Следете не

Магазин

iOS 15.5 Beta 3 достапна за програмерите

Објавено пред

на

Apple им даде пристап до најновата верзија на својот оперативен систем iOS 15.5 Beta 3 на одредени програмери и се зборува за тоа како ова би можело да биде последната голема надградба за актуелната верзија на оперативниот систем iOS. Според информациите достапни во моментов, Apple ќе продолжи да се фокусира на разбојот и имплементацијата на iOS 16, па затоа е интересно да се види што носи оваа верзија за iOS 15.

  • Автентикација: Корисниците сега ќе можат да се логираат на оние сајтови и апликации кои се компатибилни со технологијата за лозинка на сите Mac и iPad уреди со кодот за лозинка зачуван на нивниот мобилен телефон iPhone.
  • Контролери: Apple донесе поддршка за DualSense adaptive triger преку надградбата на фирмверот GCDualSenseAdaptiveTrigger.
  • HealthKit: Корисниците лоцирани во земјите на Европската Унија ќе можат да го додадат својот статус на вакцинација во форма на дигитален зелен сертификат во апликацијата Wallet and Health.
  • Текстуални пораки: ова е за надминување на тековните проблеми како што е неможноста на корисниците да видат транскрипт од нивниот разговор по прегледувањето на сликите со помош на функционалноста QuickLook.
  • SOS повик: Во овој момент, услугата за повици SOS е оневозможена со притискање на едно од петте копчиња за сите корисници надвор од Индија да работат на решавање на проблемот со ненамерен итен повик.
  • SharePlay: Новиот GroupActivities API им овозможува на корисниците да започнат нова SharePlax сесија во рамките на нивната апликација.

Што се однесува до другите надградби на овој оперативен систем, тие се главно ирелевантни за корисниците и се фокусираат на програмерите. Сепак, вреди да се забележи отсуството на некои навистина големи подобрувања што ги видовме внатре во Beta 2 и Beta 1 верзијата за iOS 15.5, пишува XDA-Developers. На пример, iOS 15.5 Beta 2 донесе копче во апликацијата за временска прогноза што им овозможува на корисниците да пријават проблем доколку податоците за нивната локација се неточни. Понатаму, iOS 15.5 Beta 1 донесе две нови копчиња во апликацијата Wallet кои им овозможуваат на корисниците брзо да бараат или испраќаат одредени суми пари на други корисници. Досега вакви значителни подобрувања не се забележани, а се уште не се знае дали ќе има.

/benchmark.rs/

Хороскоп

Хороскоп за 19 мај (четврток)

Објавено пред

на

ОВЕН
Обрнете внимание на новите професионални можности за да го проширите вашето знаење и да ја подобрите вашата севкупна позиција. Ако дозволите работите да одат по својот пат, некој друг може одеднаш да ве престигне. Го набљудувате светот околу вас со различни очи или со весели тонови, се чувствувате задоволно и среќно со саканата личност.

БИК
Постапувате многу претпазливо и не сакате да ризикувате премногу во деловните и финансиските преговори. Сепак, ќе мора да се соочите со некои предизвици кои не се по ваш вкус или вкус. Навреме побарајте добар совет од постара личност. На крајот се ќе се реши на добар начин или во ваша корист. Сакате повеќе разбирање и нежност во љубовната врска. Вашиот партнер понекогаш има некои необични идеи, па неговото однесување во вас поттикнува чувство на емоционална несигурност.

БЛИЗНАЦИ
Изгледа дека сте загрижени за новите случувања на деловната сцена кои може да ве забават во спроведувањето на важните планови што ги имате. Но, со дополнителна упорност ќе се покаже дека имате многу ефикасни решенија и дека околината високо ги почитува вашите резултати. Во настаните од приватниот живот не дозволувајте да се шират лоши гласини за вас или да се шират лажни приказни за вас. Покажете ги вашите мали слабости само пред семејството и блиската личност.

РАК
Некој ви дава корисни предлози кои лесно можете да ги примените кога решавате сериозни прашања. Обидете се правилно да го дозирате вашиот креативен импулс со заеднички интереси, за најдобро да ги усогласите разликите што постојат во мислењето или искуството. Моментално ја преиспитувате врската со блиска личност во желба да се разберете што подобро. Имате впечаток дека партнерот ви демантира одредени информации од за вас сосема непознати причини.

ЛАВ
Се однесувате многу амбициозно пред околината и на сите им давате до знаење дека не сакате никој по ниту една основа да ви се спротивстави. Внимателно проценете ги ситуациите кои бараат некаков ризик или поголема инвестиција. Потребна ви е семејна хармонија и нечие присуство за да постигнете подобра психолошка рамнотежа и прилив на креативна енергија. Партер лесно може да ве поттикне да реагирате позитивно и да ги изразувате емоциите.

