
Bank name: Komercijalna Banka AD Skopje

Прочитај повеќе...

Кичево

(ВИДЕО) Денес во етер излезе официјалниот видео запис од прекрасниот „Новогодишно-Божикен“ концерт одржан на 14 јануари во Кичево

Објавено пред

на

На 14-ти јануари во прекрасен амбиент на големата сала на НУЦК „Кочо Рацин“ се одржа долгоочекуваниот трет „Новогодишно-Божикен“ концерт на традиционални празнични каланди во град Кичево, а на наша голема радост и радост на кичевчани, овој свечен настан со своето присуство го збогатија нашиот Старец и Епископ г. Партениј, гостин беше, Митрополит Крушевско-Демирхисарски, г. ЈованАрхимандрит Доситеј Бигорски, Архимадрит Кирил Бигорски, монахињите од Манастирите Пречиста, Кнежино и Рајчица, како и монасите од Бигорски Манастир.

Денес, премиерно, излезе во етер официјалниот видео запис од преубавиот настан, кој го препорачуваме да го погледнете!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт5 часа

ФФМ: Обновата на Националната арена „Тодор Проески” официјално заврши

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) официјално го предаде новиот хибриден терен на Националната арена „Тодор Проески” на Акционерското друштво за...

Автомобили8 часа

ВИДЕО Снимка од дрон каква што не сте виделе досега: Потерата по најбрзата формула е најлудото нешто што некогаш сте го виделе

Звук, брзина и вистински аудио-визуелен спектакл. Тоа е најдобриот начин да се опише првата снимка од дрон како „брка“ болид...

Магазин8 часа

Microsoft Photos добива поддршка за вештачка интелигенција

Microsoft најави генеративна гума за бришење слики со вештачка интелигенција, која ви дава лесен начин да ги отстраните несаканите елементи...

Магазин8 часа

Се повеќе зависни од нив: Социјалните мрежи и игрите ги преземаат децата

Во услови на пандемијата, многу деца и млади луѓе ја убиле својата досада потопувајќи се во дигиталниот свет на Instagram,...

Магазин8 часа

Huawei ја предводи глобалната 5.5G експанзија со повеќе од 1,6 милијарди корисници ширум светот

На најголемиот саем за мобилна технологија што традиционално се одржува во Барселона, MWC 2024, беше истакнато дека напредните 5G мрежи...

Македонија19 часа

Намалена видливост поради магла патен правец према Стража, Лисец – Попова Шапка

АМСМ известува дека следните патни правци се под густа магла со намалена видливост од 25м. на пат Лисец – Попова...

Хороскоп20 часа

Месечен Хороскоп (март)

ОВЕН Покажувате подготвеност да се посветите на започнувањето нов проект кој ќе ви биде многу значаен за работата. Свесни сте...

Кичево1 ден

„CableCall“ – Кичево со одлична ТВ и Интернет понуда, од сега со одлични брзини и стабилна оптичка мрежа која ќе ги задоволи вашите интернет потреби!

Регионалниот интернет и телевизиски оператор со седиште во Кичево „Cable Call“ како што најавивме, го прошири оптичкиот мрежен систем за...

Спорт1 ден

Денес со „ждрепка“ извлечени паровите за четвртфиналето во „Куп на Македонија“ за младински категории во фудбал

Денеска во просториите на Фудбалската федерација на Македонија се одржа ждрепка на која беа извлечени паровите за четвртфинале во рамките...

Магазин1 ден

Дали знаете зошто швајцарските сирења имаат дупчиња?

Швајцарското сирење секогаш се опишува како сирење со дупчиња. Има цврсто тело и орев, но сладок вкус. Исто така, има...

НАЈЧИТАНИ