ДЕВИЦА
Ситуацијата околу вас изгледа многу променлива и тешко е точно да се предвиди нечија реакција или одговор. Подобро е да се следат докажаните правила и да се избегне секаков вид на ризик. Одложете некоја напорна работа додека не добиете подобри услови или за следниот период. Ќе бидете задоволни од постапките на некои блиски пријатели. Се наоѓате во фаза на емотивен подем, па врската со партнерот ја доживувате како остварување на вашите „слатки соништа“. Препуштете се на вашите чувства.

ВАГА
Вложувате големи напори за да постигнете позитивни резултати во деловното изразување, но има редослед на настани што ги нарушуваат вашите планови. Важно е правилно да се организирате и да ги почитувате сите рокови. Склони сте на чести промени во емотивното расположение, нема причина да изгубите надеж или да се оддалечите од партнерот.

ШКОРПИЈА
Поминувате низ различни фази на креативно расположение и се грижите да си обезбедите оптимални услови. Обрнете внимание на реакцијата на блиските, бидејќи понекогаш не сакате да прифаќате коментари кои ги доживувате како остри критики. Во врската со љубовниот партнер често заземате активна улога и подготвени сте да промените некои вообичаени навики кои ве кочат. Инстинктивно можете да го препознаете вистинскиот момент и добар ритам.

СТРЕЛЕЦ
Размислете за промена на одредени критериуми и услови во договор со скакулците за да ја подобрите вашата деловна позиција. Слободно можете да инсистирате на своите идеи, бидејќи имате многу сигурни показатели за успех. Во вашата емотивна екстаза, подготвени сте да направите нешто посебно за да го импресионирате партнерот.

ЈАРЕЦ
Некои од соработниците немаат доволно интерес да го почитуваат заедничкиот деловен договор, што неминовно предизвикува одредена загуба. Изгледа дека сте загрижени за новите информации и промените предложени од вашите соработници. Упорно се обидувате што побрзо да решите некои големи проблеми. Склони сте на чести промени во расположението, како и на општества кои го привлекуваат вашето емотивно внимание. Нема причина да џогирате и да му се жалите на партнерот за некои ситници.

ВОДОЛИЈА
Потрудете се успешно да ги спроведете сите ваши идеи и планови. Важно е да имате доверлива личност и тим од доверливи соработници со кои имате заеднички интереси. Во љубовната врска не се обидувајте залудно да го промените однесувањето на партнерот или да го промените текот на работите кои не зависат од вашата волја.

РИБИ
Совесно го исполнувате својот дел од обврските и делувате многу ажурно при исполнување на разни договори што ги имате со соработниците. Реално ги базирате сите ваши одлуки и нема причина некој да влијае на вашата професионална несигурност. Во врската со партнерот нема потреба упорно да се повторуваат ситуации кои не го носат посакуваниот ефект.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Дали луѓето со висок крвен притисок можат да пијат кафе?

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Иако нашироко се верува дека кафето го зголемува крвниот притисок, не постои истражување кое потврдува дека тоа е вистина.

Експертите од Германското здружение за срце велат дека можете без страв да пиете најмалку четири шолји дневно, дури и ако страдате од висок крвен притисок. Тие истакнуваат дека не постојат научни докази дека кофеинот е лош за хипертензија.

Кафето може да го подигне крвниот притисок за кратко време бидејќи кофеинот го стимулира кардиоваскуларниот систем и го забрзува пулсот, но тоа обично се случува доколку не сте навикнати на кофеин.

Покачувањето на крвниот притисок е помало кај луѓето кои редовно пијат кафе. Овој ефект се јавува по редовно пиење кафе една до две недели, се вели во соопштението на Германското здружение за срце.

Тоа важи и за зелениот и црниот чај, со оглед на тоа дека и тие се стимуланси.

Сепак, треба да пробате ограничено пиење, што е максимум 400 милиграми кофеин дневно доколку размислувате за здравјето на срцето, велат од ова здружение.

Тоа е сигурно повеќе отколку што повеќето луѓе веројатно ќе пијат – околу четири до пет шолји филтер кафе на ден.

Ако планирате да го измерите крвниот притисок, направете го тоа пред да конзумирате кафе или околу 30 минути потоа, за да бидете сигурни дека тоа нема да влијае на мерењето.

Во меѓувреме, обидете се да ги избегнувате таблетите со кофеин, советуваат од оваа асоцијација, бидејќи тие можат негативно да влијаат на крвниот притисок.

/n1info.com/

Прочитај повеќе...

Магазин

Првите фотографии укажуваат на тоа како ќе изгледа iPhone 14

Објавено пред

на

Веќе се појавија неколку гласини за претстојната серија модели на iPhone 14. За почеток, познато е дека Apple ќе ја направи најголемата диференцијација досега помеѓу Pro и стандардните модели во рамките на оваа серија, во неколку клучни категории. Според она што беше протечено, се чини дека само Pro уредите ќе добијат нова камера со зголемена резолуција и можности, како и нов A16 Bionic процесор.

Предни камери

Дополнително, го добивме првиот увид во новите предни камери на моделите Pro, кои го отфрлаат актуелниот изглед поради една „punch hole“ и еден исечок во облик на таблета. Па, погодувате, стандардните модели го задржуваат „стариот“ голем крој. Сега се појавија првите фотографии од заштитните маски за претстојната серија на телефони iPhone 14, што ни дава повеќе информации за разликите помеѓу Pro и стандардните телефони iPhone 14.

Задни камери

Според порталот Wccftech, инсајдерот DuanRui ги забележал првите заштитни маски за мобилните телефони iPhone 14 на кинеската социјална мрежа Weibo, а тие ни кажуваат точно колку сензори за камера може да очекуваат корисниците на задниот дел од нивните уреди.

Судејќи според овие фотографии, iPhone 14 и iPhone 14 Max најверојатно ќе имаат само два сензори за камера за разлика од моделот Pro кој би требало да има три сензори за камера. Така, Apple воведува уште една огромна разлика помеѓу стандардните и Pro мобилните уреди. И од тие три камери, само iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max ќе имаат нов сензор од 48MP што се очекува да биде многу значајна надградба во однос на сензорите од 12MP присутни во уредите iPhone 13.

Така, Apple конечно одлучи да ја зголеми резолуцијата на сензорот за главната камера во барем некои од своите нови уреди од оној што првпат беше претставен на моделите iPhone 6S и iPhone 6S Plus во 2015 година. Секако, сето ова доведе до поголем модул за камера кој е видлив и на заштитните маски.

8К снимање

Конечно, се очекува уште една значајна промена, а тоа е поддршката за снимање видео во 8К, кое за прв пат би се појавило во еден iPhone уред. И сето ова оди рака под рака со неофицијални информации дека некои од моделите на серијата iPhone 14 ќе имаат простор за складирање 2 TB. Тие огромни 8K датотеки треба да се складираат некаде.

/benchmark.rs/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден36 минути

19 мај – На денешен ден

1635 – Франција и објави војна на Шпанија во Триесетгодишната војна (1618-1648). 1649 – Името Комонвелт се користи за прв...

Хороскоп8 часа

Хороскоп за 19 мај (четврток)

ОВЕН Обрнете внимание на новите професионални можности за да го проширите вашето знаење и да ја подобрите вашата севкупна позиција....

Кичево10 часа

За утре најавен времен прекин на електрична енергија поради работа на ЕВН Кичево во следните локалитети и живеалишта

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 19 мај 2022 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што...

Спорт10 часа

„Каменица Саса“ го освои фудбалскиот трофеј од Купот на Македонија во големото женско финале против „Асс Јунајтед“

Eкипата на Каменица Саса успеа да го подигне трофејот од Купот на Македонија по одличната игра и убедливо издвојуваната победа...

Здравје и убавина16 часа

Дали луѓето со висок крвен притисок можат да пијат кафе?

Иако нашироко се верува дека кафето го зголемува крвниот притисок, не постои истражување кое потврдува дека тоа е вистина. Експертите...

Магазин16 часа

Првите фотографии укажуваат на тоа како ќе изгледа iPhone 14

Веќе се појавија неколку гласини за претстојната серија модели на iPhone 14. За почеток, познато е дека Apple ќе ја...

Временска прогноза17 часа

Денес и утре по свежо време, додека викендот пред нас доаѓа топлотен бран со високи температури!

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и малку посвежо за разлика од вчера со повремени локални врнежи од дожд. Локално...

Македонија17 часа

Ново поскапување на бензините од ноќеска, додека дизелот останува не променет – ова е новата цена за литар бензин!

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Спорт17 часа

Бараж натпреварот помеѓу Тиквеш и Воска ќе се одигра на стадионот „Младост“ во Струмица

Бараж натпреварот за Прва МФЛ меѓу екипите на Тиквеш и Воска ќе се одигра на 22. мај во 17:00 часот...

Кичево17 часа

Вчера во Кичево се случиле неколку сообраќајни несреќи во кој има и повредени учесници

На 17.05.2022 во 15.10 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, во близина...

НАЈЧИТАНИ